Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

60 views
Soru / Cevap > 2018’in Değerlendirmesi, En İyileri

Comments Showing 1-15 of 15 (15 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 615 comments Bu başlıkta bu yıl içinde kitap dünyasıyla ilgili önemli olayları hatırlıyoruz. Yıl içinde çıkan kitapları, yapılan yeni çevirileri, kaybettiğimiz yazarları, önemli yıl dönümlerini, dikkate değer sene sonu listeleri, verilen ödülleri, 2018’de hala okumaktan zevk aldığınız klasiklerin isimlerini paylaşabilirsiniz.

Örneğin yakın zamanda duyurulan idefix jürisinin belirlediği tartışmalı 2018’in En İyi 50 Romanı listesiyle başlayalım:
https://www.idefix.com/kataloglar_/En...


message 2: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
İlgi alanıma giren bazı gazete ve dergilerin "yılın en iyileri" listelerini merakla bekleyen biri olarak bu başlığın açılmış olmasına çok sevindim. Kendi en iyilerimi sonraya saklayarak bu haftaki Economist'te yayımlanan listeyi paylaşmak istiyorum.

Şuradan erişebileceğiniz liste ağırlıklı olarak kurgudışı eserleri barındırıyor. İlk gözüme çarpan ve okuma listeme (ki başı-sonu belli olmayan bir listedir kendileri) alabileceğimi düşündüğüm kitaplar şunlar oldu:
- Steven Pinker - Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism and Progress (Fazla iyimser bir yaklaşımı var Pinker'in ama okumaya değebilir.)
- Kai-Fu Lee - AI Superpowers: China, Silicon Valley and the New World Order (Hem yapay zeka hem de Çin var, bakmaya değer.)
- Tara Westover - Educated (Kitabı duymamıştım ama tanıtım yazısı çok ilgimi çekti.)
- Pat Barker - The Silence of the Girls (İlyada'yı Aşil ve Agamemnon arasındaki kavganın sebebi olan Briseis'in gözünden anlatıyormuş. Önce İlyada sonra da bu kitabı okumak isterim.)
- Anna Burns - Milkman (Bu seneki Man Booker ödülünü alan kitap)
- Rose George - Nine Pints: A Journey Through the Money, Medicine and Mysteries of Blood (İsmi ilgimi çekti.)


message 3: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 615 comments Anna Burns çok enteresan, ödülü alana kadar işsizlik maaşı alıyormuş. Kuzey İrlandalı. Çevrilir sanırım yakında.


message 4: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
Şurada da fivebooks.com'un 2018'in en iyileri listeleri var. Şu ana dek altı alandan (bilim, siyaset, ekonomi, doğa, felsefe, ve kurgudışı) kitapları listelemişler. Devamı gelebilir, takip etmekte dayda var.


message 5: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
Guardian'ın 2018'in en iyi kitapları seçkisi burada; Franzen, Harari ve daha pek çok yazarın 2018'deki favori kitapları ise şurada.


message 6: by Okan (new)

Okan (fyodor16) | 87 comments The New Yorker'ın 2018 listesi.


message 7: by Özgür (last edited Dec 17, 2018 08:03AM) (new)

Özgür | 2907 comments Mod
2018 bolca okuma yaptığım bir yıl oldu. Kitapların yanı sıra bol bol makale vs. okudum. Okudukça da ne kadar az bildiğimi bir daha anladığım bir yıldı.

Yeni yazarlar ve kitaplarla tanıştım ve tanıyıp da okuma fırsatı bulamadığım pek çok yazar ve kitabı okudum. Bu yıl tanımaktan en çok mutlu olduğum yazar George Saunders oldu. Amerikan hikayecilerini keyif alarak okurdum zaten. Ama Saunders yeni bir sayfa açtı. Yılın sonuna doğru da Tim Parks'ı okuma fırsatım oldu. Kader isimli kitabını henüz bitiremedim ama diğer kitaplarını da aklımdaki listeye ekledim şimdiden. (Bu vesileyle Parks'ın tarzının benzetildiği Bernhard'ı bana tanıtan ve zorla sevdiren Intellecta'ya da teşekkür ederim :)

Benim notum biraz fazladır. Bu yıl 20'den fazla kitaba 5 yıldız vermişim. Bu yıl ilk kez okuduğum en iyi bazı kitap/yazarları şöyle sıralayabilirim ama:
Kurgular:
- Richard Yates - Yalnızlığın On Bir Hali
- Mary Wollstonecraft Shelley - Frankenstein
- George Saunders - Aralığın Onu
- Karel Čapek - Semenderlerle Savaş
- Mikhail Bulgakov - Köpek Kalbi
- Raymond Carver - What We Talk About When We Talk About Love
- George Orwell - Boğulmamak İçin
- Ray Bradbury - Mars Yıllıkları

Kurgudışı:
- Serhii Plokhy - Chernobyl: The History of a Nuclear Catastrophe (Henüz bitmedi ama faciayı öncesi ve sonrasıyla çok iyi analiz eden bir kitap)
- Elizabeth Kolbert - The Sixth Extinction: An Unnatural History
- Thomas More - Utopia
- Frédéric Gros - Yürümenin Felsefesi
- Nigel Warburton - Felsefenin Kısa Tarihi

Yılın hayal kırıklıklarına gelirsek:
- Peyami Safa - Matmazel Noraliya'nın Koltuğu
- Robert Seethaler - Bütün Bir Ömür
ve genel olarak yeni nesil Türk hikayeciler :)

Daha 15 gün var yılın bitmesine belki yeni cevherler bulma fırsatı olur (ya da yeni hayal kırıklıkları :)


message 8: by İntellecta (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
Özgür wrote: "2018 bolca okuma yaptığım bir yıl oldu. Okudukça da ne kadar az bildiğimi bir daha anladığım bir yıl oldu. Kitapların yanı sıra bol bol makale vs. okudum.

Yeni yazarlar ve kitaplarla tanıştım ve ..."


Faydam olmuşsa ne mutlu bana:)))))


message 9: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
İntellecta wrote: "Özgür wrote: "2018 bolca okuma yaptığım bir yıl oldu. Okudukça da ne kadar az bildiğimi bir daha anladığım bir yıl oldu. Kitapların yanı sıra bol bol makale vs. okudum.

Yeni yazarlar ve kitaplarl..."


Bilemiyorum. Bernhard'ı tanımadan önce Avusturya aklımda Viyana'nın güzelliği ile yer etmişti, şimdiki yeriyle ilgili yorum yapmak istemiyorum :))


message 10: by İntellecta (last edited Dec 17, 2018 10:00AM) (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
2018 yılı benim için bol Kitaplı geçti sayılır!
Toplam 87 kitap okumuşum:)

2018 en favorilerim!
Thomas Bernhard - Auslöschung. Ein Zerfall ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
F. Scott Fitzgerald - Der große Gatsby ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Nikolai Gogol - The Overcoat ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Fyodor Dostoyevsky - Schuld und Sühne ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Louis-Ferdinand Céline - Gecenin Sonuna Yolculuk ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
George Orwell - Boğulmamak İçin ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Antal Szerb - Yolcu ve Ayışığı ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️


message 11: by Özgür (new)

Özgür | 2907 comments Mod
Ben de Bernhard'ın otobiyografisinin ilk iki kısmını (Neden ve Kiler) okumuştum, onları da listeme ekleyebilirim.


message 12: by İntellecta (new)

İntellecta | 1140 comments Mod
Özgür wrote: "Ben de Bernhard'ın otobiyografisinin ilk iki kısmını (Neden ve Kiler) okumuştum, onları da listeme ekleyebilirim."

Yakışır:))


message 13: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 615 comments 2018’de en çok zevk alarak okuduğum kitap Tolstoy’dan Diriliş oldu. Kitaba Robert Musil’in günlüklerinde rastlayıp okumaya karar vermiştim. Sahnelerine bu kadar iyi inşa eden, bu kadar iyi diyaloglar yazan kaç yazar vardır bilmiyorum.

Bu sene en çok kitabını okuduğum yazar Nabokov. Dört kitabını okudum. Özellikle Solgun Ateş hem çok iyi hem de özgün bir edebiyat örneği.

Günümüz edebiyat dünyasından Valerie Luiselli benim için güzel bir keşif oldu. 2010’lu yıllarda hala edebiyat yapılabildiğine şahit oldum. Hem Kalabalıkta Yüzler hem Dişlerimin Hikâyesi kısa ama bittiğinde tekrar tekrar okuma hissi veren kitaplar.


message 14: by Gözde (last edited Dec 19, 2018 10:20AM) (new)

Gözde (ice_queen) | 349 comments Doktorayla uğraşmaktan ve onun için okuma yapmaktan asıl aşkım olan kurgu okumasını çok az yapabildim bu sene, çok üzülüyorum. Ama favorilerim oldu yine de tabii ki.

En zevk alarak, keşke hiç bitmese diyerek okuduğum kitap Gülün Adı oldu. Seneler önce almıştım ve hem keşke daha önce okusaydım, hem de iyi ki şimdi okumuşum dediğim bir kitap oldu. Kesinlikle tekrar okumak istiyorum bir ara.

Keşfetmekten en mutlu olduğum yazar Guillermo Rosales oldu bu sene... Felaketzedeler Evi ismiyle zaten çok ilgimi çekmişti, adeta soluk almadan okudum. Jaguar Kitap son zamanlarda çok iyi işler çıkarıyor, yayımladıkları diğer kitaplara da bakmak iyi bir fikir olabilir.

Okuyabildiğim ve bitirebildiğim için kendimle en gurur duyduğum iki kitap Cevdet Bey ve Oğulları ile Yaşam ve Ölüm Yorgunu oldu. Nedense Orhan Pamuk'u okuyamazmışım, ağır gelirmiş gibi bir önyargım vardı. Geçen sene bunu biraz Benim Adım Kırmızı ile kırmıştım ama o bence çok farklı bir kitap başlı başına. Cevdet Bey ve Oğulları'nı çok severek okudum, o yüzden sıraya Kar'ı koydum. Mo Yan kitabın akışı, ayrıntısı ve çok bilmediğim bir kültürü anlatması sebeiyle beni biraz yoran ama yine de zevkle okuduğum bir yazar oldu. Başka bir kitabını okumak için biraz beklerim ama muhtemelen.

King Lear ise hem okuma hem sahnede seyretme zevkine eriştiğim bir kitaptı, o yüzden de 2018'in en sevdiğim klasiği oldu.

Grup sayesinde sonunda senelerdir raf bekleyen Frankenstein'ı da okuyabildim, çok da sevdim. Beni en çok sarsan kitapsa, tekrar tekrar okunması gerektiğini düşündüğüm One Day in the Life of Ivan Denisovich oldu. Aleksandr Solzhenitsyn'in The Gulag Archipelago 1918-1956'sunu okumayı çok istiyorum ama güzel çevirisini yapmış bir yayınevine henüz rastlamadım, bilen varsa bana söyleyebilir mi?

2019 daha başarılı bir yıl olur umarım kurguseven ben açısından. Bu sene Rus/Sovyet klasiklerine ağırlık vereceğim. Herkese mutlu, bol kitaplı yıllar :)


message 15: by Özgür (last edited Dec 24, 2018 12:17AM) (new)

Özgür | 2907 comments Mod
Gözde wrote: "Doktorayla uğraşmaktan ve onun için okuma yapmaktan asıl aşkım olan kurgu okumasını çok az yapabildim bu sene, çok üzülüyorum. Ama favorilerim oldu yine de tabii ki.

En zevk alarak, keşke hiç bit..."


İvan Denisoviç'in Bir Günü beni de en çok etkileyen kitaplardan biri olmuştu.


back to top