Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

130 views
Oyunlar > En Sevdiğiniz 10 Kitap

Comments Showing 1-13 of 13 (13 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 630 comments Bu başlıkta bugüne kadar kendi okuma serüveninizde köşe taşı niteliğindeki, okumaktan en çok haz aldığınız ya da herkesin mutlaka okuması gerektiğine inandığınız 10 kitabı paylaşmanızı istiyoruz. Kitaplar herhangi bir türe ait olabilir.

Değerlendirmeniz en iyilere odaklanabileceği gibi tamamen kişisel zevklerinizi de yansıtabilir, sıralı veya sırasız olabilir.

10 kitap ilk bakışta sınırlayıcı gözükebilir ama bu sınırlama listeleri daha da güzelleştirir. Arzu edenler dışarıda bırakmak zorunda kaldıkları kitapları ayrıca belirtebilir. Ya da belirlediğiniz on kitabı ayırıp listenize yeni eklemeler yapabilirsiniz.

Kolaylık olması için birkaç öneri: Seri kitapları tek bir kitap isminde birleştirebilirsiniz. Sevdiğiniz bir yazardan çok sayıda kitabı beğeniyor ama 10 sayısı sizi kısıtlıyorsa "Shakespeare - Bütün Eserleri" biçiminde listenize dahil edebilirsiniz.

Yazdığınız kitapların yanına bir iki cümleyle sizin için önemini yazarsanız okuyanlar açısından çok faydalı olacaktır.

Not: Benim fikrim böyle listelere sık sık aklımıza gelen, unutmak istemeyeceğimiz, iki veya daha fazla okuduğumuz, Kafka'nın bahsettiği donmuş denize inen balta türünden kitaplar yakışır. Çoğu kez yeni okunan kitapların üzerinden belli bir süre geçince etkisi anlaşılır. Belki ileride burada listelerini güncellemek isteyenler bile olur.


message 2: by Özgür (new)

Özgür | 3162 comments Mod
Ömer wrote: "Bu başlıkta bugüne kadar kendi okuma serüveninizde köşe taşı niteliğindeki, okumaktan en çok haz aldığınız ya da herkesin mutlaka okuması gerektiğine inandığınız 10 kitabı paylaşmanızı istiyoruz. K..."

Elinize sağlık Ömer. Listelerin kısıtlanması en sevdiğimiz kitapları neden sevdiğimizi daha iyi anlamamızı sağlar sanırım. Bir de "donmuş denize inen balta türünden kitaplar" tanımı çok hoşuma gitti. Bir kitabın etkisi ancak bu kadar güzel tarif edilebilirdi.


message 3: by Gözde (last edited Aug 14, 2018 03:54AM) (new)

Gözde (ice_queen) | 362 comments Kişisel En İyi 10 - Yabancı Roman Edisyonu


1. J.R.R. Tolkien - The Lord of the Rings/The Silmarillion/The Hobbit: Bana bambaşka bir dünyanın kapılarını açtığı, efsanenin ne demek olduğunu öğrettiği ve hayatımda asla silinmeyecek izler bıraktığı/bırakıyor olduğu için. Asla tarif edemediğim müthiş özel bir yeri, tüm listelerimin başı olan, okumayan/sevmeyenle olmaz dediğim.
2. Victor Hugo - The Hunchback of Notre-Dame: Dünyada en huzurlu hissettiğim yerlerden birini gerçeği ve kurguyu karıştırarak anlattığı, okumaktan (ve ziyaret etmekten) asla bıkmayacağım için.
3. George Orwell - 1984: Halihazırda yaşadığımız, daha da yaşayacağımız distopyayı taa 1940'ların sonunda gördüğü ve yazdığı için.
4. José Mauro de Vasconcelos - Şeker Portakalı: Çok ama çok hüzünlü bir büyüme hikayesi olduğu için.
5. Jostein Gaarder - Sophie's World: Bana felsefeyi, filozofları küçük yaşta sevdirdiği, soru sormanın, merak etmenin çok güzel bir şey olduğunu öğrettiği, okunmaktan sayfaları yıpransa da elimden hiç bırakamadığım bir baş ucu kaynağına dönüştüğü için (hatta belki meslek seçimimde dahi etkili olmuş olabilir.)
6. Haruki Murakami - Kafka on the Shore/Zemberekkuşu'nun Güncesi/1Q84: Kafka ve kediler ile başlayıp Japonya ve Uzakdoğu'ya uzanan yepyeni okuma dünyaları açtığı için.
7. Samuel Taylor Coleridge - Yaşlı Gemici: Uyuşturucu madde etkisi altında yazıldığına asla inanamadığım, korkunç ve çok güzel bir deha ve yaratıcılığın, aynı zamanda pişmanlığın, deliliğin, kısaca insanlığın çok da uzun olmayan bir şiirde anlatılabildiğini gösterdiği için (üstelik denizi hiç görmeden yapılan aşırı gerçekçi betimlemeler ile...)
8. William Shakespeare - Othello/Macbeth: Tragedya nedir, nasıl yazılır sorularının cevabını iki apayrı karakter çözümlemesi ile verdiği için.
9. J.K. Rowling - Harry Potter 1-7: Bizi 'Sağ Kalan Çocuk'la tanıştırıp, onun büyüme sancılarını okurken kendi büyüme sancılarımızı kolaylaştırdığı, iyi olmanın, çalışkan olmanın, meraklı olmanın, azıcık da kuralları yıkıyor olmanın ne şahane bir şey olduğunu gösterdiği için.
10. Umberto Eco - Gülün Adı: Çok önceden merak edip alıp, bu yaşta okuma fırsatım olduğu için hem üzüldüğüm hem sevindiğim kitap. Kişisel meraklarıma çok net dokunup her sene bir daha okuma hissi uyandırdığı için. (Şarkısı da şahanedir.)

* 1. kitabı birinci sıraya koymak haricinde özel bir sıralama yapmadım.
** Türkçe romanları buraya bilerek koymadım, başka bir 'En İyi 10' hak ediyorlar.
** Marquez'i liste dışı bıraktığım için üzülüyorum, belki bir de 'Magical Realism' listesi yapmaya yöneltir beni.


message 4: by Özgür (new)

Özgür | 3162 comments Mod
Gözde wrote: " Kişisel En İyi 10 - Yabancı Roman Edisyonu

."


Çok güzel bir liste olmuş Gözde, açıklamalar da aynı şekilde, elinize sağlık. Paylaşımınızdan sonra kendi listemi nasıl hazırlayacağımı kara kara düşünmeye başladım : )


message 5: by Gözde (new)

Gözde (ice_queen) | 362 comments Özgür wrote: "Gözde wrote: " Kişisel En İyi 10 - Yabancı Roman Edisyonu

."

Çok güzel bir liste olmuş Gözde, açıklamalar da aynı şekilde, elinize sağlık. Paylaşımınızdan sonra kendi listemi nasıl hazırlayacağım..."


Teşekkür ederim Özgür, biraz zorladı seçerken, neyse ki önceden yaptığım bir 'favoriler' ve 'baş ucu kitaplar' rafım vardı.

Sizin ve diğer üyelerin listelerinizi merakla bekliyorum :)


message 6: by Özgür (new)

Özgür | 3162 comments Mod
Baran باران wrote: "1) Thomas Mann - Yusuf ve Kardeşleri:

Kitabın Türkçede sadece birinci cildini okumuş olmama rağmen, gerçi onu da uzun bir zamana yaymıştım, kitaptaki her imge, his, geçmiş, anımsama, mit ve gerçe..."


Listeniz çok etkileyici. İlk fırsat bulduğumda Yusuf ve Kardeşlerini okumaya çalışacağım, şansıma kütüphanede varmış.


message 7: by Bern (new)

Bern | 11 comments İster istemez ya çok eskilerden ya da çok yenilerden yola çıkacağım. Sıralamanın önemi yok, birinci ya da onuncu arasında pek fark yok, yani rastgele gideceğim. Hakkını yediklerim, ihmal ettiklerim varsa affola….

1) Homo Faber-Max Frisch: Benim için anlamı büyük. Seneler önce lisede Almanca okuyup sınava tabi tutulduğumuz roman. 80'lerin sonunda tutucu sayılacak bir ortamda-zamanda nasıl okuduk, aklım hala almıyor. Kitabın olay örgüsü, ana karakterin inandıkları-inanmadıkları ile yaşadıkları arasındaki çelişki muazzam. Kader var mıdır, yok mudur? Yaşadıklarımız yazgılarımız mıdır, yoksa seçimlerimiz midir?


2) Stiller-Max Frisch: Hayal-gerçek arasında okuyucuyu sürükleyen bir roman. Ne gerçek, ne değil, seçimlerimiz nedir, nereye kadar hayatımızı yönlendirebiliriz, neye-ne kadar muktediriz, kaçıp kurtulabilir miyiz...


3) Animal Triste-Monica Maron: Beylik aşk romanlarından değil. Bir kadın tutkusuna nasıl ilerler, aşk nelere kadirdir...


4) Günden Kalanlar-Kazuo Ishiguro: Aşktan, daha bir çok fırsattan nasıl teğet geçeriz.. Kalıplara, öğretilmişliklere neleri feda ederiz. İçim yanarak, cız ederek okuduğum bir ustalık eseri.


5) Giovanni's Room- James Baldin: Aşkın cinsiyeti (heteroseksüel-homoseksüel vs.) yoktur, aşk varsa aşktır, aşk delilik an(lar)ıdır, çılgınlıktır, fedakarlıktır.

6) Lolita-Nabokov: Ahlakçı olup kınayabiliriz belki, ama aşk bu...


7) The Great Gatsby- Scott Fitzgerald: Hep aşktan, zorlayıcı aşktan bahsettim, farkındayım. Ama okunmalı, bambaşka.


8) Dorian Gray'in Portresi-Oscar Wilde: Ne desem şimdi... Modern Faust… Yok, yetmedi...


9) Otello- William Shakespeare: Aşk her zaman yetmez. Kültürel, sosyal farklılıklar canına okur aşkın. Bir de tutku, örselenmişlik varsa oy ki ne oy...


10) Venedik'te Ölüm-Thomas Mann: Aşk, yine yanlış (! kime göre, neye göre) ama birinci şahsın ağzından dile getirilememiş, dolaylı yollarla aktarılmış aşk...


message 8: by Ömer (last edited Aug 15, 2018 02:22AM) (new)

Ömer (omercinar) | 630 comments 3 liste 30 farklı kitap olmuş neredeyse:) Elinize sağlık, hepimize yeni okuma listeleri hazırlatacak cinsten bir etkinlik oluyor. Benim listem de hazır, yukarıdakilerden bir kitap var:) Açıklamaları da düşünüp en yakın zamanda paylaşacağım.


message 9: by Ömer (last edited Aug 17, 2018 01:22AM) (new)

Ömer (omercinar) | 630 comments Aşağıda alfabetik sırayla beni en çok etkileyen kitapları yazdım. Okuyamadığım daha çok yazar var. Bu da başka bir tarihte bambaşka bir liste ortaya çıkabileceği anlamına gelebilir.

Anna Karenina - Lev Nikolayeviç Tolstoy
Madam Bovary de olabilirdi ama Anna Karenina'yı tercih ettim. Tolstoy kusursuz işleyen metninin ritminde, sahnelerin zengin dekorlarında ustalığını göstermiş. Aşk romanı olarak bilinse de aslında iki ana karakter üzerinden dönemin atmosferine çok iyi ışık tutmuş. Bir Rus'la Tolstoy ve Dostoyevski üzerine girdiğim bir tartışmada son koz olarak Tolstoy'un kadın düşmanlığına değinmiştim (karşımdaki de bir kadındı), o da bana "Bunu nasıl söyleyebilirsin? Tolstoy Ana Karenina'da Rus kadınının çektiği acıları anlattı." demişti.

Anton Pavloviç Çehov Hikâyeleri
Çehov'un öykülerinde hissettiğim doğallık oldu hep. Köy manzarasına karşı okunacak cinsten öykülerle dolu kitapları. Durağan ama leziz, Bozkır mesela. İlk nereden geçtiyse elime yaşlı bir profesörü anlatan Öyle Bir Hikaye'yi okuyup çarpılmıştım. O günlerde kendi hayatımı sorguladım, bir daha akademik anlamda hiçbir şey yapmamaya karar verdim. Bütün öykülerini sırayla okudum sonra tabi.

Aylak Adam - Yusuf Atılgan
Az yazmış Yusuf Atılgan. Bazı yazarlar için diyorlar ya hiç fazlalık yok cümlelerinde onlardan, bence sebebi bu. Geçim derdi olmayan bir karakterin arayışına okuyucuyu ortak edebilmek maharet ister. Joyce okuyan bir köylü Atılgan. Karakterine C. demiş sadece. Tekdüze bir anlatımı da yok, okuyanda emek istiyor. Edebiyatımızdaki en başarılı varoluşçu romanlardan biri sanırım.

Çavdar Tarlasında Çocuklar - Jerome David Salinger
Bu kitabı sırf Holden Caufield, Central Park'taki göl donup buz tuttuğunda ördeklerin nereye gittiğini önüne gelene sorduğu için seviyorum.

Dorian Gray'in Portresi - Oscar Wilde
Dorian Gray'in çıkış fikri çok hoşuma gidiyor. Wilde karakterleri için, "Basil Hallward, ben olduğumu sandığım kişidir; Lord Henry dünyanın ben sandığı kişidir; Dorian ise benim olmak istediğim kişidir, belki başka bir çağda." demiş. Zamana, ölüme, güzelliğin yitişine karşı bir isyan.

Fyodor Miyahloviç Dostoyevski Romanları
Yeraltından Notlar beni adam akıllı etkisi altına alan ilk roman. Başucu kitabı oldu bana. Böyle de yazılabilirmiş diyip o günden sonra edebi eserler okumaya başladım. Ayrıca sıralı olarak belirtecek olsaydım Suç ve Ceza ile Karamazov Kardeşler birlikte herhalde bu listenin başında olurdu. Başkaları hangi romanı söylerse söylesin Budala hala benim için en iyi aşk romanı, Nastasya Filippovna (ki sadece beş altı sahnede karşımıza çıkıyor) en çekici en etkili kadın karakter oldu. Bu romanlarda geçen yerleri gezdim. Ivan Karamazov'un işaret ettiği otuz yaşı geçtim. Şimdi yeraltı adamının bahsettiği kırk yaş var önümde. Cioran bir söyleşisinde Dostoyevski'yi Shakespeare'in bile üzerine koyduğunu söyledikten sonra ekliyor: "Dostoyevski beni en çok etkileyen yazardır; insanı sınamada en uzağa gitmiştir, kötülükten ve iyilikten yararlanmayı bilmiştir. Kötülüğe en derininde, insanın özü olarak dokunmuştur, ama aynı zamanda ondaki ilham ikilidir. Benim için YAZAR, Dostoyevski'dir."

Kayıp Zamanın İzinde - Marcel Proust
En sevdiğim kitap ismi aynı zamanda. Yitip giden zamana ağıt. Her edebiyat severin hayatında tecrübe etmesi gereken yedi kitaplık bir yolculuk diyebilirim. Yerli bir dizi sayesinde Albertine Kayıp çok satar olmuştu ama baştan başlamak doğrusu. Karakterin belleğinden çıkarıp önümüze koyabildiği tüm o detaylı anılar karşısında büyülenmemek elimde değil. Zaman takıntımın olduğu günlerdeki yoldaşım.

Malte Laurids Brigge'nin Notları - Rainer Maria Rilke
Listede yorum yapmakta en çok zorlanacağım kitap Malte. Garip bir şekilde buradaki anlatılanların bağımlısıyım. Sanki başka bir boyuttan insanın doğrudan ruhuna seslenen cümleler. Genel olarak hayatı tartışıyor Rilke en şiirsel haliyle. Necatigil çevirisinin inanılmaz tatlı bir Türkçesi var. Tanpınar'ın 20. yüzyılın en iyi kitabı kabul ettiğini de belirteyim.

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi / Ulysses - James Joyce
Konu genç Stephen Dedalus'un üzerindeki ailevi, dini baskılar sonucu girdiği bunalımlardan sonra bir aydınlanma yaşaması ve kendini Dublin'den kurtarmaya çalısmasıdır. Ulysses öncesi Paris'e gidip gelir, Ulysses'te yani dünya edebiyatının bilinen en deneysel romanında Dublin sokaklarında Odysseus'un izinden dolaşır durur.

Tutunamayanlar - Oğuz Atay
Tutunamayanlar'ı en son okuduğumda memlekette bu yazılanların üstüne söylenecek pek bir şey kalmamış gibi hissetmiştim. O dönemde bir mühendis çıksın otuzlu yaşlarının sonunda Solgun Ateş'ten Ulysses'ten ilhamla farklı tekniklerde ilk romanını yazsın, beş yıl gibi kısa süren yazarlık hayatına rağmen öldükten çok sonra edebiyatımızda kendine böyle yer edinsin, bütün bu hikaye beni şaşırtmaya devam ediyor.

Listemde yer vermeyi düşündüğüm diğer yazarlar: Ahmet Hamdi Tanpınar, Charles Baudelaire, Franz Kafka, Friedrich Nietzsche, Johann Wolfgang von Goethe, Milan Kundera, Sabahattin Ali, Stefan Zweig, Vladimir Nabokov


message 10: by Özgür (new)

Özgür | 3162 comments Mod
Ömer wrote: "Aşağıda alfabetik sırayla beni en çok etkileyen kitapları yazdım. Okuyamadığım daha çok yazar var. Bu da başka bir tarihte bambaşka bir liste ortaya çıkabileceği anlamına gelebilir.

[book:Anna Kar..."


Bu başlığın diğer listeleri gibi çıtayı oldukça yukarda tutan bir liste olmuş Ömer, elinize sağlık.
Ben listemi oluşturmaya başla(ya)madım ama sizin listenizde yer alanlardan biri benim listemde ilk sırada olur sanırım. Salinger'in yayımlanan tüm eserlerini okudum galiba ama Holden'ın sorusunun cevabını bulamadım henüz : )


message 11: by Cagdas (new)

Cagdas Akdemir 1-) Haruki Murakami - 1Q84

Kesinlikle en sevdiğim kitap bu. Tam bir Murakami sever olarak, pek tabi en külli eseri olacaktı. Zemberekkuşu'nun Güncesi de arkasından gelir muhtemelen.

2-) Gabriel García Márquez - Kırmızı Pazartesi

İkinci sıraya ilk satırından sonunu söyleyerek acayip bir iş yapan kitabı seçerim herhalde. Kısacık bir kitap ama içinde barındırdığı yoğunluk fazlasıyla ağır.

3-) Joanne Greenberg - Sana Gül Bahçesi Vadetmedim

Hayatım boyunca şizofreni benim için büyük merak konusu olmuştur. O yüzden de bu kitabı çok severim.

4-) Selçuk Aydemir - Mahalleden Arkadaşlar / Liseden Arkadaşlar

Edebi olarak değeri olmayabilir belki. Selçuk Aydemir'in komedi kafasına bayılıyorum. Bu iki kitabı okurken güldüğüm kadar başka hiçbir şeye gülmedim sanırım.

5-) Aslı Erdoğan - Kırmızı Pelerinli Kent

Bir nedeni yok. Fazlasıyla seviyorum.

6-) Ursula K. Le Guin - Yerdeniz

Tarihin en iyi kitaplarından. Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz...

7-) Isaac Asimov - Vakıf Serisi

Bilimkurguyu sevmemi sağlayan seri.

8-) Andy Weir - Marslı

Mark Watney acayip bir karakter. Kesinlikle arkadaşım olsun isterdim.

9-) Diana Gabaldon - Yabancı Serisi

Tarih anlatan kitapları severim. Hem iskoç tarihi hem de amerikan tarihini fazlasıyla işleyen, üstelik fantastik ögeler barındıran bir seri oldu mu da tabi ki en sevdiğim kitaplar listeme girer.

10-) Marcel Proust - Swann'ların Tarafı ve devam kitapları

Bana göre yazılmış en büyük edebiyat eseri. Mutlaka okunmalı.


message 12: by Atakan (new)

Atakan Öztaş (atakanozts) | 1 comments 1) Yaşar Kemal - Akçasazın Ağaları serisi
2) Yaşar Kemal - İnce Memed serisi
3) Gabriel García Márquez - Yüzyıllık Yalnızlık
4) Émile Zola - Germinal
5) Barnaby Conrad - Matador
6) Hakan Günday - AZ
7) Niccolò Machiavelli - Prens
8) Reşat Nuri Güntekin - Çalıkuşu
9) Turgut Özakman - Diriliş + Şu Çılgın Türkler
10) Victor Hugo - Sefiller (Yarım bırakmak zorunda kalmama rağmen okuduğum yere kadar inanılmazdı, en kısa zamanda tekrar başlayıp bitireceğim)

İlk ikisi hariç sırasız liste


back to top