zaślubiny. lato. Quotes
zaślubiny. lato.
by
Albert Camus20 ratings, 4.00 average rating, 2 reviews
zaślubiny. lato. Quotes
Showing 1-5 of 5
“Ale czymże jest szczęście jeśli nie zwykłą zgodą między istotą a istnieniem? I czy jest prawowitsza zgoda łącząca nas z życiem niż podwójna świadomość naszej chęci trwania i naszego przeznaczenia - śmierci? Zawiera się w tym przynajmniej ta nauka, żeby na nic nie liczyć i uważać teraźniejszość za jedyną prawdę, która jest nam dana 'ponadto'.”
― zaślubiny. lato.
― zaślubiny. lato.
“Otóż istnieje wola życia bez odrzucania w nim czegokolwiek, i tę cnotę stawiam najwyżej na świecie. Nie wiem co prawda, czy ją uprawiałem przynajmniej od czasu do czasu, jeżeli nie, to żałuję. Ponieważ nasza epoka wyjątkowo wymaga dostosowania się do tego, co najlepsze, jak i do tego, co najgorsze, chciałbym właśnie niczego nie odrzucać i zachować ściśle podwójną pamięć. Tak, jest piękno - i są poniżeni. Niezależnie od trudności przedsięwzięcia, chciałbym zawsze być wiernym jednemu i drugim.”
― zaślubiny. lato.
― zaślubiny. lato.
“Co prawda zadanie to nie ma końca. Ale powinniśmy je wciąż podejmować na nowo. Nie dość wierzę w rozum, żeby opowiedzieć się za postępem, ani też w żadną filozofię Historii, myślę jednak, że ludzie nigdy nie przestali czynić postępów w rozumieniu swego losu. Nie przezwyciężyliśmy naszej człowieczej doli, a jednak znamy ją lepiej. Wiemy, że jesteśmy uwikłani w zasadniczą sprzeczność, ale że powinniśmy się na nią nie zgadzać i czynić wszystko, aby ją zmniejszyć. Naszym ludzkim zadaniem jest znalezienie kilku formuł, które ukoją nieskończoną trwogę wolnych dusz. Powinniśmy zeszyć to, co rozdarte, ukazać możliwość sprawiedliwości w świecie tak oczywiście niesprawiedliwym, ukazać możliwość szczęścia ludziom zatrutym nieszczęściem tego wieku. Oczywiście jest to nadludzkie zadanie, ale nadludzkim nazywa się te zadania, których spełnienie zabiera ludziom dużo czasu, to wszystko.”
― zaślubiny. lato.
― zaślubiny. lato.
“Bo jeżeli istnieje grzech przeciw życiu, może mniejszym jest zwątpić w nie, niż mieć nadzieję na inne życie i uchylać się od nieugiętej wielkości obecnego.”
― zaślubiny. lato.
― zaślubiny. lato.
“Wśród algierskiego lata dowiaduję się, że jest pewna rzecz praktyczniejsza niż cierpienie, a tą rzeczą jest życie szczęśliwego człowieka.”
― zaślubiny. lato.
― zaślubiny. lato.
