Ondskan Quotes

Rate this book
Clear rating
Ondskan Ondskan by Jan Guillou
12,084 ratings, 3.81 average rating, 443 reviews
Ondskan Quotes Showing 1-11 of 11
“Men sen säger du att skillnaden blir att jag vet att det är jag some har rätt, att jag är vit och han svart. Men det säger du ju bara för att du är på min sida. Skulle inte Blinkfyren kunna vara lika övertygad som jag? Är inte världen full av folk som har käpprätt fel men är behårt övertygade? Tror du att alla nazisterna låtsades vara nazister? Av flera miljoner nazister måste det ju ha funnits många som var bergfast övertygade om att dom hade rätt, lika bergfast övertygade som du och jag är om att vi har rätt och Blinkfyren fel.”
Jan Guillou, Ondskan
“...сопротивление необходимо в любом случае, даже в безнадёжной на вид ситуации.”
Ян Гийу, Ondskan
“...человек должен иметь принципы. Обязательно. (Пьер)”
Ян Гийу, Ondskan
“Человек обязан сопротивляться (давлению).”
Ян Гийу, Ondskan
“Тот, кто боится, никогда не сумеет задать взбучку так, как он задумал это сделать.”
Ян Гийу, Ondskan
tags: fear
“...разве можно распоряжаться другими, будучи в разладе с самим собой?”
Ян Гийу, Ondskan
“Всегда именно страх играл решающую роль... Пожалуй, огромное большинство людей не умели защитить себя как раз по этой причине. У них хватало силы и прочих физических данных. Но страх парализовал их, решал возможности достойного ответа.”
Ян Гийу, Ondskan
tags: fear
“Att säga att man respektera 'en lärare' är meningslöst eftersom 'lärare' bara är en titel. Frågan är om man kan respektera människan bakom titeln.”
Jan Guillou, Ondskan
“Men sen säger du att skillnaden blir att jag vet att det är jag som har rätt, att jag är vit och han svart. Men det säger du ju bara för att du är på min sida. Skulle inte Blinkfyren kunna vara lika övertygad som jag? Är inte världen full av folk som har käpprätt fel men är behårt övertygade? Tror du att alla nazisterna låtsades vara nazister? Av flera miljoner nazister måste det ju ha funnits många som var bergfast övertygade om att dom hade rätt, lika bergfast övertygade som du och jag är om att vi har rätt och Blinkfyren fel.”
Jan Guillou, Ondskan
“Vad hade Gandhi kunnat göra mot HItler?”
Jan Guillou, Ondskan
“Итак, сначала домой, получить порку и выкинуть её из головы, чтобы иметь возможность думать ясно.”
Ян Гийу, Ondskan