Status Updates From O Jardim do Paraíso
O Jardim do Paraíso by
Status Updates Showing 1-30 of 7,600
Oscar Liljequist
is starting
Motivationen hos de tre karaktärerna verkar vara att skriva böcker. Chathrine verkar symbolisera det kaotiska, mångfaldiga spåren som en boks karaktärer kan ta. Marita symboliserar det harmoniska, sinnestillvaron att avsluta sin bok. David, dragen till de båda, men aldrig samtidigt då de motsäger varandra. Är detta en symbolisk biografi?
— 12 hours, 31 min ago
Add a comment
Oscar Liljequist
is starting
Det är svårt att läsa denhär boken och föreställa mig de kvinnliga karaktärerna som faktiska människor, de följer ingen logik. Jag tycker att det är lättare att förstå utvecklingen genom att föreställa mig att David, protagonisten, är en paranoid man, en skribent som bildar världen runt honom lika som när han skapar sin värld i boken som han skriver. Han tänker tillbaka till det som traumatiserat
— 13 hours, 3 min ago
Add a comment
Broken Apple
is finished
God I love the prose of Ernest Hemingway. His style captivates you and lends an easy hand to imagination about the places the characters live and breath in.
— Feb 20, 2026 12:30AM
Add a comment










