Discover new books on Goodreads
See if your friends have read any of Ευάγγελος Τσατσαλής's books
Ευάγγελος Τσατσαλής

year in books

Ευάγγελος Τσατσαλής’s Followers (22)

member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
member photo
Βασω Π.
1,855 books | 294 friends

Vivi Ch...
1,601 books | 407 friends


Νατάσα ...
118 books | 257 friends

Β.Ν. Συ...
134 books | 41 friends

Θεανώ Α...
534 books | 85 friends

Melpome...
319 books | 15 friends

Αγνή Σι...
1,137 books | 390 friends

More friends…

Ευάγγελος Τσατσαλής

Goodreads Author


Born
in Thessaloniki , Greece
Website

Genre

Influences
Christopher Paolini, J.R.R. Tolkien, H.P. Lovecraft, Ursula K. Le Guin ...more

Member Since
April 2017

URL


Ο Ευάγγελος Τσατσαλής γεννήθηκε στην Θεσσαλονίκη το 1997, και
μεγάλωσε σ’ ένα μικρό χωριό της Πιερίας. Είναι απόφοιτος του τμήματος Γεωλογίας
του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και κάτοχος μεταπτυχιακού
διπλώματος στην Παλαιοντολογία.
Τα διηγήματά του έχουν συμπεριληφθεί πολλές φορές σε ανθολογίες και
περιοδικά με θέμα το φανταστικό (περιοδικό robotnik fantastica τεύχος 15 με το διήγημα "Η Ευτοπία του Αύριο" και μερικές συλλογικές ανθολογίες των εκδόσεων Συμπαντικές Διαδρομές), ενώ έχει διακριθεί στα βραβεία Larry Niven 2024 στην κατηγορία τρόμος με τη νουβελέτα "Γκαργκαντούα". Η πρώτη του συλλογή διηγημάτων στο είδος της
δυστοπίας–επιστημονικής φαντασίας με τίτλο «Το Μανιφέστο μίας Θεάς»
κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Momentum, και οι πρώ
...more

Average rating: 3.56 · 112 ratings · 30 reviews · 5 distinct works • Similar authors
Αδιέξοδο

by
2.87 avg rating — 62 ratings — published 2017
Rate this book
Clear rating
Σκιαμάχος (Δεσμώτες της Στά...

4.18 avg rating — 22 ratings — 2 editions
Rate this book
Clear rating
Το Μανιφέστο μιας Θεάς

4.53 avg rating — 15 ratings
Rate this book
Clear rating
Θρύλοι του σύμπαντος VII

by
4.89 avg rating — 9 ratings — published 2018
Rate this book
Clear rating
Ψυχομηνία, (Δεσμώτες της Στ...

4.25 avg rating — 4 ratings
Rate this book
Clear rating
More books by Ευάγγελος Τσατσαλής…
Οι αθέατοι
Rate this book
Clear rating

 

Ευάγγελος’s Recent Updates

193419570
Οι αθέατοι by Alain Damasio
Rate this book
Clear rating
Ευάγγελος Τσατσαλής rated a book it was amazing
Πλανητική τεχνητή νοημοσύνη by Various
Rate this book
Clear rating
Ο βασιλιάς με τα κίτρινα by Robert W. Chambers
Rate this book
Clear rating
Το Μανιφέστο μιας Θεάς by Ευάγγελος Τσατσαλής
"4,5 / 5⭐"
Φιλήμων ο ερευνητής του μεταφυσικού by Βαγγέλης Ιωσηφίδης
"Αυτό το βιβλίο είναι σαν ένα κουτί σοκολατάκια: οι ιστορίες του είναι σε μέγεθος μπουκίτσας, και καθεμία έχει μια ξεχωριστή γεύση να προσφέρει! Από φαντάσματα μέχρι κρυφούς πολιτισμούς, από χρονοταξιδιώτες μέχρι διεστραμμένα πειράματα, υπάρχει κάτι γ" Read more of this review »
Ευάγγελος Τσατσαλής rated a book really liked it
Τεχάνου by Ursula K. Le Guin
Rate this book
Clear rating
Ο βασιλιάς με τα κίτρινα by Robert W. Chambers
Rate this book
Clear rating
Τεχάνου by Ursula K. Le Guin
Rate this book
Clear rating
More of Ευάγγελος's books…
No comments have been added yet.