Patrik Kullebjörk

Add friend
Sign in to Goodreads to learn more about Patrik.


Liken vi begravde
Rate this book
Clear rating

 
The Loneliness of...
Rate this book
Clear rating

 
Loading...
Lena Andersson
“- Människor är inte så små som man tror. Och inte så stora. Felet med att ha makten som bedömningsgrund och inte handlingarna är att nästan alla friskriver sig då, var och en hittar sin maktlöshet när de behöver den. För alla är maktlösa inför någon, och något. Alla har ett skikt av maktlöshet i sig, i sin upplevelse av sig själva i tillvaron, som de då använder. Och därför ser världen ut som den gör. Alla har en glipa i sin makt, även när de vet att de har makt och ansvar, som de kan utnyttja för att förstå varför de måste handla som de gör. Moralen börjar hos individen. Man måste kräva den av alla. De som har makt föddes maktlösa och denna känsla är den som består i dem hela livet, särskilt i de stunder då de handlar fel. Då minns de att de blev mobbade på skolgården och slagen av pappa och inser att allt är någon annans fel även nu.”
Lena Andersson, Egenmäktigt förfarande

Wolf Erlbruch
“Ibland kunde döden läsa tankar.
– När du är död är också dammen borta – åtminstone för dig.
– Är du alldeles säker på det, frågade Anden förvånat.
– Så säker som på någonting annat, sa Döden.
– Det är bra. Då behöver jag inte sörja över den när...
– ...du är död, sa Döden.”
Wolf Erlbruch, Duck, Death and the Tulip
tags: death

Vladimir Nabokov
“Hela villan, från den vitkalkade terassen till radioantennen, var sådan - prydlig, putsad och på det hela taget oälskad och meningslös. Husets herre betraktade den som ett skämt. Vad beträffar Martha var det varken estetiska hänsyn eller känsloskäl som styrde hennes smak, hon ansåg bara helt enkelt att en tämligen rik tysk affärsman i nittonhundratjugotalets Berlin borde ha ett hem av precis detta slag, det vill säga det skulle vara av precis samma villaförstadstyp som de hus andra personer i hans ställning hade.”
Vladimir Nabokov, King, Queen, Knave

Lena Andersson
“- Din hjärna har skrumpnat av energi- och fettbrist, sa John. Jag sa från början åt dig att vishet är att veta när man ska sluta gå i tangentens riktning. Vid en viss punkt blir det godas riktning ond. Det gäller att veta var, och stanna. Men det kräver självständighet och att man inte är rädd för att kallas avfälling, ideologiskt svag och medlöpare.”
Lena Andersson, Duck City

Sara Lidman
“Om du tänker dig ett dike. Det är spadtag efter spadtag och det kan ju se galet ut för ett barn. Men en vuxen vet vart det leder, att det torrlägger marken så det växer bättre. Med varje spadtag tänker man på det kreaturet och på det. Man tänker på ofödda kalvar och på hästen, hur han skall orka bättre. Och när man tänker så, blir inte ett enda spadtag utan sin mening. Visst är det så? Men i Stockholm. Hur någon där kunde se vad för ett dike han stod uti och vad det skulle tjäna till att fäkta - det förstår inte jag.”
Sara Lidman, Din tjänare hör

65393 Goodreads Sweden — 3471 members — last activity 36 minutes ago
A group for the Swedish members of Goodreads! Join in on book discussions, possible book swaps and all sorts of literature goodness.
1194 Philosophy — 5797 members — last activity Jan 22, 2026 12:10PM
What is Philosophy? Why is it important? How do you use it? This group looks at these questions and others: ethics, government, economics, skepticism, ...more
25x33 Speech Pathologist — 9 members — last activity Feb 17, 2009 07:08PM
A group for speech pathologists. Books listed should be resource books or books that are good to use in therapy (i.e., literacy based therapy).
220 Goodreads Librarians Group — 310127 members — last activity 2 minutes ago
Goodreads Librarians are volunteers who help ensure the accuracy of information about books and authors in the Goodreads' catalog. The Goodreads Libra ...more
year in books
Olle  Q...
456 books | 37 friends

Magnus
424 books | 12 friends

Gustav ...
140 books | 8 friends

Lova Ja...
350 books | 18 friends

Theo A.
25 books | 61 friends

Sofia Due
54 books | 9 friends

Carl-johan
3,176 books | 47 friends

FannySi...
109 books | 9 friends

More friends…



Polls voted on by Patrik

Lists liked by Patrik