گياهان دارويي discussion

8 views
آيا مي دانيد ماست در ابتدا چگونه به وجود آمد؟

Comments Showing 1-11 of 11 (11 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Morteza (last edited Aug 25, 2016 11:38AM) (new)

Morteza | 13 comments Mod
خيلي وقته که در مورد ماست يه سوالي برام به وجود اومده بود در رابطه با اينکه ماست رو در ابتدا چطور درست کردن، بعد از کمي پرس و جو از اين و اون فهميدم که ماست رو با يک گياه درست کردند که هر چقدر مي گردم اسم اين گياه و خودشو پيدا کنم، گير نمي آرم، مي خواستم ببينم شما دوستان عزيز در اين رابطه چيزي مي دونيد؟


message 2: by [deleted user] (last edited Jul 21, 2007 02:37PM) (new)

انواع ماست:
ماست پاستوريزه

ماندگاري آن در يخچال حدود 14 روز است.


ماست استريل

گاهي براي افزايش مدت نگهداري ماست، آن را پس از توليد و تنظيم شدن اسيد، به وسيله ي دستگاه مخصوصي، حرارت داده و استريل مي کنند. سپس در شرايط استريل بسته بندي مي کنند. اين نوع ماست داراي ماندگاري طولاني چهار تا شش ماه است. البته بايد در نظر داشت به علت اينکه در اين روش باکتري هاي ماست از بين مي روند، عده اي خواص ماست تازه را براي آن قائل نيستند.


دوغ

اين محصول مخصوص کشور ما مي باشد و با استفاده از باکتري توليد کننده ي اسيد لاکتيک ( لاکتو باسيلوس ) توليد مي شود. براي اين کار از ماست تازه به عنوان ماده ي اوليه استفاده مي شود. اين فراورده حالت آبکي دارد و ماندگاري آن حدود 15 روز است.


ماست چکيده

اين محصول را با کاهش آب ماست، توليد مي کنند. عمل کاهش دادن آب ماست به وسيله ي دستگاه يا کيسه هاي کتابي انجام مي شود. ماندگاري ماست چکيده به علت داشتن اسيد بالا حدود 10روز در دماي يخچال است.


کشک

اين محصول در اصل فراورده ي ويژه اي از ماست با ماندگاري طولاني است . براي تهيه ي اين محصول، ماست را پس از فرموله کردن، حرارت دادن و حذف آب اضافي به صورت تغليظ شده يا خشک در مي آورند.


قره قروت

اين فرآورده محصول جانبي در توليد ماست چکيده است. براي تهيه قره قورت معمولاً آب ماست را ( بخشي از ماست را که هنگام تغليظ از آن جدا مي شود ) به وسيله ي حرارت تغليظ نموده و بسته بندي مي کنند. اين محصول بسيار ترش مزه بوده و به عنوان چاشني همراه غذاهاي مختلف مصرف مي شود.


ماست منجمد

اين محصول به نام بستني ماست هم معروف است که در کشورهاي خارجي وجود دارد. در اين فراورده پس از فرمولاسيون، ماست را در فريزرهاي بستني ساز منجمد کرده و به صورت دسر مصرف مي کنند.


ماست ميوه اي

توليد ماست ميوه اي در دنيا بسيار رايج است و طرفداران زيادي نيز دارد. براي توليد اين محصول روش هاي مختلفي وجود دارد که در زير به چند نمونه ي آن اشاره مي شود:

الف- توليد ماست ميوه اي با استفاده از اسانس و رنگ خوراکي

در اين فرايند، رنگ و طعم ميوه ي مورد نظر را همراه با مواد پايدار کننده به ماست افزوده و بسته بندي مي کنند. معمولاً در اين فرايند از اسانس هاي مصنوعي ( شيميايي ) استفاده مي شود که مصرف آن در بعضي کشورها با محدوديت همراه است.

ب- ماست ميوه اي با مربا يا مارمالاد ميوه

در اين موارد ماست را با مربا يا مارمالاد ميوه و مواد پايدار کننده مخلوط کرده و بسته بندي مي کنند. در بعضي موارد، ماست و ميوه را به صورت جداگانه بسته بندي کرده و به صورت بسته هاي دو قلو به فروش مي رسانند و مصرف کننده هنگام مصرف آنها را باهم مخلوط مي کند
.ارزش تغذيه اي ماست
در طب قديم فوايد فراواني را براي ماست قائل بودند که بيشتر آن ها مورد تاييد علم جديد نيز قرار گرفته است. يافته هاي علمي نشان داده که ماست داراي ارزش تغذيه اي بالايي است. لذا در زير به بعضي از ويژگي هاي آن اشاره مي شود.

افرادي که دچار عدم تحمل لاکتوز ( قند موجود در شير ) هستند، مي توانند به جاي شير از ماست استفاده کنند، بدون اينکه عوارض ناشي از عدم تحمل لاکتوز در آنها بروز کند، زيرا لاکتوز موجود در شير توسط باکتري هاي ماست تبديل به اسيدلاکتيک مي شود. بررسي ها نشان داده که تجزيه ي لاکتوز به وسيله باکتري هاي ماست، حتي پس از هضم نيز ادامه دارد.

پروتئين هاي ماست
به علت تغليظ شير در هنگام تهيه ماست ، مقدار پروتئين هاي ماست در مقايسه با شير در حجم مساوي بيشتر است. به علت تاثير آنزيم باکتري هاي ماست بر روي پروتئين هاي شير، قابليت هضم پروتئين هاي ماست بيشتر و آسان تر مي شود.چربي هاي ماست
ماست را مي توان با در صدهاي مختلف چربي تهيه کرد. لذا افرادي که تمايل به خوردن چربي شير ندارند، مصرف ماست کم چربي بهتر از شير کم چربي است. زيرا شير کم چربي بيش از اندازه رقيق و آبکي به نظر مي رسد و اين امر از نظر مصرف کننده چندان رضايت بخش نيست.ويتامين ها و مواد معدني ماست
به علت بالاتر بودن ماده ي خشک ماست در مقايسه با شير، ميزان املاح و ويتامين هاي آن در مقايسه با شيرهم حجم، بيشتر است. هر چند که در طي حرارت دادن، پاره اي از ويتامين هاي موجود در شير کاهش مي يابد، اما بعضي از اين ترکيبات به وسيله باکتري هاي ماست در ضمن فرايند توليد، به مقدار قابل توجهي ساخته مي شود.
message 3: by [deleted user] (new)

این مطالب هم از اینترنت سرچ کردم:
قبلاً تصور می شد که مردم بلغارستان اولین کسانی بودند که ماست تهیه کردند؛ اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مردم کشورهای دیگر از دو قرن قبل از میلاد مسیح، ماست و دیگر انواع لبنیات را تهیه می کردند. اولین ماست ها احتمالاً به طور تصادفی تهیه شدند؛ یعنی زمانی که شیر را برای حمل و نقل داخل کیف هایی که ازپوست بز درست شده بود می ریختند، باکتری موجود در پوست بز، شیر را تخمیر نموده و ماست به دست می آمد.

ماست تا دهه ی آغازین قرن بیستم تنها میان مردم اروپای مرکزی و شرقی رایج بود تا این که در آن زمان، یک زیست شناس روسی کشف کرد که دلیل طول عمر مردم بلغارستان، استفاده زیاد از ماست می باشد. از آنجا که این زیست شناس عقیده داشت که لاکتوباسیلوس برای سلامتی مفید است، او سعی نمود که استفاده از ماست را در سرتاسر اروپا رواج دهد. به دنبال آن در سال 1919م اولین کارخانه صنعتی تولید ماست در شهر بارسلونای اسپانیا احداث شد و مصرف ماست روز به روز افزایش یافت.
اصل این واژه ترکی می باشد و به معنای مخلوط کردن است. معنی واژه نشان می دهد که ماست را چگونه تهیه می کنند.
جهت تهیه ی ماست باید باکتری مخصوص را داخل شیر پاستوریزه شده ریخت. دمای شیر و همچنین شرایط محیط برای تهیه ماست بسیار حائز اهمیت است. این باکتری، قند موجود در شیر را تجزیه نموده و اسید لاکتیک تولید می کند. به دلیل وجود این اسید، پ هاش شیر بالا رفته و پروتئین موجود در شیر به صورت توده ی جامدی در می آید.
معمولاًً از ترکیب دو نوع باکتری به نامهای استرپتوکوکوس سالیواریوس و لاکتوباسیلوس بلگاریکوس استفاده می شود. اگر پس از انجام عمل تخمیر روی شیر، ماست به دست آمده را حرارت ندهیم تا باکتری های موجود در آن کشته شوند، به عنوان ماستی که باکتری زنده و فعال داخلش وجود دارد به فروش رسیده و اغلب افراد عقیده دارند که این ماست، دارای ارزش غذایی بسیار بالایی است. البته معمولاًً ماست را پس از تهیه پاستوریزه می کنند که باکتری های موجود در آن کشته شود. این نوع ماست پاستوریزه را تا چند ماه می توان حتی بیرون از یخچال نگهداری نمود. طرفداران این دو نوع ماست هر کدام سعی می کنند با انجام تحقیقات مختلف، تفاوت در مواد مغذی این ماست ها را نشان دهند و بیان می کنند که هر کدام چه کاستی هایی دارند.

ماست هایی که پس از تهیه، پاستوریزه نمی شوند آنزیمی برای تجزیه لاکتوز دارند. بنابراین افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند با خوردن این نوع ماست متوجه شده اند که پس از مصرف،‌ مشکلاتی که با خوردن لبنیات در آنها بروز پیدا می کند دیگر دیده نمی شود.

از نظر تغذیه ای، ماست ماده غذایی مفیدی می باشد که سرشار از پروتئین و برخی انواع ویتامین ب است. املاح موجود در آن زیاد بوده و در عوض، میزان چربی آن با میزان چربی شیری که ماست از آن تهیه شده برابر می باشد.
message 4: by Pooriya (last edited Aug 25, 2016 11:38AM) (new)

Pooriya | 6 comments راستش من تو عمرم به ماست چيزي جز قاتيخ نگقتم كه فكر كنم منظور شما هم اينه ولي اين كه ماست چطوري از قاتيخ مشتق شده جاي تامل داره
راستي از ارسالتون هم ممنونم در ضمن بهتون بگم اگه ماست ميوه اي ميخوريد بهتره دور هر چي ماسته رو خط بكشيد چون تا يه مدت بدنتون به غير از ماست ميوه اي قبول نميكنه بس كه خوشمزس


message 5: by [deleted user] (new)

"ماست"
ماست كه معروف به ماده طول عمر و سلامتي است ، سرشار از مواد سفيده اي گوناگون و انواع ويتامين ب مي باشد، ضمناً داراي ويتامين ث و ويتامين هاي محلول در چربي ، مثل ويتامين آ ، د، اف و اي نيز هست و تمام تركيبات و خواص شير را هم در خود دارد.
برخلاف شايع ، ماستي كه چربي آن گرفته شده باشد به مراتب از ماست چرب مفيدتر مي باشد. چون اين ماست ، داراي ويتامين هاي ب و ث به مقدار زياد است و تنها نقصي كه دارد ، مقدار ويتامين هاي محلول در چربي آن كم شده است.
ماست ، مسكن تشنگي و يكي از بهترين نانخورش هاست. عمر را زياد مي كند و كسانيكه در غذاي روزانه آنها ماست وجود دارد علاوه بر سلامتي داراي عمر طولاني نيز مي باشند. البته بهتر است ماست به همراه غذا خورده نشود چون به علت وجود كلسيم بالا در آن از جذب مواد غذايي به بدن تا حدودي جلوگيري مي كند، ماست معده را تقويت نموده و به بدن آرامش مي بخشد. مسكن حرارت جگر و التهابات داخلي نيز مي باشد.
شستشوي سر با ماست ، موها را تقويت كرده و از ريزش آن جلوگيري مي نمايد، ماليدن آن به دست و صورت نيز باعث نرمي و لطافت پوست مي شود و از ابتلا به امراض جلدي ، مخصوصاً جوش غرور جلوگيري مي كند.
ماليدن رويه ماست به سر، دماغ را تازه و به رشد مو كمك مي نمايد و كمي هم خواب آور است.
اگر در تابستان پوست صورت شما در برابر تابش آفتاب حساس است و ايجاد كك ومك و لكه هاي جلدي مي نمايد، بهترين وسيله جلوگيري و معالجه آن ، ماليدن ماست مي باشد. همچنين در تابستان اگر خواستيد خرما بخوريد آن را با ماست مخلوط كنيد تا از شدت گرمي آن كاسته شود. در فصل تابستان خوردن آبدوغ خيار را كه يكي از غذاهاي سبك و سنتي ايرانيان است ، فراموش نكنيد.message 6: by Morteza (last edited Aug 25, 2016 11:39AM) (new)

Morteza | 13 comments Mod
آهان، پس اين همه توضيح و بحث مي خواد به من بگه که تو اين مدت دنبال نخود سياه بودي، ولي از توضيحاتتون بسيار ممنونم، به خصوص از خانم آرزو و غزال. پوريا جان شما فکر مي کنم که از ماست خيار و يا دوغ خيار زياد استفاده مي کني، آخه همون طور که غزال خانم گفتند، اين غذاي کاملا سبک ايرانيه. و اين نشون ميده که تو عاشق اين غذا ها هستي.


message 7: by [deleted user] (last edited Jul 24, 2007 12:46AM) (new)

مرتضي جان من هنوز دارم روي اين قضيه كه گفتي منشا ماست از يك گياهه تحقيق مي كنم. شايد چيزي كه شنيدي صحت داشته باشه. راستي اگر الف رو از اسمم برداري درست مي شه


message 8: by Pooriya (last edited Aug 25, 2016 11:40AM) (new)

Pooriya | 6 comments البته من نه ولي برادر كوچيكترم عاشق خيار ماسته مخصوصاً خيار غير صادراتي اروميه خودت كه بهتر ميدوني من هم به طبع برادرم هميشه كنار غذا يه مقدار خيار ماست ميخورم


message 9: by Morteza (last edited Aug 25, 2016 11:40AM) (new)

Morteza | 13 comments Mod
حس می زدم پوریا جان، غزل خانم اگر موردی در این باره پیدا کردید به من هم حتما بگید


message 10: by [deleted user] (new)

دوست عزيز از توضيحاتي كه داديد سپاسگزارم. اما قبول كنيد كه برخي از موارد استفاده از ماست مانند استفاده براي پوست و مو مي تواند همگاني باشد


message 11: by [deleted user] (new)

قبول ، من تسليم شدم. ولي بايد بگم كه خود من يكي از طرفداراي پروپا قرص ماست هستم و شايد در روز نزديك 1 كيلو ماست بخورم. احتمالاً زياده از حد روي ماست تعصب دارم. باز هم از توضيحاتتون ممنونم


back to top