Telia fortsätter datalagra trots allt. Vilka andra operatörer gör samma sak?
EU’s högsta domstol förklarade i april att datalagringen kränker de mänskliga rättigheterna och är olagligt. Kort efter domen meddelade de stora telekomoperatörerna, som Telia och Tele2, att de hade slutat lagra data om vilka vi har kontakt med.
Men det var inte sant, visar en undersökning som Ekot har gjort. En talesman för Telia bekräftar att de fortsätter lagra datat, men säger att de nu gör det frivilligt och inte för att lagen tvingar dem.
Det gör ju bara saken ännu värre.
Telia fortsätter medvetet att kränka dina mänskliga rättigheter varje gång du använder dem som tele- eller internetoperatör. Och de gör det för att de vill och kan, inte för att någon tvingar dem.
Hade Telia hållit fast vid att den svenska lagen tvingade dem att datalagra hade det inte heller varit något försvar. Det är väl etablerad internationell rättspraxis att ”jag lydde bara order” inte är ett giltigt försvar för den som begår kränkningar av de mänskliga rättigheterna.
Men att Telia inte ens försöker skylla ifrån sig visar tydligt att de inte har förstått frågans allvar, och att de inte är att lita på som företag.
Tre och Telenor gör precis som Telia, och fortsätter datalagra fast de har gått ut och givit sken av att de har slutat.
Bahnhof och Tele2 har däremot slutat lagra data förutom det de behöver för att kunna debitera telefonsamtal, enligt Sveriges Radio.
Jag hoppas det kommer förklarande pressmeddelanden från alla de stora operatörerna under dagen. Både konsumenter och medborgare förtjänar ett svar. Fortsätter de att datalagra eller inte?
…………
Andra om ämnet: Expressen, SVT,


Christian Engström's Blog
- Christian Engström's profile
- 1 follower
