NSA kontaktade Linus Torvalds om bakdörrar i Linux

Se klippet med EU-parlamentarikern Nils Torvalds från tidskod 3:09:06

Se klippet med EU-parlamentarikern Nils Torvalds från tidskod 3:09:06


Linus Torvalds’ pappa Nils Torvalds är EU-parlamentariker för Finland. I veckan deltog Nils Torvalds i EU-parlamentets utfrågning om massövervakningen, och kom med ett avslöjande:


Den amerikanska säkerhetstjänsten NSA har kontaktat Linus om att lägga in bakdörrar i det fria och öppna operativsystemet Linux.

Hela utfrågningen finns att se på Youtube här (upplagt av Hax).


Nils Torvalds avslöjande kom i ett avsnitt av utfrågningen som inleddes (på tidskod 3:06:58) med att jag påpekade för Microsofts representant i panelen att i system som Linux, som bygger på öppen källkod, går det att undersöka koden för att se att det inte finns några bakdörrar. I Microsofts system finns det ingen möjlighet att göra det, eftersom källkoden är hemlig för utomstående.


Min fråga till Microsofts representant var om hon skulle få berätta att det finns bakdörrar i deras system om det nu är så att det gör det. Den frågan svarade hon aldrig på, men det behövde hon förstås inte göra heller. Från andra källor vet vi att NSA alltid förbjuder de privata företag de tvingar eller försöker tvinga till samarbete att berätta om den saken.


Nils Torvalds fick ordet efter mig, och med början på tidskod 3:09:06 sa han:


När min äldsta son [Linus Torvalds] fick samma fråga: ”Har han blivit kontaktad av NSA om bakdörrar?” svarade han ”Nej”, men samtidigt nickade han. På så sätt var han någorlunda fri juridiskt. Han hade givit rätt svar, [men] alla förstod att NSA hade kontaktat honom.



Vad Linus Torvalds svarade NSA förtäljer inte historien, men jag gissar att han påpekade för NSA att han inte skulle kunna lägga in bakdörrar ens om han ville, eftersom koden är öppen och alla förändringar granskas av många oberoende personer. Det är ju det som är själva poängen med öppen källkod, och skälet till att det bara är öppen källkod man kan lita på när det gäller säkerhet.


Men att NSA ändå har försökt attackera även Linux är intressant att få bekräftat.


…………


Update: This blog post in English


 •  0 comments  •  flag
Share on Twitter
Published on November 17, 2013 04:24
No comments have been added yet.


Christian Engström's Blog

Christian Engström
Christian Engström isn't a Goodreads Author (yet), but they do have a blog, so here are some recent posts imported from their feed.
Follow Christian Engström's blog with rss.