J. D. Vance promluvil o možné tragédii. Říká, že je připraven převzít Bílý dům

V rozhovoru pro USA Today Vance uvedl, že o zdraví prezidenta nepochybuje a že Trump má na svůj věk mimořádnou kondici. „Prezident je v neuvěřitelně dobrém zdravotním stavu,“ řekl a dodal: „Má neuvěřitelnou energii... je poslední, kdo v noci telefonuje, a první, kdo se ráno probouzí, a první, kdo telefonuje.

Ano, dějí se hrozné tragédie, ale cítím velkou jistotu, že prezident Spojených států je v dobré kondici, dokončí zbytek svého mandátu a udělá pro americký lid skvělé věci,“ pokračoval Vance, kterého citoval i britský list The Independent. „A pokud by nedejbože došlo k hrozné tragédii, nedokážu si představit lepší přípravu než to, co jsem absolvoval za posledních 200 dní,“ doplnil.

[chooze:article;value:627757]

Debata o zdraví se znovu otevřela poté, co si média všimla podlitin na prezidentových rukou a později nápadného make-upu. Značky se objevily už loni v létě a tehdejší mluvčí kampaně a současná mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová je přičítala tomu, že Trump „neustále pracuje a celý den, každý den, podává ruku“.

Viceprezident přebíral moc už devětkrát

Minulý měsíc navíc kolovaly fotografie s výrazně oteklými kotníky. Lékař Bílého domu Sean Barbabella v memorandu uvedl, že jde o „chronickou žilní nedostatečnost“, kterou označil za „benigní a běžný stav“ u lidí prezidentova věku.

Podle 25. dodatku ústavy přebírá viceprezident plné pravomoci, pokud prezident zemře, rezignuje nebo je odvolán. V historii Spojených států k tomu došlo devětkrát. Například Calvin Coolidge převzal úřad po náhlé smrti Warrena G. Hardinga 2. srpna 1923.

[chooze:article;value:627490]

​Vanceova vyjádření přišla krátce poté, co Trump na dotaz Fox News, kdo povede hnutí MAGA v příštích volbách, odpověděl: „Upřímně, je to viceprezident a myslím, že Marco (Rubio, současný ministr zahraničních věcí – pozn. red.) je také někdo, kdo by se možná s J. D. nějakým způsobem spojil.“ Média mají za to, že prezident tím naznačil Vanceovu roli „dědice“ celého projektu.

Během loňské kampaně byl Trump dvakrát terčem pokusu o atentát: v červenci 2024 byl na mítinku v Pensylvánii střelen do ucha a v září tajná služba zmařila další pokus u golfového hřiště ve West Palm Beach. Vance přesto ujišťuje, že prezident „dokončí své funkční období“.

Schůzka delegace s Trumpem: Merz mluvil o příměří, Meloniová protáčela oči (8/2025):

 •  0 comments  •  flag
Share on Twitter
Published on August 29, 2025 20:45
No comments have been added yet.


Daniela Mičanová's Blog

Daniela Mičanová
Daniela Mičanová isn't a Goodreads Author (yet), but they do have a blog, so here are some recent posts imported from their feed.
Follow Daniela Mičanová's blog with rss.