Lesy ve střední Evropě ovládla nová houba. Je jedlá, odborníci před ní ale varují

Hřib americký (Aureoboletus projectellus) se v posledních letech rychle šíří polskými lesy. Je známý také jako hřib štíhlotřenný a pochází ze Severní Ameriky. Poprvé byl nalezen v Evropě na pobřeží Baltského moře. Od počátku 21. století se ale začal velmi rychle rozšiřovat, popsal web ScienceDirect.

Z Litvy a Lotyšska se rozšířil zejména do Polska a Německa. Většina zpráv o hřibu americkém pochází ze severního a středního Polska. 


Szybki, przedwieczorny rekonesans w sosnach, a tam amerykańskie natarcie się rozkręca! ?

Złotoborowik wysmukły
(Aureoboletus projectellus) pic.twitter.com/J1jZp6A5Yw

— Magda Grzybiara (@Magdale45152669) August 6, 2024

Podle expertů vytváří jakousi symbiózu především s borovicí, což usnadňuje kolonizaci nových oblastí s písčitými půdami. Ekologické modely naznačují, že prstenec příznivých podmínek pro rozvoj kolem Baltského moře přispívá k šíření hřibu, uvedl polský web Polsat News.

[chooze:article;value:627522]

Pro tento hřib je typický tmavý, vínový klobouk a zřetelně světlejší stonek. Houba často roste ve skupinách, což usnadňuje její nalezení. To oceňuje mnoho houbařů.

Jedlý, ale nebezpečný pro ostatní houby

Houba je jedlá a obsah rtuti je u ní nižší než u mnoha populárních druhů, což potvrzuje bezpečnost konzumace. Díky své chuti je u houbařů velmi populární.

Přírodovědci však varují, že jeho rozšíření může narušit původní biologickou rozmanitost a oslabit stanoviště dalších druhů hub. Podobné signály přicházejí už i z Česka a Německa. Vědci ovšem zdůrazňují, že údaje o dopadu americké hříbkové houby na evropské lesy se stále shromažďují.

Karlovarská krajská nemocnice má mykologickou poradnu. Zdarma ověří nasbírané houby (8/2025):

 •  0 comments  •  flag
Share on Twitter
Published on August 28, 2025 20:55
No comments have been added yet.


Daniela Mičanová's Blog

Daniela Mičanová
Daniela Mičanová isn't a Goodreads Author (yet), but they do have a blog, so here are some recent posts imported from their feed.
Follow Daniela Mičanová's blog with rss.