Visionen
Fortfarande bubblar huden av glädje efter lördagens event. Precis det här har jag drömt om så länge. Filmade och redigerar medan jag njuter, drömmer om nästa steg. Och det är den drömmen jag ska få ner på pränt i det här inlägget.
Länge var mitt motto att göra det omöjliga möjligt.
Allt handlar om TILLSAMMANS. Att hitta eldsjälar som brinner för samma sak som jag. Och allt fler eldsjälar dras nu till Billesholm. Plötsligt känns inget omöjligt längre.
En tidsresebyråHar du varit på Bakken? Ett stort nöjesfält som växte upp i en skog. Ingen entré, flera matställen och attraktioner som man kan köpa sig en plats på.
JuliPå samma sätt ser jag Billesholm. I juli månad öppnar jag mina två attraktioner:
Träffa familjen SkånesaurusNär: Tisdagar i juli kl 14-16
Var: Samling utanför Jönssons cykelaffär. Därifrån promenerar vi till Triasträdgården
Vad: Tre korta berättarföreställningar varvas med yogaövningar, lek med plastdinosaurier, glass och en tipsrunda.
Donation till Insamlingsstiftelsen Upplev Billesholm: 125 kr/person i detta ingår guidning, en glass, plocka trädgårdens bär och välja ett pris i tipsrundan värde ca 50 kr
I kloka gummors spårNär: Onsdagar i juli kl 13-17
Var: Fråga någon av Cykelhandlarna eller Belinda Wigerfelt efter ”Gummans trädgård”
Vad: Under fyra timmar delar Annika Andebark och Anette Johansson med sig av klokskap, sticklingar, plantor, varmt vatten till örtte och skorpor.
Donation till Insamlingsstiftelsen Upplev Billesholm: 80 kr/person.
Torsdagar och LördagarAntikvariaten i Norra Vram är öppet. Där träffar du även en av de sista gruvarbetarna i Bjuv, Leif Thörnqvist som guidar i museet.
Söderåsen MTBNär du hyr cyklar hos Söderåsen MTB kan du välja till en kort info om dinosaurierna samt introduktion i cykling. Om intresse finns skulle detta också kunna bli permanenta inslag under juli månad.
Gruvmuseet i Bjuv och infoskyltar vid dinosauriesjönFör den som önskar en egen utflykt om dinosaurierna rekommenderas ett besök på gruvmuseet i Bjuv. Vid dinosauriesjön finns en vandringsstig till informationsskyltarna om dinosaurierna.
Skromberga akademinI Ekeby finns informationsskyltar om verksamheten i Skromberga.
Nyvångs gruvmuseumÄven Åstorp har ett gruvmuseum (dock har jag inte besökt det än).
Skräddarsydda event för grupperBoka släktträffen i Billesholm15-16 Kakbuffé och guidning hos Belinda Wigerfelt
16-17 Femkamp, berättarföreställning om familjen Skånesaurus eller tipsrunda i Triasträdgården
17-18 Korvgrillning och testa MTB i Cykelporten
MinnesstundNär vår fyrverkerimedarbetare Rojken avled våren 2024 ordnade killarna en minnesstund med korvgrillning och en ceremoni vid dinosauriesjön.
MTB och bastuflotte vid dinosauriesjönBokas via Söderåsen MTB
Event kopplat till snittblommorBokas via Belinda Wigerfelt
Liljans häxbodSkräddarsydda event till magiska Söderåsen bokas via Liljans Häxbod
Tidsresan till Trias201 miljoner år på fyra timmar.
Med elcykel tar jag dig med på en tidsresa som börjar för 400 miljoner år sedan när två kontinenter kolliderade.
Du kan antingen ta med egen matsäck eller beställa catering via Systrarna Buffé som levererar till Cykelporten, Billesholms traktens hembygdsförening samt samlingslokal i Gunnarstorp.
Cykelporten: Film om utgrävningarna
Norra Vram: Hur var det att arbeta i gruvan?
Gunnarstorp: Byn som växte upp runt gruvan och om experimentet att cykla under jord.
Bjuv: Koloniföreningen och ”Platsen”
”Fader okänd”I början av 1900-talet sågs det som en synd att föda barn som ogift. I den här resan möter vi människorna som drabbades av dåtidens kvinnosyn.
Här kan du läsa mer om människorna.