Organisation för Leaderprojektet Upplev Billesholm
Det är projektägaren som söker projektet och som ansvarar för att det sköts på ett korrekt sätt. I det här fallet kommer Insamlingsstiftelsen Upplev Billesholm vara projektägare och det är styrelsen som fattar beslut.
StyrgruppSamtidigt som styrelsen fattar beslut om projektansökan utser den en styrgrupp som får fatta samtliga beslut om projektet.
Offentlig sektorHär utses en ledamot och en suppleant som är ordförande respektive viceordförande med utslagsröst vid lika röstetal.
Privat sektorHär utses två ledamöter och två suppleanter varav minst en ska representera finansiärer i form av banker, stiftelser, investerare.
Ideell sektorHär utses två ledamöter och två suppleanter varav minst en ska vara under 18 år.
ArbetsgruppVertikal projektledarePressansvarig, representerar projektet i olika nätverk, modererar publika event, ansvarar för redovisning och rapportering, förbereder beslutsunderlag till styrgrupp. Har fullmakt att anlita revisor och redovisningskonsult. Planerar publika event och dialogmöten tillsammans med arbetsgruppen.
Horisontell projektledareAnsvarar för kontakter med kommun, föreningar, lokala företag med målsättning att fortlöpande kontakt med gräsrötter,
KommunikatörI projektet Upplev Billesholm ska kommunikatören ta fram skyltar med inspiration från visit Örkelljunga, kartor som inspirerar till cykling, omarbeta hemsidan Upplev Billesholm, ta fram marknadsföringsmaterial till de publika eventen samt samla kommunikationens kring Billesholm. Kommunikatören medverkar på samtliga dialogmöten och bistår vid arrangemang av publika event.
EventansvarigI projektet Upplev Billesholm vill vi lägga grunden för två årliga publika event samt skapa återkommande dialogmöten.
Dinosauriedagen den andra lördagen i oktober (publikt)Målgrupp: barnfamiljer
Vad händer: filmvisning i Cykelporten. Guidade turer i dagbrottet som arrangeras av Söderåsen MTB. Möte med Elvis Skånesaurus. Guidade cykelturer till gruvmuseum och hembygdsföreningar som arrangeras av TravelShop.
Det finns även matvagnar i Billesholm med specialanpassad meny.
Litteraturrundan den första lördagen i maj (publikt)Målgrupp: Kulturtanter 55+
Vad händer:
10-13 Författarfika i Billesholmstraktens hembygdsförening
Ansvarig: Ida Andersson
13-16 Författarföredrag i Stenestads biblioteksförening
Ansvarig: Annika Andebark
17-20 Poetry Slam på Hankville Farm
Ansvarig: Niklas ??
Albertdagen den 30 augusit (dialogmöte)Inbjudna 2024
Fredric Piper, Cykelfrämjandet nationellt
Lina Jönsson, Cykelleden Skåne, Region Skåne
Mats Karlsson, Söderåsen MTB
Lars Tydinger, Söderåsen MTB
Sven Jönsson, Jönssons cykelaffär och fastighetsägare
Patricio Silva, Crealevant
Belinda Wigerfelt, snittblomsodlare
Annika Andebark, berättare, författare, vertikal projektledare
Systrarna Buffé
Hankville Farm
Anette Johansson, horisontell projektledare
Alexandra Kronholm, eventarrangör
Leif Thörnqvist, Billesholmstraktens hembygdsförening, Gunnarstorp
Ida Wachtmeister, Knutstorp
Maria-dagen den 28 februari (horisontellt dialogmöte)Inlägget Organisation för Leaderprojektet Upplev Billesholm dök först upp på ANDEBARK.