đ»RECENSIONđ»
Jag har lÀst "Tomhet" för min 6-Äring och min 8-Äring.
En vacker, stĂ€mningsfull bok om sorgen som en förĂ€lder lĂ€mnar efter sig nĂ€r hon dör. Tomhet. I den hĂ€r fĂ„ordiga boken representeras den av en stor, genomskinlig bubbelkompanjon som hĂ„ller berĂ€ttaren sĂ€llskap efter att hennes mamma dött. Den följer med pĂ„ bussen, till skolan, hon sover med den och den kilar sig fast mellan henne och hennes pappa nĂ€r de Ă€ter middag.Â
SÄ smÄningom börjar tomhet att fyllas pÄ. Det gÄr sakta och tomhet försvinner inte, men sÄ smÄningom lÀr den lilla flickan sig att leva med tomhet och integrerar den vÀnliga bubblan i familjen.
BÄde jag och barnen tyckte mycket om den. Om man lÀser den lÄngsamt tillsammans kan man till och med fÄ en mamma att bli lite tjock i halsen.
Titel: TomhetFörfattare: Adam Mahdavi & Maryam TahmasebiFörlag: Natur & Kultur
#tomhet
#tomhetbok
#adammaddavi
#maryamtahmasebi
#naturochkultur
#natur&kultur
#böckeromsorg
#böckeromsorgförbarn
#barnssorg
#böckerförbarn
#barnbok
#barnbokstips
#barnböcker
#boktipsÂ
#bokinstagram
#boknörd
#bokmal
#bokÀlskare
#booklover
#bokinspo
#höstlÀsning
#vinterlÀsning2022
#vinterlÀsning
#höstlÀsning
Published on February 01, 2023 08:01