IB - som i inhÀmtning Birger

đŸ•”RECENSIONđŸ•”

Jag Àr inte bara förlagssyster med detta underbara författarpar, men ocksÄ en hopplös fangirl. Har Àlskat "Domardansen", "Mördare i folkhemmet" och hetslÀst "Bombmannens testamente". Ebervall och Samuelsson Àr otroligt skickliga pÄ att rota i arkiv och dra fram svensk historias mest intressanta fall av korruption och rÀttsliga och politiska övergrepp.

I deras nya bok skriver de om IB-affÀren, en övervakningsskandal som avslöjades pÄ sjuttiotalet av Jan Guillou och Peter Bratt. Jag kan inte lÄta bli att notera hur smickrande boken beskriver just Guillou, som ju ocksÄ Àr kollega pÄ förlaget. Samtidigt kÀnns det mer som en vÀnskaplig blinkning Àn falskt fjÀsk sÄ det Àr bara roligt.

Boken skiljer sig pÄ mÄnga sÀtt frÄn de andra paret skrivit och istÀllet för att följa en person, följer de mÄnga olika personer i uppbyggnaden av IB, i hur de inblandade kontinuerligt registrerade personer med vÀnstersympatiert och nÀrmast hetsade till brott, och sedan hur det hela avslöjades och vilken efterföljd det fick. 

Det Àr intressant och lÀrorikt och man fÄr lÀra kÀnna Myrdal, Guillou, Palme m,fl. pÄ djupet, men jag saknar kÀnslan jag fÄtt frÄn deras andra böcker. Jag vill kunna följa den dÀr underdogen, vare sig hen Àr ond eller god, och jag vill gotta mig i alla smÄ detaljer och orÀttvisor denne blivit offer för. Jag hade nog helt enkelt uppskattat denna bok mycket mer om den inte var skriven av just denna författareduo :-)

Rekommenderas ÀndÄ, fÀr den Àr engagerande och driven och bra för att lÀra sig mer om hela affÀren.

Titel: IB - som i inhÀmtning Birger
Författare: Lena Ebervall & Per E. Samuelsson
Förlag: Piratförlaget

#IBsomiinhÀmtningbirger #lenaebervall #peresamuelsson #ibaffÀren #piratförlaget #spÀnningsroman #truecrimesverige

#boktips #bokrecension #bokbloggare #recension #bokstagrammare #bokstagram #roman #romantips #bokrecension #recensionsexemplar 
 •  0 comments  •  flag
Share on Twitter
Published on November 20, 2022 04:46
No comments have been added yet.