Tack!

Stort tack till alla er som kom till författarsamtalet på Vuxenskolan igår.

Och FÖRLÅT att jag kom sent.

Det var helt galet.

Jag startade alltså HALVFEM hemifrån. Resan ska ta 25 minuter, men eftersom det var rusningstrafik så åkte jag 1,5 timme före utsatt tid, tänkte jag kanske skulle hinna strosa runt lite på Söder.

Men jag tvärfastnade i köer vid Järva krog, satt i dem hela vägen till Söderledstunneln men tänkte hela tiden: jag hinner, jag hinner. Sen var avfarten till Medborgarplatsen avstängd och jag hamnade nere vid Skanstull och en helvetes massa trafikljus och enkelriktade gator. Men jag hinner, jag hinner, tänkte jag och körde ner i ett garage 17.50. Och där funkade inte betalapparaten.

Då fick jag PANIK, insåg att folk satt och väntade och att jag bara inte kunde hinna. Jag lyckades trassla mig ur världens trängsta garage, paniköra runt runt, fickparkera och SPRINGA till adressen och anlända typ 18.04.

PUST.


Men sen var det SUPERLYCKAT.

Så fina åhörare.

Och Annika som ledde samtalet hade läst ALLA mina böcker och vet ni hur ovanligt det är att jag får prata om mina BÖCKER och innehållet? Jättejätteovanligt.


Och sen pratade jag oavbrutet om mig själv och sen signerade jag böcker och fick rosor och honung.


HIMLA FINT.


Stort, stort tack.


Annika och jag.

Annika och jag.


Samtalet (lånat från Facebook, tack)

Samtalet (lånat från Facebook, tack)


Fin bloggläsare, Kristina, kom och lyssnade.

Fin bloggläsare, Kristina, kom och lyssnade.


En författarkollega - Ewa Swedenmark - kom också och lyssnade.

En författarkollega – Ewa Swedenmark – kom också och lyssnade.


fullsizerender-1


fullsizerender-2

 •  0 comments  •  flag
Share on Twitter
Published on October 13, 2016 23:38
No comments have been added yet.