Manusgenomgång på Griffins

Idag ska jag bara vila.

Det har varit tre intensiva dagar och idag behöver jag återhämta mig.


Komma ikapp, reflektera och andas.


Mitt manus har varit hos redaktören i tio dagar nu.

Jag saknar det. Jag har en nästan fysisk relation till mina manus, oerhört kontrollerande. Kan inte släppa dem mentalt, inte när jag är i den här fasen.


Igår var jag ute med min svägerska, Petra, som är den som läser först, som läser mest, som är mycket engagerad i mina böcker och i romance.

Vi gick igenom hela manuset och saker hon fastnat på. Jag gör detta med tre kompisar, tre kvinnor som läst alla mina böcker, som vill mig väl (viktigt) och som inte själva skriver böcker (också viktigt, för mig. De är som helt vanliga läsare.)


Jag skrev ner alla hennes utmärkta synpunkter.


Sedan kommer jag sammanföra dessa tre kvinnors synpunkter med min förläggares och min redaktörs synpunkter, samt med ett dokument jag har (det är för närvarande TRETTIO sidor långt) med saker som jag själv vill förändra, förbättra, förtydliga.


Detta kommer jag börja arbeta med i juni, när manuset återvänder till mig.

Som jag längtar.

Under tiden gör jag även kompletterande research. Tidigare brukade jag ha startat upp en ny bok redan, men i och med alla utlands-grejer så har jag inte hunnit. Idag måste jag svara på en lång amerikansk intervju, bland annat ska jag förklara varför vi inte har romance i Sverige.


Vi var på Griffins, för övrigt, igår.

Petra och jag.

Det var helt magiskt, som vanligt. Personalen där är underbar, maten var precis så ljuvlig som den brukar och jag drack ett glas bubbel som var helt gudomligt. Och så fick jag kärlek till mitt manus. Very bra dag.


Idag blir det, som sagt, lite vila.


Förrätt. Löjromstaco och rosévin.

Förrätt. Löjromstaco och rosévin.


Grillad hummer, sallad, pommes, aioli. Oh. My. God.

Grillad hummer, sallad, pommes, aioli. Oh. My. God.


En till bild, här med bubbel. Det var nåt specialbubbel de hade hemma och det var så gott.

En till bild, här med bubbel. Det var nåt specialbubbel de hade hemma och det var så gott.



Dessert. Blåbär, vanilj, salt kola, maränger - you name it.

Dessert. Blåbär, vanilj, salt kola, maränger – you name it.


Lite jobb.

Lite jobb.

1 like ·   •  0 comments  •  flag
Share on Twitter
Published on May 12, 2016 00:11
No comments have been added yet.