روی ماه خداوند را ببوس روی ماه خداوند را ببوس discussion


228 views
آیا واقعا جذاب بود؟

Comments Showing 1-25 of 25 (25 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Mahdi (last edited Aug 25, 2016 12:29PM) (new) - rated it 3 stars

Mahdi واقعا آقای امیرخانی حرف جالبی در مورد این کتاب زده اند.
. اين که اين کتاب جزو معدود کتبي است که بي هيچ حمايتي، از نمونه‏هاي ارزشمند ادبيات و هنر ديني است. اما يک نکته‏ي قابل تأمل راجع به اين کار را نبايد فراموش کرد. سؤالي که مستور در داستانش به آن مي‏پردازد، سوالي است هميشه‏گي و در هر دوره‏اي مي‏توان به آن جواب داد. اما "روي ماه خداوند..." به لحاظ دوره‏ي فلسفي، مربوط است به دوره‏اي سپري شده. دوره‏اي که پاسخ به شبهات مارکسيست‏ها اول وظيفه‏ي انديشمندان ديني بود. اين دوره، دوره‏اي ديگر است با شبهاتي ديگر!

بنده هم معتقدم کتاب جالبی نبود


message 2: by [deleted user] (new)

این کتاب واقعا عالی بود


message 3: by Fatereh (new)

Fatereh به نظرم آدم باید واقعا اون شک رو تجربه کرده باشه تا عالی بودن این کتاب به نظرش بیاد،مثل من! بعد از خوندنش آدم بدتر حالش خرابتر میشه و بعد از گذشتن چند روز شاید ناخودآگاه همه ی اون احساس شک جاشو به یه آرامش فوقالعاده میده. من که خیلی خیلی به نظرم عالی اومده


message 4: by [deleted user] (new)

کتاب دست روی نقطه ی حساس و مهمی گذاشته. اما صرفاً اومده یک سری کلیشه‌های قدیمی و تکراری و غیرقابل تأمل رو بازگو کرده که اصلاً باعث جذب مخاطب و برقراری ارتباط با کتاب نمی‌شه. در واقع آقای مستور در این کتاب الگویی برای القای حرفاش نساخته. فقط سوال‌هایی که توی ذهن من و شما هست رو مطرح کرده با جواب‌هایی بسیار ابتدایی و مردود


Melika man be un ketab motadam!


Nirvana سلام، به نظر من اگر چه این کتاب رو چند سال پیش خوندم، خیلی جالب بود. من فکر میکنم اگر به دید یک داستان به این کتاب نگاه کنیم خیلی هم کتاب خوبیه، و کسایی که انتقاد میکنند، اگر دنبال یه کتاب فلسفی میگردند، آدرس رو اشتباه آمدند. اگر در یک کتاب داستان کوچک، به دنبال جوابهای ذهنی مثل؛ آیا خدا وجود دارد یا خیر؟ عشق چیست؟ آیا عشق ارزش خودکشی دارد یا نه؟ و خیلی سوال های دیگر میگردید، باز میگم، آدرس رو اشتباه آمدید. اصلا من نمیفهمم ما چرا دوست داریم همه چیزو باهم قاطی کنیم! اگر چه من فکر میکنم که "چند روایت معتبر" بهترین اثر آقای مستور هست


message 7: by Niloofar (new) - added it

Niloofar شک کاراکتر اصلی از همه بهتر و ملموس تر بود ، وسایه غیر قابل درک


Azadeh اصلا این کتاب رو دوست نداشتم و حتی از نوع نوشته های مصطفی و مستور هم بیزار شدم :(


Nirvana Azadeh wrote: "اصلا این کتاب رو دوست نداشتم و حتی از نوع نوشته های مصطفی و مستور هم بیزار شدم :("

ببخشید چرا؟؟؟!!!


message 10: by Mona (new) - rated it 3 stars

Mona i k mese ye film name mohite atrafo varede dastan mikard faghat baraye in bod k ye porsesh va pasokh dini ya hadeaksar ye maghala ro b ye dastan tabdil kone. mn k napasandidam!!!


Sepideh R اونقدر که باید جذبم نکرد... شکم و بیشتر کرد و تا چند روز از فکرش بیرون نمیومدم. اما خوب کلا کتاب جالبیه


Nirvana Sepideh wrote: "اونقدر که باید جذبم نکرد... شکم و بیشتر کرد و تا چند روز از فکرش بیرون نمیومدم. اما خوب کلا کتاب جالبیه"

خوب همین خوبه دیگه. آدم رو به فکر میندازه. این روزا همه چیز و همه کس سعی میکنند آدمو از فکر کردن دور کنند، به
.نظر من نشونه خوبیه


Sepideh R Nirvana wrote: "Sepideh wrote: "اونقدر که باید جذبم نکرد... شکم و بیشتر کرد و تا چند روز از فکرش بیرون نمیومدم. اما خوب کلا کتاب جالبیه"

خوب همین خوبه دیگه. آدم رو به فکر میندازه. این روزا همه چیز و همه کس سعی می..."


درسته حرفت کاملا نقطه ی قوت کتاب کلا همینه


Nirvana Sepideh wrote: "Nirvana wrote: "Sepideh wrote: "اونقدر که باید جذبم نکرد... شکم و بیشتر کرد و تا چند روز از فکرش بیرون نمیومدم. اما خوب کلا کتاب جالبیه"

خوب همین خوبه دیگه. آدم رو به فکر میندازه. این روزا همه چیز..."


.دقیقا. ممنون


Farnaz نسبت به بقیه کتاباش بهتر بود ، اما کلا نویسنده قوی ای نیست همه ی جمله هاش توی تک تک کتاباش تکرار میشه ، خیلی کسل کنندس!


Negin به نظر من کتاب خیلی خوبی بود
حداقل به من نشون داد سوالایی که همیشه ذهنمُ مشغول میکنه سوال خیلیهاست!
جواب قشنگی هم داد به یه سوال
اینکه بعضی چیزا با عقل اثبات نمیشه . واسه اثباتش باید از قلبت کمک بگیری!


Nahid harouni خوب بود ولی با تاثیری کوتاه مدت. اونقدری عمیق نبود که بتونه خیلی رسوخ کنه.


Hamidreza Ranjbarian خوبی این کتاب اینه که در کوتاه ترین زمان حرفشو می زنه و قصد زیاده گویی نداره. اکثر کارای آقای مستور این ویژگی رو دارن.


message 19: by [deleted user] (new)

در بین همه کتاب هایی که از مستور خوندم این نسبت به بقیه خیلی بهتر بوده هر چند زیاد دل نشین نبود حداقل برای من.
هر چند که با خوندن سایر کتاب هایی ایشون متوجه میشید که فضای فکری ثابت و تقریبا تغییر ناپذیری داره
شاید مخاطب های خودش را داشته باشه


حسام آبنوس منو جذب نکرد...همین


message 21: by Fafa (new) - rated it 4 stars

Fafa خوب بود ولی نه خییلی...


message 22: by Sara (new) - rated it 1 star

Sara Pahlevani اگه بدونین چقد خوشال شدم که فهمیدم کسی غیر منم هست که از این کتاب خوشش نیومده باشه :)) واقعن داشتم به سلیقه و فهمم از کتاب شک میکردم !


حسام آبنوس Sara wrote: "اگه بدونین چقد خوشال شدم که فهمیدم کسی غیر منم هست که از این کتاب خوشش نیومده باشه :)) واقعن داشتم به سلیقه و فهمم از کتاب شک میکردم !"

هه....شک نکنید...افراد در برداشتشون آزادند


message 24: by Hanieh (last edited Oct 13, 2018 02:16PM) (new) - rated it 1 star

Hanieh Salehi اصلا مشکل این کتاب گذشتن دوره ی این حرف ها و اینا نبود. مشکل اساسیش این بود که باید به یه مقاله تبدیل می شد نه یه رمان. نویسنده باید عقاید خودشو در مورد بود یا نبود خدا راست و مستقیم توی یه مقاله می نوشت و اصلا طرف رمان نویسی نمی رفت. شخصیت هاش اصلا قابل درک نبودن، انگار همه شون یکی بودن چه زن چه مرد چه اون بچه که مثل یه آدم بالغ حرف می زد. همه چیز به بدترین و مستقیم ترین شکل ممکن بیان شده بود. اون ماجرای رازآلود خودکشی درست و حسابی حل نشد. رابطه ی مثلا عاشقانه ی شخصیت اصلی یکی از نفرت انگیزترین و رشد نیافته ترین روابطی بود که تا به امروز توی کتابا تصویر شده. کلا نمیتونم عمق رنجیدنم از این کتاب رو نشون بدم و بهتره همینجا حرفام رو تموم کنم :)))
ضمنا نتیجه گیری ای که مستور با این همه قلم فرسایی توی چشم مخاطب کرده بود یه نفر مثل حافظ چند قرن قبل به کوتاهترین و زیباترین شکل ممکن گفته:
ای که از دفتر عقل آیت عشق آموزی
ترسم این نکته به تحقیق ندانی دانست
والسلام!


Zahra Amjadi به قول یکی از دوستان این کتاب هدفش این نیست بیاد با یک سری دلایل فلسفی وجود خدا رو اثبات کنه اگر کسی دنبال این مساله هست باید کتابهای دیگه ای بخونه نه این کتاب ! کتاب به نظرم برای کسی که خودش حس شخصیت اصلی رو احساس کرده باشه میتونه یه تلنگر باشه ! هدف نویسنده هم به نظرم همین بوده که با یک سری نشانه ها و جملات ساده وجود خدا رو یاداوری کنه!


back to top