Rumi دوستداران شمس ,مولوی discussion

11 views
حافظ به روایت کیارستمی

Comments Showing 1-3 of 3 (3 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Marzieh (last edited Aug 25, 2016 12:00PM) (new)

Marzieh | 1 comments باید مطلقا مدرن بود
ژ.ن.ارتوررمبو
این جمله ای که اول دیوان حافظ به روایت کیارستمی نوشته شده
کتابی توش از شعرای حافظ خبری نیست و فقط مصراع هایی بر اساس موضوع روایت شده
این کتاب از وقتی اومده دعواهای زیادی راه انداخته خیلیا مخالف اند و میگن کیارستمی با این کار فقط شعرای حافظ تیکه تیکه کرده و هیچ روایت جدیدی در کار نیست به نظر موافقان هم این روایت جدید باعث شده حافظ از روی طاقچه های خونمون بیاد پایین و حتی تو اس ام اس های روزمره مون وارد بشه
من خودم به شخصه این کتابو دوست دارم
بهم کمک کرده که ارتباط بهترو تازه ای با حافظ برقرار کنم دلم میخواد نظر تونو در موردش بدونم؟
به قول حافظ کیارستمی :
کس
چو حافظ نگشاد
از رخ اندیشه نقاب


message 2: by f. (last edited Aug 25, 2016 12:03PM) (new)

f.  | 1028 comments Mod
نگرش متعصبانه به آثار ادبی کهن را باید کنار گذاشت

پرویز خائفی این مدرس ادبیات با مثبت ارزیابی کردن
کار عباس کیارستمی درباره شعر حافظ گفت: کار کیارستمی با اینکه یک کار سمبلیک است اما از نظر من برای جوانان بسیار دلپذیر بوده است. همین که کار توانایی این را داشته که ذهن گروهی از جوان ها را مجذوب حافظ و اندیشه های حافظ کند، برای جامعه فرهنگی کافی است.

وی با اشاره به اینکه ادبیات فارسی مایه فخر و مباهات ملت .. است خاطرنشان کرد: انجام کارهایی نظیر حافظ کیارستمی، در متون دیگر ادب فارسی موجب ترغیب جوانان به تمسک جستن به گنجینه اندیشه پیشینیان و راهی برای دور کردن جوانان از اندیشه های نامیمون است.

پرویز خائفی در پایان گفت: باید حافظ را به گونه ای عریان تر و به دور از اندیشه های عرفانی ثقیلش به جوانان نمایاند و دید متعصبانه را کنار نهاد و آنچه را که به دنیای معاصر نزدیکتر است و دردی را از جامعه جوان درمان می کند بازگو نمود.

source: http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail...


message 3: by f. (last edited Aug 25, 2016 12:03PM) (new)

f.  | 1028 comments Mod
تفسیر ما از دیوان شمس نارسا است
۱۳۸۶/۰۴/۲۸
سیما وزیرنیا عصر دیروز در ادامه "درسگفتارهایی درباره مولانا" در شهرکتاب به بررسی روان شناختی غزلیات شمس پرداخت.
به گزارش خبرنگار مهر، سیما وزیرنیا - منتقد ادبی، در ابتدای سخنانش گفت: اگر مثنوی را انسان نامه نامیده اند، مناسب ترین نامی که می توان به دیوان شمس داد، عشق نامه است و در واقع بذر اولیه مثنوی در دیوان شمس ریخته شده است.

وی با اشاره به ملاقات مولوی و شمس در زمانی که مولانا 40 سال داشت، افزود: 40 سالگی سن پختگی انسان است و در روانشناسی معتقدند که این سن می تواند نقطه عطفی باشد برای بحران های روحی و روانی انسان که الزاماً منفی هم نیستند. تغییر روش ها و جهان بینی ها در 40 سالگی اتفاق می افتد. این دیدار باعث شد که مولوی سر از عالم جنون درآورد و از طریق نزدیک شدن به شمس، راه نزدیکی به معشوق ازلی پیدا کند.

وزیرنیا سپس به تقسیم بندی اریک فروم از عشق پرداخت و اضافه کرد: عشق فرزند به پدر و مادر، عشق پدر به فرزند، عشق مادر به فرزند، عشق میان زن و مرد، عشق انسانی (برادرانه) و عشق انسان به خدا (عرفانی) شش نوع عشقی هستند که اریک فروم نام می برد. عشق مولانا به شمس نیز از نوع اخیر است. تفکر مولانا هنگام تنیدن گرد موضوع محوری عشق و احساس، بدیع ترین تصاویر را در ادبیات فارسی پدید آورده است و تمامی دیوان شمس گزارش چنین لحظه های عجیب و تصاویر زیباست و نمی توان تفسیرشان کرد چرا که تفسیر ما از اشعار دیوان شمس همیشه نارساست.

این منتقد ادبی سپس به آرای کارل گوستاو یونگ درباره شخصیت آدمی اشاره کرد و گفت: یونگ مولفه های متعددی را برای تعریف شخصیت آدمی نام می برد؛ درون گرایی، برون گرایی، تفکر، احساس و شهود از جمله این مولفه ها هستند. البته مکاتب علمی روانشناسی امروز از جمله روانکاوی رفتارگرایی و روانشناسی انسان گرا به موضوع شهود توجهی ندارند و تنها شخصی به نام مازلو در مکتب روانشناسی انسان گرا از چیزی به نام تجربه اوج نام می برد که به ندرت در زندگی اتفاق می افتد. تجربه اوج شبیه تجارب عرفانی است و تمامی دیوان شمس مملو از تجربه های اوج است که چیزی است میان احساس و شهود.

وی سپس ردپای این نوع از احساس را در تاریخ اسلام پی گرفت و افزود: در آثار و شخصیت حکمای اسلامی مانند فارابی، ابن سینا، ابن رشد، غزالی، ابن مسکویه و ... و به ویژه در قرن پنجم - که اوج شکوفایی تمدن اسلامی است - لحظه های شهود فراوانی دیده شده اند. بیشتر این فیلسوفان به لحاظ معرفت شناسی پیرو ارسطو هستند و از همه آنها شاخص تر، ابن سیناست که نظراتش بر دیدگاه های فیلسوفانی مثل راجر بیکن و دکارت موثر بوده است.

سیما وزیرنیا اضافه کرد: این حکما معتقدند معرفت انسان از دو راه حاصل می شود؛ تجربه حسی و عقل. برای عقل هم انواعی قائل اند با این تفاوت که بعضی از آنها مانند غزالی برخی مولفه ها را با حس و عقل درهم می آمیزند؛ یعنی جایی هم برای معرفت شهودی می بینند و آنها را به حس، عقل و علم لدنی - که از جانب خدا می آید - تقسیم بندی می کنند. کسی صاحب علم لدنی می شود که خود را از هواهای نفسانی پاک کرده باشد تا در سینه اش جای سه چیز خالی بشود؛ الهام، شهود و وحی.source: http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail...


back to top