تازه‌های کتاب discussion

87 views
موضوع > شعر فارسی

Comments Showing 1-7 of 7 (7 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Mehrdād (new)

Mehrdād (fidbook) | 134 comments Mod
شعر فارسی


message 2: by Mehrdād (new)

Mehrdād (fidbook) | 134 comments Mod
هنوز ایستاده‌ای
«رفتار با کلمات» مجموعه‌شعری است از سمیرا کرمی، منتشرشده در مجموعه جهان تازه شعر نشر باران میشان. این مجموعه شامل ٤٦ شعر است. عنوان‌های برخی از شعرهای مجموعه رفتار با کلمات عبارتند از: «خیره»، «آجرها»، «جسدهای سنگی»، «اثر انگشت»، «گوشه‌ای از شور»، «میز یک‌نفره»، «یادداشتی روی یخچال»، «حرف‌های خودمانی»، «رفتار تو با من»، «آن‌ها»، «فرار به جلو»، «محاکمه»، «جایی باران باریده است»، «باغ‌های تو»، «اهلی»، «هنوز»، «در جست‌وجوی زمان از دست‌رفته»، «قدم می‌زدیم»، «مرخصی»، «یعنی»، «بوی دریا»، «خبرهای تازه»، «می‌داند و من نمی‌دانم»، «اما نیامده بودی» و «خواب‌های تازه». آنچه در پی می‌آید شعر کوتاه «هنوز ایستاده‌ای» است از این مجموعه: «تنهایی‌ام/ پرنده غمگین خیسی بود/ که می‌لرزید/ روی شاخه‌ای که می‌لرزید/ و درختی که می‌لرزید/ و باغچه‌ای که می‌لرزید/ و تو با سنگی در قلبت ایستاده‌ای/ رو به من/ به شاخه/ به باغچه».


message 3: by Mehrdād (new)

Mehrdād (fidbook) | 134 comments Mod
با کلاهی که برای توست
«آب‌های رفته به رودخانه برمی‌گردند» عنوان مجموعه‌شعری است از کاظم واعظ‌زاده که در مجموعه جهان تازه شعر نشر باران میشان منتشر شده است. این مجموعه شامل ٥٢ شعر است. «مرگ»، «رویا»، «شب» و «سکوت» از جمله موضوعاتی هستند که در شعرهای این مجموعه حضوری پررنگ دارند. آنچه می‌خوانید شعری است بلند از این مجموعه: «مرگ در کشتن تو دقت نکرده است/ ممکن است دوباره برگردی/ و از زمان‌های دورتری آغاز کنی/ نزدیک‌تر به کوه‌ها/ نزدیک‌تر به درخت‌ها/ آرام، با صدای پرنده‌ها/ متلاطم با موج‌ها/ با دریاها.../ زخم‌هایت از تو فاصله گرفته‌اند/ گذشته‌ات/ جایی در آینده چنبره زده/ با واقعیت خودش کنار نمی‌آید/ با کتاب‌هایی که خوانده است/ فیلم‌ها و موسیقی‌ها/ با گویشی که با آن حرف می‌زند/ و گستره‌ای از اشیای سر در اطرافش... / و تو اینها را به یاد نخواهی آورد!/ چراکه درکی تازه/ حافظه‌ات را می‌پاید/ حافظه‌ات را به کار انداخته‌ای/ تخیلت را نیز/ همه‌چیز را آغاز کرده‌ای دوباره!/ ماه آن‌قدر پایین آمده است/ که می‌توانی چهره در چهره‌اش بایستی/ لبخند بزنی آرام!/ این اولین تخیل توست/ بعد لوکوموتیو، واگن، سوت قطار/ بعد تصویری از خودت/ که دقیق شده‌ای در نگاه‌کردن/ در قطعیت صدای بادها/ دقیق شده‌ای در ساعت حرکت قطارها/ تا برای کسی دست تکان بدهی/ کلاه از سر برداری./ در کوپه‌ای/ روبه‌روی هم نشسته‌ایم و حرف می‌زنیم/ روبه‌روی هم نشسته‌ایم/ و چیزی نمی‌گوییم! / ایستگاه‌ها یکی‌یکی می‌گذرند/ با گردی خاکستری بر دیوارهای‌شان/ مسافرها پیاده می‌شوند/ با چمدان‌هاشان/ با چترها و بارانی‌ها.../ - بارون از کی شروع شده؟/ می‌پرسی و من دستپاچه می‌شوم/ کلمه‌ها به یاری‌ام نمی‌آیند/ باران نیز./ خیره مانده‌ام به دست‌هایت/ که مسیر باد را نشانه رفته است.../ در کدام زمان با تو حرف می‌زنم؟ / در کدام زمان با تو سکوت کرده‌ام؟/ سکوتت به همین منوال/ همه چیز را آزار خواهد داد.../ خودم را از میان کلمه‌ها بیرون می‌کشم/ با چتر و بارانی‌ام/ با کلاهی که برای توست/ با چند کتاب لاغر.../ تنها تو مانده‌ای/ با لبخند همیشگی‌ات/ و کلمه‌هایی/ که از حرف‌زدنت/ خوشحال می‌شوند/ از سکوتت/ اندوهناک.»


message 4: by Roshana (new)

Roshana | 3 comments مجموعه طنز «قاف لبخند» با حضور نویسندگان و علاقه‌مندان به طنز در ترنجستان سروش رونمایی شد.

شهرام شکیبا، سعید بیابانکی، امید مهدی‌نژاد، احمد ملکوتی‌خواه، علیرضا لبش، جلال سمیعی و ... از جمله نویسندگان این مجموعه هستند
«بیت‌بازی» اثر سعید بیابانکی، «رساله صد فرمان» نوشته جلال سمیعی، «اصن یه وضی» نوشته رضا ساکی، «مرکز مشاوره» نوشته حسام‌الدین مقامی‌کیا، «بی سر و ته» نوشته عیرضا لبش، «بسته پیشنهادی» نوشته امید مهدی‌نژاد، «ابوی فدوی» نوشته احمد ملکوتی‌خواه، «نوستالژیکاتور» نوشته ندا شاه‌نوری، «از اون لحاظ» نوشته عبدالله مقدمی و «رباعیات زنجیره‌ای» اثر شهرام شکیبا، از کتاب­‌های این مجموعه ده جلدی هستند که توسط نشر قاف با عنوان «قاف لبخند» منتشر شده‌اند.


message 5: by Mehrdād (new)

Mehrdād (fidbook) | 134 comments Mod
غزلیات شمس از جمله آثار کلاسیکی است که همواره مورد توجه بوده و تأثیر زیادی بر غزل فارسی داشته و این تأثیر را در آثار معاصرتر هم می‌توان پی گرفت. اگرچه شاید مولوی بیشتر به‌واسطه مثنوی‌اش در سنت ادبی ما مشهور باشد، اما غزل‌های او ویژگی‌هایی خاص دارد که در تاریخ ادبیات فارسی این اشعار را به قله‌ای بی‌بدیل بدل کرده است. به‌تازگی کتابی درباره غزلیات شمس منتشر شده که دو محور اصلی دارد که در یکی به نوآوری‌های مولانا در غزلیاتش پرداخته شده و دیگری درباره آسیب‌شناسی قالب و زبان است. این کتاب «مالیخولیای غزل» نام دارد و نویسنده‌اش رضا روزبهانی است و نشر قطره آن را به چاپ رسانده است. یکی از ایده‌های اصلی این کتاب، بیان این نکته است که بسیاری از نوآوری‌هایی که معاصران در قالب غزل به وجود آورده‌اند، ریشه در غزل‌های مولانا داشته. و همچنین به‌طورکلی مولانا را در کلیت آثارش مروج ایده‌ای نو دانسته: «مولوی- با درنظرگرفتن توامان سه ضلع مثنوی، دیوان شمس و فیه‌مافیه- لااقل در تمامی ادبیات ما تنها مؤلفی است که از یک ایده بی‌سابقه و نو دفاع کرده. تز معرفتی‌ای که متعلق و خاص خود ایشان است... مولوی را به‌خاطر طرح اندیشه نوی حکمی که مختص خود ایشان است و شکل‌گیری آثار هنری‌شان به تبع و بر مبنای آن اندیشه –که البته اصول زیبایی‌شناسی، اسطوره‌سازی، ضرورت‌های تاریخی و دیگر مبانی خاص خودش را هم دارد- صورت گرفته، باید مهم‌ترین و مؤثرترین تئوریسین علوم معرفتی دانست؛ و از سویی دیگر، هم به این دلیل و هم برای لحظات بسیار وافر و متکثر جنون‌مندی در آثارشان که در میان تمامی نویسندگان(اعم از شاعر و غیر آن) جهان بی‌سابقه است، می‌توان بزرگ‌ترین هنرمند زمان‌ها دانست؛ لااقل تاکنون». «مالیخولیای غزل»، در ابتدا نگاهی اجمالی به اشکالات کتابت و تصحیح‌های دیوان کبیر کرده و بعد به بررسی نقش مولانا در روند تاریخی غزل و قوالب کهن پرداخته است. سپس، به مواجهه با شکل و زبان غزل پرداخته و در آن بسیاری از نوآوری‌های مولانا در این قالب را نشان داده است. همچنین بخشی هم به قافیه مضاعف اختصاص دارد. فصلی از کتاب به زمینه‌های معرفتی، فرهنگی و جغرافیای زبان مولانا توجه دارد و همچنین به اشتراکات زبانی- معرفتی غزل‌های مولانا با شطح هم پرداخته شده است. بخشی مفصل هم به مؤلفه‌های زبانی غزل‌های مولانا اختصاص دارد. در بخشی از کتاب درباره تسلط مولانا بر زبان‌های مختلف آمده: «...مولانا طی دوران کودکی و نوجوانی، در زبان مادری‌اش و نیز زبان عربی به چیرگی و اشراف کامل می‌رسد. بعد از آن‌هم در مدت بیش‌تر از پنج‌سال زندگی در مناطق ارمنی‌نشین شرق و جنوب‌شرقی آسیای صغیر، به‌ناگزیر با زبان ارمنی هم آشنایی و انس پیدا می‌کند؛ و البته در سفرهای مکرر بعدی به شامات نیز به حوزه جغرافیایی این زبان نزدیک بوده...».


message 6: by Neda (new)

Neda Soltani (nedasoltanih) | 1 comments https://www.goodreads.com/book/show/3...
کتاب شعر تو معلم من شاگرد عاشق
نوشته ندا سلطانی
منتشرشده توسط نشر عطران
‫کتاب حاوی اشعار و قطعات ادبی در چهار فصل تاریکی، تنهایی، تو، من می باشد.


message 7: by Rosa (new)

Rosa Jamali (rosajamali) | 1 comments کتاب" اینجا نیروی جاذبه کمتر است" گزیده‌ی اشعار رُزا جمالی منتشر شد


شطرنجيِ يك شهر


اين شهر رگ هاي من است كه به خواب رفته است
يا شبكه ي گنگي از آن بر مغزم لانه كرده است
يا بخشي از حافظه ام را بر باد داده است:


امروز صبح همه چيز بي سابقه بود
سگي كه از حاشيه مي ترسيد
روي پلك ها رخنه كرده بود
امروز صبح همه چيز بي سابقه بود.

تازه تصوير گنگي از ماهواره رسيده است!


سفيد، شهري ست كه بر طنابِ رخت مانده است:
همه چيز مناسب بود
امواج را به خود كشيده بودم
گرما كلافه ام كرده بود.

تنها من در بزرگراه پيچيده ام
باقي همه ريل است
تا چشم كار مي كند...

اين پيچِ تند ابدي بود؟


اين فلز هميشه ناياب بوده است
و جيوه سايه انداخته است بر چاهار گوشه ي ميز؛
يك درجه گرمتر از ديروز شده است!

رگ هاي من است اين شهر، كه به خواب رفته است.

ريل ها به موازاتِ خواب اند
شهر بر چار گوشي آوار شده است.

به همسرم گفتم :"صبحانه ات را خورده اي؟"

مي شُد از سمت راست خارج شد...

منشورها در باد مي پيچند
و اين لباس كهنه بر باد رفته است.

بر دستي كه خواب رفته است
شطرنجي يك خطِ شكسته نيستم
و جسمِ كوچكم كه بر آب مي رفت.
.


back to top