Marmara discussion

116 views
Ekim > Uçurtma Avcısı

Comments Showing 1-20 of 20 (20 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Hatice (new)

Hatice Önder | 17 comments Uçurtma Avcısı Ekim 2014'te Ekim okuması başlığı altında 20 kişi tarafından okunmuştur. Paylaşımlar bu başlık altında yapılacaktır.


message 2: by Yasemin (new)

Yasemin Avcı | 2 comments Uçurtma Avcısı birkaç kez daha okunduğunda bile her seferinde farklı bir bakış açısıyla değerlendirilebilecek ve her seferinde bize bir şeyler katabilecek oldukça dinamik bir kitap bence. Bu kitapta bir çocuğun babasından çocuğun farkına varması ve çocuğa samimi davranmasını bütün kalbiyle istemesinin çocuğun bütün doğrularının önüne nasıl geçtiğini okudum. Ve yine bu kitapta bir başka çocuğun efendisine sunduğu, hayatının sonuna kadar sürdürdüğü karşılıksız bağlılığını ve vefasını gördüm. Afganistan'ın bir zamanlar ne kadar da yaşanılası bir vatan olduğunu fark ettim. Ve Sovyet Rusya'nın -her zaman en iyi yaptığı şey olan- bir ülkenin geleceğini yok etmesini tüm gerçekliğiyle gördüm. Tereddütsüzce tavsiye edebileceğim kitaplardan bitanesi.


message 3: by Emine (new)

Emine Türk | 2 comments Uçurtma Avcısı herkese okumaları için ısrarla tavsiye ettiğim kitaplar listesinde yer alıyor artık.Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitabın ilk sayfasından son sayfasına kadar okuduğum her an kitabın kapağını kapatmak istemediğimi,ara vermeksizin bir solukta okumak istediğimi fark ettim.Kitapta olaylar çok kurgulu ve akışkan bir şekilde anlatılmıştı.Ancak beni etkileyen bu duygusal hikayeden çok aslında Emir'in ve Hasan'ın psikoljik tahlilleriydi.Yazar tüm betimlemeleriyle bu iki kahramana can katmış durumda.Ve Sohrab.Öylesine içten ki bu anlatımla Sohrab'ı tüm haliyle çok sevdim Bu kitapta karakterlerin içime işlemiş oluşu benim tüm yorumlarımda beğeni cümleleri kurmamı sağlıyor.Olaylar hem heyecan verici hem de çok üzücü. Bu kitapta duygular birbirine karışıyor.Son olarak da şunu eklemeliyim; yazar insana bu kitapta kendini sorgulatıyor.Şunu demeden geçemedim: 'Emir'in yerinde olsam ben ne yapardım ?'


message 4: by Sophie (new)

Sophie (sophieereviews) Oct 31, 2014 03:05AM · like · 2 comments

35688412 Mehdi Oğurlu

Öncelikle kitabı çok beğendim.Arkadaşlığın değerini,sadakatin ne kadar zor ama kıymetli olduğunu ve en güzelide kendi yaşantımda farklı düşüncelere sahip olmamı sağladı.Aile bağı,anne ve baba sevgisinin çocuk psikolojisi üzerinde ne kadar etkiye sahip olduğunu daha iyi anladım.Çocuklarımız istediğimiz karaktere yada görünüme sahip olmayabilir.Ama bu kitapta herne olursa olsun çocuğa şefkat ve sevgi gösterilmesini daha iyi anladım.Bazen insan yanlış yapabilir.Bunun da üstesinden gelinebileceğini çok iyi anladım.Geçmişin bir kabus gibi geleceği mahvedebileceğini,mutluluğu engelleyebileceğini ancak herşeye rağmen bunların üstesinden gelinebileceğini öğrendim.Anlayışlar,inançlar farklı olsada ortak duygulara sahip olunabileceğini daha iyi anladım .Bu yüzdende iyi ki bu kitabı seçtim


message 5: by Nalan (new)

Nalan Mert | 1 comments Uçurtma Avcısı bir siyasi olayın ve bir özel hayatın birbirleri arasındaki uyumu başarıyla yakalamış bir kitaptır. Sosyal ortamı yakıp yıkan bir siyasetin insanlarda bıraktığı acıma duygusuyla; ihanetin, pişmanlığın, vicdanın gözyaşlarına neden olmasıyla etkisinden çıkılamamaktadır. İnsanlık dersini başarıyla dünya masasına bırakan ve en iyilerinden olabilecek bir eserdir.


message 6: by Havvanur (new)

Havvanur | 3 comments Kitap,yazarın etkileyici ve sürükleyici anlatımıyla beraber fazlasıyla dramatik bir kitap.Okurken psikolojik tahlilleri yapılan Hasan ve Emir'in dramatik hikayesi beni fazlasıyla üzdü.Yazar,savaş zamanını ,kıtlığı,insanların çektiği zorlukları anlatmış bu olayları okurken etkilenmemek mümkün değil.Ayrıca kitabı okurken Afganistan kültürünü ,yaşam tarzını iyi bir şekilde kavrıyorsunuz.Gerçekten okunması gereken bir kitap .


message 7: by Sıla (new)

Sıla Hilal | 1 comments Bir kitaptan çok çok ötesi aslında. Kitap okumadım kitabı yaşadım ben her sayfasında.Arkadaşlık,dostluk, savaş ve kıskançlık. Bir babanın çocuk üzerindeki etkisinin arkadaşlık üzerindeki yansıması ve bedelinin ağır oluşu. Yazar Emir ve Hasanı karakter olarak yazmamış onları bizim bedenlermizde yaşatıyor. Kendinden birşeyler arıyor insan. Ben olsam ne yapardım? Roman okuyamam diyen insanları bile kapağını kapatmadan bir solukta okuyup bitirecekleri hatta nasıl bir kitap bir kez daha okumak isteyecek. Savaşın içinde kardeşliğin ihanetin ve geçmişin acısının devam ettiği bir Roman herkesin okumasını şiddetle tavsiye ediyorum. Herkese iyi okumalar


message 8: by Büşra (new)

Büşra Tupurtu | 2 comments İlk sayfalarında sıkıcı olan kitap ilerleyen sayfalarda elinizden bırakamayacağınız kadar etkili ve sürükleyici oluyor. Olay örgüsü başarılı bir şekilde oluşturulmuş ve etkili bir biçimde okuyucuya aktarılmıştır. Kitabı okumaktan ziyade yaşıyorsunuz adeta. Dostluk kavramı en güzel şekilde ifade edilmiş, dostluğa yapılan ihanet geç de olsa olması gerektiği gibi vefalı bir şekilde telafi edilmeye çalışılmıştır. Kitabı okurken tüyleriniz ürperecek, yeri geldiğinde ağlayacak ve bazen de tebessüm edeceksiniz. Bir insanın diğerini karşılıksız ne kadar çok seveceğine Hasan çok güzel örnek oluyor aslında.(Hasan kitapta ki kişilerden biri.) Dostluğu çok güzel bir şekilde anlatan kitap. Benden tavsiye herkes okusun.
Okumaya başladığım tarih:20.10.2014
Okumayı bitirdiğim tarih:26.10.2014


message 9: by Elife Topuz (last edited Nov 06, 2014 09:15AM) (new)

Elife Topuz Topuz | 1 comments Muhteşem bir kitaptı.İnsana ait her şeyi bulacağımız bir kitap.Sevgi,dostluk,ihanet,sadakat.Dostluk kavramının belki de en güzel anlatan kitap.Kitabı okurken anlatılanların hepsi çok etkileyiciydi.Yazarın yaptığı betimler her şeyi gözümün önüne getiriyordu.Hasan bize sadakatın ve gerçek dostluğun nasıl olduğunu gösteren bir kahramandı.Emir ise korkak ve yaptıklarından çok geç pişman olan bir kahramandı.Emir ve Hasan arasında uçurumlar olan iki kahramandı.Aslında bu kitap insan yaşadığı yeri değiştirse de geçmişinden hiçbir zaman kaçamaz.Herkesin okumasını tavsiye ederim.


message 10: by Şeydanur (new)

Şeydanur | 2 comments Kitabın ilk 50-60 sayfalarında sıkılsamda asıl olaylar anlatılmaya başlandıgında beni sürükledi.İki arkadaşın dostluğu, sadakati, ihaneti, kitaptaki karakterlerin öfkesini, kıskançlığını anlatan bir kitap.Yazarın anlatımıyla olayın içindeymiş gibiydim.Bende herkesin okumasını tavsiye ederim.


message 11: by Ayşe (new)

Ayşe Türedi | 2 comments Uçurtma Avcısı küçük yaşta buyuk acılara göğüs germek zorunda kalan iki çocuğun yanyana ama bir okadarda birbirinden farklı yaşadıkları hayatları anlatıyor .Siyasi bir dönemdeki yaşama zorlukları , hayatta kalma mücadelesi olsada sadakati eiden bırakmayan sadık bir dosttan daha güzel ne olabilir ki ?


message 12: by Merve (new)

Merve Gezer | 2 comments Mükemmel bir kitaptı. Arkadaşımın tavsiyesiyle okumuştum, iyiki okumuşum. Hem konusu hem işlenişi kusursuz. Başları biraz sıkıcı olmasına rağmen sayfalar ilerledikçe o sıkıcılık yerini sürükleyiciliğe bırakıyor. Yaşamın her türlü gerçeğiyle küçük yaşta tanışan bir çocuk... Karşılıksız sevginin temsili çocuk. Sevgi,dostluk,ihanet,sadakat tüm bu duyguları harmanlayıp okuyucuya sunmuş yazar. Okurken duygulanmamak olanaksız.


message 13: by Yunus Emre (new)

Yunus Emre Yazkan | 1 comments Güzel bir kitaptı.Her şeyiyle kusursuz diyebiliriz.Birbirinden faklı iki karakterin birbirine karşı iyi ve kötü duygularını çok iyi betimlemelerle bize aktarıyor yazar.Hasan iyi bir dost,Emir ise hatalarını çok geç anlayan bir tipleme.Yazar savaş döneminde yaşanılan sıkıntılara yaptığı hassas öykü teknikleriyle romanı sürükleyici hale getiriyor.Kesinlikle okunması ve hatta birkaç sefer okunması gereken bir kitap.


message 14: by Elif (new)

Elif | 1 comments Okurken duygulanmamanın kesinlikle elde olmadığı bir kitap. Kimi yerlerde kesinlikle başımdan vurulmuşa döndüm. Kitap bana ihaneti de vicdan duygusunu da kısacası insanın hayatta yaşayabileceği en derin duyguları gösterdi. Ve kitapta Emir karakteri gerçekten acımasız derecede üzücü. Ayrıca kitaptan şunu da öğrendim ki yaşanılan acı olaylar unutulmaz ve gün gelir insanın karşısına yaptığı hataları birnevi telafi etme daha doğrusu en azından vicdanını rahatlatma şansı çıkar.


message 15: by Merve Nur (new)

Merve Nur MADEN (MerveNurMADEN) | 1 comments Uçurtma Avcısı okuduktan sonra herkesin ilk on kitabı arasında olabilecek bir kitap.Emir ile Hasan'ın hayatlarının birbirine dokunduğu,iç konuşmaların ve duygunun çok iyi verildiği kitapta okudukça sürükleyici bir hayat hikayesine tanıklık ediyoruz.İnsanların kaderlerinin iç içe geçtiği kitap hayat işte dedirtiyor.


message 16: by Tubaa1993 (new)

Tubaa1993 | 3 comments Okuduğum kitaplar arasında beni en çok etkileyen kitaplardan biri.Kitabı ikinci kez okudum yazar akıcı bir dille kitabı yazmış, yaptığı betimlemelerle beni tamamen kitaba bağladı.Kitap Afganistan'da geçen bir olayı anlatıyor.Afganistan'da savaş var ve böyle bir ülkede çocuk olmak oldukça zor. Çocuğa şiddet, çocuğa istismar var.Hasanın başına gelen tecavüz olayı bence kitabın en açıklı sahnesi okurken gözümden yaş gelecek kadar üzüldüm.
Kitapta yalan söylemenin bir hayat çalmak olduğu söyleniyordu.En büyük günah olduğu bir tür hırsızlık olduğu belirtiliyordu. Hayatımda ders alabileceğim bir söylem bu gerçekten.
Bunu yanı sıra Afganistan da stadın ortasında yapılan infazda çok ilgi çekici bence insanların taşlanarak öldürülmesi yaşam hakkının elinden alınması insanlık dışı bir nokta üzerinde konuşulması gerekir.
Kitabı okuduktan sonra düşündüğüm tek şey acaba bu yazılanlar doğru olabilir mi ?
Kitabı üçüncü kez okuyabilirim.


message 17: by Gizem Kader (new)

Gizem Kader | 1 comments Öncelikle yazarın son derece başarılı betimlemeleri ve psikolojik tahlilleri sonucunda harika yazılmış bir kitap.Bu nedenle de gayet sürükleyici ve güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum.Bu teknik özelliklerin dışında zengin kültürlü ve güzel toprakların yok edilişini anlatan tarihi bir yönü de bulunmakta.Tüm bunların ötesinde dostluk,sevgi,sadakat,ihanet gibi kavramları insanın çok daha derinden anlayabileceği bir kitap.Kitaptaki Emir karakterinin düşüncesizce yaptığı her davranış sonrasında insan kendi hayatını tekrar sorgulayıp gözden geçirebilir.Duygusal yönden oldukça dolu bir kitap olduğunu düşünüyorum.Hasan'ın dostluğu,başına gelen o acı olay,Emir'in bu dostluğa rağmen Hasan'a ihaneti ve daha birçok olay insanın gözlerinin dolmasına sebep oluyor.En çok etkilendiğim kısım ise Hasan'ın "Emir ağam senin için bin tane olsa yine yakalarım" sözü oldu.Herkese tavsiye ediyorum .


message 18: by Tubaa1993 (new)

Tubaa1993 | 3 comments Okuduğum kitaplar arasında beni en çok etkileyen kitaplardan biri.Kitabı ikinci kez okudum yazar akıcı bir dille kitabı yazmış, yaptığı betimlemelerle beni tamamen kitaba bağladı.Kitap Afganistan'da geçen bir olayı anlatıyor.Afganistan'da savaş var ve böyle bir ülkede çocuk olmak oldukça zor. Çocuğa şiddet, çocuğa istismar var.Hasanın başına gelen tecavüz olayı bence kitabın en açıklı sahnesi okurken gözümden yaş gelecek kadar üzüldüm.
Kitapta yalan söylemenin bir hayat çalmak olduğu söyleniyordu.En büyük günah olduğu bir tür hırsızlık olduğu belirtiliyordu. Hayatımda ders alabileceğim bir söylem bu gerçekten.
Bunu yanı sıra Afganistan da stadın ortasında yapılan infazda çok ilgi çekici bence insanların taşlanarak öldürülmesi yaşam hakkının elinden alınması insanlık dışı bir nokta üzerinde konuşulması gerekir.
Kitabı okuduktan sonra düşündüğüm tek şey acaba bu yazılanlar doğru olabilir mi ?
Kitabı üçüncü kez okuyabilirim.


message 19: by Ulya (new)

Ulya Akkoyun | 1 comments Uçurtma Avcısı kitabını çok beğendim. Arkadaşlık,ihanet ve sadakat gibi konuları harika işlemiş.Bir tarihin perde arkasını da yansıtan bu roman,zengin bir kültüre ve zenginliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.Bence okunması gereken önemli ve güzel bir roman.


message 20: by Tugce_ (new)

Tugce_ | 1 comments Bu kitap gercekten güzel ve etkileyici bir kitap. Ama kitabı okurken yok artik bu kadarı da olmaz dediğim anlar oldu . Cocukluğunda babasının emir hakkinda ki düşüncelerinin bu kadar katı ve bencilce olmasi gercekten sinir bozucuydu . Her insanin kişısel farkliliklari vardir. Babasinin oğlunun tıpkı kendisi gibi olmasini beklemesi bencilceydi. Ayrica emir ve hasan arasinda tam bir dostluk baği da yoktu bence çünkü her zaman fedakarlik ve dostluk saglayan hasan di . Emir ise tam olarak hasan in dostluğuna karşilik veremiyordu.insanlarin hasan ve onun mezhebinden olanlara olan ön yargilarina karsi emir in tam bir tavir ortaya koyamadigini goruyoruz hasan la olan iliskisini sadece çevrelerinde baskalari olmadiginda devam edebiliyordu ve emir bazen hatta çogunlukla hasan a karsi tam anlamiyla acimasiz olabiliyordu. Kendini koruyabilmek adina hasan in basina gelenlere sessiz kalmasi hatta yine sirf kendi vijdanini rahatlatabilmek icin hasan a iftira atip onu ve babasini bir belirsizlige suruklemesi bunlara ornek verilebilir. Bu bağlamda kitapta tam bir dostluk baği goremedigimi söyleyebilirim . Ama yinede tum bu yasananlardan sonra emir in ruhunun çektiği acı ve vijdaninda ki sızlamanin gözardı edilmemesini de soylemek gerekir. Ama emir ve babasinin memeleketlerindeki savas nedeniyle göc etmeleri tanimadiklari bir ulke de birlikte geçirdiği yillar emir e biraz daha karekter kazandirmis fakat hala insanlar icin fedakarlik yapabilecek cesarete tam olarak sahip olamisti. Daha sonra evlenmesi ve daha sonra babasinin vefati uzerine babasinin afganistandaki en iyi dostu ve emir in gercekten arkadasi olan rahim han bir sekilde emir e ulaşir ve onu yanina cagirir. Burada emir gecmisle yuzlesir hatta hasan in kendi kardesi oldugu ve onun öldüğü gerçekleriylede yüzleşir . Hasan in bir oglu oldugunu ve onun afganistanda oldugunu ogrenir yine kendini canini korumak adina gidip hasan in oglu sohrab i oradan kurtarmak istemez ama daha sonra vijdani onu orda birakmaya el vermez ve onu almak icin afganistana gider . Orada tum o kotu olaylarin baslamasina neden olan assef le karsilasir ve onunla yuzlesir ve artik sonun da bu yukten kurtulan emir vijdanin sonunda bu kadar hafiflemesinden mutluluk duyar ve sohrab i evlatlik edinir. Yani sonuc olarak emir çocukluğundaki bencillik ve korkakliğinda dolayi bir omur vijdan azabi cekmistir hasan in dostlugunun degerinin sonradan anlamis ama ne yazik ki iş işten geçmistir. Sonuc olarak yine de ben burada tam olarak bir dostluk hikayesi sezemedim.


back to top