(Cinema) سینما discussion

142 views
خبرنامه

Comments Showing 1-50 of 53 (53 new)    post a comment »
« previous 1

message 1: by Amir (new)

Amir | 3 comments شماری از سرشناس‌ترین سینماگران ایران، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به آنچه خطر حذف سینمای مستقل خوانده شده، هشدار دادنددر این بیانیه که خطاب به دوستداران سینمای ایران نوشته شده، گفته شده است: سالن‌های سینما بعضی از فیلم‌های ما را نشان نمی‌دهند و بسیاری از فیلم‌ها با محدودیت به نمایش در می‌آیند؛ و هیچ قانونی از ما پشتیبانی نمی‌کند. سينماگران شناخته شده‌ای همچون بهرام بيضايی، ناصر تقوايی، عباس کيارستمی، احمدرضا درويش، رخشان بنی‌اعتماد، کيومرث پوراحمد، علی ژکان، کيانوش عياری، کامبوزيا پرتوی، منيژه حکمت و عليرضا داوودنژاد از امضاکنندگان اين بيانيه هستند
.
در اين بيانيه گفته شده است: جریانی بین ما و شما فاصله انداخته است. این جریان خواستار حاکمیت پول و سرمایه است و هر کس برای این حاکمیت فیلم نسازد، در نمایش عمومی با شگردهای بازاری تنبیه می‌شود. در وضعیت کنونی، ملاک برای نمایش عمومی یک فیلم، فیلمساز آبرودار و فیلم آبرومند نیست. می‌خواهند سینمای مستقل را حذف کنند و یا حداکثر لطف کنند و در گلخانه نگه دارند
.
امضاکنندگان اين بيانيه به علاقه‌مندان سينمای ايران گفته‌اند که فيلم‌های خود را برای آنان و به عشق آنان می‌سازند. در اين بيانيه افزوده شده: رودررویی مستقیم با مردم حق هر سینماگر حرفه‌ای است و نیز حق مردم است که فیلم‌های متفاوت ببینند؛ اما انحصارطلبی راه را بسته است. در پايان بيانيه ی سينماگران ايرانی تأکيد شده است که اگر ساز و کار تولید و پخش و نمایش در این سینما اصلاح نشود و اگر در نمایش فیلم‌ها عدالت اقتصادی و فرهنگی اعمال نشود، باید شاهد حذف سینمای ایران باشیم
.

در ماه های اخير دور تازه‌ای از محدوديت‌ها نسبت به سينماگران ايرانی اعمال شده است و در تازه‌ترین نمونه، در هفته‌های اخير جعفر پناهی، فاطمه معتمدآريا و مجتبی ميرتهماسب امکان خروج از ايران را نيافتند.اين سه در واکنش به ممنوع‌الخروج شدن خود و توقيف گذرنامه‌هايشان، با انتشار نامه‌ای خطاب به مردم ايران گفتند که هويت آنها در گرو گذرنامه‌هايشان نيست. در اين نامه گفته شده بود: هر یک از ما تنها یک پاسپورت داریم؛ پاسپورت ایرانی، که آرم جمهوری اسلامی بر آن حک شده است. پاسپورتمان را در فرودگاه از ما گرفتند. ما سینماگریم. در اين سی سال سینماگر شده‌ایم و به واسطه ی فیلم‌هایمان در مجامع جهانی نماینده ی فرهنگ و هویت ایرانی خویش بوده‌ایم. هیچ دولتی این هویت را به ما نبخشیده است که بتواند آن را از ما پس بگیرد
.
امضاکنندگان اين نامه افزوده بودند: ما همواره به فرهنگ کشورمان بالیده‌ایم و آن را در معرض تماشای مردم جهان قرار داده‌ایم؛ ولی اکنون حق عبور از مرزها را از ما گرفته‌اند. گلایه‌ای نداریم. حتا نمی‌دانیم به چه اتهامی؛ باز هم گله‌ای نداریم. اما ما می‌خواهیم همچنان سینماگر مستقل ایرانی باقی بمانیم
.
بیانیه ی سینماگران ایرانی در مورد خطر حذف سينمای مستقل به امضای این سینماگران رسیده است
:
سعید ابراهیمی‌فر - محمد احمدی - سعید اسدی - سیروس الوند- محسن امیر یوسفی - علیرضا امینی - محمد بزرگ نیا - رخشان بنی‌اعتماد - فریال بهزاد - حبیب الله بهمنی - بهرام بیضایی - کامبوزیا پرتوی - کیومرث پوراحمد - ناصر تقوایی - قاسم جعفری - محمد حسین حقیقی - منیژه حكمت ـ عزیزالله حمیدنژاد - اکبر خواجویی - علیرضا داودنژاد - ابوالحسن داودی - احمد رضا درویش - امیرشهاب رضویان - عباس رافعی - علی ژکان - محمد علی سجادی - سیامک شایقی - پرویز شهبازی - یدالله صمدی ـ کیانوش عیاری - ناصر غلامرضایی - مهدی فخیم زاده - ابراهیم فروزش - مهرداد فرید - مجید قاری زاده - رهبر قنبری - ایرج کریمی - عباس کیارستمی - عبدالرضا کاهانی - منوچهر مصیری - خسرو معصومی - نادر مقدس - محمد متوسلانی - اصغر هاشمی - محمد رضا هنرمندmessage 2: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments لیست دستمزد واقعی بازیگران سینما
نویسنده: paiam sabz طبقه بندی: هنری،


.ایلنا : یك پژوهشگر حوزه سینما صبح امروز در برنامه چهارسوق شبكه اول سیما با اشاره به وضعیت حقوق و دستمزدهای بازیگران سینما میزان حقوق آنان را اعلام كرد .
رضا استادی كه در برنامه صبح امروز چهارسوق حضور داشت در گفت و گو با خبرنگار ایلنا آخرین سقف دستمزد بازیگران سینمای ایران را به شرح ذیل اعلام كرد:
-حمید فرخ‌نژاد 18 تا 30 میلیون تومان
- پرویز پرستویی 40 تا 50 میلیون تومان
-فاطمه معتمد آریا 30 میلیون تومان
-ترانه علیدوستی 30 میلیون تومان
-الناز شاكر دوست 35 تا 40 میلیون تومان
- نیكی كریمی 45 میلیون تومان
- جواد رضویان 60 میلیون تومان
- لیلا حاتمی 45 میلیون تومان،
-باران كوثری 30 میلیون تومان- رضا عطاران 70 میلیون تومان
- رضا كیانیان 30 میلیون تومان،
-امین حیایی 40 تا 60 میلیون تومان
- مهران مدیری 100 میلیون تومان
- امیر جعفری 30 میلیون تومان
- كامبیز دیرباز 25 تا 30 میلیون تومان
- مهناز افشار 40 میلیون تومان
- شهاب حسینی 60 تا 70 میلیون تومان
- عزت‌الله انتظامی 40 میلیون تومان
- مجید صالحی 15 تا 20 میلیون تومان
-حامد كمیلی 30 میلیون تومان
-حامد بهداد 35 میلیون تومان
- علی نصیریان 25 میلیون تومان
- رضا شفیعی جم 40 میلیون تومان
- اكبر عبدی 40 تا 50 میلیون تومان
- محمدرضا فروتن 40 تا 60 میلیون تومان
- بهرام رادان 50 میلیون تومان
-هدیه تهرانی 100 میلیون تومان.
استادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، هدف این برنامه را توجه به قشر نادیده و زحمت‌كش سینمای ایران عنوان كرد و افزود: به دلیل آنكه در بخش سینما چه در حوزه مطبوعات و چه در حوزه رسانه برنامه‌های چالشی تهیه و پخش نمی‌شود از آغاز پخش این برنامه به دنبال آن بودیم تا با وارد شدن به موضوعات حساس و مهم در حوزه فرهنگ و سینما آنها را تحلیل كنیم و هرگز به دنبال یك جنجال بیهوده نبودیم.
وی ادامه داد: متاسفانه در سینمای ایران تعدادی بازیگر وجود دارند كه با وجود آنكه نقش‌های خوبی ایفا نمی‌كنند اما دستمزدهای بالایی می‌گیرند واز سوی دیگر بازیگرانی وجود دارند كه با وجود بازی‌های خوب دستمزدهای كمی می‌گیرند و در شرایط سختی زندگی می‌كنند و برای تامین آتیه خود دچار مشكل هستند.message 3: by Mahyar (new)

Mahyar Mohammadi | 37 comments مهران مدیری 100 میلیون تومان!!! واقعاً؟


message 4: by Mina (last edited Nov 05, 2009 12:30AM) (new)

Mina (hooman) | 33 comments

«گلشیفته فراهانی» اعلام کرد: «در ایران من یک شاه ماهی در رودخانه بودم، اما در هالیوود مثل یک ماهی در اقیانوس هستم و این خیلی سخت است.»به گزارش ایسنا، شبکه تلویزیونی «الجزیره» در مصاحبه با «گلشیفته فراهانی» که درجریان برگزاری اولین جشنواره فیلم ترایبکا دوحه انجام شد، به پای صحبت گلشیفته فراهانی نشست.
این بازیگر 26 ساله گفت: «در ایران بهترین فیلم نامه ها به من پیشنهاد می شد، اما در خارج از ایران برای گرفتن یک نقش باید بجنگم، اما این چالش ارزش دارد، چون اولین بازیگر زنی هستم که بعد از انقلاب در هالیوود بازی کرده ام.»
الجزیره با اشاره به این که اولین نقش آفرینی «فراهانی» در 14 سالگی در فیلم «درخت گلابی» داریوش مهرجویی بوده است، از قول وی نوشت: «می خواستم مردم را تحت تاثیر قرار بدهم. با نواختن موسیقی کلاسیک، شما برای جمعی از مردم می نوازید که تحصیل کرده و با معلومات هستند. من می خواستم تغییر مثبتی در این اکثریت ایجاد کنم و در این راه سینما بهترین زبان بود.»
وی اظهار کرد: «یکی از اهداف من این بود که نوع دیگری از رفتار یک ستاره را معرفی کنم. من عاشق فلسفه تائوئیسم هستم. یک مثل هست که می گوید انسان باید مثل اقیانوس زندگی کند. اقیانوس بیشترین آب های جهان را دارد، اما در پایین ترین نقطه زمین قرار گرفته و آب همه رودخانه ها به آن می ریزد. من همیشه سعی کرده ام که مطابق این فلسفه زندگی کنم.»
«فراهانی» با اشاره به این که چشم مردم ایران اکنون به حضور او در هالیوود دوخته شده و باید به انتخاب نقش هایش دقت کند گفت: «اگر من شکست بخورم، آنها شکست خورده اند و اگر موفق باشم، موفقیت آنها است.»
وی در ادامه گفت: «من به مردم کشورم احترام می گذارم، به من دختر کشور می گفتند. چه بخواهم یا نه، من نماینده ایران هستم و مردم مسوولیت من را بیشتر می کنند.»
بازیگر فیلم های «به نام پدر» و «میم مثل مادر» در مقایسه هالیوود و سینمای ایران گفت: «در هالیوود به بازیگران احترام بیشتری می گذارند و ساخت فیلم بسیار حرفه ای تر است. در ایران بازیگری یک حرفه محسوب نمی شود و فیلم ها بیشتر به شکل تجربی ساخته می شوند و شرایط برای بازیگر سخت است. شما باید به بوم، نور و همه چیز توجه کنید، اما در هالیوود این کارها را در اطراف شما خودشان انجام می دهند و صحنه مثل قلمرو پادشاهی بازیگر است.»
«فراهانی» در پایان با تاسف از اینکه فرصت بازی در فیلم «شاهزاده پارسی» را از دست داده است، تاکید کرد مطمئنا این را جبران خواهد کرد.message 5: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments مبارزه با قاچاق محصولات فرهنگی و حذف شرط پروانه نمایش برای شبکه نمایش خانگی
همکاری‌های سمعی و بصری و نمایش خانگی در آغاز دور جدید فعالیت های خود درباره برنامه های تازه شان سخن گفتند.

ابراهیم داروغه‌زاده پس از ابقای خود در سمت مدیر عاملی مؤسسه رسانه‌های تصویری و همچنین ستاد مبارزه با قاچاق محصولات فرهنگی و سمعی و بصری از سوی معاونت سینمایی، طی گفت‌وگویی به تشریح برنامه‌های آینده خود در این دو مرکز پرداخت. داروغه‌زاده در بخشی از این گفت و گو با اشاره به کنار گذاشته شدن تکنولوژی وی‌سی‌دی در دنیا، رویکرد اصلی این مؤسسه را حرکت به سوی تکنولوژی «بلو ری» عنوان کرد و از کشوری شدن مبارزه با قاچاق فیلم‌ها و محصولات فرهنگی خبر داد.

مدیر عامل مؤسسه رسانه‌های تصویری با اشاره به اینکه در تولید فیلم‌های سینمایی به صورت دیجیتال و عرضه آن در شبکه خانگی گام‌های بلندی در مؤسسه رسانه‌های تصویری برداشته شده است، گفت: «یکی از اصلی‌ترین اهداف ما در دوره جدید کاری تولید فیلم‌های سینمایی به صورت دیجیتال و عرضه آن در شبکه نمایش خانگی است تا بتوانیم مسیر جدیدی را در سینمای ایران ایجاد کنیم که امکان تولید فیلم و اکران سینمایی را به صورت همزمان فراهم کنیم.»

او که به عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق محصولات سمعی و بصری نیز فعالیت می‌کند، در خصوص فعالیت‌های آتی این ستاد با تأکید بر کشوری شدن این مبارزه گفت: «در بحث ستاد قصد داریم به شکل گسترده‌ای فعالیت خود را ادامه دهیم چرا که ثبات وضعیت شبکه نمایش خانگی در چند سال گذشته به نوعی مرهون مبارزه با قاچاق محصولات سمعی و بصری بوده است و همین که امروز تیراژ محصولات ما از 20 هزار در سال 85 به یک میلیون نسخه و حتی در برخی از موارد 2 میلیون و از 20 میلیون تومان حق رایت به 650 میلیون تومان رسیده است یکی از اثرات جدی طرح مبارزه با قاچاق سی‌دی بوده است که قصد نداریم به راحتی این اقدام را به فراموشی بسپاریم.»

همچنین سعید رجبی فروتن مدیر کل جدید همکاری‌های سمعی و بصری و نمایش خانگی در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن اشاره به برنامه‌های خود گفت: «پیگیر هستیم اگر فیلمی پروانه نمایش داشته باشد، برای ورود به شبکه‌ نمایش خانگی احتیاج به داشتن پروانه نمایش جدید نداشته باشد. در حال حاضر فیلم‌های سینمایی که پروانه نمایش دارند، برای ورود به شبکه‌ نمایش خانگی باید توسط شورای دیگری بازبینی شوند و در این راستا پیگیر هستیم تا با همان پروانه‌ سینمایی، فیلم وارد شبکه نمایش خانگی شود.»

فروتن برحمایت از ستاد مبارزه با فیلم‌های غیرمجاز که مسئولیت آن ‌را مؤسسه رسانه‌های تصویری برعهده دارد تاکید و اظهار کرد: «سعی داریم پیرامون هزینه‌های سنگینی هم که به این ستاد تحمیل می‌شود کمک کنیم.» او درباره‌ احقاق حقوق نمایش شبکه‌ نمایش خانگی در وسایل حمل‌ونقل عمومی نیز گفت: «حتی قبل از این‌که در این سمت معرفی شوم، مکاتبات و ارتباطاتی با معاونت حمل‌ونقل داشتیم تا در این زمینه حقوقی تعریف شود، اما عملی شدن این طرح نیازمند تجهیزاتی است و باید وسایل نقلیه عمومی که از فیلم‌ها استفاده می‌کنند مجهز به وسایلی شوند که هر مسافر به‌صورت جداگانه صدا را دریافت کند و پخش فیلم مزاحمتی برای کسانی که نمی‌خواهند آن را ببینند، نداشته باشد.»

فروتن در پایان سخنان خود افزود: «قصد داریم فضایی رسانه‌ای ‌را در ویدئو‌رسانه پدید ‌آوریم. در این راستا سعی خواهیم کرد به بهانه‌های مختلف، قدردان موسسات برتر باشیم و همچنین انتظار داریم مؤسسه‌ رسانه‌های تصویری هم رویکرد حمایتی از موسسات بخش خصوصی داشته باشد.»message 6: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments
جشنواره فيلم فجر88
سینمای ایران در حالی به استقبال بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر می‌رود که این دوره از جشنواره از جنبه‌های مختلف تفاوت‌های بسیاری با دو سال گذشته دارد.

همزمانی نمایش فیلم‌های دو بخش سینمای ایران و بین‌الملل، حضور فیلم‌های توقیفی چند سال گذشته و افزایش مبلغ جوایز، همگی مواردی است که بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر را نسبت به سال‌های گذشته متفاوت می‌کند.

همزمانی بین‌الملل و سینمای ایران
در دو سال گذشته براساس برنامه‌ای که از سوی مجید شاه حسینی، مدیرعامل وقت بنیاد سینمایی فارابی ارائه شد، زمان برگزاری دو بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر و سینمای ایران تغییر پیدا کرد به این ترتیب که بخش بین‌الملل زودتر از سینمای ایران برگزار شد و فیلم‌های این بخش در پنج روز ابتدایی جشنواره به نمایش در می‌آمدند و فیلم‌های بخش سینمای ایران در روزهای باقی‌مانده تا اختتامیه. این تصمیم‌گیری اعتراض‌هایی را به همراه داشت به گونه‌ای که بسیاری به این جمع‌بندی رسیدند که جشنواره همزمان با نمایش آثار ایرانی رسمیت پیدا می‌کند و مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرد.

با وجود آنکه در اولین سال برگزاری جشنواره به همین ترتیب این نتیجه به دست آمده بود، مجید شاه حسینی به عنوان دبیر جشنواره در سال 1387 و بیست و هفتمین دوره جشنواره هم اصرار داشت تا دو بخش سینمای ایران و بین‌الملل مستقل از هم برگزار شود. این اتفاق رخ داد و در نهایت سال قبل هم، همزمان با نمایش فیلم‌های ایرانی جشنواره رنگ و بوی همیشگی به خود گرفت. حتی در سالن سینمای مطبوعات و اهالی رسانه هم زمان نمایش فیلم‌های خارجی حدود یک چهارم تماشاگران فیلم‌های ایرانی حضور داشتند اما امسال با توجه به تغییرات مدیریتی که در بنیاد سینمایی فارابی و مدیریت جشنواره به وجود آمده زمان پخش فیلم‌های این دو بخش همزمان اعلام شد.

البته این در حالی رخ داد که در اولین اعلام فراخوان جشنواره عنوان شده بود فیلم‌های بخش بین‌الملل مستقل از فیلم‌های ایرانی به نمایش درخواهد آمد. اما براساس تازه‌ترین اعلام دبیرخانه جشنواره، امسال جشنواره فیلم فجر از تاریخ 5 تا 15 بهمن ماه برگزار می‌شود. براساس مصوبه آخرین جلسه شورای سیاستگذاری بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر که در حضور معاونت سینمایی و سمعی و بصری برگزار شد مقرر شد با توجه به اینکه امسال یوم الله بیست ودوم بهمن ماه همزمان با دهه آخر صفر خواهدبود، به جهت تکریم اربعین سالار شهیدان (ع) و مقام رفیع پیامبر اعظم (ص)، جشنواره فیلم فجر امسال از تاریخ پنجم لغایت پانزدهم بهمن ماه برگزار شود. مراسم اختتامیه بخش بین‌الملل دوازدهم بهمن‌ماه و مراسم اختتامیه اصلی جشنواره بخش سینمای ایران چهاردهم بهمن ماه برگزار می‌شود.

به این ترتیب طرحی که اجرای آن از سال 1386 آغاز شده بود و منتقدان بسیاری داشت پس از دو سال اجرا متوقف می‌شود و جشنواره فیلم فجر به روال گذشته خود باز می‌گردد تا نشان دهد مشکل بخش بین‌الملل جشنواره و جلب نظر افراد در مورد این بخش به واسطه برگزاری مستقل آن اتفاق نمی‌افتد. شاه حسینی با این هدف مسئله تفکیک زمان پخش فیلم‌های سینمای ایران و بین‌الملل جشنواره را مطرح کرده بود که در سال‌های آتی بخش بین‌الملل کاملاً مستقل برپا شود.

18هزار یورو سه جایزه نقدی بین‌الملل
امسال تغییراتی در عناوین جوایز بخش‌های بین‌الملل جشنواره فیلم فجر و مبالغ جوایز این بخش‌ها به وجود آمده است. حبیب ایل بیگی، مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر و بنیاد سینمایی فارابی در مورد تغییراتی که دراین بخش به وجود آمده، به «خبر» می‌گوید: «امسال جایزه مصطفی عقاد با عنوان بیرق طلایی اهدا خواهد شد و مبلغ نقدی جایزه 8000 یورو خواهد بود. این جایزه به اثری برگزیده در بخش‌های جام جهان نما، جلوه گاه شرق و در جست‌وجوی حقیقت و عدالت اهدا می‌شود.»

او در مورد جایزه دیگر این بخش می‌گوید: «جایزه راه فیروزه به بهترین فیلم از کشور‌های عضو اکو اهدا می‌شود. کشورهایی چون، ایران، ترکیه، افغانستان و ترکمنستان و در مجموع 10 کشور عضو این سازمان هستند و مبلغ نقدی این جایزه 5000 یورو خواهد بود.» یک جایزه 5000 یورویی دیگر در این بخش اهدا خواهد شد که ایل‌بیگی در این زمینه می‌گوید: «ققنوس زرین از دیگر جوایز بخش بین‌الملل جشنواره است که این جایزه به بهترین فیلم در بخش جلوه گاه شرق اهدا می‌شود.»

او با تأکید براینکه امسال عنوان فیلم معناگرا در جشنواره به کار نمی‌رود، در مورد سایر بخش‌ها می‌گوید: «به جای عنوان سینمای معناگرا، در جست‌وجوی حقیقت و عدالت مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین در بخش پویانمایی دو سیمرغ اهدا می‌شود. دو سیمرغ بخش پویانمایی یکی به فیلم برگزیده بخش کوتاه و نیمه بلند و دیگری به فیلم بلند اهدا خواهد شد که به این ترتیب بخش پویانمایی جشنواره، هویتی مستقل می‌یابد.»

امسال برای نخسین بار اقدامات برای جداسازی سازمان برگزاری این جشنواره از بنیاد سینمایی فارابی صورت گرفته است و برخلاف سال‌های گذشته که در مقررات جشنواره عنوان می‌شد این رویداد سینمایی از سوی بنیاد سینمایی فارابی و با حمایت معاونت امور سینمایی برگزار می‌شود، اعلام شده جشنواره از سوی سازمان جشنواره بین‌المللی فیلم فجر و با حمایت معاونت امور سینمایی برپا می‌شود. پیش از این در راستای این هدف، دبیر جشنواره فردی غیر از مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی اعلام شد و مهدی مسعود شاهی پیش از انتصاب احمد میرعلایی به عنوان مدیرعامل فارابی کار خود را در دبیرخانه جشنواره فجر آغاز کرد.

در حالی که هیأت انتخاب بخش بین‌الملل جشنواره از دو هفته قبل کار خود را آغاز کرده، مهلت پایانی ارسال کارهای کوتاه و مستند و 30 آبان ماه و مستقل از مهلت ارائه آثار سینمایی اعلام شده است.message 7: by Mina (last edited Nov 08, 2009 12:42AM) (new)

Mina (hooman) | 33 comments واکنش تند بازیگران به اعلام دستمزدها
در جدید ترین واکنش تعدادى از بازیگرانى که نام و رقم دستمزد آنها از طریق رسانه ملى اعلام شده نیز در گفت‌وگوهایى به ارقام اعلام شده اعتراض داشتند.


شهاب حسینی
به نوشته حیات نو شهاب حسینى دراین باره گفته است : به شدت رقم دستمزد اعلام شده را تکذیب مى‌کنم و درست نیست. اگر اعلام این ارقام براساس تحقیقات بوده بهتر مى‌بود که اسناد آن نیز منتشر مى‌شد، اگر براساس فرضیات یک نفر صورت گرفته که مایل به ادامه پیدا کردن آن نیستم چون بحثى است براى ایجاد حاشیه بیشتر و به همین دلیل مخالف رسانه‌اى شدن این قبیل مباحث بوده و هستم و بارها گفته‌ام که باید کار کارشناسى پیرامون چنین مسائلى صورت بپذیرد و سپس مطرح شود.

سیدجواد رضویان
رضویان مى گوید: متاسفانه این بزرگواران اطلاعات صحیحى ندارند و بنده از همین طریق تکذیبیه خود را نسبت به رقم دستمزد گفته شده اعلام مى‌کنم. گوینده این مطالب که بنده اصلا جایگاه ایشان را نمى‌دانم، بدون هیچ‌گونه سند و مدرکى چنین اتهامى را از طریق تلویزیون به گوش مردم مى‌رسانند. مى خواهم بدانم که اگر این رقم درست بود ایراد را چه مى‌دانند وقتى فیلمى با حضور فردى یک میلیارد تومان بفروشد آیا گوینده این مطالب یک سکه هدیه مى‌دهند؟ یا اینکه اصلا مگر زورى در کار است که تهیه‌کننده پول پرداخت کند؟ اگر قانونى وجود داشت و ما جز آن عمل مى‌کردیم جاى نقد وجود داشت اما حالا که سقفى براى دریافت دستمزد وجود ندارد و اگر قانونى باشد ما احترام مى‌گذاریم. امیدوارم فردى که در تلویزیون این مسائل را عنوان کرده بتواند حداقل یکى از قراردادهاى 60 میلیونى بنده را ارائه کند چون پیگیرى این ماجرا براى نام‌بردگان کار آسانى است اما پیگیرى نمى‌کنیم چون ایشان ارزش این صرف انرژى را ندارند و اصل ماجرا عشق من به مردم است این مسائل اهمیت ندارد.

رضا شفیعى‌جم
شفیعى جم اعتقاد دارد: به هیچ‌وجه اینطور نبوده که اعلام شده. سینما و جنس کار ما اینگونه است که در بیشتر موارد با تهیه‌کننده توافق صورت مى‌پذیرد، رقم قبلى که من دریافت کردم هفت میلیون تومان بوده نه 40 میلیون، بعضى از افراد تلاش کرده‌اند بازیگر بشنود اما چون مردم انتخابشان نمى‌کنند و علاقه‌اى به آنها ندارند به گونه قصد مطرح کردن خود را دارند. مهم این است که مردم جایگاه افراد را در سینما مشخص مى‌کنند نه اشخاص مردم به ما لطف دارند، دوست دارند و براى این علاقه هزینه مى‌کنند و بلیط مى‌خرند و به سینما مى‌آیند.

الناز شاکردوست
شاکر دوست مى گوید: اگر رقم اعلام شده هم درست باشد بازیگرى که مالیات پرداخت مى‌کند چه خلافى را مرتکب شده که باید مورد انتقاد قرار بگیرد؟ من به شخصه با رسانه‌اى شدن این رقم‌ها که مبناى درستى هم ندارند مخالفم. اصلا کار درستى صورت نگرفته، به این دلیل که به شکل یکجانبه قضاوت کردن در رابطه با درآد افراد بدون بیان سختى‌هاى کار آنها درست نیست.

امیر جعفرى
جعفرى هم عنوان مى کند: سوال من این است که آیا آقایان حاضر به بیان میزان دستمزد خودشان از محل‌هاى گوناگون در تلویزیون هستند که درآمد افراد را در تلویزیون مطرح مى‌کنند؟ خیلى جاهاى دیگر مانند فوتبال هست که دستمزدها بسیار نجومى است چرا آنجا مورد نقد قرار نمى‌گیرد، مگر ما بیمه هستیم؟ شما به وزارت کار که بروید متوجه مى‌شوید بازیگرى را اصلا به عنوان شغل محسوب نمى‌کند، اگر من از نظر جسمى دچار مشکل شوم و امکان بازى پیدا نکنم چه اتفاقى خواهد افتاد؟ آیا کسى پیگیر مسائل خواهد بود. امیدوارم آقایان مدارک خود را مبنى بر دریافتى بنده ارائه بکنند.

مالیاتهای سنگین درانتظار دستمزدها
از سویی دیگر علیرضا سجاد پور مدیر کل اداره نظارت وارزشیابی اعلام کرده که از این به بعد تمامی بازیگرانی که دستمزدهای خارج از عرف در یافت می کنند باید مالیاتهای سنگینی بپر دازند .
سجاد پور به روز نامه بانی فیلم گفته :در این مورد جهش غیر متعارف دستمزدها قابل اهمیت است که این مسئله باعث نارضایتی دربین دیگر عوامل و بازیگران می شود و باعث شده بعضی از بازیگران از این روش نامتعارف پیروی کرده و آنها هم میزان دستمزدهایشان را بالاببرند . این بالا رفتن هزینه دستمزدها در نهایت باعث می شود که هزینه عمومی تولید یک فیلم هم بالا برود و این مسئله ایست که که با سیاستهای ما برای رونق سینما و فروش فیلمها همخوانی ندارد .

سینما جولانگاه مانکن ها
از سویی دیگر سید رمضان شجاعی کیاسری عضو کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم ساری در گفت وگویی باانتقاد از وضعیت فعلی سینما مدعی شده است :سینمای ایران در حال حاضر جولانگاه مانکن هاست و باید از این وضعیت خارج شود .او گفته که :تیپ ،تصویر شکل وقیافه بخشی از جلوه های زیبایی کار است اماهمه کار نیست .کار اساسی و اصیل آن است که بتوانیم نیاز های فرهنگی جامعه را بشناسیم و با زبان زیبای هنر آن را به جامعه برای فرهنگ سازی ارائه دهیم .

تلویزیون عامل مهم افزایش دستمزدها
همچنین علی معلم مدیر مسئول ماهنامه سینمایی دنیای تصویر در یادداشتی که درروزنامه تهران امروز منتشر کرد دیدگاههای جالبی را دراین زمینه مطرح کرده است .

به اعتقاد علی معلم :نکته‌ای که در پردازش تلویزیون درباره موضوع عدالت در دستمزد بازیگران سینما به نظر می‌رسد این است که خود تلویزیون یکی از عوامل موثر در اخلال دستمزد بازیگران سینماست. فاش کردن رقم قرارداد بازیگران به این شکل باعث از بین رفتن اعتبار سینما می‌شود. هرچند که تلویزیون در فیلم‌ها و سریال‌ها و به طور کلی در مجموعه‌های نمایشی تولیدی خود به ضرب حضور بازیگرانی با دستمزدهایی که به ایشان پرداخت می‌کند سبب شده تا قیمت‌ها در سینما هم روند صعودی خود را طی کند و همین بازیگران با دستمزد‌های عجیب و غریب به سینما بیایند. بهتر بود تلویزیون جوال دوزی به خود می‌زد.

سینمای ایران هالیوود نیست
علی معلم درادامه یادداشته خود افزوده :مساله‌ای دیگر قیاس سینمای ایران با سینمای هالیوود است. قیاسی که تا صورت می‌گیرد بحث دستمزدها را اول از همه پیش می‌کشند. سینمای ایران به هیچ عنوان به سینمای هالیوود شبیه نیست که دستمزد بازیگر یک فیلم ایرانی مانند هالیوود 10 برابر عوامل سازنده فیلم باشد. در سینمای داخلی و فروش محدود داخلی اگر 45 فیلم در سال اکران می‌شود تنها 10 فیلم هستند که می‌توانند به سود واقعی خود بازگردند و به اصل سرمایه خود برسند و بقیه این فیلم‌ها با اما و اگر‌های بسیار، اگر بتوانند پخش تلویزیونی بگیرند به نتیجه‌ای در بازگشت سرمایه خود دست پیدا می‌کنند.

در مقایسه‌ای دیگر بین سینمای ایران و هالیوود باید گفت فیلم‌های ایرانی در زمان نمایش تا «رامهرمز» و «خوی» هم نمی‌رسند اما به عنوان مثال فیلم «گلادیاتور» با 6000 نسخه در دنیا اکران شد.

مساله‌ای دیگر معرفی بازیگران ایرانی به عنوان «سوپر استار» است. در حالی که ما در ایران به هیچ عنوان «سوپر استار» به معنای واقعی نداریم. به بازیگری «سوپر استار» اطلاق می‌شود که دست کم در منطقه یا در جهان شناخته شده باشد. به عنوان مثال «شاهرخ خان» یا «امیر خان» در بالیوود از پاکستان شناخته شده هستند تا کانادا. اختلال در فهم این‌گونه مفاهیم باعث شده که مشخص نشود این دستمزدها از کدام محبوبیت و کار سخت مطرح می‌شود، حتی برخی از این بازیگران چندین پروژه را با هم انجام می‌دهند و فرصت تفکر و مطالعه بر فعالیت خود را ندارند.

هرچند این موضوع در چارچوب سینمای ملی ایران و بازار محدود داخلی قابل بررسی است. به عنوان مثال اگر تولید یک فیلم سینمایی 400 تا 500 میلیون تومان بدون در نظر گرفتن ابعاد تاریخی، اجتماعی و... هزینه دارد دستمزد مجموع بازیگران آن نباید بیش از یک پنجم هزینه تولید باشد. رقمی بین 80 تا 100 میلیون که بین نقش اول و دوم و نقش‌های مکمل تقسیم می‌شود و از نظر اقتصادی باید قابل اتکا و توجیه باشد. متاسفانه وقتی تلویزیون بازیگران را عادت داده است به رقم‌های 40 میلیونی، سینما نمی‌تواند چنین مبلغی را تامین کند این امر اختلالی را به وجود می‌آورد که سطح دریافتی عواملی مانند نویسنده و کارگردان اختلاف فاحشی با بازیگران خواهد داشت. این شرایط و قیاس‌ها با سینمای هالیوود توهماتی ایجاد می‌کند که از جنبه اقتصاد صنعتی سینما قابل توجیه نیست.

فریاد یاهالیوود
به گفته علی معلم ،در کشور ما اقتصاد سینما دولت محور است. 80 درصد سالن‌های سینما در اختیار نهاد‌های دولتی قرار دارد، نگاتیو و پوزیتیو دست دولت است و برخی در این میان فریاد «یاهالیوود!» سر می‌دهند و انتظار دارند بازیگر سوار بر رویزرویز به لوکیشن مراجعه کند. از حق و عدالت به دور است که نویسنده‌ای چهار میلیون دریافت کند و بازیگری 50 میلیون تومان. مناسبات ناسالم و علاقه‌مندی تلویزیون به افشاگری باعث ایجاد چنین اختلالی است. چرا کسی نمی‌پرسد «بهرام بیضایی» بعد از چندین سال نوشتن چقدر دستمزد می‌گیرد؟ یا ناصر تقوایی دستمزدش چقدر است؟message 8: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments امیر قویدل، کارگردان سینمای ایران درگذشت
امیر قویدل کارگردان سینما و تلویزیون ایران ظهر روز یکشنبه، ۱۷ آبان ماه به علت بیماری ریوی که ماه‌ها به آن مبتلا در بیمارستانی در تهران درگذشتmessage 9: by Mahyar (new)

Mahyar Mohammadi | 37 comments مینای عزیز. از تو به خاطر ِ ارایه ی این اخبار بی نهایت سپاسگزارم. من همیشه این اخبار را از طریق پست الکترونیک دنبال می کنم، و این بار گفتم از تو تشکّر هم بکنم که خدای ناکرده فکر نکنی مقاله های خوبت خواننده ندارند!

باز هم ممنون

:)


message 10: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments خوشحالم كه مورد استفادت قرار گرفته
message 11: by Mina (last edited Nov 10, 2009 09:36PM) (new)

Mina (hooman) | 33 comments نامه بهمن قبادي به كيارستمي
آقای کیارستمی عزیز! در این روزهای حساس و سرنوشت ساز چه بخواهی چه نخواهی، چه درست چه نادرست، تنها معیار شرف و عزت و افتخار، همراهی با مردم و همراهی نکردن با مخالفان مردم است. شما با حرف ها یت، ما را از اعتراض در کردن جشنواره ها و پیوستن به مردم وفیلمسازی درباره مشکلات اجتماعی و سیاسی نهی کرده ای. مردم سکوت هنرمندان را فراموش نخواهند کرد. مردم بهترین داوران‌اند.


آقای کیارستمی عزیز!

در تمام سالهایی که برایم همچون یک فیلمسازمحترم عزیز و دوست داشتنی بودی، هیچگاه به خودم اجازه ندادم که حتی نامه ای شخصی برایت بنویسم. هروقت می خواستم حرف ها و دلتنگی هایم را به زبان بیاورم، به جایش ترجیح می دادم شنونده حرف های نغز و تاثیر گذار و آرامش بخش شما باشم. اما گفتگوی اخیر شما با یک رسانه خارجی مرا در چنان بهت و حیرتی فرو برد که برای نخستین بار برای نوشتن این نامه سرگشاده دست به قلم بردم.همه چیز از آن شب لعنتی شروع شد. شبی که در جشنواره ابوظبی بازویم را گرفتی و به کناری کشیدی و گفتی که فیلمم (کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره)را دوست نداری. ناراحت نشدم، اما تعجب کردم.!.همین فیلم را برای اول بار نه در ابوظبی، بلکه چندین ماه پیش در خانه خودم در تهران دیده بودی. و گفته بودی دوستش داری.حیرت آور بود که شخصیتی چون شما در عرض چند ماه چنین فراخ، تغییر عقیده دهد. با این همه، همچون همیشه نظرت برایم مهم بود و از شما تشکر کردم. اما ادامه دادی. حرف هایی زدی که باور نمی کردم هیچگاه از زبان شما بشنوم. از من و سینما و رویکرد من به مسائل اجتماعی شروع کردی و بعد به جعفر پناهی پرداختی و همه ی ما ها را حسابی نواختی. با کلماتی ناپسند که هیچگاه باور نمی کردم از زبان مودب و با حیای شما بیان شود، فیلمسازی ما ها را به سخیف ترین عمل ها تشبیه کردی و از نحوه پرداختن فیلمسازانی چون من و دیگران به رخداد های اجتماعی، انتقاد کردی. به این حرف ها هم اکتفا نکردی. من را و دیگرانی که صدای مردم را در زیرزمین و پستو و خانه و کوچه و خیابان شهرمان شنیده بودیم، به دروغ گویی در فیلم هایمان متهم کردی.

گفتی زمانی که تماشاگران برای فیلمی دست بزنند و هورا بکشند مرگ آن فیلمساز فرا رسیده است. (.آیا هنگامی که در پایان نمایش فیلمهای -زیر درختان زیتون - و- طعم گیلاس - در جشنواره کن تما شاگران دست زدند و هورا کشیدند- مرگ فیلمسازی کیا رستمی فرا رسیده بود ؟ )- پس از نمایش فیلم من در آن سالن عظیم، تنها کسی که روی صندلی نشسته بود و دست نمی زد و شایدعصبانی بود شما بودی.

استاد عزیز و گرامی من! تعاریف شخصی شما از سینما برای من و همه سینما دوستان محترم بوده است. اما این باعث نمی شود به شما حق دهیم با منش یک جانبه و محدود، در دنیای هنر تعیین تکلیف کنی و سینمایی که همچون آثار خودت خاموش و بی صدا و بی ارتباط با دغدغه های اجتماعی نباشد را بی ارزش بدانی.

من جایزه ام را از نَفَس گرم تماشاگران فیلم هایم می گیرم. آن کف زدن ها و تشویق ها در ابوظبی، برایم ارزشمند تر از آن جایزه نقدی بود که همان تماشاگران به من دادند. بر عکس شما، من به تاثیر گذاری عاطفی بر مخاطب معتقدم وسبک و سیاق من است.

وقتی آن شب مرا به کناری کشیدی، فکر کردم به قصد دلجویی آمدی. پس همان لحظه سعی کردم توضیح دهم تا بدانی که معتقدم جایزه ندادن و جایزه نگرفتن نیاز به هیچ توضیحی ندارد. کاش همان جا دم فرو می بستی تا اسطوره ای که همه این سالها از شما در ذهنم ساخته بودم با این صدای مهیب شکسته نمی شد.

آقای کیارستمی عزیز!!

شما برای پاک کردن دامنت ازسکوت و محافظه کاری،صحیح نیست وجه پر ارزش تعهد اجتماعی فیلم های ما را نوعی اتهام جلوه دهی و به خاطر این ویژگی خطیری که ما داریم و شما نداری، سرزنش مان کنی.

در تمام این سال ها با کمترین تاثیر پذیری از سیاست و جامعه فیلم ساختی، که صد البته حق شما بود و انتخاب شما. سکوت هم حق شما بود، هرچند اگر لب به انتقاد از ستمگری حاکمان و اوضاع نابه سامان اجتماعی هم می گشودی، حاشیه امنیت ات از تمامی ما بیشتر بود. اگر به خاطر جفاهایی که به من و جعفر و فیلمسازان دیگر شده فقط جشنواره ها و نهاد های مردمی دنیا از ما حمایت می کنند، در مقابل تلنگری احتمالی از سوی حکومت به شما، سازمان ملل در پشت شما می ایستد. با این حال همان طور که گفتم سکوت حق شماست. اما آنچه حق شما نیست، بیان حرف هایی است که تیتر روزنامه های حامی دولت ایران می شود و رژیم ایران را خشنود می کند. بر چه اساس به خود اجازه می دهی تلاش فیلمسازان برای همراهی با مردم ستمدیده و شرافتمند را با کلمات ناپسند به مسخره بگیری و بد تر از آن هم زبان با دیکتاتور های دینی به نهی از منکر روی آوری؟ چه باعث شده تا حرف هایی که پیش از این تنها از زبان مسولان حکومتی سینما و روزنامه نویسان کیهان شنیده بودیم را این بار از زبان شما بشنویم؟

پیش تر گفته بودی ایران بهترین جای دنیا برای فیلمسازی است.شاید برای فیلمسازی چون شما و فیلم هایی که می سازی چنین باشد. اما خوب می دانی که دل همه فیلمسازانی که دغدغه سینمای مستقل و اندیشمند را دارند و ایران امروز و جامعه ایرانی نیز دغدغه شان است از وضعیت پادگانی سینما خون است. چطور می توانی کشوری را که سخت ترین سانسور ها را در فیلمسازی اعمال می کند، بهترین جای دنیا برای فیلمسازی بدانی؟ در شرایطی که سینماگران ما یکی پس از دیگری ممنوع الخروج می شوند و بعضی از آنها مثل جعفر پناهی امکان فیلمسازی در یک پروژه بزرگ بین المللی را به همین دلیل از دست می دهند، به عوض اینکه از آنها دفاع و پشتیبانی کنی، آنها را مذ مت می کنی که چرا در ایران- به قول شما بهترین جای دنیا برای فیلمسازی- فیلم نمی سازند؟ حتما مزاح کرده ای. اما من هیچ نشانی از لطیفه گویی و طعنه و کنایه در حرف هایت ندیدم. اگر واقعا به حرفت باور داری، چراتازه ترین فیلمت را در ایالت توسکانی ایتالیا، در پنج هزار کیلومتری تهران ساخته ای؟

به طعنه گفته ای : ".. اگر بهمن قبادی فکر می‌کند درخارج از ایران شرایط بهتری برای ساخت فیلم دارد به او تبریک می‌گویم... آنچه از ایرانی‌هایی که کشور را ترک کرده‌اند مشاهده کرده‌ام، پیامد چندان مثبتی نبوده است. .." من هیچگاه به خواست و اختیار خودم از ایران خارج نشدم. مرا از کشورم بیرون کردند. همه در ها را برای ساختن فیلم به روی من بستند. با وجود همه این مشکلات، در همان روز ها که شما در ایتالیا تدارک فیلم تازه ات را می دیدی، من آخرین فیلمم را در قلب تهران ساختم. دلم نمی خواهد حرف هایت را به فرافکنی تعبیر کنم.

من اگر مثل هر وطن دوست دیگری سنگ کشورم را به سینه می زنم و دغدغه جامعه ام را دارم، اگر برای جامعه ام فیلم می سازم، برای این است که جامعه مرا فیلمساز کرده است. من هیچگاه موافق ترک وطن نیستم، چه برسد که به گفته شما با فیلمم جوانان را تشویق به ترک وطن کنم. فیلم مرا به زودی همه ی مخطبان ایرانی داخل کشور به رایگان خواهند دید و خود در این باره قضاوت خواهند کرد.

گفته ای: "... جایی که شب ها میتوانم آرام بخوابم، خانه ام است..." چطور می توانی در شرایطی که همه ی دنیا می دانند هرروز چه بر سر جوانان ایران می آید، آسوده بخوابی؟ چطور میتوانی درحالی که مردم ایران خواب خوش ندارند و در بیم آینده ای تاریک برای فرزندانشان به سر می برند، شبها آرام بخوابی؟ چه می دانی فیلمسازی با ترس و هراس و بدون مجوز یعنی چه؟ چه می دانی زندانی شدن به خاطر موفقیت فیلمت در کن و بازجویی شدن به خاطر حرف هایی که در خارج از کشور زدی یعنی چه؟ من این ها را با گوشت و پوستم حس کرده ام و به همین دلیل است که مثل شما خواب راحت ندارم. برای همین است که جامعه ایران، امروز برایم مهمتر از سینما است. برای کمک به هموطنانم که در رنج و بی عدالتی به سر می برند حتی حاضرم سینما را رها کنم و وظیفه ام را در قبالشان انجام دهم. دلم برای آپارتمان یک خوابه کوچک ام که زمانی در آن شبها راحت می خوابیدم و روز ها پذیرای دوستان و همکارانم بودم تنگ شده. مدت ها است که دیگر در آنجا خواب راحت نداشتم. اما شما راحت بخواب. حتما می توانی.

گفته ای:"... می خواهم هم چنان در کشور خودم و به زبان مادری ام فیلم بسازم..." شما را هیچوقت به خاطر کرد بودن و به خاطر سنی بودن محکوم به سکوت نکرده بودند. اما در همان کشوری که کشور من هم هست، هیچگاه اجازه ندادند به زبان مادری ام فیلم بسازم و یکی از دلایل توقیف فیلم هایم هم همین بوده است.

من هم مثل شما می خواهم در کشور خودم و به زبان مادری ام فیلم بسازم. من هم عاشق کشور و خانه ام هستم. اماهمه این ها از من دریغ شده چون سکوت نکرده ام. و شما همه این ها را داری - به قیمت حرف نزدن و سکوت. کاش می گذاشتی همه چیز به همین وضع باقی بماند. شما به راه خودت می رفتی با داشته هایت و با خواب آرامی که - در خانه ات در ته آن بن بست- حاصل می شد، و ما هم به راه خودمان می رفتیم، با همصدایی با مردمی که سرنوشت شان برای ما از سینما مهمتر است و با داشته هایی که از ما دریغ کرده اند و می کنند. دیگر چه نیازی بود به همصدا شدن با کسانی که مردم را سرکوب می کنند؟

آقای کیارستمی عزیز! در این روزهای حساس و سرنوشت ساز چه بخواهی چه نخواهی، چه درست چه نادرست، تنها معیار شرف و عزت و افتخار، همراهی با مردم و همراهی نکردن با مخالفان مردم است. شما با حرف ها یت، ما را از اعتراض در کردن جشنواره ها و پیوستن به مردم وفیلمسازی درباره مشکلات اجتماعی و سیاسی نهی کرده ای. مردم سکوت هنرمندان را فراموش نخواهند کرد.
مردم بهترین داوران‌اند.

message 12: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments بازیگر‌"زیر‌آسمان‌شهر"‌مجری‌شبكه‌واشنگتن» ،

كامران ملك مطیعی، مجری، بازیگر و طنزپزدار سابق صداوسیما به عنوان یكی از مجریان اصلی شبكه تلویزیون فارسی جدید التاسیس «شبكه بین‌المللی واشنگتن» كار خود را آغاز كرد. از احمد بهارلو، مجری سابق شبكه صدای آمریكا (VOA) به عنوان مسئول این شبكه جدید فارسی زبان یاد می شود.

به گزارش پارسینه، كامران ملك مطیعی، مجری، بازیگر و طنزپزدار سابق صداوسیما به عنوان یكی از مجریان اصلی شبكه تلویزیون فارسی جدید التاسیس «شبكه بین‌المللی واشنگتن» كار خود را آغاز كرد.

ملك مطیعی از بازیگران مجموعه طنز "زیر آسمان شهر" بود.

گفتنی است این شبكه در اطلاعیه‎ای كه در سایت رسمی خود اعلام كرده كه برنامه های این شبكه خبری و تحلیلی سیاسی و اجتماعی با كادری حرفه‎ای خواهد بود كه پیوندی میان ایرانیان سراسر دنیا و مردم داخل ایران به وجود خواهد آورد.
خبرهای این شبكه به دو زبان انگلیسی و فارسی ارائه می شوند‎.

از احمد بهارلو، مجری سابق شبكه صدای آمریكا (VOA) به عنوان مسئول این شبكه جدید فارسی زبان یاد می شود.message 13: by Mahyar (new)

Mahyar Mohammadi | 37 comments واقعاً برای آقای کیارستمی متأسف هستم. حالا می فهمم که چرا در ماهنامه ی فیلم نگار آن طور در یکی از مقالات، نویسنده به او کنایه ی تند و تلخی زد.با احترام ِ فراوان نسبت به شما و آقای بهمن ِ قبادی،
و با امید به این که هرچه سریع تر مطابق قول ِ ایشان، « کسی از گربه های ایرانی خبر نداره؟ » به شبکه ی پخش ِ زیر زمینی بیاید


message 14: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments من حتا فكرش و نمي كردم كيا رستمي يه همچين حرفهايي بزنه ومثل شما بي صبرانه منتظره کسی از گربه های ایرانی خبر نداره؟ هستم


message 15: by Mahyar (new)

Mahyar Mohammadi | 37 comments راستی آقای قبادی قولش رو برای یک ماه پیش داده بود، نمی دونم چرا اینقدر تأخیر می کنه


message 16: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments مرگ مقام خزانه‌داری
جمشید لایق بازیگر و کارگردان قدیمی تئاتر و بازیگر سینما و تلویزیون عصر پنجشنبه 21 آبان به علت بیماری ریوی در سن 78 سالگی در بیمارستان قلب تهران درگذشت.

هفته سختی بر فرهنگ و هنر گذشت. بعد از چند درگذشت، از مشکاتیان بزرگ و دیگران؛ هفته پیش ابتدا مهدی سحابی رفت و بعد از آن نوبت جمشید لایق از تئاتر بود و بعد هم عباس شباویز از سینما.

لایق که از نسل‌های اول هنرمندان تحصیلکرده و تأثیرگذار تئاتر ایران بود در هنگام مرگ 78 سال سن داشت. لایق به دنبال عارضه‌ای که در ریه‌اش پیش ‌آمده بود، از 27 مهر ماه در بیمارستان «قلب» تهران بستری شده بود. پیکر جمشید لایق روز یکشنبه 24 آبان ماه ساعت 9 صبح از مقابل تالار «وحدت» تشییع خواهد شد.

از رگبار تا سگ کشی
جمشید لایق، در اول فروردین سال ۱۳۱۰ در یکی از محله‌های قدیمی تهران متولد شد. او بعد از گرفتن دیپلم ادبی و دیپلم هنرستان هنرپیشگی در سال 1332 با گروه هنر ملی آشنا شد و سال (1334- 1333) دوره بازیگری و کارگردانی را در آمریکا گذراند و در سال 1338 به استخدام اداره هنرهای دراماتیک درآمد. او در سال 1353 برای دریافت لیسانس درام‌شناسی، کارگردانی و بازیگری از دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شد.

لایق فارغ‌التحصیل درماتوروژی از دانشکده تئاتر بود. در پی اجراهای داخلی نمایشنامه‌هایش به خارج از کشور نیز بارها دعوت شد و در کشورهای مختلف با گروه‌های مختلفی که کار می‌کرد به هنرنمایی پرداخت. او در کنار بازیگری و کارگردانی به تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی نیز پرداخته است و همچنین موفق به کسب درجه دکترای هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. چند سال پیش؛ هومن لایق فرزند او نیز به دلیل عارضه قلبی درگذشته بود.

پیش از انقلاب ایران عمده فعالیت او در تئاتر بود و در نمایش‌هایی به کارگردانی علی نصیریان و رکن‌الدین خسروی بر روی صحنه رفت. با این حال در آن سال‌ها او در تعدادی از فیلم‌های متفاوت از جریان فیلمسازی تجاری سینمای ایران از جمله رگبار و کلاغ (بهرام بیضایی)، دایره مینا (داریوش مهرجویی)، پسر ایران از مادرش بی‌خبر است (فریدون رهنما) و خواستگار (علی حاتمی) بازی کرد. او نخستین بار در فیلم رگبار مقابل دوربین سینما حضور یافت و در سال‌های بعدی فعالیتش در سینما، چهار بار دیگر در فیلمهای کلاغ، شاید وقتی دیگر، مسافران و سگ کشی با بیضایی همکاری کرد.

در سال‌های نخستین پس از انقلاب او در سه سریال تلویزیونی مطرح اوایل دهه 60 یعنی سربداران، سلطان و شبان و هزاردستان بازی کرد. مقام خزانه داری، نقشی بود که لایق در سریال سلطان و شبان بازی کرد؛ سریال محبوب و پر تماشاگری که جمشید لایق و بسیاری دیگر از بازیگران آن را به ببنیدگان تلویزیون شناساند. عمده بازیگران این مجموعه تلویزیونی همچون جمشید لایق عمدتاً از هنرپیشگان قدیمی تئاتر بودند و کمتر برای بینندگان تلویزیون شناخته شده بودند.

بازی در شخصیت «قلی‌خان» (راهزنی که پس از توبه نگهبان کاروان شده بود) در سریال روزی روزگاری شاید مشهورترین نقشی بود که او در سال‌های 1370 بازی کرد. جمشید لایق در سال‌های آخر به دلیل بیماری کم کار شده بود و هرازگاهی در نمایش یا فیلمی بازی می‌کرد. سگ کشی (1379) آخرین فیلم سینمایی بود که لایق در آن بازی کرد و آخرین حضور او بر روی صحنه تئاتر به اوایل سال‌های 1380 باز می‌گردد.

نقش‌های خاطره‌انگیز
محمدعلی کشاورز گفت: «جمشید لایق در سال‌های فعالیتش در سینما و تئاتر نقش‌های خاطره انگیزی را رقم زد. لایق از همکاران خوب من و از بازیگران توانای تئاتر و سینما بود که سابقه‌اش از من خیلی بیشتر بود. باعث تاسف است که خبر مرگ بزرگان هنر را یک‌به یک می‌شنویم و باید نه‌تنها به جامعه هنری بلکه به تمام مردم ایران تسلیت بگوییم. امیدوارم جوانانی که امروز در مسیر هنر راستین کار می‌کنند، سالیان سال زنده باشند.»

متعصب و منضبط
جعفر والی گفت: «مرگ لایق همچون هجوم خاطراتی از نیم‌قرن گذشته بود که در کنار او تئاتر‌های بسیاری را در گوشه گوشه کشور به صحنه بردیم. جمشید لایق را از زمانی که به هنرستان هنرپیشگی می‌رفت و ما با شاهین سرکیسیان کار می‌کردیم می‌شناسم. ما یک عمر با هم دوست بودیم کار و زندگی کردیم و تئاترهای زیادی را در کنار هم به صحنه بردیم. دو روز پیش که او را در بیمارستان دیدم خیلی سرحال بود و مدام از آرزوهایش و کارهایی که باید انجام می‌داد سخن می‌گفت. می‌دانم این اواخر مجموعه اشعار پدرش را جمع‌آوری می‌کرد و دوست داشت آنها را هرچه زودتر و بعد از بهبودش به چاپ برساند.»

هنرمند مؤلف
ایرج راد گفت: «جمشید لایق یکی از هنرمندان شاخص این مملکت بود که در عرصه‌های مختلف و به خصوص هنر تئاتر خدمات فراوان و آثار شاخص و با ارزشی عرضه کرده است و ما تنها از پیشکسوتان این عرصه، محاسنی چون دقت، وقت‌شناسی، پشتکار، انگیزه به کار، تحمل و تعمق را یاد می‌گیریم که چگونه با تحقیق به لطافت‌های نقش می‌پرداختند. به نظر من «جمشید لایق» علاوه بر بازیگر بود. یک مؤلف بود زیرا با بازی ویژه و خواست خودش و بیان قرص و محکم و صدای جذاب خود، در صحنه تأثیرگذار بود.»

ابراهیم توپچی
داوود فتحعلی‌بیگی گفت: «درگذشت یک هنرمند اتمام هنر نیست چرا که خاطره نقش‌های ماندگار است، که همیشه در ذهن‌ها می‌ماند. طی سال‌های فعالیتم، متأسفانه هیچ‌گاه تجربه مشترکی با جمشید لایق نداشتم و آشنایی ما تنها به راه‌پله‌های اداره تئاتر و گفت‌وگوهای کوتاه بازمی‌گردد اما هیچ‌گاه خاطره هنرنمایی او را در نمایش «ابراهیم توپچی و آقا بیگ» رکن‌الدین خسروی از یاد نمی‌برم. درگذشت این هنرمند فرهیخته را به خانواده و جامعه تئاتری تسلیت می‌گویم، روحش شاد. کاش زمانی تشکیلاتی به وجود‌ آید که به هنرمندان عرصه تئاتر، حداقل در زمان کهولت و بازنشستگی توجه و حمایت بیشتری صورت گیرد.»

عاشق تئاتر
جشمید مشایخی گفت: «جمشید لایق هنرمند نازنینی بود که عاشقانه تئاتر را دوست داشت. متأسفم از این‌که همیشه بعد از درگذشت افراد درباره‌شان حرف می‌زنیم. هنگامی که گروه تئاتر ملی در پاریس برنامه داشت، من به عنوان بازیگر مهمان با آنها بودم و در هتل با جمشید لایق و حسین کسبیان هم اتاق بودم که بسیار به هم نزدیک بودیم و دوران خوبی را داشتیم.

بعد هزار سال اگر برلحدم گذر کنی / مشک شود همه گلم روح شود همه تنم.»

مگر سراغی از او گرفتیم؟
ژاله علو گفت: «جمشید لایق بازیگری تکرارنشدنی در عرصه هنر است. لایق در تمام زمان‌ها شاخص بود و کارهای زیادی را به صحنه برد که تکرارنشدنی هستند. جمشید لایق نظیری نخواهد داشت اما مگر آن زمان که نیاز به دلجویی و دلداری داشت، کسی سراغش را گرفت؟! در حالی که دیگر جای او را کسی پر نخواهد کرد. یکی از کارهای به یادماندنی لایق «روزی روزگاری» بود که به واقع درآن زیبا نقش‌آفرید و تجربه‌ای متفاوت را رقم زد.»message 17: by Mina (last edited Nov 16, 2009 11:34AM) (new)

Mina | 3 comments ناوارو در بیمارستان
به بهانه همزمانی پخش شبانه سریال ناوارو از شبکه اول سیما و بستری شدن روژه هانن بازیگر نقش ناوارو در این سریال در بیمارستان به علت گرفتگی عروق مغزی نوشتن این خبر رو بی مناسبت ندونستم.
گرچه کار پخش شده از این بازیگر توانا از تلویزیون ما در قالب سریال بوده اما چندان هم بی ربط به این گروه نیست.
هنوز هم با وجود کهنگی سریال ارزش یک بار دیدن دیگر رو داره. موسیقی بسیار بسیار جذاب سریال رو هم فراموش نکنیم بعد از شنیدنش آدرنالین خون آدم بالا میره.
روژه هانن بازیگر 84 ساله این سریال به علت گرفتگی عروق مغزی در بیمارستانی در شهر تولون فرانسه بستری است و اوضاع جسمانی خوبی ندارهmessage 18: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments نیکو خردمند هم رفت
نیکو خردمند بازیگر پیش کسوت سینما و تلویزیون فوت کرد.

وی که از بیماری قلبی رنج می برد و چندی پیش نیز در سی سی یو بستری بود بامداد امروز جان به جان آفرین تسلیم کرد.

وی متولد 1316 در رشت بود و کار خود را از سال 1337 با گویندگی در رادیو آغاز و از راه دوبله وارد سینمای ایران شد پرده آخر، مسافران ،خانه خلوت و کافه ستاره از جمله آثار سینمائی وی هستند.message 19: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments فقدان 11 هنرمند طی 16 روز
تنها 16 روز از فوت مرحوم مسعود رسام می‌گذرد ولی از آن روز تاکنون اهالی فرهنگ و ادب و هنر 10 تن دیگر از هنرمندان بنام را از دست داده‌اند.

آبان ماه شگفت‌انگیزی است برای هنر. امید می‌رود تن هنرمندان این مرز و بوم برای این سرزمین سلامت و پاینده بماند.

10 آبان / مسعود رسام / کارگردان تلویزیون و سینما / 52 سال / سرطان خون

13 آبان / حسین صبحدل / موذن و تهیه‌کننده رادیو / 78 سال / عفونت ریوی

17 آبان / امیر قویدل / کارگردان سینما / 62 سال / نارسایی کبد و ریه

17 آبان / محسن آراسته / بازیگر سینما / 70 سال / کهولت سن

18 آبان / مهدی سحابی / نویسنده، مترجم، نقاش، عکاس، مجسمه ساز / 65 سال / سکته قلبی

21 آبان / جمشید لایق / بازیگر سینما تئاتر و تلویزیون / 78 سال / عارضه قلبی و تنفسی

23 آبان / عباس شباویز / تهیه‌کننده سینما / 80 سال / سرطان

24 آبان / محمود شاهرخی / شاعر / 82 سال / انسداد روده

24 آبان / مصطفی مهدی زاده / خوشنویس / 60 سال / عارضه تنفسی و ایست قلبی

25 آبان / آیت‌الله مرتضی نجومی / مفسر قرآن، خوشنویس و عضو پیوسته فرهنگستان هنر / 81 سال / کبر سن

26 آبان / نیکو خردمند / بازیگر سینما و تلویزیون و دوبلور / 72 سال / بیماری قلبیmessage 20: by Mahyar (new)

Mahyar Mohammadi | 37 comments تازه احمدرضا احمدی هم در بیمارستان است؛ این را دیشب از اردشیر کاظمی در کافه گودو شنیدم، همچنین ظاهراً حال ِ چند نفر ِ دیگر هم خراب است


message 21: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments اميدوارم ديگه از اين اتفاقا نيفتهmessage 22: by Mahyar (new)

Mahyar Mohammadi | 37 comments من هم همین طور


message 23: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments صد فیلم تعیین‌کننده‌ دهه اخیر سینمای جهان
روزنامه دیلی تلگراف فهرستی از 100 فیلم "تعیین‌کننده" دهه اول از هزاره سوم ارائه کرده که در آن مستند "فارنهایت 911" مایکل مور صدرنشین است.

در این فهرست هم فیلم‌های استودیوهای بزرگ هستند ـ مجموعه‌های بورن و ارباب حلقه‌ها ـ و هم فیلم‌های مستند، انیمیشن، مستقل و هنری. ضمن اینکه با توفیق روزافزون سینمای مکزیک، کره و رومانی سینمای خارج از مرزهای آمریکا هم جانی دوباره گرفت و نشان داد سینمای در آستانه آغاز دومین دهه از هزاره سوم هنوز پیچیده‌ترین هنر است.

"فارنهایت 911" به کارگردانی مایکل مور گرچه بهترین فیلم یک دهه اخیر سینمای جهان و حتی بهترین فیلم مور نیست (بهترین فیلم مور همچنان نخستین فیلم او "راجر و من" است)، اما نمی‌توان تاثیر آن را در سینمای جهان، سینمای مستند دهه اخیر و حتی دنیای سیاست نادیده گرفت و به آسانی از کنارش گذشت.

فیلم‌های دوم تا دهم این فهرست به ترتیب عبارتند از "بروکبک مانتین" آنگ لی، "اینکردیبل‌ها" برد برد، "خون بپا می‌شود" پل تامس اندرسن، "ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه"، "ممنتو" کریستوفر نولان، "بورات" لری چارلز، "زندگی سگی" الخاندرو گونزالس ایناریتو، "مصائب مسیح" مل گیبسن و "میلیونر زاغه‌نشین" دنی بویل.

"زندگی دیگران" 11، "آملی" 12، "اره" 14، "پیش از غروب" 15، "چهار ماه، سه هفته، دو روز" 17، "ماما میا!" 18، "برتری بورن" 21، "شهر خدا" 22، "بالا" 25، "ملکه" 28، "سقوط" 30، "دزدان دریایی کارائیب" 31، "ببر خیزکرده، اژدهای پنهان" 33، "هزارتوی پن" 38، "کازینو رویال" 39 و "مولن روژ" 40 در این فهرست هستند.

"هری پاتر" 41، "راتاتویی" 42، "شوالیه تاریکی" 43، "گلادیاتور" 48، "جایی برای پیرمردها نیست" 53، "بولینگ برای کلمباین" 55، "بیل را بکش" 60، "مردگان" 65، "اسپایدرمن" 79، "بازگشت" 80، "بگذار نفر مناسب وارد شود" 86، "مونیخ" 89، "شرک" 96 و "آواتار" 100 دیگر فیلم‌های تعیین‌کننده 2000 تا 2009 هستندmessage 24: by Mahyar (new)

Mahyar Mohammadi | 37 comments البته شاید خیلی از این فیلم ها به جریان ِ روز یا رمان هایی وابسته باشند که از آن ها اقتباس شده است


message 25: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments درسته وموضوع ديگه اينه كه جاي خيلي از فيلما خاليه مثل زودياك شاهكار فينچر


message 26: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments (LOST)
صد میلیون تومان هزینه اصلاح لباس بازیگران سریال «لاست
محمدمهدی جعفری، مدیر موسسه فرهنگی هنری قرن 21، درباره عرضه مجموعه پرطرفدار «لاست» در شبکه نمایش خانگی سخن می‌گوید.

جعفری اعلام می کند در صورت آماده شدن 30 قسمت از مجموعه، این اثر پرطرفدار از اسفندماه وارد بازار می شود تا این بار مخاطبان علاقمند به این مجموعه آمریکایی، امکان تماشای نسخه دوبله فارسی آن را به دست بیاورند. جعفری درباره مراحل آماده سازی این مجموعه سخن می گوید.


تاکنون چقدر از کارهای مربوط به آماده سازی مجموعه «لاست» برای عرضه در شبکه نمایش خانگی انجام شده است؟
هشت قسمت اول فصل اول مجموعه دوبله شده و کارهای مربوط به پوشش آن انجام شده است و برای دریافت مجوز پخش به ارشاد ارائه شد و مجوز دریافت کرده است.

کارهای مربوط به پوشش؟
بله، برای اینکه مجموعه با کمترین میزان حذف مواجه شود و مخاطب در درک و دنبال کردن داستان دچار مشکل نشود، با استفاده از امکانات نرم افزاری پوششی مناسب برای بازیگران طراحی می کنیم.

نتیجه کار چطور است؟
این تجربه در مورد مجموعه «فرار از زندان» هم صورت گرفته بود و راه خوبی است برای اینکه بتوانیم هرچه کمتر کار را کوتاه کنیم. نتیجه هم رضایت بخش بوده است.

هزینه مربوط به این کار چقدر بوده است؟
برآورد ما این است که برای تمامی 100 قسمت، 100 میلیون تومان هزینه این بخش از کار شود.

گفتید که این روش، امکانی برای کمتر کوتاه شدن مجموعه به وجود می آورد، حذفیات قسمت هایی که آماده شده، چقدر بوده است؟
حذفیات هر یک از هشت قسمتی که اکنون آماده نمایش شده، کمتر از یک دقیقه بوده است، که مطمئناً این مساله برای تماشاگران کار رضایت بخش خواهد بود.

رایت عرضه فیلم را در شبکه نمایش خانگی ایران از پخش کننده جهانی آن خریداری کردید؟
شیوه خرید رایت فیلم در ایران برای عرضه آثار در شبکه نمایش خانگی به این ترتیب است که از سوی انجمن ویدئو رسانه برای خرید رایت ها از یکی از واسطه های موجود در ترکیه و یا لبنان اقدام می شود و هریک از موسسات به صورت مستقل این کار را انجام نمی دهد.

به رقم خرید رایت می توانید اشاره کنید؟
نه، متاسفانه این ارقام چون جنبه بازرگانی دارد، نمی تواند به عنوان خبر مطرح شود.

به هزینه هایی که برای آماده سازی آن صرف می شود، چطور؟
100 میلیون تومان هزینه پوششی است و 80 میلیون تومان هزینه ای است که برای دوبله مجموعه در نظر گرفته ایم. علاوه بر این ها برای برخی از قسمت های مجموعه که شاید درک آن کمی دشوار باشد، از منتقد و کارشناسی دعوت خواهیم کرد تا در مورد آن توضیحاتی ارائه کند و این توضیحات در ابتدای هر یک از قسمت ها قرار می گیرد. این بخش های کار نیز هزینه هایی خواهد داشت و همه این ها غیر از هزینه ای است که برای مراحل فنی آماده سازی صرف می شود.

قیمت CDها همان 1500 تومان خواهد بود؟
CDها از طرف موسسه 850 تا 900 تومان به فروش می رسند اما قیمتی که به دست مخاطبان می رسد 1500 تومان است که در مورد CDهای مجموعه «لاست» هم به این ترتیب خواهد بود.

هر CD شامل چند قسمت است؟
هر دو CD 75 دقیقه خواهد بود که سه قسمت از مجموعه می شود. تلاش ما بر این است که به واسطه دسته بندی صورت گرفته در هر دو CD فاصله گذاری مربوط به قسمت های مختلف اتفاق بیافتد.

تصور می کنید مجموعه «لاست» که توسط دوستداران آن حتماً دیده شده، در عرضه شبکه نمایش خانگی مخاطب داشته باشد؟
در مورد مجموعه «فرار از زندان» این تجربه صورت گرفت و کار مورد توجه قرار گرفت. تصور می کنم «لاست» با استقبال گسترده ای مواجه شود زیرا حتی کسانی که نسخه زیر نویس آن را دیده اند علاقمند هستند که دوبله شده مجموعه را هم ببینند و همچنین تغییراتی که به لحاظ پوششی روی مجموعه صورت گرفته موجب می شود تا بسیاری از خانواده هایی که به دلیل این مساله امکان تماشای آن را در فضای خانواده نداشتند بتوانند کار را ببینند.

گویندگان شخصیت های اصلی مجموعه چه کسانی هستند؟
منوچهر والی زاده به جای شخصیت جک، زهره شکوفنده به جای شخصیت کیت و سعید مظفری به جای شخصیت جیمز سخن می گویند.

مجموعه چه زمانی وارد بازار می شود؟
قصد ما این است که بتوانیم هر هفته سه قسمت از مجموعه را وارد بازار کنیم و به این دلیل زمانی کار به بازار می آید که تقریباً 30 قسمت آن آماده پخش شده باشد. بنابراین یا از ابتدای اسفند ماه و یا از ابتدای سال آینده مجموعه وارد بازار خواهد شد.message 27: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments پولانسکی با وثیقه 5/4 میلیون دلاری آزاد می‌شود
دادگاهی در سوئیس پذیرفت فیلمساز صاحبنام با سپردن 5/4 میلیون دلار به عنوان وثیقه از زندان آزاد ‌شود و تا زمان برپایی دادگاه در کلبه کوهستانی خود در سوئیس در حبس خانگی باشد.

اولین ویدمر-شلومف وزیر دادگستری سوئیس در واکنش به تصمیم غیرمنتظره دادگاه جنایی سوئیس در روز چهارشنبه گفت دلیلی برای مخالفت با آزادی مشروط رومن پولانسکی نمی‌بیند.

این دادگاه ماه پیش با پیشنهاد پولانسکی درمورد وثیقه قرار دادن کلبه خود در تفریحگاه کوهستانی گشتاد مخالفت کرد، اما در نهایت وثیقه 5/4 میلیون دلاری را پذیرفت و به علاوه در صورت فرار پولانسکی دادگاه می تواند خانه خانوادگی او را ضبط کند.

آزادی مشروط پولانسکی تاثیری روی بررسی درخواست آمریکا برای استرداد او به این کشور ندارد. پولانسکی سال 1978 در آمریکا به جرم ارتباط غیرقانونی با یک دختر 13 ساله در سال 1977 به زندان محکوم شد، از پیش از اجرای حکم از کشور گریخت و از آن زمان تا پیش از بازداشت فراری بود.

دادگاه سوئیس با توجه به شرایط سنی پولانسکی و وضعیت خانوادگی او ابراز امیدواری کرده، فیلمساز برنده اسکار با دادگاه همکاری کند.

پولانسکی 76 ساله که همزمان تابعیت فرانسه و لهستان را دارد، 26 سپتامبر امسال زمانی که برای دریافت جایزه یک عمر دستاورد از جشنواره فیلم زوریخ به سوئیس سفر کرده بود، در فرودگاه این شهر بازداشت شد.

او پیش از بازداشت مراحل پایانی ساخت تریلر سیاسی «روح» را انجام می‌داد که اقتباسی از رمان رابرت هریس است و یوان مگرگور و پیرس برازنان در آن بازی می‌کنند. گفته می‌شود او فیلم جدید خود را در زندان به پایان رسانده که احتمالا امسال در جشنواره برلین نمایش داده می‌شود.

پولانسکی سال 2002 برای «پیانیست» برنده جایزه اسکار بهترین کارگردان شد. «بچه رزماری»، «محله چینی‌ها»، «مستاجر» و «تس» از دیگر فیلم‌های اوست که در پاریس در خانواده‌ای لهستانی-یهودی به دنیا آمده است.

message 28: by Mahyar (new)

Mahyar Mohammadi | 37 comments من در فیلم های تأثیر گذار ِ فینچر فکر می کنم که هم کلوپ ِ دعوا و هفت هر دو از زودیاک تأثیر گذار تر باشند که البته بر می گرده به دهه ی قبل، ولی اصلاً فیلم های تأثیر گذار مال ِ اونور ِ هزاره ی سوم هستند. :)

در مورد ِ خبر ِ مربوط به دوبله ی سریال لاست هم از دوبلرهای خوبی استفاده شده، و البته فکر می کنم با توجّه به امکانات ِ نرم افزاری، احتمالاً به خاطر ِ سانسور، از کیفیّت ِ تصویری کاسته خواهد شد و این ارزش ِ کارشان را پایین می آورد

راستی من نمی دونستم رومن پولاسنکی برای چه محکوم شده بوده! عجـــب!!!! :دی

در نهایت از لطف ِ بی اندازه ی شما ممنونمmessage 29: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments درسته حق با شماست کلوپ ِ دعوا و هفت خيلي تأثیر گذارتر هستن ولي شايد جذابيت زودياك اينه كه بر گرفته از يه داستان واقعيه.
ودر مرد لاست بايد بگم ايران متخصص تخريب اثراي بزرگ وهميشه هم توي اين كار موفق بوده ودر مورد لاستم همين طوره فقط من موندم اين حجم عظيم سانسورو!!! چه جوري مي خواد به خورد مردم بده.
واما درمورد پولانسكي:پولانسکی در سال ۱۹۷۷ متهم شد که در جریان یک میهمانی در منزل جک نیکلسون در شهر لس آنجلس دختری ۱۳ ساله را وادار به استفاده از مشروبات الکلی و مواد مخدر کرده و سپس به او تجاوز کرده است. از نظر قوانین ایالت کالیفرنیا هماغوشی با دختران زیر ۱۶ سال به هرحال "تجاوز" به حساب می‌آید و قابل تعقیب است. او در دادگاه اذعان کرد که با این دختر رابطه جنسی غیرقانونی برقرار کرده است اما پس از گذراندن چند هفته بازداشت و پیش از اتمام دادرسی از آمريکا به فرانسه گريخت. پولانسکی دیگر هرگز به آمریکا بازنگشت و حتی برای دریافت جایزه اسکار به خاطر فیلم "پیانیست" به آمریکا نرفت. در این سال‌ها مقامات دادگستری آمریکا حکم تعقیب را همچنان معتبر نگه داشتند. در سال ۲۰۰۵ با حکمی مجدد از پولانسکی خواسته شد که خود را به مقامات قضایی کالیفرنیا معرفی کند. پولانسکی از این امر خودداری ورزید
در ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۹ رومن پولانسکی برای دریافت جایزه ای که قرار بود در جشنواره فیلم زوریخ به مناسبت تجلیل از کارنامه هنری اش به او داده شود به این شهر سفر کرد؛ ولی در فرودگاه زوریخ و با استناد به درخواست دادگستری ایالات متحده آمریکا توسط پلیس دستگیر شد. زنی که بیش از سال پیش مورد تجاوز قرار گرفته، اینک ازدواج کرده، مادر سه فرزند است و اعلام کرده که "خطای جوانی" پولانسکی را بخشیده است. اما دادگستری کالیفرنیا همچنان خواهان محاکمه پولانسکی و مجازات اوست، که احتمال دارد چند سال زندان باشدmessage 30: by Mahyar (new)

Mahyar Mohammadi | 37 comments خیلی جالب است! آن هم خانه ی نیکلسون!!! :))

در مورد ِ سانسور هم واقعاً برای مردم ِ کشورمان متأسفم که بی نظیر ترین کارهای سینما را به خاطر ِ سانسور روی پرده ی نقره ای نخواهند دید


message 31: by Mina (last edited Nov 29, 2009 11:01PM) (new)

Mina (hooman) | 33 comments
فیلم برنده جشنواره کن اسب برنز استکهلم را برد
فیلم یونانی «سگ‌دندان» به کارگردانی یورگوس لانتیموس جایزه اسب برنز بهترین فیلم بیستمین جشنواره بین‌المللی فیلم استکهلم را از آن خود کرد.

این فیلم ماه مه پیش جایزه بخش نوعی نگاه جشنواره فیلم کن را برد و در جشنواره‌های مونترال و سارایوو هم برنده جایزه شد.

«سگ‌دندان» طنزی تلخ درباره یک خانواده است. هیئت داوران این دوره جشنواره استکهلم جایزه بهترین فیلم اول را به Sin nombre به کارگردانی کری فوکوناگا اعطاء کرد که تولید مشترک آمریکا و مکزیک و درباره زوجی است که می‌کوشند به طور غیرقانونی وارد آمریکا شوند.

این فیلم همچنین برنده جایزه بهترین بازیگر مرد برای ادگار فلورس و جایزه فیپرشی شد. جایزه بهترین بازیگر زن نیز به مو نیک برای بازی در نقش مادر در فیلم آمریکایی «پرشس» اعطاء شد.

اران کریوی برای فیلم «مکار» جایزه بهترین فیلمنامه را دریافت کرد و جایزه فیلم منتخب تماشاگران به مستند «خلیج کوچک» درباره کشتار دلفین‌ها در آب‌های ژاپن رسید. سوزان ساراندون بازیگر آمریکایی جایزه یک عمر دستاورد جشنواره استکهلم را دریافت کرد و لوک بسون فیلمساز فرانسوی هم یک جایزه افتخاری گرفت.

بیستمین جشنواره بین‌المللی فیلم 18 تا 29 نوامبر (27 آبان تا هشت آذر) برگزار شد. حدود 180 در فیلم در این دوره جشنواره به نمایش درآمد و «داستان مرزی» ساخته بابک جلالی از ایران در بخش مسابقه حضور داشت.

message 32: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments "اینک آخرالزمان" بهترین فیلم 30سال اخیر سینمای جهان شد
فرهنگ > سینما - حلقه منتقدان لندن فیلم سینمایی "اینک آخرالزمان" به کارگردانی فرانسیس فورد کوپولا محصول سال 1979 را به عنوان بهترین فیلم 30 سال گذشته سینمای جهان برگزید.

به گزارش خبرنگار مهر:

اسکرین دیلی اعلام کرد "اینک آخرالزمان" که پس از اکران در سال 1979 جوایز فراوانی برد و تحسین سینمادوستان و منتقدان سراسر جهان را برانگیخت، از نگاه حلقه منتقدان لندن برترین فیلم 30 سال گذشته شناخته شد. این حلقه از سال 1980 به بعد هر سال برگزیدگان سینمای جهان را از نگاه خود معرفی می‌کند.

فیلم کوپولا در فهرست برترین‌های حلقه منتقدان لندن بالاتر از فیلم‌های سینمایی "فهرست شیندلر" به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، "زندگی دیگران" ساخته فلورین هنکل فن دونرسمارک، "نابخشوده" به کارگردانی کلینت ایستوود و "کوهستان بروکبک" ساخته آنگ لی ایستاد. ضمن اینکه "اینک آخرالزمان" در نظرسنجی لندنی‌ها برتر از فیلم‌های خارجی هم قرار گرفته است.

جیسن سولومونز رئیس حلقه منتقدان لندن ضمن ستایش از فیلم کوپولا به عنوان "برنده‌ای شایسته" گفت: "اینک آخرالزمان" گرچه 30 سال پیش ساخته شد و به نمایش درآمد، اما پیام ضد جنگ آن هنوز هم از نگاه منتقدان ارزشمند است. گرچه تمام 10 فیلم فهرست برترین‌های 30 سال اخیر سینمای جهان فیل‌هایی ارزشمند و ماندگار هستند.

مراسم اهدای سی‌امین دوره جوایز سالیانه حلقه منتقدان لندن روز 18 فوریه برگزار می‌شود و جامعه ملی پیشگیری از خشونت علیه کودکان از آن حمایت می‌کند.message 33: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments کیارستمی و آغداشلو به هدیه تهرانی کمک کردند
نمایشگاه عکس هدیه تهرانی بازیگر سینمای ایران با موضوع آب از 17 آذرماه در خانه هنرمندان افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، کارهای مربوط به آماده‌سازی عکس‌ها برای این نمایشگاه از چند ماه قبل آغاز شد و در این مدت عباس کیارستمی، آیدین آغداشلو و کمال تبریزی به همراه تعدادی دیگر از هنرمندان و سینماگران تهرانی را در طراحی و قاب‌بندی عکس‌های چاپ شده، همراهی کردند.

تهرانی برای 800 عکسی که در این نمایشگاه عرضه می شود، موضوع آب را انتخاب کرده و برای تهیه برخی عکس‌ها غواصی هم کرده است. تهرانی این روزها در فیلم سینمایی «هفت دقیقه تا پاییز» به کارگردانی علیرضا امینی نقش‌آفرینی می‌کند. او امسال در جشنواره فجر با فیلم «فرزند صبح» به کارگردانی بهروز افخمی حضور خواهد داشت.message 34: by Mahyar (new)

Mahyar Mohammadi | 37 comments همسایه ها یاری کنید، هدیه تهرانی می خواد گالری عکس بذاره


message 35: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments نود سینمایی
فرهنگ > سینما - نود سینمایی با عنوان «هفت» از سوم دی ماه با اجرای فریدون جیرانی روی آنتن شبکه سوم سیما می رود.

به گزارش خبرآنلاین، پنج شنبه سوم دی ماه برای اولین بار برنامه «هفت» به صورت زنده روی آنتن شبکه سوم سیما می رود تا سینمایی ها هم مانند اهالی ورزش برنامه ای داشته باشند که هفته ای یکبار تمامی اتفاقات رخ داده در این عرصه را زیر ذره بین ببرد و اتفاقات مهم رخ داده در سینما را بررسی کند.

هر هفته در این برنامه که به احتمال 90 درصد اجرای آن را خود جیرانی، کارگردان برنامه، برعهده خواهد داشت، اتفاقات مهم رخ داده در سینما با حضور برخی شخصیت های سینمایی، منتقدان و تماس های تلفنی با افراد مرتبط با سوژه مورد بررسی قرار می گیرد. تاکنون حضور جواد طوسی و تهماسب صلح جو به عنوان منتقدان این برنامه قطعی شده است.

برنامه «هفت» همزمان با برگزاری جشنواره فیلم فجر به مدت 10 شب از تاریخ پنجم تا پانزدهم بهمن ماه، هرشب روی آنتن می رود تا تمامی اتفاقات رخ داده در جشنواره را روز به روز از طریق تلویزیون در اختیار علاقمندان بگذارد.

این برنامه همانند برنامه «90» مسابقه تلفنی به وسیله SMS هم دارد تا تماشاگران در ارتباط مستقیم با این برنامهmessage 36: by nazanin (new)

nazanin b | 1 comments بهرام بیضایی کارگردان نام آشنای کشورمان در مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره بینالمللی فیلم پروین اعتصامی وقتی به عنوان فیلمساز برتر انتخاب شد، جایزه خود را به "سوسن تسلیمی" هدیه کرد و حاضران را با یکسخنرانی کوتاه و انتقادی غافلگیر کرد.

بیضایی وقتی برای گرفتن جایزه بالای سن آمده بود، گفت:فیلم "باشو غریبه کوچک" تاحالا فقط دو جایزه گرفته، اولی را یه مجسمه ساز پراگی به من داد . فیلم را در جشنواره ای دیده بوده و سه مجسمه کوچک برای من و عدنان(بازیگر جنوبی فیلم) وسوسن تسلیمی ساخته بود و داده بوده به خسرو سینایی که به دست من برساند و این دومین جایزه این فیلم است و من این جایزه را تقدیمش میکنم به زنی که این نقش را بازی کرده، سوسن تسلیمی که به دلیل بی مهری ها ایران را ترک کرد و وقتی رفت چهار تا فیلم توقیفی داشت.

این سخنرانی کوتاه و انتقادی سازنده "باشو غریبه کوچک" با تشویق حاضران روبرو شد.

بنا بر نظرسنجی جشنواره فیلم پروین اعتصامی از 130 چهره فرهنگی، هنری فیلم «باشوغریبه کوچک» ساختهی بهرام بیضایی بهعنوان بهترین فیلمی که توانسته نقش اجتماعی زنان را منعکس کند، انتخاب شد.

گفتنی است ایده اصلی فیلم "باشو غریبه کوچک" متعلق به سوسن تسلیمی است،او ایده فیلم باشو غریبه کوچک را در طرح کوتاهی، با بیضایی در میان میگذارد و او هم که در آن زمان در اندیشه ساخت فیلمی درباره بچهها بوده، آن را می پذیرد و پرورش میدهد: زنی گیلانی، بچه جنگزدهای از جنوب را در پناه خودش میگیرد. باشو غریبه کوچک، در سال ۱۳۶۹ و در زمانی که سوسن تسلیمی در سوئد به سر میبرد، پس از پنج سال توقیف، اکران شد.


message 37: by Mahyar (new)

Mahyar Mohammadi | 37 comments عباس ِ کیارستمی در یک مصاحبه ی خبری در جواب ِ بهمن ِ قبادی به خبرنگاران گفت: این راهی است که ما تا انتهایش رفته ایم و روزی آنان نیز به نتیجه ای که من گرفتم خواهند رسید


message 38: by Mina (last edited Dec 02, 2009 09:38PM) (new)

Mina (hooman) | 33 comments
یک میلیون سی‌دی فیلم «درباره الی» چهار روزه به فروش رفت
نسخه وی‌سی‌دی فیلم سینمای «درباره الی» به کارگرانی اصغر فرهادی در چهار روز یک میلیون نسخه فروش داشته است.

این فیلم از روز یکشنبه هفته جاری وارد شبکه نمایش خانگی شده و در مدت زمان کوتاهی به فروش بالایی دست پیدا کرده است. براساس اعلام دفتر موسسه دنیای تصویر هنر که مسئولیت عرضه این فیلم دارد، از فروش یک میلیون نسخه «درباره الی» در مدت زمان کوتاه ارائه آن خبر داد.

تیراژ کلی فیلم دو میلیون نسخه است که در هفته ابتدایی یک میلیون از آن مورد توجه قرار گرفته است. این فیلم در اکران عمومی به دلیل همزمانی نمایش با اتفاقات بعد از انتخابات ریاست جمهوری، آنچنان که انتظار می رفت مورد توجه قرار نگرفت، هرچند که در هفته های پایانی نمایش، فروش فیلم رونق گرفت و در نهایت «درباره الی» با فروش یک میلیارد و صد میلیونی از پرده پایین آمد.

این فیلم که به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار هشتاد و دوم معرفی شده است، در جشنواره هایی همانند برلین، ترابیکا و جشنواره فیلم فجر جوایز متعددی دریافت کرده است و طی هفته گذشته در مراسم آسیاپاسیفیک هم جایزه بهترین فیلمنامه را به دست آورد و اصغر فرهادی از این مراسم جایزه ویژه هیئت داوران را دریافت کرد.

امید می رود با توجه به میزان استقبال گسترده صورت گرفته از این فیلم در جشنواره های جهانی، فیلم فرهادی بتواند بار دیگر افتخاری برای سینمای ایران در مراسم اسکار به دست آورد.message 39: by Mina (last edited Dec 02, 2009 09:50PM) (new)

Mina (hooman) | 33 comments «کورالاین» به جنگ «بالا» می‌رود
فیلم انیمیشن «کورالاین» به کارگردانی هنری سلیک در 10 رشته از جمله بهترین فیلم و کارگردانی پیشتاز سی و هفتمین جوایز «انی» شد.

«بالا» تولید پیکسار انیمیشن استودیوز با 9 نامزدی در رده بعدی قرار دارد و «پرنسس و قورباغه» والت دیسنی انیمیشن استودیوز هم در هشت رشته نامزد دریافت جایزه است.

هر دو فیلم در بخش بهترین فیلم انیمیشن بخت دریافت جایزه را دارند. «ابری با احتمال بارش کوفته‌قلقلی» سونی پیکچرز انیمیشن، «آقای فاکس شگفت‌انگیز» فاکس قرن بیستم و «راز کلس» کارتون سالون دیگر نامزدهای این بخش هستند.

نامزدهای بهترین کارگردانی جوایز انی امسال عبارتند از وس اندرسن برای «آقای فاکس شگفت‌انگیز»، پیت داکتر برای «بالا»، کریستوفر میلر و فیل لورد برای «ابری با احتمال بارش کوفته‌قلقلی»، هایائو میازاکی برای «پونیو» و سلیک برای «کورالاین».

داکوتا فانینگ، تری هچر و جنیفر ساندرس از صداپیشه‌های «کورالاین» هستند و داستان درباره دختری ماجراجوست که نسخه‌ای بسیار ایده‌آل از دنیای خسته‌کننده خانه را پیدا می‌کند.

جامعه بین‌المللی فیلم انیمیشن اسامی نامزدهای جوایز امسال را سه‌شنبه اعلام کرد و برندگان ششم فوریه 2010 (17 بهمن) در مراسمی در رویال هال دانشگاه یوسی‌ال‌ای معرفی می‌شوند.

جوایز انی هر سال بهترین‌های انیمیشن در حوزه فیلم، تلویزیون، فیلم‌های تبلیغاتی، بازی‌های رایانه‌ای و فیلم‌های کوتاه را معرفی می‌کند. پارسال «کنگ فو پاندا» جایزه اصلی جوایز انی در بخش فیلم را برد، در حالی که اسکار به «وال-ای» رسیدmessage 40: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments پس از ماجرای بورس نداآقاسلطان هم وطن كشته شده در وقایع پس از انتخابات و نیز تلاش سی ان ان برای ساخت مستند "ندا" این بار هالیوود، قطب فیلم سازی غرب قصد دارد فیلمی در این رابطه تولید كند.
این فیلم با هدایت و برنامه ریزی شهره آغداشلو و نازنین افشین جم تولید شده و به احتمال زیاد خود آغداشلو و افشین جم نیز در آن ایفای نقش خواهند كرد.عوامل ساخت این فیلم تا كنون تماس های تلفنی متعددی با خانواده آقاسلطان برقرار كرده و اسناد ومدارك و تصاویر مربوط به این پروژه فیلم سازی را نیز دریافت كرده اند.message 41: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments «درباره الی» برای جایزه گلدن گلوب رقابت می‌کند
فیلم سینمایی «درباره الی» به کارگردانی اصغر فرهادی از ایران برای حضور در فهرست نامزدان نهایی بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان جوایز گلدن گلوب 2010 رقابت می‌کند.

انجمن مطبوعات خارجی هالیوود که جوایز گلدن گلوب را برگزار می‌کند، امسال 69 فیلم را برای حضور در بخش بهترین فیلم خارجی واجد شرایط تشخیص داده که یک رکورد است.

از میان این فیلم‌ها در نهایت پنج فیلم به فهرست نهایی بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان راه می‌یابند که اسامی آنها 15 دسامبر (24 آذر) همراه نامزدان دیگر بخش‌های شصت و هفتمین دوره جوایز گلدن گلوب اعلام می‌شود.

بسیاری از فیلم‌های خارجی انتخاب‌شده برای رقابت در جوایز گلدن گلوب امسال، در عین حال در فهرست فیلم‌هایی هستند که در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌‌زبان جوایز اسکار 82 رقابت می‌کنند.

بجز «درباره الی» که نماینده سینمای ایران در اسکار است، از دیگر رقبای شاخص این بخش گلدن گلوب می‌توان به به درام «روبان سفید» میشائل هانکه از آلمان اشاره کرد که ماه مه پیش جایزه نخل طلای جشنواره کن را دریافت کرد.

«یک پیشگو» ساخته ژاک اودیار از فرانسه، «باریا» جوزپه تورناتوره از ایتالیا، «آغوش‌های گسسته» پدرو آلمودوار از اسپانیا، «مادر» بونگ جون - هو از کره و «خیلی خیلی خوشحال» هنریک روبن گنز از دانمارک از دیگر رقبای مطرح فهرست اولیه نامزدان بهترین فیلم خارجی جوایز گلدن گلوب هستند.

تعدادی از کشورها از جمله فرانسه، ایتالیا و اسپانیا بیش از یک نماینده در این بخش دارند.

«درباره الی» با بازی ترانه علیدوستی، گلشیفته فراهانی و شهاب حسینی پارسال در جشنواره فیلم برلین برنده جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی شد.

شصت و هفتمین دوره جوایز گلدن گلوب 17 ژانویه 2010 (27 دی) در بورلی هیلز برگزار می‌شود و ریکی جرویز بازیگر، نویسنده و کارگردان مجری مراسم است. جوایز گلدن گلوب پس از اسکار از مهمترین جوایز سالانه سینمایی در آمریکاست.

اسکرین دیلیmessage 42: by Mahyar (new)

Mahyar Mohammadi | 37 comments البته با این فیلم هایی که در گلدن گلوب رقابت می کنند فکر کنم شانس نداشته باشیم، ولی چی می شه اگه یه دونه از اون گوی های طلایی هم به ما برسه


message 43: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments

نامه‌ سرگشاده‌ ترنگ عابديان، كارگردان فيلم «نه يك توهم»، به بهمن قبادی
بهمن قبادی تحقیقات، ایده، فضاها، ریتم، فرم و اجرای فيلم من را به سرقت برده است


ترنگ عابدیان كارگردان فیلم بلند مستند داستانی «نه یك توهم» كه درباره‌ی زندگی موزیسین جوانی در تهران است، می‌گوید كه بهمن قبادی از تحقیقات انجام گرفته تا ایده‌های اجرا شده، برخی‌ لوکیشن‌ها، فضاها، فرم و ریتم فیلم «کسی‌ از گربه‌های ایرانی‌ خبر ندارد» را از روی فیلم او كپی كرده است.
ترنگ عابدیان در همین رابطه نامه سرگشاده‌ای به بهمن قبادی نوشته. متن كامل این نامه را با عنوان «آقای بهمن قبادی، راستی‌ شما چه‌گونه می‌توانید آسوده بخوابید؟» در زیر می‌خوانید:
«من فیلمساز جوان ایرانی‌ و همان‌طور که می‌دانید کارگردان و تهیه کننده فیلم مستند بلند «نه یک توهم» با فیلمبرداری آقای تورج اصلانی هستم. فیلمی که از طریق داستان، زندگی یک موزیسین آلترناتیو در تهران، دغدغه‌های جوانان اهالی موسیقی، و مسائل مربوط به آن را در جامعه ایران مطرح می‌کند. در این فیلم مستند، شهر تهران – که متولد و بزرگ شده آن‌ هستم – با دقت و به عنوان یک شخصیت همراه با شعر و موسیقی‌ به تصویر کشیده شده است.
در این دوره تاریخی‌ دیگر همه به روشنی می‌دانیم که دائم در حال تحقیر شدن هستیم و دروغ و سفسطه بیداد می‌کند، که حقوق بسیاری دائم پایمال می‌شود. این موضوع تکراری را هم بارها شنیده، خوانده و یا دیده‌ایم که خیلی‌ از کارهایی‌ که توسط شخص مشهور و با پشتوانه مالی‌ عرضه می‌شوند، حاصل کار، تفکر و زحمت کسانی دیگر هستند که گاه ناشناس باقی‌ مانده و یا در فقر می‌میرند.
آقای قبادی، شما و آقای تورج اصلانی از خط اصلی‌ داستان فیلم «نه یک توهم»، از تحقیقات انجام گرفته تا ایده‌های اجرا شده، برخی‌ لوکیشن‌های خاص، فضاها، فرم و ریتم و تدوین قسمت‌هایی از آن و حتا ایده برخی‌ از قسمت‌های فیلمبرداری شده که من در تدوین استفاده نکرده‌ام هم، بدون اجازه، بی‌احترام به اصول حرفه‌ای سینما و اخلاق، و بدون توجه به حقوق مولف نسخه‌برداری و برای ساخت فیلم «کسی‌ از گربه‌های ایرانی‌ خبر ندارد» استفاده کردید. راستی‌ شما اگر جای من بودید چه می‌کردید ؟ راستی‌ شما چگونه می‌توانید آسوده بخوابید؟
من برای خوانندگان این مطلب توضیح می‌دهم که تحقیق فیلم «نه یک توهم» از سال ۲۰۰۲ كلید خورد و تولید آن از سال ۲۰۰۳ میلادی، با فیلمبرداری آقای اصلانی آغاز شد و تنها با بودجه شخصی‌ و حمایت شماری از اهالی موسیقی‌ از سنتی تا کلاسیک و آلترناتیو، و چند نفر از اهالی حرفه‌ای سینما به ثمر رسیده است. این فیلم برای اولین بار به طور رسمی‌ و کامل در اکتبر ۲۰۰۹ در جشنواره فیلم ساوپائولو برزیل به نمایش درآمد. من در تابستان ۲۰۰۸ با تعجب شنیدم که آقای قبادی قرار است فیلمی در مورد موزیسین‌های آلترناتیو در تهران بسازد و با کمال حیرت معلوم شد که آقای اصلانی هم قرار است به عنوان فیلمبردار با ایشان در این پروژه و برای اولین بار همکاری کند، که خود این همکاری از طرف آقای اصلانی از نظر حرفه‌ای بسیار سوال‌برانگیز است.
آقای قبادی حتما به خاطر دارید که شما از طریق آقای اصلانی برای من پیغام فرستادید و خواستید محتوای فیلمبرداری شده فیلم «نه یک توهم» و راف کات آن را ببینید. با اینکه من تمایل خود را به ملاقات با شما ابراز کردم، متاسفانه این دیدار هرگز صورت نگرفت و دیگر تماسی با من برقرار نکردید و فیلمبرداری فیلم «کسی‌ از گربه‌های ایرانی‌ خبر ندارد»را شروع کردید. واقعیت این است که من انتظار آنچه در این فیلم دیدم را نداشتم.
به هرحال چون در قرن ۲۱ به‌سر می‌بریم و با توجه به اینکه فیلم «کسی‌ از گربه‌های ایرانی‌ خبر ندارد» در شهر وین که مراحل پایانی فیلم «نه یک توهم» در این شهر انجام شده، به نمایش در آمده و در جشنواره ساوپائولو هم بطور همزمان حضور داشت، – و من در این مدت کوتاه بارها از سوی مخاطبین مورد سوال قرار گرفته‌ام - برای احقاق حقوق فیلم که داستانی‌ انسانی‌ را به تصویر می‌کشد - و برای حقوق همه دست‌اندرکاران و کسانی‌ که در این فیلم حضور دارند – و چون اخیرا از شرف و تعهد و آسوده نخوابیدن صحبت کردید، خود را موظف به نوشتن این مطلب برای شخص شما، آقای تورج اصلانی، اهالی حرفه‌ای و دوستداران سینما و موسیقی‌ ایران و مخاطبین این فیلم‌ها می‌دانم.
آقای قبادی اکنون آنچه مشخص است این است که با حضور آقای اصلانی که من بسیاری از تفکرات، نگرش و ایده‌های سینمایی، تحقیقات خود در زمینه موسیقی، موسیقی آلترناتیو، شهر تهران و روابط مربوط به آن را با جزئیات در جهت ساخت فیلم «نه یک توهم» به ایشان منتقل کرده بودم و از نزدیک با من در طول چند سال همکاری کرده بود و البته راف کات فیلم را هم دیده بود، دیگر نیازی به دیدن محتوای این فیلم احساس نکردید. اگر این‌طور که می‌گویید آقای کیارستمی شما را به گوشه‌ای کشیده و گفته که فیلم‌تان دروغ است، من ناچار رسما و در عموم می‌گویم که اینطور است. هرچند خوشبختانه رابطه صادقانه فیلم‌ساز با موضوع، بازیگران یا نابازیگران در سینما پنهان‌شدنی نیست. شما در مصاحبه با یک رسانه خارجی‌ گفته‌اید که فیلم را در ۱۷روز ساختید، سناریو را سر صحنه می‌نوشتید، و چون بعد از ۳سال نتوانستید مجوز برای ساخت فیلم دیگری بگیرید، گفتید که یک فیلم کوچک بسازید. آقای قبادی باور کنید اینکه شما برای فیلم دیگری مجوز نگرفتید اصلا دلیل خوبی‌ برای ساخت یک فیلم کوچک به قول خودتان، برای تصویر کردن مساله مهم و دردناک موسیقی‌ و جوانان ایران نیست. این نگاه واقعا تحقیرآمیز است. معلوم است که شما نمی‌توانید آسوده بخوابید، مگر اینکه به این نوع برخوردها پایان دهید و به‌ جای انتقاد از دیگران، نگاهی هم‌ به خود بیندازید .
باعث تاسف شدید من است که فیلمبردار اصلی‌ فیلم، بعد از سال‌ها کار در شرایط عجیب و طاقت‌فرسا، برای فیلمی که به مسائل اجتماعی‌، معنوی، حس و حال موزیسین‌های جوان و زنان ایران و اهمیت موسیقی‌ و آزادی بیان می‌پردازد، بدون در نظر گرفتن اصول حرفه‌ای و اخلاقی‌ و کاملا بی‌تعهد، نه تنها به کار و زحمت خود بلکه به من و همه کسانی‌ که در تولید مستند «نه یک توهم» دخیل هستند یا در آن‌ حضور دارند بی‌احترامی کرد، و فکر، کانسپت و ایده‌های‌ بسیاری از آن را بدون اجازه فیلم‌ساز به دیگری فروخت؛ و آن فیلمساز دیگر هم شما هستید که قسمتی‌ از این مسئولیت به شما بر می‌گردد.
آقای قبادی آیا فکر نمی‌کنید یکی از دلایل شرایط نابسامان سینمای ایران وجود این نوع رفتار‌ها و سؤاستفاده‌‌ها است و چون در ایران قوانین حقوق مولف اجرا نمی‌شود، حقوق معنوی و مادی افراد نابود می‌شود؟ آیا باید این‌ها را زیر پا گذاشت؟ باید پرسید بر سر کارگردان فیلم «زمانی‌ برای مستی اسبها» در سرزمین فوق‌العاده کردستان چه آمده؟
امید است با صداقت، تعهد و با احترام به بقیه، فیلم دیگری بسازید كه از آن خود شما باشد. بله مردم بهترین داوران هستند.
ترنگ عابدیان؛ 12 دسامبر ۲۰۰۹، 21 آذر 1388 – وین»
لازم به ذكر است كه فیلم «نه یك توهم»، فیلمی مستند است با زمان 85 دقیقه كه به زندگی یك موزیسین زن جوان در تهران و مسائل حیطه موسیقی و فراز و نشیب كاری او به عنوان یك موسیقی‌دان می‌پردازد.
همچنین قطعه‌ موسیقی پایانی فیلم «نه یك توهم» توسط محسن نامجو ساخته شده است. ترنگ عابدیان پیش از این در گفت‌و‌گو با موسیقی ما در این‌باره گفته بود: «برای اولین‌بار یكی از قطعه‌های محسن نامجو با صدای خواننده جوان دیگری خوانده شده است. این قطعه در تهران ضبط شده و فقط برای این فیلم ساخته شده تا مفهوم این فیلم را منعكس كند.»
ترنگ عابدیان متولد تهران است و تحصیلات خود را در عكاسی و فیلم‌سازی (كارگردانی و تدوین) در لندن انجام داده. از جمله كارهای او هم‌كاری با جان مك‌كی، كارگردان اسكاتلندی به عنوان دستیار در 2 فیلم داستانی: نكته را گرفتم، و محبوب (نمایش در فستیوال لندن و ادینبرا)، و فیلم‌برداری مستند – بم‌شاه بی‌دفاع – است كه در جشنواره فجر 87 اكران شده است.
فیلم‌بردار اصلی فیلم «نه یك توهم» تورج اصلانی است و خود ترنگ عابدیان هم بعضی از صحنه‌های فیلم را فیلم‌برداری كرده‌است.
تدوین فیلم توسط ترنگ عابدیان و روح‌الله رضایی و هم‌كاری تدوینگر شناخته شده‌ اتریشی، میشل هادسك انجام شده است.
میشل هادسک (Michael Hudecek) تدوین‌گر و کارگردان اتریشی به‌هم‌راه نادین میوز تدوین فیلم «پنهان» (2005) ساخته‌ی میشل هانکه را برعهده‌داشت که برای این فیلم برنده‌ی جایزه‌ی بهترین تدوین از مراسم جوایز سینمایی اروپا «European Film Awards» شدند. او تا به امروز کار تدوین چند فیلم سینمایی و شمار زیادی از آثار تلویزیونی در کشور اتریش را برعهده داشته است. در سال 2008 هم فیلم سینمایی «Halbzeit» را ساخته که کار تدوین آن‌را هم خودش برعهده داشته است.
«نه یك توهم» محصول مشترك شركت nutsfilms و gams film اتریشی است.
همچنین این فیلم برای بخش رسمی مسابقه هنر فیپا در ژانویه 2010 فرانسه انتخاب شده است تا پس از آن در جشنواره‌های دیگری از آمریكا، فرانسه، اتریش و غیره نمایش داده شود. فستیوال فیپا یكی از مهم‌ترین فستیوال‌های دنیا برای فیلم‌های مستند است كه در آن پخش كننده‌های بسیاری برای دیدن و انتخاب جدیدترین آثار هنری در این زمینه می‌روند.
اولین اكران بین‌المللی فیلم «نه یك توهم» در بخش مسابقه سی و سومین جشنواره ساوپالو بود و قرار است تا اكران آن در اواخر ژانویه در وین و لندن همراه با كنفرانس مطبوعاتی صورت گیرد


message 44: by [deleted user] (last edited Dec 24, 2009 12:13PM) (new)

اینم ازآقای بهمن قبادی خوشحالم که هیچوقت کارای ایرانی رو نمیبینم...


message 45: by Mahyar (new)

Mahyar Mohammadi | 37 comments من یاد ِ جایزه ی موسیقی ِ گرَمی ِ امسال افتادم که به گروه ِ « کُلد پلی » به خاطر ِ آلبوم ِ جدیدشون تعلّق گرفت.... بعد مشخص شد که آهنگ ِ اصلی ِ اون آلبوم از روی یکی از آهنگ های « جو سـَتـریانی » بلند شده بود و ستریانی هم به همین خاطر به دادگاه شکایت کرد. حالا این هم شده حکایت ِ داستان ِ ما


message 46: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments
اقبال گسترده 'گربه‌های ایرانی'

فیلم "گربه‌های ایرانی" جوانان مستعد و عاشق موسیقی را نشان می‌دهد که در اشتیاق اندکی آزادی به هر دری می‌زنند، اما فریاد آنها به هیچ کجا نمی‌رسد

فیلم سینمایی "گربه‌های ایرانی" به کارگردانی بهمن قبادی در سینماهای فرانسه با استقبال شایانی روبرو شده است.

در اولین هفته نمایش ۶۵ هزار نفر از فیلم "گربه‌های ایرانی" دیدن کردند که این برای سینمای ایران در خارج یک رکورد است.

استقبال بالا از فیلم قبادی تا حدی غیرمنتظره بود، زیرا گمان می‌رفت که این فیلم نتواند با فیلم‌های تفریحی و سرگرم‌کننده‌ای رقابت کند که در فرانسه به مناسبت جشن سال نوی میلادی به روی پرده رفته است.

فیلم "گربه‌های ایرانی" از ۲۳ دسامبر در دهها سینمای فرانسه به نمایش عمومی در آمد.
"موسیقی راک در دیار اسلام"

رسانه‌های جمعی فرانسه درباره فیلم "گربه‌های ایرانی" گزارش‌های فراوانی منتشر کرده‌اند.

در این گزارش‌ها بر دو نکته تکیه شده است: این فیلم برخلاف بسیاری از فیلم‌های ایرانی سال‌های گذشته، به مضامین جنبی و جوامع پیرامونی نپرداخته، بلکه سرراست به قلب جامعۀ بحرانی شهرنشین نقب زده است.

روزنامه‌ای نوشته است: «با فیلم قبادی بهتر می‌توان آشوب‌های کنونی تهران را درک کرد... این فیلم از تضاد عمیق میان دین‌سالاران حاکم و انبوه جوانان جامعه سخن می‌گوید. نسل جوان با تمام وجود خواهان زندگی است، که موسیقی راک یکی از مظاهر آن است.»

نکته دیگر این است که فیلم "گربه‌های ایرانی" بر خلاف آثار شاعرانه و هنری سینمای ایران، بیان نمادین و استعاری ندارد. این فیلم انتقادات و نظرات خود را نه با ایما و اشاره، بلکه سرراست و بی‌پرده مطرح می‌کند.

بهمن قبادی درباره عنوان فیلم خود به یک کانال تلویزیونی توضیح داده است: «گربه‌های ایرانی گران‌ترین گربه‌های جهان هستنند، اما در ایران هیچ ارزشی ندارند؛ درست مثل جوانان ایرانی فعال در موسیقی زیرزمینی، که دنیا به هنر آنها احترام می‌گذارد، اما در ایران کسی پشیزی ارزش برایشان قایل نیست.»

فیلم "گربه‌های ایرانی" جوانان مستعد و عاشق موسیقی را نشان می‌دهد که در اشتیاق اندکی آزادی به هر دری می‌زنند، اما فریاد آنها به هیچ کجا نمی‌رسد. منتقدان از ریتم قوی و بیان جاندار فیلم ستایش کرده‌اند.

فیلم "گربه‌های ایرانی" طی ۱۷ روز بدون مجوز و به صورت زیرزمینی در ایران ساخته شده و از کانال غیرقانونی به خارج رفته است. این فیلم نشان می‌دهد به یاری تکنیک‌های مدرن دیجیتال، هنرمند می‌تواند از محدودیت‌های دولتی و ممنوعیت‌های سانسور عبور کند.

پخش‌کننده‌ی فیلم "گربه‌های ایرانی" این اثر را برای شرکت در مراسم سزار، که جایزه اسکار سینمای فرانسه به شمار می‌رود، معرفی کرده است.
فارسيBBC


message 47: by Mina (last edited Jan 02, 2010 11:19PM) (new)

Mina (hooman) | 33 comments *

فیلم 'به رنگ ارغوان' حاتمی کیا اجازه نمایش گرفت

در روزی که رسانه های خبری ایران متاثر از خبر واکنش ها به اتفاقات عاشورا بود، وزارت ارشاد اعلام کرد که فیلم "به رنگ ارغوان" ساخته ابراهیم حاتمی کیا، پس از شش سال پروانه نمایش عمومی گرفت.

علیرضا سجادپور، مدیراداره نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد، روز چهارشنبه ۹ دی از صدور اجازه نمایش این فیلم در جشنواره فیلم فجر امسال و همچنین اکران عمومی آن خبر داد.

جواد شمقدری، معاون سینمایی کنونی وزارت ارشاد، سال گذشته که مشاور هنری احمدی نژاد بود در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ازقول آقای احمدی نژاد گفت که منعی برای اکران این وجود ندارد.

وی از دستور آقای احمدی نژاد برای اخذ نظر موافق مسئولین وزارت اطلاعات خبر داد.

سال گذشته، فیلم توقیف شده "درباره الی" ساخته اصغر فرهادی با وساطت محمود احمدی نژاد اجازه نمایش گرفت.

پنج سال پیش، فیلم "به رنگ ارغوان" از جدول برنامه های جشنواره فیلم فجر سال ۸۳ حذف شد، که گفته می شد این کار به درخواست وزارت اطلاعات بوده است.

همزمان با انتشار شایعه هایی مبنی بر توقیف این فیلم، ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان فیلم به محمد یونسی، وزیر اطلاعات وقت، نامه ای نوشت و "شهادت داد" که به اختیار خودش فیلم را از جشنواره فیلم فجر خارج کرده است.

آقای حاتمی کیا در بخشی از این نامه نوشت: "می دانم شما نیز همچون من از اینکه حاصل یکسال زحمت اهالی هنر در دولت هنردوست خاتمی چنین سرنوشتی پیدا کرده است، متاسفید".

وی در این نامه نوشته بود که انتظار روزی را خواهد کشید که فیلم "درفضایی صرفا فرهنگی" اکران عمومی شود.

همزمان با انتشار خبر صدور اجازه نمایش فیلم "به رنگ ارغوان"، گفته می شود که این فیلم قرار است در نخستین برنامه سینمایی هفت که مشابه برنامه ورزشی نود شبکه سه تلویزیون دولتی ایران و به تهیه کنندگی فریدون جیرانی است به نمایش گذاشته شود.

"به رنگ ارغوان" فیلمی با موضوع سیاسی درباره مردی به نام شفق است که درسال های اول انقلاب به دلیل فعالیت های سیاسی مجبور به ترک ایران می شود و پس از سال ها برای دیدن دخترش ارغوان، مخفیانه به ایران بازمی گردد. یک مامورامنیتی سعی دارد با کنترل ارغوان، او را دستگیر کنند. این مامور به ارغوان علاقه مند می شود و از سوی دیگر، همراهان شفق سعی دارند تا این مامور را بکشند.
فارسيBBC


message 48: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments مهرجویی با «مرد اسباب بازی فروش»
داریوش مهرجویی با خاتمه یافتن «آسمان محبوب» در آینده نزدیک برای کودکان و نوجوانان فیلم «مرد اسباب بازی فروش» را در مرکز سیما فیلم می‌سازد.

داستان «مرد اسباب بازی فروش» را وحیده محمدی‌فر می‌نویسد و یحیی منصور مؤید در دومین همکاری خود با مهرجویی آن را پس از خاتمه «آسمان محبوب» تهیه خواهد کرد. این در حالی است که مهرجویی و مؤید این روزها سخت مشغول رساندن فیلم «آسمان محبوب» به جشنواره بیست وهشتم فیلم فجر هستند.

این پروژه اوایل دی ماه جاری در حالی به کار خود پایان داد که داریوش مهرجویی پیش از شروع آن از ناحیه پا دچار حادثه شده بود و با وجود شکستگی پا این فیلم را مقابل دوربین برد. گفتنی است «آسمان محبوب» که از 23 آبان تصویربرداری‌اش در مشهد اردهال آغاز شده بود ، پس از 33 جلسه کاری 29 آذر با گرفتن نماهای عمومی در همین شهر خاتمه یافت.

این فیلم که داستان زندگی دکترجوان و مطرحی به نام شایان است که در اوج موفقیت کاری و اجتماعی اش دچار بیماری لاعلاجی می‌شود، هم اکنون در مرحله پس از تولید قرار دارد و گروه سازنده آن سعی دارند تا آن را برای نمایش در جشنواره بیست وهشتم فیلم فجر آماده کنندmessage 49: by Mina (new)

Mina (hooman) | 33 comments اسامی23 فیلم بخش آثار اول و دوم جشنواره فجر
اسامی فیلم​های سینمایی راه​ یافته به بخش مسابقه فیلم​های اول و دوم بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر اعلام شد.

اسامی این فیلم​ها عبارتست از: «آل» به کارگردانی بهرام بهرامیان، «برخورد خیلی نزدیک» ساخته اسماعیل میهن​دوست، «پرسه در مه» ساخته بهرام توکلی، «پسر آدم دختر حوا» ساخته رامبد جوان، «چراغ قرمز» به کارگردانی علی غفاری، «خاطره» ساخته نادر طریقت، « خانواده ارنست» به کارگردانی محسن دامادی، «دموکراسی تو روز روشن» ساخته علی عطشانی.

این فهرست با اسامی فیلم​هایی چون «دیگری» به کارگردانی مهدی رحمانی، «راز دشت تارزان» ساخته هاتف علیمردانی، «سفر سرخ» ساخته حمید فرخ​نژاد، «سفر مرگ» به کارگردانی حسن آقا​کریمی، «شکلات داغ» ساخته حامد کلاهداری، «فصل باران‌های موسمی» ساخته مجید برزگر، «کارناوال مرگ»​ ساخته رضا اعظمیان، ادامه می​یابد.

«گنج روان» ساخته امین اصلانی، «لطفا مزاحم نشوید» به کارگردانی محسن عبدالوهاب، «مرا ببخش مادر» ساخته مهدی نادری، «مقلد شیطان» ساخته افشین صادقی، «نخودی» به کارگردانی جلال فاطمی ، «نزدیک‌تر از آشنا» ساخته رضا سرکانیان ، «نفوذی» به کارگردانی احمد کاوری و احمد فیوضی ، «وقت بودن» ساخته جلیل سامان دیگر فیلم​های حاضر در این بخش هستند.message 50: by Amin (new)

Amin (gharibehichestan) | 3 comments فیلم به رنگ ارغوان ابراهیم حاتمی کیا که پس از پنج سال توقیف در جشنواره اکران شد موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی,بهترین فیلم,بهترین فیلم از دید تماشا گران شد
باید به حال سینمایی که در آن فیلمی که 5سال پیش ساخته شده می آید و بهترین فیلم می شود گریست


« previous 1
back to top