دوستداران شهریار discussion

100 views
همه اینها یک طرف سریال شهریار را بگید

Comments Showing 1-38 of 38 (38 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

میترالبافی | 1 comments من فکر می کنم کمال تبریزی کار شایسته و در خور شان شهریار را به تهیه کرده است . و سریالش نرم نرم جزو سریالهای پربیننده شده است . اینکه این شاعر بزرگ بهانه ای شده است برای شناخت بیشتر فرهنگ و تاریخ و سیاست عصر شهریار هم خودش به جذابیتهای کار اضافه کرده . اما نکته فراتر پیوندی است که آدمهاو شخصیتها از طریق شعر با یکدیگر برقرار می کنند و کمال تبریزی این بخش را خیلی خوب از کار در آورده است.


message 2: by f. (last edited Jan 09, 2008 03:52PM) (new)

f.  | 44 comments اگر سریال های مشابه با بهره گیری از علائق مردم ساخته شود قطعا موفق خواهد بود همان روشی که هالیوود دنبال میکند ، انتخاب مسائل مورد علاقه مردم ، سرعت عمل و هزینه بالا جهت عظیم جلوه دادان صحنه ها بطوریکه احساس نشود فیلم با کمترین هزینه و بطور
ساده تهیه شده و در ذهن بینده عظمت را تداعی میکنند

متاسفانه با دیدن برخی از قسمت های سریال احساس فقر بودجه ای و یا نداشتن دل و فکر بزرگ در تهیه کننده جهت هزینه کردن برای تولید این سریال و سریال های مشابه به من تداعی میشود

در صورتیکه یک فلیم پر هزینه (به مفهوم پر محتوا و با صحنه های عظیم و کار شده ] یعنی احترام به علائق مخاطبین و نهایتا سریع ترین راه برای اشتغال عوامل بیشتر برای تهیه فیلم میباشد

که بلا فاصله نیز با فروش فیلم این سرمایه گذاری برگشت میشود

آماری از اشتغال در هالیوود ندارم ولی قطعا رقم بالایی خواهد بود

پیشنهاد سرکار خانم البافی برای بحث بیشتر اعضائی که دست اندر کار هنر و سینما و تاتر میباشند جهت بررسی و نقد و ارائه روشهای جدید برای استفاده کارگردان و تهیه کننده سریال ها و فلیم ها را جدی بگیریم و در بحث این تاپیک شرکت کنیم

===============================================

ضمنا ایرادی بعنوان یک ناظر بر مشارکت در کار های اجتماعی و جلسات در بین دوستان دارم ، اینکه: حاضرین کلی راه حل در فکر و دل دارند ولی جرات ارائه آنرا ندارند

این نشان میدهد که آموزش های ما در دوران تحصیل در رابطه با ارائه مطالب بصورت کنفرانس برای دیگران کافی نیست و آموزش صرفا در مدرسه اکتفا به خواندن انشا میشود

یا اینکه هر نظری را بدون توجه به ابعاد آن در همان لحظه اول به باد انتقاد و تمسخر گرفته میشود و گوینده از ابراز علاقه به ادامه آن باز میماند

در صورتیکه دوست ایرانیم که بچه ای در کلاس اول در کشور آلمان دارد میگوید هفته ای یکبار میباید بچه اش در مورد درس ها و مطالب ساده برای همکلاسی های خود صحبت کند و کنفرانس بدهد

اگر در جلسه و یا محفلی صحبت کننده و نقطه نظرات کم باشد دلیل موفقیت جلسه نیست بلکه دلیل تشریفاتی بودن جلسه و نداشتن هنر به سخن آوردن اعضاء جلسه توسط مدیر جلسه است

با توضیح و پیشنهاد بالا، انتظار تفکر اساسی در مورد تغییر در عادت های جلوگیری کننده از کارآمدی و تحقیق و بررسی در این سایت ( الحمد الله همگی اهل مطالعه و علم هستند) میرود

با احترام و تشکرmessage 3: by Maryam (last edited Jan 12, 2008 11:43PM) (new)

Maryam | 2 comments ما ايرانيها تا زمانيكه زنده هستيم همديگر رو نمي شناسيم و از آثار و هنرهاي ديگران استفاده نمي كنيم ولي اگر يكي از هنر مندان از دنيا برن .... من خودم شناختم رو استاد شهريار زياد نبود از وقتي كه سريال ديدني شهريار پخش ميشه مبينم كه زندگي جالبي داشته و بهتر ميتونم شعرهاش رو درك كنم واز شما كه اين گرو را تشكيل داديد كمال تشكر را دارم .موفق و پيرو باشيدmessage 4: by Sina (new)

Sina | 50 comments Mod
سریال شهریار از این که هست جالب تر خواهد شد
از دوستان دعوت میکنم این سریال رو با دقت کامل تماشا کنن
شهریار با چه کسانی آشنا خواهد شد و یا با افراد رضا خوان میرپنج درخواهد افتاد، و با چه کسی ازدواج خواهد کرد
و چه زندگی یی خواهد داشت
همه اینها مطالبی هستند که در سریال شهریار نمایش خواهد داد.message 5: by NarGes (new)

NarGes  | 2 comments کسی شعر آخر ی را که شهریار در قسمت قبل خواند را می داند ؟؟
اگر مکسی آن شعر را دارد لطفا در سایت بگذارد


message 6: by Elnaz (new)

Elnaz | 26 comments شعرهاي هفته قبل شهريار خيلي زيبا بودند من اصلا فكر نمي كردم شعرهاي شهريار اين قدر روان باشند و قابل فهم مثلا فهميدن و درك كردن شعرهاي حافظ و سعدي براي من سخت اند ولي مال شهريار اين طوري نيست.


message 7: by Elnaz (new)

Elnaz | 26 comments ببينم كسي دو قسمت قبل رو ديد؟ موقعي كه محمدحسين مي خواست تخلص براي خودش انتخاب كنه. خيلي قشنگ بود وقتي اسم شهريار اومد گفت نه مردم مسخره ام مي كنند خيلي جالب بود.


message 8: by Sina (new)

Sina | 50 comments Mod
1.فلک این سکه دولت به نام شهریاران زد
2.روم به شهر خود و شهریار خود باشم


message 9: by Sina (new)

Sina | 50 comments Mod
در زیر متنی را از کتاب (( آسمان و ریسمان )) آورده ام که امیدوارم از آن لذت کافی ببرید .به دوستانی که به شعر علاقه مند هستند حتما توصیه می کنم که این کتاب را بخواننند.

(( بیوک نیک اندیش )) در کتاب خاطرات شهریار با دیگران در مورد چگونگی انتخاب تخلص ((شهریار)) توسط این شاعر پرآوازه و بزرگ معاصر چنین می نویسد :
((... در آن روزها این جوان (( سید محمد حسین بهجت تبریزی )) برای اینکه تخلصی برای خود دست و پا کند , متوسل به حافظ بزرگوار می شود, تفال به حافظ می نماید که در وهله اول این مصرع می آید :
(( فلک این سکه دولت به نام شهریاران زد ))
خودشان می فرمودند: (( گفتم : حافظا ! ای استاد بزرگ این لقمه برای دهان من بسیار بزرگ است, لطف کن مرا دست نینداز , عنایتی بفرما که من لایق آن انعام باشم)).
تو صاحب خرمنی و من گدای خوشه چین اما به انعام تو شایستن نه حد هر گدا باشد
بنا بر این مجدّداً تفال می کند و باز این مصرع می آید :
((روم به شهر خود و شهریار خود باشم))
بالاخره بنا به امر حافظ بزرگوار تخلص شهریار را بر می گزیند , ولی حسودان و خرده گیران او را مسخره می گیرند. داوری را پیش مرحوم (( ملک الشعراء بهار )) می برند؛ مرحوم بهار می گوید :
(( من اشعار این جوان تبریزی را بارها خوانده ام ؛ اعجاز می کند , هر وقت بخواهم غزلی بسازم , یک غزل از غزل های او را می خوانم تا طبعم تیزتر شود و بعد شروع میکنم به نوشتن)).message 10: by Elnaz (new)

Elnaz | 26 comments متني كه نوشتيد خيلي جالب بود ممنون


message 11: by Sahar (last edited Jan 20, 2008 12:59PM) (new)

Sahar kiya | 8 comments shahriyar ta key mikhad tehran bemoone?message 12: by Sina (new)

Sina | 50 comments Mod
ایا میدانستید که شهریار تا زمانی که در تهران درس میخوند اصلا شعر ترکی نگفته بود؟ و ان زمان شاعر درجه اول زبان فارسی بود؟
به گفته خودش شعر ترکی را از زمانی که به تبریز برگشت سرود.و اشعاری مانند حیدر بابا و سهندیه را گفت که شبیه انها در هیچ زبانی گفته نشده بود


message 13: by Sina (last edited Jan 21, 2008 10:46AM) (new)

Sina | 50 comments Mod
اشعار ترکی شهریار به قدری دل نشین میباشد که شاعران فارسی زبان برای فهمیدن معانی آن زبان ترکی یاد میگرفتند.
مرحوم ملک الشعرای بهار به شهریار گفته بود، من قبل از شعر گفتن اشعار شهریار را مرور میکرده. و بدین ترتیب اشعار وی دلنشین تر میشد.


message 14: by Sina (new)

Sina | 50 comments Mod
تا گلیروخ بیز ده بیراز آنلیاخ
مجلس عرفاندا گلیر تک سبیر


message 15: by Sina (new)

Sina | 50 comments Mod
کیم دییور آتش گولوستان کنارینان یاخچیدی؟message 16: by Sina (new)

Sina | 50 comments Mod
شهریار میگوید بعد از نوشتن هر اثر شاد یکی از عزیزان خودش رو از دست داده
حیدر بابا مادرش رو ازش گرفت و
سهندییه عزیزه (زنش) رو ازش گرفته


message 17: by Sina (new)

Sina | 50 comments Mod
شهریار مجبور خواهد شد در خانه رو به غیر از دوستان صمیمی خودش به روی همه ببنده.


message 18: by Lord (new)

Lord | 4 comments ممنونم از راهنماییتون آقا سینا


message 19: by Reza (new)

Reza | 6 comments میگم این هفته اقای کمال تبریزی بدجوری ایرج خان میرزا رازیر سوال برد ...بنظرم کاردرستی نبود


message 20: by Sina (new)

Sina | 50 comments Mod
من غلام قمرم غير قمر هيچ نگو
پيش من جز سخن شهد شكر هيچ نگو
سخن رنج مگو جز سخن گنج مگو
ور از اين بي خبري رنج ببر هيچ مگو
دوش ديوانه شدم عشق مرا ديد و بگفت
آمدم نعره مزن جامه مدر هيچ مگو
گفتم اي عشق من از چيز دگر ميترسم گفت آن چيز دگر نيست دگر هيچ مگو


message 21: by Sina (new)

Sina | 50 comments Mod
سریال شهریار در شرایطی در رسانه ملی به نمایش در می آید که صحبت های متعددی در باره جایگاه او در پهنه ادبیات معاصر مطرح است . موارد مورد بحث به چند دسته تقسیم می شود که آن ها را برخواهیم شمرد.
نخست این که آیا شهریار در عرصه ادبیات ایران در جایگاهی هست که سریالی با کارگردانی نامدار در عرصه سینما برای او ساخته شود آن هم در زمانی که یکی از نامدار ترین شاعران این مرز و بوم که ادب ایران مدیون اوست "فردوسی" در سریالی به نام "چهل سرباز" این گونه ساده لوحانه به تصویر کشیده شود . دوم این که آیا این مساله می تواند به نوعی همپوشی با نامگذاری روز ملی شعر و ادب ایران با نام "شهریار" رابطه داشته باشد و سوم این که چگونه شهریار در میان همدوران هایش این گونه برتر به نمایش گذاشته می شود .
البته این ها همه به زمان تصمیم گیری و سیاست گذاری بر می گردد اما طرح آن می تواند محلی برای بحث های بعدی باشد . در این گزارش که سیما فیلم منتشر کرده به چگونگی کیفیت سریال "شهریار " پرداخته می شود .
طهماسب صلح جو : سریال «شهریار» بین فضای کمدی و غیرکمدی سرگردان مانده است
طهماسب صلح جو، منتقد و روزنامه نگار، ساخت و تهیه مجموعه هایی با محوریت شخصیت های ماندگار عرصه علم و هنر را کاری شایسته و ارزشمند دانست و گفت:« کار خیلی خوبی است. خیلی خوشحالم که تلویزیون به جای تهیه سریال هایی که دعواهای زن و شوهری را نشان می دهد، محلی شده برای معرفی شخصیت های فرهیخته علمی، هنری و فرهنگی.»
وی در ادامه، انتخاب یک مقطع درست از زندگی اشخاص را جهت تهیه سریال، خیلی حساس عنوان کرد و اظهار داشت:« سریال مانند فیلم نیست که در یک سکانس و یا یک نشست دیده شود و تمام. سریال باید طوری طراحی شود که بیننده هر وقت که قسمتی از سریال را دید، قبل و بعد آن را حدس بزند و بتواند درگیر ماجرا شود.»
صلح جو سریال سازی را کار سختی عنوان کرد و کمال تبریزی را نیز در عرصه سینما موفق تر از عرصه سریال سازی دانست. وی در ادامه گفت:« سریال «شهریار» بین فضای کمدی و غیرکمدی سرگردان مانده است؛ زیرا کار هنوز جای پرداخت و پخته تر شدن داشت.»message 22: by Sina (new)

Sina | 50 comments Mod
یدالله صمدی : منتظرم تا میانسالی شهریار را ببینم
یدالله صمدی کارگردان شناخته شده ای است که در زمینه ساخت پروژه ها و سریال های تاریخی و مشکل، تجربه فراوانی دارد. سال گذشته بزرگداشت این کارگردان بخشی از جشنواره بیست و پنجم فیلم فجر بود. اما آنچه درباره کارنامه وی جالب است این که بیشتر از دو سال پیش ساخت سریال «شهریار» به وی پیشنهاد شده بود. صمدی آن سال ها تحقیقاتی هم در این زمینه انجام می هد که پس از مدتی این پروژه مسکوت می ماند. اما او برخلاف بعضی از همکارانش، در چنین شرایطی به تخریب زحمات کمال تبریزی در «شهریار» نمی پردازد بلکه می گوید: «فکر می کنم چنین نظر سنجی هایی را باید گذاشت برای پایان کار. البته من موفق به تماشای قسمت های اخیر کار نشده ام و بیشتر از همه، منتظرم تا میانسالی شهریار را ببینم. مشتاقم شهریاری را که نامدار است و حالا دیگر تخلص اش را هم دارد، از آنجا به بعد را ببینم.»
وی در خصوص نوع کار کمال تبریزی و این که پرداخت او در این روایت چگونه است، ادامه می دهد:« به هر صورت کار آقای تبریزی قابل تأمل و تقدیر است؛ صرف همین که به شهریار، این حافظ زمانه ما پرداخته است. به شاعری که نه تنها آذربایجان بلکه ایران روی او تعصب دارد. به همین خاطر، من از ایشان تشکر می کنم که کار بزرگی کرده است.»
صمدی به واسطه تحقیقاتی که در زمینه شهریار داشته و به جهت شناختی که از منطقه دارد، به قول خودش می خواهد ببیند که با توجه به بضاعت و معلوماتش از شهریار، عکس العمل دلسوختگان این شاعر نسبت به تصویر وی چگونه خواهد بود. با این همه، از این که کمال تبریزی این سریال را ساخته است، ابراز خوشحالی می نماید.
حسن فتحی : تبریزی شاید یکی از بهترین گزینه ها برای ساخت "شهریار" بود
حسن فتحی طی این سال ها نشان داده است که کارش را در ساختن سریال های تأثیرگذار و جذاب، خوب بلد است؛ حال می خواهد داستان آن مربوط به هر دورانی باشد.message 23: by Sina (new)

Sina | 50 comments Mod
فتحی تجربه سختی را در «مدارصفر درجه» پشت سرگذاشته درباره «شهریار» می گوید:« آقای تبریزی در کنار یکی دو کار موفق دیگری که در گذشته داشته اند، در این سریال نیز به توفیق دیگری دست یافته و به یک شاعر معاصر پرداخته اند. بنده با کنجکاوی و علاقه این ماجرا را دنبال می کنم.»
وی درباره انتخاب کمال تبریزی به عنوان گزینه نهایی ساخت این مجموعه، خاطر نشان می کند:« آقای تبریزی شاید یکی از بهترین گزینه ها برای ساخت این سریال بودند. چون خود ایشان آذری هستند و قطعاً به عنوان کسی که در آن دیار به دنیا آمده و رشد کرده اند، بیشتر از هر کس دیگری به آئین، رسوم، زبان و فرهنگ آن آشنا هستند. ضمن این که تبریزی خودش کارگردان هم هست، آن هم کارگردانی خوش ذوق و با سلیقه که مجموع این عوامل باعث موفقیت کار شده است.»
فرج الله سلحشور: "شهریار" برای آذری زبان ها نسبت به فارس ها جذاب تر بوده است
فرج الله سلحشور که سریال «یوسف (ع)» را برای پخش از سال آینده در حال آماده سازی دارد و با ساخت سریالی چون «مردان آنجلس»و تمرکز روی موضوعات قرآنی، گونه کاری خود را منفک کرده است، بیشتر از شنیده هایش نقل می کند، چون کمتر توانسته است نتیجه کار کمال تبریزی را ببیند:« به نظر می رسد که «شهریار» برای آذری زبان ها نسبت به فارس ها جذاب تر بوده و با توجه به آن مقدار اندکی که دیده ام، بازی ها، انتخاب شخصیت ها و نوع لهجه خیلی آگاهانه و خوب صورت گرفته، ضمن این که صحنه های مربوط به دوران مصدق و امثالهم درآن بد در نیامده بود.»
مهدی فخیم زاده : بازی اردشیر رستمی خیلی ساده و صادقانه است
مهدی فخیم زاده که هم می نویسد و هم بازی و کارگردانی می کند، در ساخت سریال برای خودش گونه ای دارد که این سال ها به جز او، کمتر کسی به این نوع استفاده از هنرهای رزمی و پرداخت ویژه به موضوع پلیس و ... توجه نشان داده است. او اهل سرعت و طنز، ورزش و تحرک در کار است. با این همه، در مورد «شهریار» نظر جالبی دارد:« از شهریار خوشم می آید، اگرچه ریتم آرامی دارد، اما از یک نوع ملاحت برخوردار است. مخصوصاً بازی اردشیر رستمی که خیل ساده و صادقانه است و این نوع اجرا خیلی باورپذیر به نظر می رسد.»message 24: by Sina (new)

Sina | 50 comments Mod
فریدون حسن پور: رابطه شهریار با دوست صمیمی وی به خوبی کار شده است
فریدون حسن پور که چندی پیش قرار بود فیلمی تلویزیونی را با محوریت زندگی شاعره معاصر «پروین اعتصامی» بسازد درباره حساسیت هایی که در پرداختن به چهره های شناخته شده معاصر وجود دارد، می گوید:« برای نظر دادن درباره سریالی مانند «شهریار» باید قدری صبر کرد. در مورد این جور موضوعات من اساساً فکر می کنم که برای پرداختن به هر شاعر، دانشمند و نویسنده ایرانی، اگر جدی کار شود، در مورد عامه مردمی که اهل مطالعه نیستند، همین سریال هاست که باعث شناخت عمیق آنها از آن شخصیت می شود و یا باعث می شود که بخواهند دیوان شهریار را بگیرند و بخوانند و... »
وی که مدتهاست دیوان شهریار را در میان مجموعه شعرهای مورد مطالعه اش قرار داده، بعضی از اشعار وی را دارای نوعی حس نوستالژیک می داند؛ به عنوان مثال در شعری که شهریار برای مادر خود سروده، این مسأله کاملاً مبرهن است.
فریدون حسن پور در هر اثری، به نوع رابطه با کودک و نوجوان می اندیشد و به همین دلیل معتقد است که کودکی های شهریار به خوبی دوران جوانی او در نیامده، اما بخش جوانی اش، رابطه شهریار با دوست صمیمی وی به خوبی کار شده است.»message 25: by Sina (new)

Sina | 50 comments Mod
آنچه در موشکافی حسن پور درباره این سریال جذاب می نماید، این است که او افرادی را می شناسد که بعد از پخش این سریال رفته اند و دیوان اشعار شهریار را خریده اند. وی امیدوار است با چنین تأثیری که یک اثر تاریخی و زندگی نامه ای دارد، در پروژه هایی که به بزرگان علم، ادب و دانش پرداخته می شود، از کارگردانان بزرگ و کار بلد بخواهند که مسؤولیت آن را برعهده بگیرند و همچنین هزینه مناسبی را به آن اختصاص دهند. چرا که چنین آثاری هم ارزشمند خواهند بود و هم ماندگار.
خسرو دهقان : برای نشان دادن زندگی شخصیتی مانند شهریار به حواشی نرویم
خسرو دهقان، منتقد سینما و تلویزیون، تهیه و ساخت چنین سریالی را در مرکز سیما فیلم اقدامی پسندیده و شایسته توصیف می کند.
وی کارگردان را به دور از هر گونه داوری و ارائه نظر می داند و می گوید:« نباید نظر داد که آیا شخصیت خوب است، شاخص است و... بلکه باید او را صرفاً معرفی کرد تا مخاطب ضمن شناخت شخصیت مورد نظر، خودش او را ازلحاظ رفتار و کردار بشناسد.
دهقان عقیده دارد، کارگردان بایستی طوری شخصیت را نشان دهد که انگار مخاطب او را نمی شناسد و اگر این سریال توسط یک مخاطب جوان که برای نسل امروز است، دیده
شد، به خوبی شخصیتی مانند شهریار را بشناسد، نه این که بخواهد به حافظه تاریخی خودش مراجعه کند.»
در پایان این منتقد سینما و تلویزیون اعلام می کند:« برای نشان دادن زندگی شخصیتی مانند شهریار به حواشی نرویم، بلکه اصل مطلب که برای مخاطب مفید است، مطرح شود.»


message 26: by Ared (new)

Ared irani | 1 comments به نظر من ایرج رو خیلی دقیق و به جا نقد کرد. هم از اعتبارش کم نکرد هم حرفش رو زد . من با دیدن این قسمت بیشتر از ایرج خوشم اومده.


message 27: by [deleted user] (new)

با كسب اجازه به خدمت دوستان عزيز مي رسانم كه سريال شهريار آن چنان كه فكر مي كنيد با واقعيت همخواني نداشت.
من چند نمونه محض اطلاع شما عرض مي كنم
عدم تطبيق با واقعيت هاي موجود در آن زمان_
من جمله* كاه گل بودن امارت هاي تبريزبه جاي سنگ يا نقاب زنان تبريزي و چادر
زنان تبريز در ان زمان شليته به تن)
(مي كردند
اشتباه هاي متعدد در گريم شخصيت هاي مشهور_
مانند ستارخان و ملك الشعراي بهار
حتما خبر داريد كه دختر ملك الشعراي بهار از كمال تبريزي به دادگاه شكايت كرده است.
مطلب مهمتر حذف شعر هاي سياسي و در مواردي_
نسبت دادن آن به حكومت هاي غير واقعي
تبديل كردن شهريار به يك فردي كه فقط مشغول عيش_
و نوش بوده و از جنبه هاي ديگر زندگي بي خبر
است
دستكاري هاي ظريف در شعر شهريار_
سانسور سفرهاي شهريار به تركيه و روسيه به_
همراه شعرهايي كه در آنجا سروده است
ساختن فيلم در شهرك سينمايي غزال واقع در_
استان گيلان كه اصل به مناطق اطراف كوه حيدربابا
شباهتي ندارد
در آخر انگيزه ي كارگردان 3ريال مهم است كه_
واقعا بعد از فيلمهايي مثل مارمولك و الي آخر با چه انگيزه شروع به تهييه اولين 3ريال خود آن هم در مورد شخصي مثل شهريار ميكند
به اطلاع عزيزان مي رسانم كه متاسفانه_
پسر استاد شهرياردر خارج از ايران اقامت دارند و حيف كه نميتوانند در حمايت از آبروي خانوادگي و جلوگيري از تحريف زندگي پدرشان عكس العمل مناسبي از خود نشان دهند


message 28: by Elnaz (new)

Elnaz | 26 comments من هم با شما موافقم قسمت هاي اول فيلم براي من جذاب بود ولي حالا مي بينم چيزي كه من از شهريار شنيدم با چيزي كه دارم مي بينم فرق داره كارگردان فيلم گفته بود من خيلي راجع به شهريار تحقيق كردم و هر كس يك چيز مي گفت.من قضيه ثريا و شهريار را طور ديگري شنيده بودم و شعر معروف آمدي جانم به قربانت.......رازمان ديگري سروده.سريال به نظر من جذابيت هاي ابتدايي اش را ندارد و ما فرد ديگري را در فيلم ميبينيم.جالب اينجاست كه شهريار در جواني لهجه نداشت ولي اگر دقت كنيد در دوران ميانسالي لهجه تركي دارد.


message 29: by [deleted user] (new)

سلام* من بعد از خواندن نظرات شما بر آن شدم تا واقعیات و شنیده های خودم را برملا سازم.
قضیه از اینجا شروع می شود که مدتی بود اشعار استاد شهریار دست مایه حزب های سیاسی استقلال طلب ترک شده بود.(که البته من هم از این بابت متاسفم)
رسانه ی ملی ما هم بیکار ننشست (مثل ماجرای یار دبستانی من )و دست به کاری بدتر زد و این بار نوبت کمال تبریزی بود تا برای جبران مارمولک و در حمایت از جو حاکم بر جامعه پیشنهاد
3ریال شهریار را قبول کند.
و با وجود مهیا بودن امکانات برای کلیپ خوردن
3ریال در روستای خشکناب(همان روستایی که شهریار در آن بزرگ شد) ترجیح دادند فیلم دور از مطلعان واقعی حوادث ساخته شود تا قضیه تحریف زیاد تابلو نشود.
مطلب بعدی آهنگ پایانی 3ریال شهریار است که اگر توجه داشتید متوجه می شدید که بعد از 3 سکانس آهنگ تیتر پایانی تغییر کرد.
آهنگ اولیه توسط استاد پروفسور "رامیز علی اف" نوشته شده بود که بعدا به دلایل آگاهی ایشان از دسیسه های بکار گرفته شده اجازه تدادند تا آهنگ ایشان در تیتر پایانی اجرا شود.
در آخر پیشنهاد میکنم تا برای اینکه از پوشش زنان آذربایجانی خبردار شوید فیلم سینمایی "سارای" به کارگردانی آقای" یدالله صمدی" را تماشا کنید.
جالب تر این است که ما کارگردانانی مثل همین آقای "صمدی"{که سالها به عنوان رئيس کانون کارگردانان ومديرعامل خانه سينما فعاليت کرده است} را داشتیم که هم تجربه فیلمهای اصیل بومی (ساوالان و سارای) وهم تجربه سریالهای متعدد را داشتند.
برای اطلاعات کاملتر و مطمئن شدن از صحت اطلاعات در مورد "صمدی" میتوانید به آدرس زیر مراجعه کنید.http://www.hamshahrionline.ir/News/?i...


message 30: by Elnaz (new)

Elnaz | 26 comments ممنون از اطلاعاتتون


message 31: by [deleted user] (new)

انتقاد دختر شهریار از سریال «شهریار»
آزاد تبریز- “مریم بهجت تبریزی”، فرزند استاد شهریار در واکنش به سریال «شهریار» گفت: اعلام می‌کنم که آنچه به عنوان سریال شهریار از شبکه دو پخش شده، ارتباطی با زندگی شاعر بلند‌آوازه ایرانی، شهریار نداشته است.

فرزند استاد شهریار در واکنش به سریال «شهریار»، ساخته کمال تبریزی، گفت: “سریالی که با نام «شهریار» از شبکه دوم سیما در حال پخش است، متاسفانه دارای صحنه‌ها و سکانس‌هایی غیرواقعی و توهین آمیز به شخصیت استاد شهریار بوده که نه تنها با واقعیت‌های حیات آن بزرگوار همخوانی نداشته و ندارد، بلکه با تحریف و تغییراتی همراه بوده است که نهایتا به مسخ شخصیت حقیقی و اجتماعی و ادبی پدرم -که محبوب‌ترین شاعر ایران در قرن حاضر است- منجر می‌شود.”

وی ادامه داد: متاسفانه با تماشای اهانت‌های ناروا به مادرم و تصویری مبهم از یک معلم فرهنگی شریف، متوجه شدم که سریال شهریار بدون کمترین تحقیق و پژوهش سرهم‌بندی و نگارش شده است.

فرزند محمدحسین بهجت ‌تبریزی با اشاره به ذکر نام خانواده شهریار در تیتراژ این سریال به فارس گفت: می‌خواهم بگویم شما که خانواده شهریار را در جریان این سریال نگذاشتید و اطلاعات مستندی هم از آنها نگرفته‌اید، چگونه در تیتراژ انتهای سریال از آنها تشکر می‌کنید؟! وقتی این مطلب را بیننده سریال می‌بیند، فکر می‌کند که حتما خانواده شهریار نیز با این سریال همکاری داشته‌ است.

وی افزود: اگر من را از این جریان مطلع می‌کردند، ابتدا درخواست می‌کردم که فیلمنامه را بخوانم.

بهجت تبریزی همچنین گفت: برطبق قانون حمایت از مؤلفان و منصفان، این سریال بدون مجوز پخش شده است؛ در حالی که به موجب این قانون تا 30 سال تمام حقوق مادی و معنوی به ورثه تعلق می‌گیرد و برای هر گونه استفاده‌ای باید از وراث اجازه گرفته شود ولی سازندگان این سریال از ما هیچ‌گونه اجازه‌ای نگرفتند.

وی ادامه داد: داستان، بیوگرافی و شخصیتی که از پدر من در این سریال نمایش داده می‌شود به طور کلی متفاوت از واقعیت است و کسی که این فیلم را ساخته کوچک‌ترین شناختی از شخصیت ادبی، مذهبی، دینی و عرفانی پدرم نداشته است.

بهجت تبریزی با اشاره به برخی شخصیت‌های این سریال به فارس گفت: حتی شخصیت‌هایی در این سریال وجود دارد مثل ابراهیم ادیب یا گلرخ که اصلا وجود خارجی نداشته‌اند. کلا داستانی که در مورد جوانی، بعد از ازدواج و میانسالی‌ پدرم نشان می‌دهند، مورد دخل و تصرف واقع شده است.

وی افزود: اولا به لحاظ زمانی، تاریخ‌ها را رعایت نکرده‌اند و همه ساختگی بودند. به جرات می‌گویم 80 تا 90 درصد این پروژه ساختگی است و هیچ‌کدام از اینها اتفاق نیفتاده است.
دختر استاد شهریار تصریح کرد: قسمت اخیر سریال «شهریار» کاملا ساختگی بود چرا که مادر من اصلا در بیمارستان فوت نکرده‌اند و اصلا مریض نبوده‌اند بلکه ایشان سکته مغزی کردند و از دنیا رفتند.

وی در ادامه با انتقاد از نمایش چهره‌ای غیر واقعی از مادرش در این سریال افزود: مادرم، فردی باسواد بوده که در سریال بی‌سواد معرفی می‌شود. ایشان نوه عمه پدرم و خویشاوند نزدیک مادرم بود ولی در این سریال، یک فرد بیگانه معرفی می‌شود که پدرم را به طور اتفاقی در بانک می‌بیند.

بهجت‌تبریزی گفت: مادر من عاشق شعرهای پدرم بود چون بیست و چند سال از پدرم کوچکتر بود و به خاطر انگیزه ادبی‌اش با پدرم ازدواج کرد. وی در ادامه گفت: همانطور که اشاره کردم برخلاف آنچه سریال نشان می‌دهد مادر من اصلا مریض نبودند. یک روز که ما را برای مدرسه آماده می‌کردند، سکته مغزی کردند و دار فانی را وداع گفتند. ایشان اصلا بیمارستان نرفتند که پدرم از ایشان پرستاری کند.

وی ادامه داد: برخلاف آنچه در «شهریار» دیدیم، این واقعیت ندارد که مادرم، پدرم را «محمد جان» صدا می‌کرده بلکه همه او را با نام شهریار صدا می‌زدند و مادرم نیز به نام آقا شهریار صدایش می‌‌کرد.

«بهجت تبریزی» با بیان این نکته که شهریار در 40 سال آخر زندگی‌اش خانه‌نشین بوده، افزود: پدر من، 40 سال آخر زندگی‌اش را از خانه بیرون نرفت. خودش یک شعری را دارد که وصف احوال این چهل سال است:

از من چه طالعی است که با این شتاب عمر
بازم بپرود لب بام آفتاب عمر
من روی چرخ و پره هنوز و به پیچ و تاب
جایی که آب ریخته از آسیاب عمر
سائیده رشته‌ای است که تابیده به گلو
من تاب می‌خورم به نخی از طناب عمر
چل سال آزگار به زندان روزگار حبس ابد
چگونه نهی در حساب عمر

وی افزود: در آن مدت اگر کسی به ملاقات استاد شهریار می‌آمد، بعضی وقت‌ها می‌پذیرفت و بعضی مواقع به دلیل کثرت جمعیت و این‌که حال عمومی خوبی نداشت، نمی‌توانست کسی را به حضور بپذیرد.

فرزند شهریار تصریح کرد: در کل سریال «شهریار» بر مبنای واقعیت نیست و نه تنها همخوانی با زندگی‌ پدرم ندارد، بلکه نوعی اهانت نسبت به ایشان، مادرم و خانواد‌ه‌ ما است.

بهجت تبریزی گفت: این سریال بدون کوچکترین تحقیق و پژوهش سرهم‌بندی و نگارش شده است‌، لذا به عنوان یک رسالت تاریخی، نه به عنوان وارث پدرم که جای خود دارد، بلکه به عنوان یک واصل با استادی که سال‌ها با او زندگی گذرانده‌ام، اعلام می‌کنم که آنچه به عنوان سریال شهریار از شبکه دو پخش شده، ارتباطی با زندگی شاعر بلند‌آوازه ایرانی، شهریار نداشته استmessage 32: by [deleted user] (new)

ادامه ی مصاحبه ی "مریم بهجت تبریزی":
وی افزود: به جرات می‌توانم بگویم حتی یک مطلب مهم که در مورد پدرم باید منعکس شود، در این سریال دیده نمی‌شود و اکثریت مطالب مهم زندگی پدرم مثل شبی که از عشق مجازی به عشق حقیقی رسید و مهمترین شب زندگی او محسوب می‌شود، در این فیلم آنچنان که باید به مردم نشان داده نشده است.
فرزند شهربار خاطرنشان کرد: پدرم وقتی از تبریز به تهران آمدند، 14 ـ 13 ساله بودند و در سنین پایین به دارالفنون به مدت 7 سال درس طب خواندند، ایشان بین 20 تا 30 سال به عشق حقیقی رسیدند و متحول شدند، اتفاقی که برای کمتر کسی می‌افتد ولی در سریال «تبریزی» به هیچ یک از این مسائل پرداخته نشده است.

وی در انتها گفت: پدرم فردی بسیار متدین و مذهبی بودند ولی این مسئله نشان داده نشده است. ایشان حافظ قرآن بودند و آنقدر قرآن خوانده بودند که زبان عربی را از این طریق یاد گرفتند.
آدرس سایت مرجع:
http://www.mytabriz.com/news/?p=11628message 33: by Elnaz (new)

Elnaz | 26 comments من فكر مي كنم اگر سازندگان اين سريال كمي بيوگرافي اين شاعر را مطالعه مي كردند الان اين انتقادات پشت سرشان نبود.message 34: by [deleted user] (new)

نگاهی به سریال «شهریار1
آزاد تبریز- اختصاصی- در بررسی سریال «شهریار» آنچه که بیشتر از تمامی مسائل دیگر قابل اعتنا است و در درجه اول اهمیت قرار دارد شخصیت استاد شهریار است که موضوع اصلی سریال را به خود اختصاص داده است. ابتدا ذکر این مطلب لازم است که روز جمعه بیستم اردیبهشت ماه بعد از پایان سریال شهریار از شبکه دوم سیما، مصاحبه یی با آقای هادی بهجت تبریزی فرزند استاد شهریار پخش شد که علی الظاهر صدا و سیما برای پخش آن اشتهای مفرطی داشت و انگار با این اقدام می خواست خود را از بار روانی سنگینی که در ماه ها به ویژه هفته های اخیر با آن مواجه بود رها کند. انتقاد گسترده بینندگان از سویی و شکایت و اعتراض خانم مریم بهجت تبریزی، دختر استاد شهریار از سوی دیگر، دست اندرکاران سریال، مخصوصاً سیمافیلم را تحت فشار شدیدی قرار داده بود. پخش این مصاحبه که ظاهراً در جواب منتقدان تهیه شده بود توانست تا حدودی از این فشار هر چند به طور موقت بکاهد. ولی یک سوال اساسی در اینجا مطرح می شود و آن اینکه «مصاحبه مورد نظر در چه تاریخی انجام گرفته بود؟
چنان که از متن گفت وگو برمی آمد این مصاحبه بعد از نمایش پایان دوران جوانی و شروع دوران میانسالی استاد در سریال تهیه شده بود و طبعاً اظهار رضایت آقای هادی مربوط به قسمت های پخش شده تا تاریخ ضبط مصاحبه می شد نه تاریخ پخش آن، که با تاخیری یک ماهه همراه بوده است و در این فاصله یک ماهه چندین قسمت دیگر از این سریال پخش شده که اتفاقاً عمده تحریفات و اشکالات در پنج یا شش قسمت اخیر اتفاق افتاده و موجبات اعتراض و گله مندی ارباب نظر را فراهم آورده است وگرنه دوران جوانی شهریار در این سریال که بیشتر ماجرای پرنشیب و فراز عشق او و آشنایی و مراوداتش با استادان شعر و ادب آن زمان رادربر می گرفت به نظر نگارنده نمی توانست محل اشکال جدی باشد.
زیرا هرچند در آن دوران نیز ایراداتی مانند به هم ریختگی زمانی رویدادها و … وجود داشت ولی حداقل شخصیت شهریار زیاد دچار تغییر و تحریف نشده بود و چهره معرفی شده از استاد در دوره جوانی، با صورت واقعی آن چندان تفاوتی نداشت. چنان که گفته شد ایرادات اساسی این سریال عمدتاً به قسمت های اخیر و دوران میانسالی و کهنسالی استاد مربوط می شود، بنابراین نظرخواهی از آقای هادی بهجت تبریزی در اواسط سریال و پخش آن در قسمت های پایانی به منظور تعمیم رضایت ایشان برای همه قسمت ها کاری غیرمنصفانه و در واقع نوعی سوء استفاده رسانه یی به شمار می رود. مطمئناً اگر صدا و سیما بار دیگر در خصوص این سریال به سراغ ایشان برود جواب مورد نظر خود را نخواهد گرفت.
message 35: by [deleted user] (new)

نگاهی به سریال «شهریار2»
از این موضوع که بگذریم راستی شهریاری که طی این همه سال، اعاظم شعر و ادب فارسی و ترکی در ایران اسلامی و کشورهای همجوار و در راس آنها مقام معظم رهبری از منزلت رفیع شعر و هنر او و از مقام منیع شخصیت و اعتقادات اصیل اش سخن ها گفته اند و نوشته اند همین بود؟ همین شهریاری که ما در سریال دیدیم؟ همان شهریاری که، جوانی اش را با دلباختگی و نظربازی و اواسط عمرش را با بطالت و روزمرگی و زمان پیری اش را با بیماری های روحی سپری می کند؟

نکند هدف سازندگان این سریال و به ویژه کارگردان «تابوشکن» (به قول خودش) این بوده که تا جایی که می توانند از منزلت بلند شهریار در اذهان مردم و علاقه مندان به شعر و ادب این مرز و بوم بکاهند و او را تا حد یک شاعر معمولی با تخیلاتی صرفاً عاشقانه تنزل دهند؟

ما در این سریال بیست و دو قسمتی که رو به پایان است از چهره واقعی شهریار جز در چند صحنه کوتاه چه دیدیم؟ این سریال از نیمه دوم زندگانی استاد که دوره پختگی و در حقیقت ظهور و بروز شخصیت شهریاری او است چه روایتی داشت؟ و این سریال کدام دوره از حیات این شخصیت سترگ ادبی و عرفانی را به عنوان دوره درخشان و تابناک او به مخاطبان معرفی کرده است.

در کجای سریال دیدیم آن شهریاری را که بعد از انتباه و انابه به تحجد و شب زنده داری روزگار می گذراند و از ذکر و یاد خدا و موانست با کلام الهی خسته نمی شود؟ کجا بود آن شهریاری که ایام بسیاری را روزه می گرفت و با اشک چشم افطار می کرد؟ شهریاری که به تاسی از مولای خود در کمال فقر و تنگدستی به دستگیری از نیازمندان می شتافت و سهمی از مستمری ناچیز خود را به مستمندان اختصاص می داد در کدام قسمت از این سریال به ما رخ نمود؟ کجا دیدیم شهریاری را که در زمان اقامتش در زادگاه خود تبریز استادان و بزرگانی چون استاد اوستا، استاد سایه، استاد مشیری و امثالهم با اشتیاق تمام به محضرش می شتافتند و در پیشگاه رفیع او اظهار فروتنی می کردند؟ و کجا دیدیم شهریاری را که شهرت و شوکت او مرزها را درمی نوردید؟ نمونه بارز آن نیز نامه یی است که خطاب به اینشتین می نویسد و در آن مضامین بلند و زیبایی از نوع دوستی و صلح و خداپرستی و احساسات پاک و ناب انسانی را به تصویر می کشد. آیا اینها واقعیات زندگی شهریار نبود؟ چرا ما چیزی از آنها ندیدیم؟ آیا هیچ یک از اینها نمی توانست به اندازه یکی از بی شمار صحنه های عاشقانه این سریال اهمیت داشته باشد؟

راستی ما از مقام توسل شهریار به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام که اظهر من الشمس بود و هست در این سریال چه دیدیم جز روایتی ناقص و ناشیانه از ماجرای شعر معروف علی ای همای رحمت..؟

شهریاری شهریار به خاطر ویژگی هایی است که شمه یی از آن به طور مثال و نمونه و مشتی از خروار ذکر شد نه زندگی روزمره و معمولی اش که فضای سریال را به ویژه در دوران میانسالی و کهولت به خود اختصاص داده و موجب شده است فضایی کسالت بار و ملال آور بر داستان حاکم شود. اگر قرار بر این باشد که در ساخت این گونه سریال ها از بزرگان و مشاهیر، مراودات روزمره و محاورات معمولی آنان مورد توجه قرار گیرد چه نتیجه یی جز نقض عرض حاصل می شود؟ جای تامل بسیار است که چرا کارگردان اینقدر اصرار دارد شهریار را برخلاف آنچه بود فردی کاملاً معمولی و فاقد ویژگی ها و برجستگی های قابل تمجید نشان دهد؟ و از این معامله چه نفعی می برد؟
شاید به قول خودش خواسته «تابوشکنی» کرده و شهریار را زمینی جلوه دهد. ما هم می پذیریم که این گوهر تابناک ادب فردی زمینی بوده است ولی با گرایش های آسمانی. و وجه تمایز او با دیگر مردمان عادی و شاعران زمینی همین است و همین مشخصه سخن و شعر او را همانند شعر و آثار دیگر شاعران بزرگ این مرز و بوم جاودانه خواهد ساخت.

مطمئناً تصورات به اصطلاح روشنفکرانه و بهتر است بگوییم خام اندیشانه یک کارگردان هر چند کمال تبریزی باشد نخواهد توانست از درخشش و تلألو این ستاره فروزنده آسمان ادب ایران بکاهد. کسی که لقب شهریاری او ملهم از عالم غیب و بقا باشد گرد فنا بر دامن جاودانگی اش نخواهد نشست و از گزند تحریف و تخریب در امان خواهد ماند.
message 36: by [deleted user] (new)

نگاهی به سریال «شهریار3»
در این سریال آقای کمال تبریزی آشکارا تا جایی که توانسته برجستگی های زندگی و شخصیت شهریار را یا مکتوم و ناگفته گذاشته یا فقط برای جلوگیری از اشکالات و ایرادات احتمالی بعضی از آنها را به شکل ناقص به تصویر کشیده است. به عنوان نمونه در یک صحنه شهریار با همه عشق و ارادتی که به ساحت مقدس حضرات معصومین علیهم السلام به ویژه امیرالمومنین سلام الله علیه داشته در محضر حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی پس از اطلاع از ابراز عنایت آن حضرت به شخص او و قطعه شعر «علی ای همای رحمت…» هیچ عکس العملی از خود نشان نمی دهد و در مقابل این ماجرا که حقیقتاً یک مژده آسمانی برای شاعری مثل شهریار به حساب می آمد ابداً حال تاثر و انفعالی به خود نمی گیرد. شهریاری که برای عنایت آن حضرت حتی به اندازه طرفه العین حاضر بود جان خود را تسلیم کند، آیا نشان دادن این گونه رفتارها از شهریار می تواند با شخصیت حقیقی او سازگاری داشته باشد؟ حال آنکه این ماجرا می توانست دستمایه یی قوی برای پرداختن به شیفتگی و دلبستگی استاد شهریار به ذات مقدس اهل بیت عصمت و طهارت باشد.

جای حیرت و تعجب اینجاست که کارگردان محترم (خدایش انصاف دهاد) در کنار عدم توجه به فضائل اخلاقی و منزلت های معنوی شهریار در موارد متعدد بدون اینکه نیاز و ضرورتی در میان باشد به زعم خودش بعضی ضعف های او را که هر انسانی ممکن است کم و بیش داشته باشد نه تنها مطرح بلکه برجسته کرده است مثل زودرنجی و تندمزاجی شهریار در دوران کهولت؛ سنی که در افرادی مانند او عادی و طبیعی است. حال کارگردان محترم به چه ضرورتی این کار را کرده باید از خودش پرسید. لابد علتی داشته، مثل اقتضای درام و ایجاد تضاد و غیره، همچنان که بنا به گفته نویسنده فیلمنامه (آقای مهدی سجاده چی) آقای کمال تبریزی همسر شهریار را که خانمی باسواد و معلم بوده برای ایجاد تضاد در داستان به صورت زنی بی سواد و خانه دار به تصویر کشیده است. حال که کمال تبریزی اینقدر به فکر ایجاد تضاد در این سریال بوده باید به او تبریک گفت که حداقل در این مورد توفیق زیادی داشته است زیرا توانسته است بین شخصیت شهریار در سریال و شخصیت حقیقی او تضادی ایجاد کند که نه تنها شهریارشناسان، حتی اعضای محترم خانواده او که سالیان سال توفیق همزیستی داشته اند قادر به هضم و حل آن نباشند. مشکل جدی دیگری که در قسمت های مربوط به دوران میانسالی و کهنسالی شهریار دیده می شود نبود کشش و جذابیت لازم در داستان این سریال است و داستان در پنج، شش قسمت اخیر از فقر حادثه و گره و کش و قوس که از ملزومات کار داستانی است به شدت رنج می برد. در حالی که زندگی شهریار خود ذاتاً از افت و خیز کافی و رخدادهای گوناگون برخوردار است. بدون اغراق می توان گفت اگر سازندگان این سریال جریان حیات و حوادث زندگی این شاعر بلندآوازه را بدون دخل و تصرف آنچنانی و فقط با کمی تنظیم و ترتیب حوادث به تصویر می کشیدند از این که هست خیلی جذاب تر و تاثیرگذارتر می شد و به همین دلیل فکر ساخت سریال در این باره فکر درست و بجایی بود که متاسفانه اجرای آن بدون اغراق به افتضاح گرایید.

تخیلات ذهنی نویسنده و کارگردان که در این گونه کارها عنصری حیاتی و سازنده محسوب می شود در این سریال نقشی جز ایجاد خلل و سستی در داستان اصلی و حذف جذابیت های طبیعی و تحریف در حوادث تاریخی و زندگی و شخصیت استاد نداشته است. البته باید انصاف داد که قسمت های مربوط به دوران جوانی شهریار در این سریال وضعیت متفاوتی داشت و جذابیت داستان و مهارت های عوامل سازنده و قابلیت های ستودنی کارگردان را در این دوره نباید از نظر دور داشت. اما در مجموع دخالت های ذهنی و سلیقه های شخصی سازندگان، این اثر بلند را چه از نظر ساختاری و چه از نظر محتوایی تا حد زیادی تنزل داده است. برای اثبات این مدعا فقط کافی است سریال شهریار با سریال «روزگار قریب» مقایسه شود آن وقت معلوم خواهد شد آقای کیانوش عیاری درباره دکتر قریب چه ساخته است و آقای کمال تبریزی با شهریار چه کرده؟ کمالش افزون باد و تبریزی بودنش مکتوم.

http://www.mytabriz.com/news/?p=11866...


message 37: by Elnaz (new)

Elnaz | 26 comments موضوع شهريار و ساخت فيلمي راجع به اين شاعر بلند آوازه چيزي است كه هر سازنده اي ولع ساخت آن را دارد.ساخت اين سريال ابتدا به آقاي كيانوش عياري پيشنهاد داده مي شود كه ايشان ترجيح مي دهندسريالي راجع به دكتر قريب بسازند كه به حق زيباست.
سريال شهريار در كنار تمام مشكلاتي كه به طور كلي دارد در جزئيات هم اشكالاتي به چشم مي خورد مثلا انتخاب سيروس گرجستاني در نقش ميانسالي شهريار.ايشان بازيگر بزرگي است ولي بايد قبول كرد كه اين بار از عهده اين نقش بر نيامد.ايشان فردي طنز پردازندو گاه از اين شيطنت هاي طنز پردازانه ايشان در نقش مي بينيم.طرز حرف زدن و لهجه تركي او بسيار ابتدايي و خنده آور است.آقاي تبريزي بايد كسي را براي اين نقش انتخاب مي كرد كه تسلط كامل به زبان و لهجه تركي داشته باشد.من به شخصه(در فيلم) دوران جواني شهريار را دوست داشتم چون به آن دوران در فيلم بسيار پرداخته شده است.شاعران و هنرمندان بسياري را نشان مي دهد و از روابط شهريار با آنها مي گويد.شعرهاي بسيار زيبايي مي سرايد.شهرت زيادي بين مردم زمان خود پيدا مي كند ولي دوران ميانسالي به گونه اي نشان داده شده كه گويي در آن دوران از شهرتش بين مردم كاسته شده و شهريار در آن دوران تنهاست.


message 38: by Mahsa (new)

Mahsa | 1 comments هوالحق
سلام
من تمام نظرات رو نخوندم ولی سوالی داشتم.
راجع به نقدی که چند شب پیش تو شبکه ی 2 انجام شد نظرتون چیه؟


back to top