Čtenářský klub Cz/Sk discussion

Cloud Atlas
This topic is about Cloud Atlas
59 views
Přečtené knihy > Cloud Atlas - D. Mitchell

Comments Showing 1-9 of 9 (9 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

Illyria (illyriab) | 385 comments prosinec 2012
Jak se vám líbil Atlas mraků? Viděli jste film?


message 2: by Julie (new)

Julie (lamiczka) bohužel to nestíhám číst, momentálně pomalým tempem dočítám The Help (mimochodem výborný oddychovka) a film jsem taky ještě neměla šanci vidět (zatím na něj čtu a slyším rozporuplné názory mých přátel)


message 3: by Jan (new) - rated it 5 stars

Jan (polemarch) | 2 comments Mně se Atlas Mraků velice líbil. Četl jsem v originále, ve kterém jsou podle mého jazykové distinkce mezi jednotlivými příběhy mnohem "prošpikovanější" než v českém překladu. Doteď musím přemýšlet nad malými náznaky autora, kterými se snažil spojit všech šest reinkarnačních příběhů - jako Louisinu nechuť ke zbraním , je to proto, že se jako Robert zastřelila lugerem? Májí tedy životy předcházející nějaký výrazný impakt na životy další? Asi jsem nepostřehl všechny, nebo jsou znatelné jen někde jako u Louisy a Roberta. Nebo otázka jestli jsou první tři příběhy pouze fikcí ve fikci, na druhou stranu, všechny postavy zpochybňují reálnost předcházejícího příběhu.

Film byl báječný jako film. Krásná podívaná, úžasná hudba. Ale reinkarnace herců do nových postav, nebyla podle mého odůvodněna. Tom Hanks začíná jako morální úpadek lidstva, jako Rufus je zase hodný, pak zase zlým gangsterem, pak chybí a pak jeváhavým Zacharym??? Chápu příběh lásky Adama a jeho ženy, který se opakuje v podobě Hae Joa a Sonmi. Ale co se to dělo k čertu s ostatními dušemi a hlavně proč??? A proč má Zachari znaménko v podobě tetování?


message 4: by Jan (new) - rated it 5 stars

Jan (polemarch) | 2 comments Teda Tom Hanks jako Isaac ne Rufus


Jindroush Film jsem neviděl, knihu jsem dočetl s tím, že se cítím být trochu okraden o čas.

Jednotlivé příběhy čteny samostatně nejsou vždy výrazně zajímavé, některé zcela slabé - právník, novinářka, důchodce, post-apo. Nepatrně zajímavější je skladatel a jídlonoška, ale opět, samostatné příběhy ani nevykreslí postavy (s výjimkou skladatele), ani neoplývají nějakým výrazným, objevným dějem.

Někdo může namítat, že síla knihy vychází z propojení příběhů, ale sorry, nevšiml jsem si. Pokud pomineme to, že jeden nebo dva příběhy jsou fikce ve fikci, což jaksi nabourává tu pseudoreligiózní hatmatilku o reinkarnaci, je celé to propojení slabé a nic z něj neplyne, působí na mě dojmem, že tam bylo dodáno až ex post.

Závěr: Jedná se nevyrovnanou sbírku povídek, kde se autor pokusil získat víc líbivým 'balením/slepením', ale nepovedlo se mu to (ale dovedl o tom přesvědčit dost lidí)


message 6: by Illyria (last edited Dec 31, 2012 04:41AM) (new) - rated it 3 stars

Illyria (illyriab) | 385 comments Máma někdy před rokem koupila audiobook, ale nakonec si to chtěla taky přečíst a tak koupila i knihu (obojí v angličtině).
Já jsem dala přednost poslechu, ale často jsem nahlížela i do knihy, abych si něco ověřila či zopakovala.

Začátek mě nebavil a já jsem byla především zmatená. Příběh se však postupně lepšil. Nejvíc se mi asi líbila záhada Luisy Reyové a Sonmi 451, ale nakonec jsem dokázala ocenit všechny části i důmyslně umístěné spojitosti a originalitu příběhu. Když to schrnu, kniha to není špatná, ale četla jsem lepší.

Myslím, že budu ještě dlouho hledat všechny spojitosti - zatím vím opravdu jen o těch nejzjevnějších. Důvěřoval Rufus Luise, protože mu připomínala Roberta?

Usmál se ještě někdo při zmínce o Havlovi? (str. 160 v mém vydání, The Ghastly Ordeal of Timthy Cavendish)

Film jsem zatím neviděla, ale mám v plánu se na něj podívat v nejblišší době a určitě napíšu co jsem si myslela.


Phoe | 2 comments Knížku jsem četla už dřív, takže nějaké ty větší podrobnosti nezvládnu, ale celkově byl dojem pozitivní. Pustila jsem se do ní bez toho, aniž bych jakkoliv tušila její obsah, takže jsem první polovinu knížky strávila rozčilováním se nad tím, proč by někdo psal tolik povídek, u kterých se nedozvím konec. Druhou polovinou jsem tak byla příjemně překvapená a začala si říkat, že něco na tom čtení anotací bude... Větší část příběhů mi přišla čtivá, zajímavá(z těch lepších Sonmi, z těch neoblíbených hned ten první o notáři) a příjemně rozmanitá. Líbilo.


Illyria (illyriab) | 385 comments Film mě velmi příjemně překvapil - ani na chvilku jsem se nenudila a spojitosti mezi jednotlivými příběhy byly mnohem zřejmnější. Nikdy jsem si nemyslela, že něco takového řeknu, ale film byl přinejmenším stejně dobrý jako kniha. Zpravidla mi vadí kolik toho ve filmu změní a vynechají, ale tentokrát mi to nevadilo. Pro jednou musím připustit, že to možná nezměnili k horšímu...

To že herci hráli víc rolí mi připdalo zbytčné, ale na druhou stranu mi to nevadilo. Kdyby mi to máma předem neřekla, snad bych si toho ani nevšimla.


message 9: by Kris (new)

Mermaid Kris (themermaidkris) Přiznávám, že vzhledem k šílenství ohledně konce roku jsem se ke knize nedostala. Dostala jsem se ale k filmu a musím říct že mě od knihy radikálně odradil. U mě to aspiruje na kravinu roku. Možná dám časem šanci knize.


back to top