Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “. . . And Then There Were None” as Want to Read:
. . . And Then There Were None
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

. . . And Then There Were None

4.14  ·  Rating details ·  305 ratings  ·  34 reviews
A short science-fiction book depicting a Terran ship, whose crew generally ascribe to social hierarchies and capitalist principles, landing on a planet inhabited entirely by matter-of-fact anarchists. In many ways, this can be called a farce and a satire. A text can be found on abelard.org, and possibly in other places.
. . . And Then There Were None was later expanded into
...more
70 pages
Published (first published June 1951)
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about . . . And Then There Were None, please sign up.

Be the first to ask a question about . . . And Then There Were None

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.14  · 
Rating details
 ·  305 ratings  ·  34 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of . . . And Then There Were None
Konserve Ruhlar
Aug 09, 2016 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Müthiş bir yeni dünya kurgusu. İnsanın içinde yaşayası geliyor. Süper bir kitapçı açardım orada. Tek yapman gereken okumak istemek olurdu. Parayla satın alamayacağın şeylerin dünyasına buyurmaz mısın?
Sercan Vatansever
Metis iyi ki var. Klasik olmamasını geçiyorum bu kadar kıyıda köşede kalmasına daha fazla hayıflanacağım bir yapıt olamaz. İnsanlığın durumunu böylesine esprili ve zekice gözler önüne sermesi hayranlık uyandırıcıydı. Bu kadar kısa olup da böyle dolu bir kitap daha okumadım. Ben de bir Gand olmak istiyorum.
Ö. O.
Tuncer Şengöz
Dec 27, 2018 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: science-fiction
Bugünlerde piyasada bulunmayan (ve en kısa zamanda yeni baskılarını beklediğimiz) Metis Bilim Kurgu serisinin ilk kitabı. Bilim Kurgu'nun Altın Çağı'ndan kalma çok hoş bir öykü. 1951 yılında Astounding'de yayımlanmış. Dili ve kurgusu çok eğlenceli. Kitabı 1995 yılında satın almışım. O günden beri okunmayı bekliyordu. Geç de olsa, iyi ki okudum dediğim kitaplardan biri.
Tammie
A Terran ship, whose crew generally ascribe to social hierarchies and capitalist principles, land on a planet inhabited entirely by matter-of-fact anarchists. In many ways, this can be called a farce and a satire.

...And Then There Were None is one of four short stories I read for our book club this month and I found it to be quite a fun read. A spaceship lands on a planet that has never been visited by one, and to the surprise of the crew the local population could care less and tell them to
...more
Kayıp Rıhtım
Eric Frank Russell’ın Metis Bilimkurgu dizisinden çıkan tek kitabı. Hikayemiz, emir komuta zincirine ölümüne bağlı insanların, bir uzay aracı ile farklı bir gezegene inmesiyle başlıyor. Daha evvelki yıllarda da Dünya’dan birçok insanın ziyaret ettiği bu gezegende yaşayan halk kendilerini “Gand” ırkı olarak adlandırıyorlar. Uzay araçlarıyla gezegenlerini ziyaret eden Dünyalılar’a ise “Antigand” diyorlar.

Özgür bir halk olan Gandlilerin dünyasında kimse kimseden üstün değildir ve hiç kimse bir
...more
Arzu
Aug 01, 2016 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: roman
son zamanlarda okuduğum en keyifli kitap..

baskısı yok, bu yüzden sahaflardaki fiyatlar da oldukça yüksek..
merak eden, okumak isteyen varsa e-pub, mobi formatını gönderebilirim.
Tim
Jan 26, 2014 rated it it was amazing
Pure genius. I have read countless 'classic' SF stories and this one sets itself apart. It might have some slightly dated bits here or there as compared to how we view space travel now versus the view of it in the '50's but that doesn't impact the merit of the story at all. This is just plain great and appeals to me in so many ways. Utopian? For me it would be.

I will be harassing all my friends into reading this - for their own good. Of course, they could always say "I won't."
Gülay Cansever
Feb 28, 2019 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Bu kadar kısa ama dolu dolu bir kitap. Pek çok yoruma katılıyorum. Niye baskısı yeniden yapılmıyor bu kitabı herkesin okumasını isterim.
Yev
Jun 14, 2014 rated it really liked it
I have an inherent distrust of stories that try to make a point or teach a lesson, that's why I could never bring myself to read Ayn Rand's novels, despite my libertarian views. This, however, was a delight. It reads fast and light and, despite it's predictable course, never fails to entertain.
Denise
Jun 02, 2013 rated it it was amazing
Great story of a free or anarchist society. Really appeals to my distaste for being told what to do. A friend suggested I read this. I consider her a good influence while those who aren't willing to consider saying "I won't" might not agree.
Ümit Mutlu
Sivil itaatsizlikle ilgili çok güzel, hiciv dolu bir kitap. Birçok yerde çok da eğlenceli. Her şeyi reddeden ve "üst" kavramına tamamen yabancı bir topluluğa ne yapabilirsiniz ki? Yok etseniz bile işinize yaramaz.

"Matt masanıza geldi mi?"
"Evet. Ama bize servis yapmayı reddetti."
Omuzlarını silkerek "Onun hakkı bu," dedi kadın. "Herkesin reddetme hakkı var. Özgürlük bu işte, değil mi?"
"Biz ona isyan deriz," dedi Gleed.
"Çocukluk etme," diye payladı kadın.


Ayrıca bunu seven "Katip Bartleby"yi de
...more
Sinem Akyıldız
Okurken müthiş eğlendim. Gandlı olabilir miyim acaba diye düşünmedim değil :)
Batuhan Can
Apr 28, 2016 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Okumaktan bu kadar çok keyif aldığım başka bir kitap olmamıştı."Gand"lara hayran olmamak elde değil.Keşke bize de bu boktan para düzenine hapsolmuş dünyadan gidip başka gezegenlerde kendi düzenimizi kurma şansı verilebilse . Özellikle "mec" kavramına bittim para yerine ihtiyacı olan birinin işini yapmanız ve ona "mec"buriyet yüklemeniz ve eğer ondan alabileceğiniz bir şey yoksa onun sizi mec yüklediği başka birine yönlendirmesi... Herkes istedigini yapmakta veya yapmamakta özgür sivil ...more
Koray Korkusuz
Apr 30, 2018 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: e-book
Russell'den harika bir Yeni Dünya betimlemesi. Paranın olmadığı, özgürlüğün öncelik olduğu, herkesin eşit olduğu okurken gidip orada yaşayabilsem dediğim bir dünya ... Harika anlatımı ile bir solukta okuyup bitirilen bir kurgu olmuş. Bitirilen derken sadece sayfalar bitti sanırım bu dünya çok uzun bir süre kafamın içinde dönüp duracak... Hiç bir zaman kuramayacağımız bir dünya olacak belki ama hayali bile güzel bir dünya ...

Bir gün bir Gand olabilmek dileği ile ...
Rao Kasibhotla
Sep 21, 2013 rated it it was amazing
Originally read a Telugu translation but recently read the English original. I get it, but the anarchist angle of this book, as suggested by several reviews here, is new to me. Having read this while growing up in India, the Gandhian principle of non-cooperation to an autocratic authority seemed quite normal to me.
Açelya Babili
Jul 02, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: favourites
Bu kitap muhteşem. Fazla bir şey söylemeye gerek yok bu kitapta kafamızı kurcalayan ve ilerlememizi engelleyen birçok sorunun tek bir cevabını buluyoruz. Çok güzel ve kesinlikle okunmalı.

Bilim kurgunun en sevdiğim yanı gelecekte geçen bir olayı anlatırken toplumun şuanki sorunlarına da zekice cevap vermesi. Çok kısa ama çok büyük bir kitap. Okunmalı ve son olarak Metis iyiki var
Ali Berk Çetinbudaklar
Bradbury ve Adams tarzı bir espritüel anlatım tarzı vardı tabi ben Bradbury'e daha çok benzettim.Aynın onun gibi en sıradan olayları gülünç bir hale sokarken göndermek istediği mesajı alttan alttan bilinçaltımıza yerleştiriyor E.F.R. de . Kindle'imi alır almaz diğer öykülerine de bakacağım.
Mick
Sep 18, 2012 rated it really liked it
Shelves: sf
Go ahead, read this, awaken the anarchist inside yourself. John W. Campbell's court-jester in fine form.
Matthew
Oct 09, 2016 rated it really liked it
Shelves: all, ebook, in-trello
Honestly if you don't like this then you probably don't like freedom. Sorry.
Dato Samniashvili
Jun 12, 2017 rated it liked it
Anarchy in sci-fi !

მიუხედავად ზემოთ ხსენებული კონცეფციისა, ზედემტად საბავშვო წიგნია. პერსონაჟები საერთოდ ზედაპირულები არიან. ღმერთმანი, ჩემი საყვარელი ჟანრია, მაგრამ რაც არ მომწონს და რაც ძალიან ხშირად გვხვდება ესაა საი ფაი ავტორების მიერ ძალიან საინტერესო იდეის მიფუჩეჩება. თავად პერსონაჟებს, ენას და სიუჟეტის განვითარებას 3 ზე ნაკლებიც ეკუთვნის, უბრალოდ იდეას არაუშავს. თავად იდეა კი ისეა გაშლილი, თითქოს ვინმე 15 წლის მოზარდის დაწერილი იყოს, რომელმაც გუშინ წაიკითხა კროპოტკინი : ))
Ülkü Korkmaz
Dec 22, 2019 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Bu kadar küçük kısa bir öykünün içinden çıkamayacağımı hiç düşünmemiştim başlarken ama son okumamın üstünden neredeyse 3 yıl geçiyor ve ben hala bu kitabı ve bende yarattığı düşünceleri düşünüyorum. Gerçekten baş ucu olması gereken bir kitap ve bunu sadece bilim kurgusundaki ince işlenmişlik ve anlatımı yüzünden değil aslında anlatmak istediklerine de çok kafa yorduğum için söylüyorum.
Cenk Tekin
Jul 20, 2018 rated it it was amazing  ·  review of another edition
This review has been hidden because it contains spoilers. To view it, click here.
André Bernhardt
Oct 12, 2019 rated it liked it
Las den deutschen Raubdruck "Planet des Ungehorsams". Mehr politisches Statement als literarische Science-Fiction Sensation - aber nun gut: Melob! Erinnert uns praktischerweise daran, dass wir nichts wirklich machen müssen.
Ahmet
Jul 20, 2019 rated it it was ok
Mülksüzler'in daha basit kurgulu daha kötü yazılmış mizahi hali.
Hakan Basgun
Sep 23, 2019 rated it it was amazing  ·  review of another edition
okuduğum en iyi kitaplardan biri
Laur-Marian Mertea
Oct 08, 2018 rated it it was amazing
There are so many parallels with real life that I don't want to spoil this beautiful story.
Jonathan S. Harbour
Apr 06, 2018 rated it did not like it
Mostly incomprehensible. social satire about racism or something...
VeRMiNaaRD
Dec 28, 2014 rated it really liked it  ·  review of another edition
This review has been hidden because it contains spoilers. To view it, click here.
Nick
Oct 23, 2010 rated it really liked it
Funny, sweet, and short, like a talking brownie.
Viktor Malafey
Sep 30, 2014 rated it really liked it
Читати в перекладі — втратити половину насолоди.
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • The Marching Morons
 • Vintage Season
 • The Ballad of Lost C'mell
 • Universe
 • Nerves
 • Call Me Joe
 • Who Goes There?
 • With Folded Hands...
 • The Complete Stories of Theodore Sturgeon, Volume VI: Baby Is Three
 • The Science Fiction Hall of Fame: Volume II A (The Science Fiction Hall of Fame, #2A)
 • The Martian Way and Other Stories
 • The Eye of the Heron
 • Definitely Maybe
 • Behold the Man
 • Planet of Exile (Hainish Cycle #2)
 • A Martian Odyssey
 • The Devil Knows You're Dead (Matthew Scudder, #11)
 • Yılkı Atı
See similar books…
Eric Frank Russell was a British author best known for his science fiction novels and short stories. Much of his work was first published in the United States, in John W. Campbell's Astounding Science Fiction and other pulp magazines. Russell also wrote horror fiction for Weird Tales, and non-fiction articles on Fortean topics. A few of his stories were published under pseudonyms, of which Duncan ...more
“Do you mind?’ He inquired politely as he lowered himself into the chair.

‘Do I mind what?’ She examined his ears as if they were curious phenomena. ‘Rabies, dogs, aged relatives or standing around in the rain?’

‘Do you mind me sitting here?’

‘I can please myself whether or not I endure it. That’s freedom, isn’t it?”
1 likes
“What does
this F. — I.W. mean?”
“Initial-slang,” informed Baines. “Made correct
by common usage. It has become a worldwide
motto. You’ll see it all over the place if you haven’t
noticed it already.”
“I have seen it here and there but attached no importance
to it and thought nothing more about it. I
remember now that it was inscribed in several places
including Seth’s and the fire depot.”
“It was on the sides of that bus we couldn’t
empty,” put in Gleed. “It didn’t mean anything to
me.”
“It means plenty,” said Jeff. “Freedom — I
Won’t!”
“That kills me,” Gleed responded. “I’m stone
dead already. I’ve dropped in my tracks.” He
watched Harrison thoughtfully pocketing the plaque.
“A piece of abracadabra. What a weapon!”
“Ignorance is bliss,” asserted Baines, strangely
sure of himself. “Especially when you don’t know
that what you’re playing with is the safety catch of
something that goes bang.”
“All right,” challenged Gleed, taking him up on
that. “Tell us how it works.”
“I won’t.” Baines’ grin reappeared. He seemed to
be highly satisfied about something.
“That’s a fat lot of help.” Gleed felt let down, especially
over that momentary hoped-for reward.
“You brag and boast about a one-way weapon, toss
across a slip of stuff with three letters on it and then
go dumb. Any folly will do for braggarts and any
braggart can talk through the seat of his pants. How
about backing up your talk?”
“I won’t,” repeated Baines, his grin broader than
ever. He gave the onlooking Harrison a fat, significant
wink.
It made something spark vividly within Harrison’s
mind. His jaw dropped, he dragged the plaque from
his pocket and stared at it as if seeing it for the first
time.
“Give it back to me,” requested Baines, watching
him.
Replacing it in his pocket, Harrison said very
firmly, “I won’t.”
Baines chuckled.

“Some people catch on quicker than others.”
1 likes
More quotes…