Kaksi naista miesten hallitsemassa viikinkimaailmassa.
Ennalta määrätty kohtalo.
Karhun kirous kaiken yllä.
Karhun morsian on tiivistunnelmainen fantasiaromaani Surmankylän Aslaugista ja Suolakarin Freydisistä. Toisilleen tuntemattomat naiset kulkevat kohti sukupolvia vanhaa kohtaloa, joka ratkaisee paitsi heidän myös kylien tulevaisuuden. Alistuvatko naiset kohtaloonsa, vai etsivätkö he oman tiensä huolimatta siitä, mihin muinaiset valat ja kunnia heitä velvoittavat?
Suomalaisesta ja skandinaavisesta mytologiasta ammentava romaani pureutuu sukupuolisen vallan kysymyksiin. Karhun morsian voitti Liken ja Tähtivaeltajan järjestämän spekulatiivisen fiktion kirjoituskilpailun.
Kuuntelin Karhun morsiamen äänikirjana. Tunnelmallinen ja varsin verkkainen tarina kahdesta naisesta viikinkiaikaisessa maailmassa. Törmänen taitaa upeat luontokuvaukset ja ajan henkeen sopivan tyylin. Taustatyö on tehty tinkimättömästi. Vahva suositus kaikille historiallisen romaanin ja spekulatiivisen fiktion ystäville.
Minuun vetoaa suomalaiseen ja pohjoismaiseen mytologiaan pohjautuva fiktio ja tässä sitä oli, mukaansatempaavassa paketissa. Karhumyyttiä, viikinkimaailmaa ja ripaus yliluonnollista. Mukavaa jos tarina saa jatkoa!
Katja Törmäsen mielikuvituksellinen fantasiateos Karhun morsian sijoittuu varhaiselle viikinkiajalle Norjan kaakkoisrannalle. Tarinan päähenkilöitä ja kertojia ovat kaksi nuorta naista, joista Aslaug asuu Surmankylässä ja Freydis Suolakarissa. He molemmat ovat Karhun morsiamia. Seudulla on palvottu Karhua jo monta sukupolvea. Viikingit antoivat jumalille ihmisuhreja ja uhrasivat muutenkin kaikesta mahdollisesta lepytelläkseen tai pyytääkseen jotakin jumalilta. Ennen valloitusretkelle lähtemistä uhrattiin ja juhlittiin ja jälleen uhrattiin ja juhlittiin, kun palattiin takaisin kotikylään. Karhun morsian voitti Liken ja Tähtivaeltajan järjestämän spekulatiivisen fiktion kirjoituskilpailun vuonna 2016. Kirjan tarinassa on käytetty sujuvasti ja vetävällä tavalla suomalaista ja pohjoismaista mytologiaa, historiaa, vanhoja uskomuksia, loitsuja ja jumalten palvontaa, joista Karhu on jumala, joka vahvimmin suojelee ja varjelee, mutta myös kurittaa. Karhun morsiamet oli tarkoitettu vain päälliköiden vaimoiksi. Kirja pureutuu vahvasti sukupuolisen vallan kysymyksiin, sillä viikinkiaika oli miesten hallitsemaa aikakautta. Vahvat miehet, taistelut vallasta ja vallattujen kylien ihmisten ottaminen orjiksi, väkivallan ihannointi. Naisten paikka oli kotikylässä. Tähän mielikuvitusta vauhdittavaan tarinaan on tulossa onneksi jatkoa. Seikkailu viikinkiajalla odottaa lukijaansa.
Tämä kyllä osui ja viihdytti. Viikinkimaailmaan uppoava fantasiatarina, johon yhdistyy uskontoa, taruja ja myyttejä sekä yhteisöjen valtakamppailuja – ja mikä on sitten naisen paikka kaikessa tässä, sen saamme nähdä. Törmänen kirjoittaa sujuvaa, jäntevää tekstiä, jota lukee ilokseen ja viihtyäkseen.
Romantisoitu viikinkitarina kahdesta kohtalon yhteen liittämästä nuoresta naisesta. Kaunista luonnon kuvailua. Viikinkiaikaan sijoittuva tarina oli ihan mielenkiintoista kuunneltavaa. Kuuntelin kirjan äänikirjana. Annoin 3⭐, 3 1/2 ⭐ olisi parempi.
Viikinkiajasta ja karhunpalvonnasta vaikutteita ottava tarina. Rajanvetoja ja rajanylityksiä. Rituaalit, tapakulttuuri ja loitsut elävöittivät kirjan maailmaa ja nivoutuivat todellisuuden eri kerroksiin. Paljastettiin paljon, mutta ei silti sorruttu vääntämään rautalangasta. Kieli oli kaunista ja soljuvaa.
Päähenkilöt jäivät itselleni etäisiksi ja heidän kasvutarinansa tuntui jäävän lähtökuoppiinsa, tai ainakin toteutuvan yllätyksettömästi. Heidän sijaan tykästyinkin enemmän vanhaan suorasanaiseen parantajaeukkoon, Sigruniin.
Tässä kirjassa oli niin paljon lupausta, mutta jotain jäi puuttumaan. Törmäinen kirjoittaa uskomattoman kauniisti. Hän käyttää suomen kieltä koko sen upeudessa ja nokkeluudessa ja saa koko kirjan tuntumaan runolta. Pidin myös tarinan asettelusta ja päähenkilöistä. Ongelma mielestäni oli itse tarinan kulussa. Juonella ei tuntunut olevan tiettyä päämäärää ja asioita tapahtui umpimähkään. Jäin kaipaamaan jotain suurempaa lopetusta, jossa kaikki hienot hahmojen tarinat oltaisiin punottu yhteen.
Hyvin kirjoitettu, mutta melko tuskainen kirja. Suurimman osan ajasta seikkailuihin osallistuvat kulkevat pelon hetkestä ja ahdistuksesta aina uuteen pahan olon hetkeen.
Muutama onnen leimahdus vain viiltää syvemmälle myöhemmin nousevien pelkojen ja tuskan aallot. Sujuva teksti saa tarinan soljumaan, mutta jättää lopulta minut tyhjäksi.
Tyhjyydestä huolimatta suomalaiset loitsut tuntuivat sopivan maailmaan upeasti. Hienosti kudottu maailma, jossa seikkaili uskottavia ihmisiä.
Mikä ihanan tunnelmallinen seikkailu! Viikinkien aikaan sijoittuva tarina, jossa keskiössä ovat naiset — kaksi Karhun morsianta — sekä muinaisusko, loitsut, ja myös kylien sisäinen valtapolitiikka (eli mieshallitsijoiden hölmöilyt). Tahti on verkkainen, mutta Törmäsen kieli niin kaunista että se ei ollenkaan haitannut, tuntui kuin itsekin olisin tallustellut metsässä tätä lukiessa.
Bonuksena karhut on myös 7% vähemmän pelottavia nyt.
Tässä kirjassa oli paljon sellaista, mistä pidin, mutta samalla lukukokemusta hieman häiritsi etenkin lopun käänteet sekä hahmojen samankaltaisuudet - jouduin pitkään tarkistamaan takakannesta, kuka oli kukin. Ehkä kerrontatyylillä olisi voitu selkeyttää eroa. Tarinan verkkaisuus vaati hetken totuttelua, mutta lopulta nautin hitaasta tahdista, ja uskonnon erilaiset tulkinnat herättivät ajatuksia oman maailman menosta.
Tosi erilainen kuin mitä olin odottanut: hidastempoisempi ja vähemmän juonipainotteinen. Toisaalta koin, ettei hahmojenkehitystäkään ollut ihan niin paljon kuin olisin halunnut, tai ainakaan en osannut välittää hahmoista riittävästi. Kielenkäyttö sen sijaan oli kaunista ja tunnelma välittyi vahvasti.
Kauniisti kirjoitettu ja tunnelmallinen teos, joka jättää pohtimaan, oliko tämä fantasiaa vai historiallista fiktiota. Nopea etenemistahti, hahmogallerian laajuus ja oudot sukulaisuussuhteet jättävät maailman kuitenkin hieman etäiseksi.
Tämä kirja oli löytö. Se imaisi mukanaan. Törmäsen henkilöhahmot ja tapahtumat olivat kiehtovia ja tarinat sulautuivat riittävän yllättävästi toisiinsa. Ehdottomasti haluan lukea lisää hänen kirjojaan.
Tykkäsin kovasti, vaikka tuntuikin että oli omaan makuun vähän liiaksi sensuroitu tarinaa :D Tälle on ilmeisesti itsenäinen jatko-osa tekeillä, sitä odotellessa.
Erittäin tiivistunnelmainen tarina viikinkiajasta Suomessa. Kirjassa tulee ansiokkaasti esille kalevalainen perintömme. Kahden toisistaan erotetun näkijäsisaruksen tarina pitää kiinni loppuun asti!
Tämä oli oikein tunnelmallinen tarina. Törmänen luo hienosti kuvaa siitä, millaista elämä kauan sitten Suomessa on voinut olla. Erityisesti pidin siitä, miten magiaa on kuvattu, vähän samaan tyyliin kuin Cornwell Artturi-trilogiassaan.
Luin tarinan oikein mielelläni ja oli kiinnostavaa nähdä, mihin eri henkilöiden kohtalot johtavat. Kuitenkin kirjan loppuosa jäi vähän laimeaksi. Päätökseen asioita kyllä saadaan, mutta jotenkin kirja vain... loppuu.
Joka tapauksessa kannatti lukea ja jos sellainen suhteellisen realistinen kuvaus vanhasta Suomesta kiinnostaa, kannattaa ilman muuta tutustua tähän.