Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “لذتی که حرفش بود” as Want to Read:
لذتی که حرفش بود
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

لذتی که حرفش بود

3.40  ·  Rating details ·  620 ratings  ·  133 reviews
‫لذتی که حرفش بود مجموعه‌ای است از ناب‌ترین تجربه‌های به‌ظاهر پیش‌پاافتاده و هرروزه‌ی ما. مجموعه‌ای از بدیهیات، آن‌قدر که کمتر کسی به‌شان فکر می‌کند. پیمان هوشمندزاده و منطق روایی ساده و روانش، کولاژوار قطعاتی از مشاهدات هر انسانی را از پیرامونش و خاطراتش کنار هم چیده، جوری که برای خواننده چاره‌ای جز حیرت کردن نمی‌ماند. این تکه‌ها و در کلیت‌شان این مقالات، عریان‌کننده‌ی یک ...more
Paperback, 102 pages
Published December 2015 by چشمه
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 3.40  · 
Rating details
 ·  620 ratings  ·  133 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of لذتی که حرفش بود
Sara Kamjou
این کتاب مجموعه داستان نه، مجموعه افکار و ایده‌های نویسنده‌ با موضوعیت شغلش یعنی عکاسیه که برای بیانشون گاهی مثال هم زده یا داستانی تعریف کرده.
یک سوم اول کتاب برام لذتبخش بود و سبک نویسنده با اینکه انسجام نداشت برام تازه و جذاب بود.
از نیمه‌ی دوم کتاب طنز قلم نویسنده رو به کاهش رفت و محتوا از بیشتر داستانی بودن به سمت ایده‌پردازی (با نگاه از بالا و نسبتا قضاوتی) تغییر مسیر داد که جذابیتش رو برای من کم کرد.
هیچکدوم از فصل‌ها ابتدا و انتها نداشتن، خط‌داستانی یا ایده‌پردازی مشخص وجود نداشت و پراکندگی
...more
Ghazaleh
Apr 15, 2017 rated it it was ok
خيلي زياد پراكنده گويي داره.
Sanaz
Dec 20, 2016 added it
نویسنده کتاب یک عکاس است و خواندن تجربه هایش و دیدی که به مسائل داشت جالب بود. از آن کتاب هایی که می شود بگذاری گوشه کیفت و با خیال راحت موقع سوار شدن به تاکسی و اتوبوس و راه رفتن در خیابان بخوانی و با نویسنده در برخی بخش ها هم عقیده باشی. در بعضی قسمت ها بیان کتاب آن قدر صادقانه است که آدم جا می خورد. خیلی واضخ و صریح حرف را زده و رفته که این به نظرم خوب بود. تک نگاری های فراموشی و سکوت و خیال از بقیه بهتر بود. بیان کتاب هم ساده و روان بود. چون شخصا به عکاسی علاقه دارم، شرح ها و توضیحات کتاب در ...more
Hilda hasani
Feb 13, 2020 rated it liked it
Shelves: irani, jostar
پیمان هوشمندزاده عکاس است. عشق و علاقه اش در این کتاب با صحبت از عکاسی در زمینۀ موضوعات مختلفی چون سکوت و خیال و لذت است. اگر با این پیش فرض کتاب را دست بگیریم که هوشمنزاده نخواسته داد سخن سر دهد و حرف مهم و تعیین کننده ای بزند از «لذتی که حرفش بود» لذت خواهیم برد. پراکندگی گویی های کتاب ممکن است به مذاق خوش نیاید اما صمیمیت آن را نمی شود نادیده گرفت.
Orki De
Oct 31, 2017 rated it liked it
Shelves: دیگر
پراکنده گویی های نویسنده با مثال و نمونه هایی از تجربیاتش در عکاسی.
مثل نوشته های وبلاگی میمونه، قشنگه ولی معلوم نیست قرار به کجا برسه.

بعضی پاراگراف ها قشنگ و جالب بود ولی در کل خسته کننده و طولانیه به نظرم
Alireza
May 29, 2016 rated it really liked it
یادداشت‌های پیمان هوشمندزاده در این کتاب، همانقدر که می‌تواند برای یک عکاس و ذهنش جذاب و خواندنی باشد برای مخاطب غیرعکاس هم جالب توجه است. ظرافت نگاه پیمان هوشمندزاده همانطور که در عکس‌ها و حرف‌هایش پیداست در فرم نوشتارش نیز مشخص است و از این نظر کتاب از جنبه "نوشتن" هم خواندنی است.
از خواندنش لذت بسیاری بردم و پیشنهاد می کنم بخوانید.

پی نوشت: طراحی جلد کتاب خیلی خوب است. با وجود اینکه چشمه ناشر کتاب است، قیمت مناسبی هم دارد.
Elham Ghafarzadeh
Apr 03, 2017 rated it it was amazing
سال‌ها پیش برای خود مجموعه مقالاتی راجع به موضوعاتی مشخص می‌نوشتم بسیار مشابه آنچه در این کتاب خواندم.. گویی دست نوشته‌هایِ تازه پیدا کرده‌ی خویش را می‌خواندم و نمی‌توانستم لذت ببرم چرا که خود را نویسنده نمی‌دانم و مدام به خود یادآوری می‌کردم که من کتابی چاپ نکرده‌ام و آن وقت جورِ دیگری نوشته‌ها را می‌خواندم و لذتی که حرفش را بود می‌فهمیدم..
Morvarid
Mar 12, 2016 rated it really liked it
ساده و روان و دوست‌داشتنی. قسمت‌هایی بود که حس کردم نوشته از ریتم می‌افتد ولی موضوع، جذابیت‌ش رو حفظ می‌کرد. برای منی که همیشه عکاسی را دوست داشته‌ام ورود به دنیای ذهن یک عکاس جالب بود. طرح روی جلد یکی از بهترین طرح‌هایی‌ست که دیده‌ام.
Zahra
Jun 21, 2018 rated it liked it
افکاری که ممکنه تو ذهن هرکدوممون مرور بشن،اما از دید یه عکاس.خوندنش خالی از لطف نبود.
Sara Bagheri
Feb 07, 2016 rated it liked it
در مجموع کتاب را نپسندیدم. به نظرم مهم ترین اشکالش عدم انسجام بود. این که کتاب شش تک نگاری درباره زیستن و دیدن است قبول، اما هر تک نگاری نیاز به انسجامی دارد که در این کتاب جایش خالی بود. این ناپیوستگی ارتباط با فضای ذهنی نویسنده را دشوار می کند. خیلی جاها احساس می کنی نویسنده به بیان روایت ها و ماجراهای مختلفی دست زده تا آنچه در ذهن دارد را به خواننده برساند اما موفق نشده است و تعدد روایت ها بیشتر احساس ناپیوستگی و مغشوش بودن ایجاد کرده است.
گاهی در طول کتاب با تکه های خوب و دلچسبی رو به رو می ش
...more
Fatemeh Javaheri
Oct 30, 2018 rated it really liked it
خوندن این کتاب برام خیلی لذتبخش بود
حرف زدن راحت نویسنده درمورد زندگیش و ارتباطش با شغلش که عکاسی بود برام جالب بود
پاییز نود و هفت (آبان)
Saeedeh bahadori
Jul 13, 2016 rated it liked it
مجموعه 6 دست نوشته، مقاله نمی توان گفت زیرا انسجام مقاله را ندارند و داستان هم نیست. حرف هایی است در مورد موضوعاتی جذاب مثل سکوت، مثل لذت و باقی چیزها از این دست که جای سخن درموردشان بسیار است. اوایل کتاب شاید برایم نوع متن عجیب بود و اینکه چرا باید نظرات شخصی یک نفر اینطور محبوب شود در حالیکه من حتی در چرایی چاپ آن بصورت کتاب درمانده ام! اما کم کم با گذشت زمان و همراه شدن با نویسنده، از شخصیتش، طرز فکرش و نگاهش خوشم آمد. تمام نوشته ها در موضوع عکاسی با هم تفاهم داشتند و موضوعات در قالبی کلی که ...more
maryam
Jul 10, 2016 rated it liked it
پیمان هوشمندزاده آدم باهوشی است و همین توقع آدم را بالا می‌برد از کارش. کتاب در مجموع ایده‌های خوبی داشت که انگار کمی از سر بی‌حوصلگی پرداخت خوبی نشده بود و بیشتر از نوشته حس این را می‌داد که حرف‌هایش را کسی پیاده کرده باشد. بهترین مقاله‌اش همان آخری است: در مورد عکاسی از خویشتن عریان
nigo0ol
Nov 20, 2016 rated it really liked it
اگه عاشق عکاسی باشین این کتاب کلی حس خوب و همدردی در زمینه ی عکاسی داره، که وقتی دچار روزمرگی عکاسی شدین بهتون انگیزه دوباره شروع کردن رو میده
Zahra-T
خسته کننده بود+خیلی پراکنده گویی داشت...احساس می کردم دارم دفتریادداشت شخصی نویسنده رو می خونم.
sotoodeh
Jul 04, 2018 rated it liked it
ما با خيال زنده‌ايم. به همين دلخوش‌کنک‌هاي ساده، به همين گريزهاي کوچک خوشبختي. واقعيت همان خط صاف تکراري هميشگي ا‌ست که فقط راه برگشت ندارد و با همين برگ برنده يک عمر مشغول‌مان مي‌کند. اما خيال، پرواز است. ما با خيال جهان را وسيع مي‌کنيم. جهان را قابل‌تحمل مي‌کنيم.

مارکز کتابي دارد به اسم يادداشت‌هاي پنج‌ساله، بهمن فرزانه کتاب را ترجمه کرده. يادداشت‌هاي پراکنده‌اي که بين سال‌هاي هشتاد تا هشتادوپنج ميلادي نوشته شده. نويسنده توي اين کتاب دائم تاکيد مي‌کند که اتفاقات عجيب‌و‌غريب دنيا واقعيت دارند.
...more
Julie
Dec 28, 2016 rated it really liked it
متن روانى داشت، اولين كتابى ست كه ازين نويسنده ميخوندم، به عكاسى علاقه ندارم، ازينكه ازم عكس بگيرنن هم خوشم نمياد، تم اين كتاب عكاسى بود اما موضوع بحث جالبى درباره همه چى بود كه خيلى وقتها نقداز خودش من رو ياد ديويد سداريس كه خيلى دوسش دارم مينداخت. دراولين فرصت كتاب رو ميدم به دوستم كه به عكاسى علاقه داره
Nahid Khassi
Jul 28, 2016 rated it it was ok
بیشتر شبیه وبلاگ خوندن بود.
Mohammad Hanifeh
از وقتی یادم میاد، عاشق عکاسی بوده‌م. چند سالی هم می‌شه که به عنوان مخاطب، عکاسی رو دنبال می‌کنم و از گشت و گذار تو سایت‌های عکاسی و عکسْ دیدن سیر نمی‌شم و از خوندن هر چیز به‌دردبخوری در این مقوله، استقبال می‌کنم. خودم هم خیلی مبتدیانه و با گوشی، تمرینِ عکاسی می‌کنم. (مثل همهٔ آدم‌ها!)

لذتی که حرفش بود، تجربه‌های نویسنده از عکاسی است و برای کسی که به این موضوع علاقه‌مند باشه، ایده‌های قابل تأملی داره. خوندنش لذت‌بخش بود.
Mohammad Kamelan
انصافا باید اعتراف کنم امتیاز دادن به این کتاب سخت‌ بود.
از یک طرف با نثر دلنشین آقای پیمان هوشمند‌زاده سروکار داریم و از طرف دیگر عدم انسجام مطالبِ کتاب تجربه خوندن این نثر شیرین رو تلخ می‌کرد.
عادت ندارم کتاب رو نیمه‌تمام، تمام کنم. اما اعتراف می‌کنم که از نیمه به بعد، پراکندگی نوشته‌ها باعث شد رشته کلام نویسنده از دستم در بره و قسمت‌های آخر را سرسری خواندم.
Vaastray
Jun 04, 2017 rated it liked it
خب لذتی که حرفش بود جملات جالب بسیاری داشت منتها من فکر نمیکنم این جملات در حالت کلی ظبق گفته ی پشت کتاب به زندگی اتلاق بشه و بیشتر به زندگی یک عکاس برمیگرده
بعد از اون من احساس میکنم نویسنده سعی در تقلید سبک سیلنجر ناطوردشت داشته چون مدام بین افکارش میچرخه و گاها نوشته ها به نظرم بی ربط و بی داستان بودند.
sepehrdad
به نظرم نویسنده جماعت باید وبلاگ هم داشته باشه. نه که تو وبلاگش بشینه داستان بنویسه. نه. بشینه "لذتی که حرفش بود" را بنویسه. شاید به خاطر اقتصاد ادبیات ایرانه که نویسنده ی خوب همه چیزشو برمیداره کتاب می کنه. به نظرم کار درستی نیست. خیلی از حتا نوشته های خوب لزوما نباید کتاب بشن...
Sahar keshmiri
Mar 25, 2016 rated it it was ok
یکی از مهم ترین چیزها در مورد خواندن یا نخواندن هر کتابی انتظاری است که داریم.دنیایی که پیش از خواندن کتاب تصور می کنیم به پا خواهیم گذاشت.
پیش از خواندن این کتاب من منتظر چند داستان کوتاه بودم.با اینکه روی جلد،پشت جلد در شناسنامه و خلاصه هر جا که ممکن بود توضیح داده شده بود که اینها نوشته هایی در مورد عکاسی هستند. چند "تک نگاره"با این حال من ناامید نشدم.
نوشته ها همانجور که پشت جلد هم توضیح داده شده "ساده و روان و کولاژ" وار پشت سر هم قرار گرفته اند و البته از نظر ارتباط و پیوستگی هم کاملا مطلوب
...more
Mouzhan
Sep 15, 2017 rated it it was ok
كتاب جالبي بود وبايد با طمانينه خونده ميشد...مني كه عادت به خوندن رمان دارم هنوز به داستان كوتاه وتك نگاري علاقه ي شديدي پيدا نكردم توي اين مدت امتحان كردنشون ولي ازاين كتاب واقعا خوشم اومد!همه ي موضوعات رو به شغلشون تعميم داده بود وازمنظر عكس اون اتفاق رو توصيف كرده بود.
قسمت اول يعني در وصف طبيعي بودن يا نبودن رو خيلييييي زياد دوست داشتم وخوندنش باعث شد ديگه از استرس هام درموقعيت هاي جديد نترسم وبدونم طبيعيه كه الان استرس دارم😂
يه جاهايي هم ازحوصله ي من خارج بود توضيحات وتوصيفاتشون واينكه ازاين
...more
Sadjad Abedi
Jul 25, 2017 rated it liked it
Shelves: ایرانی
مملو از پراکنده‌گویی و شاخه به شاخه پریدن بود، اما حرف‌های خوبی می‌زد بعضا. اوایل و اواخر کتاب بختر از اواسطش بود. در کل اینکه نویسنده تاملات و دغدغه‌های فکریشو خواسته با مخاطبین درمیون بذاره فکر خوبی بوده اما علیرغم ادعاهای خودش خیلی در نویسندگی مهارت نداشته. این هم اضافه کنم مطالعه این کتاب برای علاقه مندان به هنر عکاسی احتمالا لذت بیشتری فراهم کنه.
SASA
May 29, 2017 added it
کتاب خیلی خاصی بود سبک منحصر به فردی داشت.داستان عکس ها بود داستان هایی که ناخودآگاه طی می کردیمشون ولی هیچوقت به هوش نبودیم که بفهمیم.
کشف های خاص زندگی.انگار نویسنده هرچی از زندگی فهمیده بود رو در غالب مثال های عکاسی بیان کرده بود و چه بسا تهی شده بود از تجربه و تاپیک.
خواندن کتاب واقعا لذت بخش بود.
Samanta
Jan 18, 2019 rated it liked it
از متن کتاب: «ما با خیال زنده‌ایم. با همین دل خوش‌کنک‌های ساده به همین گریزهای کوچ خوشبختی».
با وجود همه پراکنده گویی ها و ضعف‌هایی که قلم نویسنده داشت، نوع نگاهش به عکس و عکاسی، برای کسانی که نیمچه تمرین یا علاقه‌ای به این وادی دارند جالب است.
Eshraq
Feb 20, 2019 rated it liked it
نمیدونم چه مدت به جلد کتاب خیره بودم برای به یاد آوردن نام اشیا در تصویر...
کتاب روانی بود
یک جاهایی که میخوندم در جواب میگفتم "نه" یک جاهای "عه اره" یک جاهایی "اینو که قبلنم گفتی"
لذت بردم
Mohsenam
Sep 25, 2019 rated it liked it
حرف های خودمانی و لذت بخش پیمان هوشمندزاده که حول عکاسی و عکس و خود عکاس میچرخه اما خب انسجامی نداره و هر موضوع قرار نیست به پایانی یا نتیجه گیری مشخصی برسه اما خب جرات نویسنده در گفتن ایده ها و مسائل شخصی واقعا دل چسبه و همین قدم اول برای نوشتن اتوبیوگرافیه؛خلاف زندگینامه های خودنوشت ایرانی که طرف با خودش هم رودروایستی داره و ممکنه حتی خودشو شما خطاب کنه.
Bahar
May 10, 2018 rated it really liked it
Shelves: iranian
سبک نوشتاری کتاب جالب بود.خیلی روان اما انگار وادارت میکنند به فکر کردن و با توجه به حجم کم کتاب ،نمیشه کتاب رو در مدت یک ساعت یا دوساعت تمامش کرد
کتاب درباره دنیای جالب عکس و عکاسی هست
نکات جالبی را درباره دنیای عکس ها بیان میکنند.
پس اگر دنبال یک داستان هستید و علاقه ای به عکس و عکاسی نداردی،اصلا سراغ این کتاب نروید
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • راهنمای مردن با گیاهان دارویی
 • هرس
 • پاییز فصل آخر سال است
 • چشمهایش
 • روی ماه خداوند را ببوس
 • بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم
 • استخوان خوک و دست‌های جذامی
 • چای نعنا: سفرنامه و عکس‌های مراکش
 • ملکوت
 • خانه‌ی لهستانی‌ها
 • یوزپلنگانی که با من دویده‌اند
 • ناتمامی
 • رفتیم بیرون سیگار بکشیم هفده سال طول کشید
 • بودن با دوربین
 • مدیر مدرسه
 • On Seeing the 100% Perfect Girl on One Beautiful April Morning
 • جای خالی سلوچ
 • برگ اضافی: یادداشت‌هایی از شرق تا غرب
See similar books…
پیمان هوشمندزاده (۱۳۴۸-تهران) عکاس و نویسنده ایرانی است. او چند کتاب نوشته‌است و در زمینه عکاسی برنده جایزه‌های گوناگون شده و نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی بسیاری در تهران، بلژیک، دانمارک ، یونان، لبنان، برلین، استرالیا، گرجستان ، کویت، نیویورک، پاریس برگزار کرده‌است.

:کتاب‌شناسی

-شاخ، مجموعه داستان پیوسته، نشر چشمه، ۱۳۸۸
-کتاب 100، مجموعه عکس‌ها، نشر ماه‌ریز، ۱۳۸۸
-ها کردن، مجموعه داستان، نشر چشمه، ۱
...more

Related Articles

Diverse voices and sparkling debuts dominate today's contemporary short story collections. For this roundup, we took a look at the ...
82 likes · 8 comments