Jump to ratings and reviews
Rate this book

Válka světů a jiné příběhy z neskutečna

Rate this book

345 pages, Hardcover

First published January 1, 1988

2 people are currently reading
15 people want to read

About the author

H.G. Wells

5,357 books11.1k followers
Herbert George Wells was born to a working class family in Kent, England. Young Wells received a spotty education, interrupted by several illnesses and family difficulties, and became a draper's apprentice as a teenager. The headmaster of Midhurst Grammar School, where he had spent a year, arranged for him to return as an "usher," or student teacher. Wells earned a government scholarship in 1884, to study biology under Thomas Henry Huxley at the Normal School of Science. Wells earned his bachelor of science and doctor of science degrees at the University of London. After marrying his cousin, Isabel, Wells began to supplement his teaching salary with short stories and freelance articles, then books, including The Time Machine (1895), The Island of Dr. Moreau (1896), The Invisible Man (1897), and The War of the Worlds (1898).

Wells created a mild scandal when he divorced his cousin to marry one of his best students, Amy Catherine Robbins. Although his second marriage was lasting and produced two sons, Wells was an unabashed advocate of free (as opposed to "indiscriminate") love. He continued to openly have extra-marital liaisons, most famously with Margaret Sanger, and a ten-year relationship with the author Rebecca West, who had one of his two out-of-wedlock children. A one-time member of the Fabian Society, Wells sought active change. His 100 books included many novels, as well as nonfiction, such as A Modern Utopia (1905), The Outline of History (1920), A Short History of the World (1922), The Shape of Things to Come (1933), and The Work, Wealth and Happiness of Mankind (1932). One of his booklets was Crux Ansata, An Indictment of the Roman Catholic Church. Although Wells toyed briefly with the idea of a "divine will" in his book, God the Invisible King (1917), it was a temporary aberration. Wells used his international fame to promote his favorite causes, including the prevention of war, and was received by government officials around the world. He is best-remembered as an early writer of science fiction and futurism.

He was also an outspoken socialist. Wells and Jules Verne are each sometimes referred to as "The Fathers of Science Fiction". D. 1946.

More: http://philosopedia.org/index.php/H._...

http://www.online-literature.com/well...

http://www.hgwellsusa.50megs.com/

http://www.britannica.com/EBchecked/t...

http://en.wikipedia.org/wiki/H._G._Wells

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
9 (20%)
4 stars
24 (54%)
3 stars
9 (20%)
2 stars
2 (4%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 3 of 3 reviews
Profile Image for Yacoob.
352 reviews8 followers
March 30, 2021
"Zatracení blázni, já jsem vám to říkal," přál si údajně jako svůj epitaf HG Wells. A v jeho případě by to nebylo samolibé ani trochu. Válka světů i povídky, sdružené v této kodovce, to myslím dokazují více než výmluvně.

Ale popořadě. 11 povídek, které tvoří úvodní část knihy, skutečně vzbuzuje údiv nad tím, jak tohle někdo mohl psát na konci 19. století. Na druhou stranu, v 21. století už styl působí poněkud obstarožně a většina zápletek je na míle dopředu čitelná. Nejvíc se mi líbila Vláda mravenců a Země slepců.

Válka světů naopak obstarožně nepůsobí vůbec. Stylově je to něco mezi Wyndhamem a filmem Threads, rozhodně to i dnes stojí za přečtení. Je tam samozřejmě několik logických nedorazů, ale atmosféra rozpadu společnosti a jednotlivých charakterů je vylíčena velmi přesvědčivě. Zaujal mě také několikrát opakovaný apel na naše chování vůči hospodářským zvířatům, zjevně to Wellsovi dost leželo na srdci.

Vikář: "Proč na nás bylo sesláno tohle boží dopuštění? Jaké hříchy jsme to spáchali? Bylo přeci po ranní bohoslužbě ... a pak najednou - plameny, země se zachvěla, smrt! Jako v Sodomě a Gomoře! Všechna naše práce vniveč, všechna ta práce ... Co jsou vlastně zač, ti Marťané?"
"A co jsme my zač?" odpověděl jsem mu.
Profile Image for Lukáš Palán.
Author 10 books234 followers
May 14, 2018
Díky autobusům, které v Portugalsku místo 45 minut valí do vedlejší vesnice 2 hodiny jsem konečně dočetl tuhle knížku o tom, jak nás napadli emzáci.

Jelikož jsem si celou dobu místo marťanů představoval toho zmrda z reklamy na Alzu, cítil jsem opravdovou beznaděj a docela si užil sugestivní výklad. 8/10, nedivím se, že to s někým šlahlo.

Ostatní povídky fajn, nejlepší asi Superstimulátor a pak ta úvodní o maníkovi, co zastaví svět nebo co. Ale to si už moc nepamatuju, páč jsem to četl v lednu a od tý doby jsem vypil 14 bazénů vína.

7,5/10
Profile Image for Lukáš Horák.
115 reviews1 follower
October 25, 2020
Na Wellsovu Válku světů jsem se chystal už dlouho, často se mi dostala do hledáčku jako zmínka v článku, pořadu či jiné knizea tak jsem si ji konečně pořídil, i s pár povídkami navíc, a pustil se do ní. Úvodní povídky jsou zajímavé, některé mě bavily méně ale od některých jsem se nemohl odtrhnout a přečetl je naráz, především pro jejich nápaditost.

Co se samotné Války světů týká, trochu mě rozptyloval styl psaní, přece jenkm je to román z doby před více než 100 lety a to se musí trochu projevit. Některé popisy prostředí, objektů a lidí byly dost obsáhlé a na můj vkus zdlouhavě podrobné (skoro jako když R. R. Martin popisuje hostinu 😄) a v první části jsem nebyl tak zaujat. Postupně se ale vše rozjelo (možná jsem si zvykl) a až do konce knihy jsem se do příběhu opravdu ponořil a nedočkavě hltal každý další vývoj. Krom Vernerovsky prorockého popisu vymožeností následující doby, mě zaujalo především zkoumání lidského chování a psychiky v katastrofálním scénáři.

Za mě je knížka super, ale zpětně si uvědomuji, že jsem na ni kladl velká očekávání a tím si možná zážitek trochu zkazil 😀
Displaying 1 - 3 of 3 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.