Kansainvälisesti tunnettu meribiologi Martti Ritola saa tietää, että Vietnamissa Ha Longin lahdelta on löydetty oudon eläimen raato. Raato näyttää samalta kuin con rit, vietnamilaisten legendojen merihirviö.
Paetakseen arkeaan Camilla Norrstrand, miljonäärisuvun ainoa perijä, on valmis maksamaan Martin matkan Vietnamiin ja lähtemään itse mukaan. Camillan rahoissa on vain se vika, että ne ovat kytköksissä yritykseen, jonka toiminta edistää Indonesian sademetsien häviämistä ja tuhoisien turvepalojen syttymistä.
Vietnamissa taifuuni huuhtoo raadon meren syvyyksiin. Martti lähtee etsimään otusta, vaikka paikalliset oppaat epäröivät. merellä vaanii muitakin vaaroja. Kiehtova seikkailu muuttuu vähä vähältä henkeäsalpaavaksi painajaiseksi.
Risto Isomäki is a Finnish environmental activist and author of science fiction and nonfiction books. His 2005 novel Sarasvatin hiekkaa was nominated for the Finlandia Prize in 2005 and won the Tähtivaeltaja award in 2006.
No vienas puses - interesanti par jūras čūsku leģendām, paštaisītajām ekoloģiskajām katastrofām Indonēzijā un to, kā tās varētu vērst par labu. Tomēr autoram lielākoties neizdodas to īpaši veikli sasaistīt ar daiļliteratūras stāstu, tādēļ garie monologi par tēmu vairāk izklausās pēc skolas lekcijas. Dramatiskie sižeti pavērsieni ir ārkārtīgi izstiepti, beigās totāli apnika, turklāt es šobrīd vairāk ticu iespējamībai satikt jūras čūsku, nekā šitā izglābties no taifūna. Varēja rakstīt mierīgi uz 100 lpp. mazāk, un varbūt pat būtu sanācis labāk.
Tôi chưa bao giờ nghe tới câu chuyện về con Rít trước đây, thật không ngờ một dạng "truyền thuyết" của Việt Nam lại đến tai tôi từ một tiểu thuyết nước ngoài. Lấy câu chuyện tìm kiếm con Rít là bối cảnh, tác giả đã truyền đạt nhiều kiến thức về bảo vệ môi trường, bảo vệ động vật hoang dã và cách ứng phó với thiên tai và biến đổi khí hậu. Một vòng luẩn quẩn được tạo ra: con người tàn phá thiên nhiên, môi trường thay đổi làm gia tăng thiên tai, và thiên tai lại tiếp tục hủy hoại con người. Duy chỉ có điều khác biệt, là lớp người gây ra vấn đề trở nên giàu có hơn, mạnh mẽ hơn, và họ trở thành tầng lớp mà thiên tai gần như không thể xâm phạm, chỉ còn những người dễ bị tổn thương. Tôi thích sự tìm tòi của tác giả cho tiểu thuyết này. Tôi cũng thích ý tưởng của ông về việc các nước phát triển cần phải thay đổi chính sách hủy hoại các nước đang phát triển. Nếu tất cả đều nhìn thấy con người thay vì tiền, thì một tương lai mới tốt đẹp hơn sẽ có thể được hiện thực hóa.
Olin pari Isomäen romaania lukenut ennen Con ritiä, joten tyyli oli tuttu. Tätä mainostettiin ekotrillerinä ja ekoa tämä kyllä oli, mutta trilleröintiin päästiin vasta jossain sivun 240 paikkeilla. Minua se ei haitannut, sillä kirjan alkupuolen rauhallinen taustoittelu myyttisistä merihirviöistä toimi oikeastaan paremmin kuin loppupuolisko, jossa sankarimme ovat pulassa jos toisessakin (lähtökohtaisesti omaa hölmöyttään, mikä aina on ärsyttävää).
Kevyesti ajatuksia herättävää viihdettähän tämä on ja sellaisen tekemisen Isomäki osaa. Kirja täyttää siis ehdottomasti paikkansa. Ja tykkään Isomäen kirjoissa aina siitä, että hän loppusanoissa kertoo, mikä osa tarinasta on totta, mikä vähän sinnepäin ja mikä silkkaa mielikuvitusta.
Kolme tähteä jännityksestä, kaksi juonesta, neljä sekaan ripotellusta ympäristöinfosta. Risto Isomäki on merkittävä kirjoittaja ja tutkiva toimittaja ympäristöasioissa. Uskomatonta miten taitava luonnontieteilijä voi kehkeytyä yhteiskuntatieteilijästä
Risto Isomäen vuonna 2011 kirjoittama Con rit -niminen romanttinen ekojännäri ei oikein sytyttänyt, vaikka kirjailijalta onnistuukin löperön jännityksen luominen, kun teini-ihastuksensa uudelleen löytänyt kaksikko lähtee Vietnamiin etsimään tarunhohtoista jättiläistuhatjalkaista Olaus Magnugsen 1500-luvulla kirjoittaman merihirviökartan ja yhden lehtileikkeen perusteella.
Kirjassa on sikäli kiintoisia piirteitä varsinkin väitetystä ilmastokatastrofista kiinnostuneille, sillä kirjailija kytkee tarinaansa mukaan monenmoisia asiaan liittyviä aiheita jopa sademetsien tehohakkuuseen jossain Indonesiassa ja sitä myöden luontokatoon.
Ikävä kyllä tarina menee eteenpäin ennalta arvaten ja höperöin juonenkääntein. Maailmankuulu meribiologi Antti menee kinuamaan rahaa multimiljönääri Camillalta, ja molemmat ovat juuri sopivasti eronneet, joten aikaa riittää yhteisille seikkailuille. Kovasta bisnesmimmistä tehdään valitettavasti yli-ikäinen teinipissis, joka ei tiedä mitään yrityksensä satojen miljoonien sertifiointibisneksistä mitään, vaikka onkin olevinaan piinkova firmansa toimitusjohtaja. Antti joutuu selittämään entiselle heilalleen kuin alakoulun opettaja kolmasluokkalaiselle, mitä sademetsien riistohyödyntäminen ja muuttaminen puupelloiksi oikein merkitsee.
Jännitystä piisaa, kun kaksikko sukeltelee lämpimissä vesissä ja jahtaa tarunhohtoista jättiötökkää, ja sopiviin väleihin (varsinkin kirjan alkupuolella) tulee kulttuurihistoriaa ja ilmastopropagandaa tietokirjamaiseen tyyliin. Sen jälkeen venytetään ihan turhan tarpeettomasti toinen toistaan seuraavia tapahtumia taifuunista ja muista käänteistä alkaen. Lopulta ollaan hengen hädässä, halkaistaan puukolla kalkkikivikallioita, kun ”meribiologin arvoja” välitetään lukijoille. On hyvä tietää myös, että meren planktonit tuottavat pilviä ja että rikkiyhdisteet viilentävät ilmaa.
Pēc tēmas- ekotrilleris, kura lepni uzrakstīta uz pirmā vāka, laikam šī gluži neatbilst manām tradicionāli izvēlētajām. Bet nozīme šķita tam, ka šis ir Somijas autors. Un patiešām nelika vilties. Grāmatas sākumu vispār vērtēju kā izcilu. Vēlāk stāsts kļuva vienveidīgāks. Taču tēma - dabas vērošana un pētījumi, tiešam nav nemaz tik bieži sastopama, un ir interesanta. Tā ļāva mazliet atcerēties paša bērnības sapņus. Grāmatas pēdējā daļa ir traki briesmīga, ievelkoša un tamlīdzīgi. Pats arī neaizmigu, kamēr netiku pabeidzis ap 2 naktī. Lai gan sākotnēji īsta noskaņojuma lasīt, nemaz nebija.
“Con Rít” là một cuốn tiểu thuyết giả tưởng rất đáng đọc – không chỉ vì yếu tố bí ẩn, phiêu lưu, mà vì nó là lời cảnh tỉnh về tình trạng môi trường của thế giới, kèm theo lòng trắc ẩn với thiên nhiên, với truyền thống địa phương, và việc đặt con người vào thử thách vừa khoa học vừa tâm linh. Một cuốn sách có sức nặng – phù hợp với ai muốn vừa giải trí vừa suy nghĩ. Một số chi tiết hơi phi lý nhưng mình ko quá khó tính nên có thể bỏ qua được.
Tykkäsin tästä kovasti. Meret ovat suurelta osin vieläkin tutkimattomia paikkoja ja Isomäki kirjoitti näistä olioista uskottavasti. Jälleen kerran päähenkilöt olivat ylivertaisen hyviä kaikessa tekemisessään ja muutenkin tarina oli kliseitä täynnä. Mutta ei haittaa! Jännitystä piisasi lähes loppuun saakka.
Wow, šī ir viena no grāmatām pēc kuras izlasīšanas ir pavisam interesanta, bet laba sajūta.
Mani ļoti piesaistīja kā autors faktus par klimata pārmaiņām un to graujošo ietekmi uz planētu ir ļoti labi un iederīgi ievietojis tekstā. Sen nebiju lasījusi šāda žanra grāmatas, taču pēc šīs noteikti atradīšu vēl kādu.
Foršs stāsts par jūras bērnu Marti. Patika Somijas arhipelāga epizodes. Un lielās vētras atainojums bija patiesi spēcīgs un klātesošs. Šo to jaunu var uzzināt, īpaši, par silto jūras dzīvnieku pasauli un nāgu leģendām.
Gana neparasts stāsts. Tajā arī ir daudz informācijas par mītiem, kas saistīti ar jūras čūskām un daudz aprakstu par jūras dzīvniekiem un vēl viedoklis par globālo sasilšanu. Spēcīgi cilvēki turklāt gan vīrieši gan sievietes un tas kaut kā ne samāksloti, bet cilvēcīgi izklausās.
Jännä jännäri. Eka Isomäki jonka luin kun kiehtoi tuo ekologisuusaspekti ja sen ymppääminen jännityskirjaan. Ei oikein vakuuttanut, toinen päähenkilö Camilla, oli olevinaan ihan ummikko eläimistä ja luonnosta ja silti tunnisti vaikka mitä eläimiä ja tiesi niiden käytöksestä yms. ei ihan jokapirkon kauraa. Hahmojen dialogi oli myös jokseenkin jäykkää eikä tuntunut vakuuttavalta. Juoni oli ihan hyvä ja jännimmät kohdat todella imaisivat mukaansa niin että piti lukea putkeen jotta selvisi miten siinä kävi. Loppuratkaisu oli todella huono! Siitä lähti yksi piste pois. Paljon tietoa oli kansien välissä, ja vaikka se oli oikeaa ja hyvä tietää, niin silti oli pieni saarnaamisen maku. Eikä kirjaa tietääkseni ole edes painettu kierrätyspaperille tms. vaikka mielestäni kuuluisi, kun kirjan sanomaa on kestävä kehitys ja ihmisten turmiollisuus planetallemme.
Takakannen perusteella Con Rit vaikutti aika mielenkiintoiselta ekotrilleriltä, mutta ei tämä nyt oikein kolahtanut meikäläiseen. Idealtaan kirja oli hyvä, toi mieleen Steve Altenin Meg - syvyyksien kauhu kirjan ja Isomäki selvästi tiesi paljon asiasta mistä kirjoitti - ja siitä se ongelma sitten tulikin. Con Rit sisältää paljon yksityiskohtaista tietoa esim. sademetsien turvepohjista ja taifuuneista; varmasti hyvää tietoa, mutta vähemmälläkin olisi juonellisesti pärjännyt. Lopullisen niitin antoi kirjan loppuosan jännitysmomentit päähenkilöiden juuttuessa vedenalaiseen luolaan hukkumisvaarassa, noin pähkinänkuoressa sanottuna; ei kukaan piru vie ajattele niin selväjärkisesti jos on vähän väliä hukkumisvaarassa!
Varmaankin tämä uppoaa enemmän juuri niihin lukijoihin, jotka haluavat, että kaikki mahdollinen selvitettän lukijalle, henkilökohtaisesti pidän yksinkertaisemmasta infosta.
Isomäki palaa juurilleen parin horjahtelevan teoksen jälkeen ja hyvä niin.
Con rit on yhdistelmä ekodekkaria ja kauhukirjaa hiukan Tappajahain hengessä. Ilmastonmuutos on kaiken Isomäen tekstin taustalla, mutta erityisesti esiin nousevat valtamerien ekosysteemi, sukupuuttoon kuolevat eläin- ja kasvilajit ja kryptozoologia.
Tähtiä pitäisi olla kolme ja puoli, mutta pyöristetään alas päin kömpelön dialogin ja harmittavan typerän lopun vuoksi - eikä info-dumpin allekaan lukija voi jäädä litistymättä.
Ihailen Risto Isomäkeä. Hän kirjoittaa hyvässä tarkoituksessa, muttei minulle. Kirjan idea on mahtava, samaan soppaan tarua, totta sekä ympäristöasiaa. Viihdekirjaksi varmaan onnistunut, yli puoleenväliin valmistellaan jännitystä ja romanssia. Ja sitten alkaa tapahtua, ihan kuin oltaisiin taifuunin silmässä. Teknisesti hieno suoritus kyllä, myönnän jännittäneeni. Täytynee lisätä kolmas tähti.
Risto Isomäki kuuluu suosikkikirjailijoihini. Eihän tämä nyt mitään suurta taidetta ole, ja päähenkilöt muistuttavat ajattelu- ja puhetyyleiltään toisiaan, mutta tapahtumat ovat kiinnostavia ja etenevät vauhdikkaasti. Pidän myös siitä, että välillä pysähdytään keskustelemaan ja suunnittelemaan, eikä koko ajan vain juosta ympäriinsä, niin että lukija saa sopivan hengähdystauon.
Oli vähän pettymys tämä. Olen aikaisemmin tykännyt Isomäen kirjoista, mutta tässä kömpelö kieli vei vähän imua sinällään ok tarinalta. Vaikka tässä nyt jonkinlaisesta viihteestä kysymys onkin niin saisi henkilöissä vähän olla jotakin luonnetta ja syvyyttä, se jäi kokonaan puuttumaan.
Easy reading. A bit too easy I would say. Somewhat like a boys' adventure story. With also the minus part that the characters were very shallow stereotypes. The informative content nevertheless was enlightening. Gonna read more from Isomäki.
Kryptoeläintiede oli kirjan kiehtovinta antia, mutta fiktiivinen juoni muistutti lähinnä hitaasti käynnistyvää b-luokan kauhuelokuvaa. Kirjan jälkisanoissa kerrottiin kryptideihin liittyvistä lähteistä, ja tämä osuus oli plussaa kirjalle.
Isomäen vahvuus ei ole kielen monipuolisuus ja kerronta ylipäänsä. Sen sijaan juonen rakentelu ja metaforat ovat hienoja. Loppu kohti tiivistyvä kirja tuntui oikeasti jännittävältä.