Hoe komt het dat we zo vaak niet doen wat we ten diepste willen? Waar komt toch die innerlijke stem vandaan die ons ervan weerhoudt ten volle te leven?
Ja, maar dat kan ik niet. Ja, maar daar ben ik te oud voor. Ja, maar zo ben ik nou eenmaal.
Ja-maar als levenshouding is op zijn zachtst gezegd niet erg vruchtbaar. Het maakt ons voorzichtig, sceptisch en argwanend. Nadenken over het leven is tenslotte iets anders dan er aan deelnemen. Als we niet oppassen, wikken en wegen we net zolang tot we buitenstaander zijn geworden van ons eigen leven.
Gelukkig is er hoop. Er is namelijk ook een andere levenshouding: ja-en. In de wereld van ja-en zijn er geen grenzen. Alles is mogelijk. Het is de positie van creatieve ondernemers, inspirerende leiders en energieke levensgenieters. Ze benaderen het leven als een spel. ‘Wat ze doen’ lijkt moeiteloos samen te vallen met ‘wie ze zijn’.
Doel van dit boek is ja-maar-gedrag te veranderen in ja-en-gedrag. Aan de hand van tien regels legt Berthold Gunster uit hoe je die overgang kunt maken. ‘Ja, maar’ zal nooit meer zo klinken als vroeger.
Berthold Gunster is de grondlegger van het Omdenken. Hij volgde het Gymnasium in Apeldoorn en de Akademie voor Expressie Utrecht. Daarna werkte hij als regisseur en schrijver bij diverse theatergezelschappen. Naast projecten in Nederland creëerde hij Not Your Mama`s Bustour met daklozen in Chicago en Why Is Stas Addicted in de Oekraine.
De gedachte achter het boek is aardig, maar is in een pagina samen te vatten. De clue is dat je in gedachten en daden verzetten tegen de realiteit niet zinvol en productief is, en je beter kan werken met wat er feitelijk is.
Ik ben van mening dat het inleidende hoofdstuk volstaat en de verder 'uitwerking' in het boek niet veel toevoegt. Deze uitwerking wordt gepresenteerd als achtereenvolgende stappen, maar dat zijn ze niet echt. De auteur is ontzettend schatplichtig aan een heleboel denkers en andere schrijvers, dus echt nieuw is het ook niet wat er staat. De mooie quotes die het boek hier en daar bevat zijn dan ook allemaal van de hand van anderen.
Ik ben niet thuis in het genre, maar het kan niet anders dan dat er veel betere boeken bestaan over deze thematiek.
I didn't like this book so much, partly because of the bad translation to English from Dutch. I read the book in English, and the reading wasn't so smooth, sometimes Dutch sentence structure and sayings were not adapted to English. I think the author was jumping from one part to another part without a common plan before writing this book. It seems like he wanted to achieve too much with his theory, and applying it to almost all aspects of life. When you outstretch your theory, it becomes a bit far fetched, and this is the feeling I got from this reading.
That's not to say there weren't any confrontational and helpful parts, but they were lacking. The examples and quotes in the book were a bit hit and miss. I also felt as if he was going in the spiritual lane too much, too much new age philosophy, and this was not really original.
I do appreciate his honesty and "in your face" mentality, which is somewhat typically Dutch...
Interessant boek met interessante inzichten, maar had focus meer op inhoud in laatste hoofdstukken verwacht. Nu worden vooraf heel veel voorbeelden aangehaald en dacht ik: 'ja, nu weet ik het wel, maar wat kan ik ermee en hoe ga ik hier in de praktijk mee om? Wat kan dan in de weg zitten?' En dat kwam pas in laatste hoofdstuk, in een aantal pagina's.
Interessante ideeën, dit boek heeft zeker waarde, maar als het aan mij lag zou het volledig opnieuw geredigeerd mogen worden. Met zo'n titel verwacht je een praktisch toepasbaar doe-boek, maar het blijkt een verzameling anekdotes (die ik trouwens de zwakste schakel in het hele boek vond) spirituele ideeën en theorieën te zijn die allemaal losjes om elkaar heen zwalpen. Ik heb het gevoel dat ik dit boek opnieuw moet lezen en er zelf een samenvatting van moet maken om de nuttige delen eruit te puren. Het ontbreekt totaal aan structuur waardoor je alles zo weer vergeten bent.
Goed boek als je zin hebt in een verfrissende kijk op je huidige manier van leven! De voorbeelden die Berthold aanhaalt zijn heel menselijk waardoor je goed kan voelen wat hij bedoelt en daarnaast vond ik zijn wetenschappelijke onderbouwingen ook echt nice. Als je er eenmaal in zit dan lees je dit boek zo uit! :)
Dit boek kwam op het juiste moment in mijn leven. Als het eerder had geweest was het te vaag, maar de dagen dat ik 't las klopte het. Het kwam samen met alles waar ik bezig mee ben en daarom een mooie samenvatting van wat ik ben te weten gekomen van het leven.
The first part of the book started going on my nerves because of the general "you've got to be friendly and say yes to the world blahblah" speech Berthold was holding. But after pressing through, I started appreciating the quotes from random people which stated some situation where you could see the positive and the negative parts of yes-and and yes-but. If you've read other self-help positive psychology books, you won't really find anything new here, that's why I gave it 3 stars. No real surprise there. But still, it's interesting to read and to think "wow, I know that situation!". We all know how we should react and the author gives us friendly reminders why we should continue to put as much energy into that as possible. It also contains a survey you can take, to see if you're lacking in one of three categories: yes-and (you need to "accept" life more), yes-but (you need to ask more questions first, but not too much) or no-because (you need to be more assertive).
Een leuke hands-on manier om de lezer wakker te schudden van zijn dagelijks geklaag en gejammer, om niet bij de pakken te blijven zitten maar om op te staan en er effectief iets aan te doen. Wat kan er uiteindelijk mislopen? Wie niet waagt... Al deze dingen zijn zo vanzelfsprekend maar zo weinig mensen passen ze effectief toe. Of gewoon een boek hierover lezen iets gaat helpen is een andere vraag. Het boek zit ook vol met verhaaltjes en situaties wat wel leuk is. Het leest heel vlot en gaf me een goed gevoel toen ik het uit had. Inspirerend zou ik het niet durven noemen, "leuk" is de beste omschrijving in één woord. (Het is al een tijdje geleden dat ik dit gelezen heb en ondertussen kan mijn enthousiasme voor het boek wat gezakt zijn, dus dit niet onterecht laten liggen in de winkel!)
Dit boek houdt de lezer een aardige spiegel voor. Gunster stimuleert om op een andere manier naar de wereld te kijken van ja-maar... naar ja-en. Aan omstandigheden of het gedrag van anderen kun je immers niets veranderen, maar hoe je ernaar kijkt wel. Sommige praktijkvoorbeelden zijn leuk gevonden, anderen blijven wat wazig. Minder praktisch ook dan de meeste zelfhulpboeken. Maar ja, Gunster heeft ook een bedrijf te runnen ;) Achter het door hem op de wereld gezette fenomeen 'omdenken' schuilt inmiddels een flinke marketingmachine met geheugensteuntjes, boeken, workshops etc.
Snel uitgelezen maar niet precies wat ik verwacht had. Ik vond het boek van Barbara Sher dat ik in dezelfde periode gelezen had veel motiverender omdat het praktischer was. Zij gaf verschillende strategieën om door te zetten met meerdere activiteiten, hobby's of doelen ipv te focussen op één ervan. Ja-maar was meer een boek over doorzetten met één doel en manieren om ideeën te laten lukken door gewoon te proberen ipv teveel nadenken en allerlei beren op de weg te zien.
In het begin had ik wat moeite om dit boek op waarde te schatten, maar gaandeweg merk ik dat ik er toch veel van heb geleerd. Ik hou van boeken die me een spiegel voorhouden, zeker als dat op een gelijkwaardige manier gebeurt. BG laat je nadenken over zaken waar je in het dagelijkse leven vergeet bij stil te staan. Hij geeft goede adviezen. Het boek is toegankelijk geschreven.
Gemengde gevoelens bij dit boek. Er staan zeker interessante stukken in (vooral naar het einde toe) maar ik heb toch meermaals de neiging gehad om het niet uit te lezen.