Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Ajust ja arust. Unest, teadvusest, tehisintellektist ja muustki (Elav teadus, #4)” as Want to Read:
Ajust ja arust. Unest, teadvusest, tehisintellektist ja muustki (Elav teadus, #4)
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Ajust ja arust. Unest, teadvusest, tehisintellektist ja muustki (Elav teadus, #4)

4.40  ·  Rating details ·  429 ratings  ·  29 reviews
„Raamat, mida te käes hoiate, on kirjutatud kõigile, keda huvitab aju ja mis seal sees leida on. Selle teemad on vahetult seotud minu uurimistööga inimese aju, taju ja une valdkonnas.
• Kuidas aju tööst tekib teadvus?
• Mis teeb inimese teiste loomaliikidega võrreldes eriliseks?
• Kuidas ajurakkude omavahelisest sõnelusest tekib inimeseks olemise tunne?
• Miks teadvus kaob, ku
...more
Hardcover, 159 pages
Published February 28th 2017 by Argo kirjastus
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

Be the first to ask a question about Ajust ja arust. Unest, teadvusest, tehisintellektist ja muustki

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.40  · 
Rating details
 ·  429 ratings  ·  29 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Ajust ja arust. Unest, teadvusest, tehisintellektist ja muustki (Elav teadus, #4)
Kevin Loigu
Mar 20, 2017 rated it it was amazing
Võrratu huumorimeelega kirja pandud ratsionaalne sissejuhatus inimaju keerdkäikudesse. Autor murrab müüte, lükkab ümber, pakub lähenemisvõimalusi ning annab nõuandeidki, kuidas kindlustada inimpööningu heaolu, mis maailma ülekülluses koos katusega vahel ära sõitma kipub.
Alar Mäerand
Oct 02, 2017 rated it it was amazing
Pole ammu ühtegi raamatud ühe hooga läbi lugenud. Soovitan, kui sa tahad natukene rohkem ajust aru saada ja lisaks saad ka teada, et mida me käesoleval hetkel aju, teadvuse ja unenägude kohta teame. Jaan Aru oskab asju väga lihtsalt ja arusaadavalt selgitada... lugemine oli puhas nauding!

Soovitan!
Taavi
Aug 07, 2018 rated it it was amazing
Põnev, humoorikas, usaldusväärne sissejuhatus psühholoogia lahendamata küsimustesse nagu mis on teadvus, miks me magame ja und näeme, kuidas aju efektiivsemalt kasutada.
Tiina
Jun 05, 2017 rated it really liked it
Lihtsasti loetav ja väga ligipääsetav raamat ajuteadusest. Kõigepealt anti mõnusat algajatele sobivat tausta aju toimimisest üleüldiselt ning seejärel sekka ka toredaid nippe efektiivseks ajakasutamiseks ja heaks uneks. Keerulisemaid fenomene seletati näitlike olukordade abil lahti. Raamatu lõpus olid ka märkused ning soovitatud kirjandus.

Teksti oli üldse mõnus lugeda ja ka huumor oli muhe. Lisasin umbes 45 kleepsu olulise info märkimiseks.
Alapealkiri oli kummaline, sest tehisintellektidest nüüd
...more
Kai
Jan 10, 2019 rated it it was amazing
Mõnus, kerge huumoriga vürtsitatud asjalik lugemine. Mulle väga meeldib lugeda ka keerulisematest teemadest, mis on pandud lihtsasse keelde. Loed, ei tunne end lollina ja saad sammhaaval targemaks. Mulle avaldas väga muljet ka suhtumine, et ükski teooria ei ole raiutud kivisse, mõndadele teooriatele on lihtsalt rohkem tõestusi leitud. "Teadus ei seisne mitte oma ideede vankumatus kaitsmises, vaid avatud meeles ja soovis omaenda ideid vangutada."
Väga huvitav, igaüht puudutav teema ja lõppu lisaks
...more
Karin
Apr 23, 2018 rated it it was amazing
Just sellist, lihtsasti loetavas keeles ja muhedat kirjandust ongi rohkem vaja, et igasugusele umbluule oleks vähem viljakat pinnast ja elu ise arusaadavam. Aitäh selle eest!
Tiina Tubli
Aug 07, 2019 rated it really liked it
No.. ma ei tea. Ma olen pikalt seda raamatut lugeda tahtnud. Ja tegelikult oli see raamat lugemist väärt, st täitsa "istu viis" populaarteaduslik kirjutis. Aju on varemgi olnud minu näppude vahel läbi erinevate raamatute (nii põnev teema, eksole!!) ja vist just seetõttu tundus nüüd see teos liiga.. lihtne. Jaan Aru kirjutab väga ladusalt ja näited on hästi kergelt meeldejäävad, mis on antud kontekstis paslik. Aga ma tundsin koguaeg, et midagi ei istu või jääb puudu. Võta näpust, mis täpselt. Aga ...more
Britt Suits
Mar 29, 2017 rated it liked it
Autor on Tartu Ülikooli ajuteadlane ja psühholoog. Ta on teaduse innuka populariseerimise eest muuhulgas pälvinud ka riikliku tunnustuse.
Raamat on jagatud neljaks suuremaks osaks. Esimeses peatükis arutletakse selle üle, mis teeb inimesest inimese. Muuhulgas saab teada, et inimeste intelligents ei tule esile mitte kõrgetes intellektuaalse sisuga tegevustes nagu malemäng, vaid hoopis näiliselt lihtsates ja igapäevastes toimingutes nagu nägemine või kaaslasega vestlemine. Teises osas selgitatakse,
...more
Risto Hinno
Aug 25, 2017 rated it it was amazing
Raamat, mis räägib keerulistest teemadest lihtsalt ja haaravalt. Oli tõsiseid raskuseid raamatu maha panemisega, kui olin selle juba korra kätte võtnud. Teemad, mida raamatus käsitletakse on põnevad ja praktilised (aju on meil kõigil ja seal on meie teadvus). Sain jällegi meelde tuletada mitmeid nõkse, kuidas oma aju paremini kasutada ja hoida. Autori mõnus, humoorikas stiil tegi lugemise väga nauditavaks. Üks tore asi, mis mulle meeldib, on humoorikad illustratsioonid. Raamatute kujundamine ja ...more
Romet Aidla
Jul 08, 2018 rated it really liked it
Huvitav raamat ajust, teadvusest, unest ja unenägudest. Hea lühike lugemine, üleliigset mula ja teaduslikku targutamist vähe. Kohati jääb vastuste asemel palju küsimusi õhku, aga see on tingitud rohkem teaduse hetkeseisus, mitte autori ignorantsusest. Viimane peatükk jagab nippe, kuidas aju efektiivsemalt kasutada. Keda antud teema huvitab, siis kindlasti tasub lugeda, paari lühikese õhtuga läbiloetav.
Tiina
Nov 27, 2018 rated it it was amazing
Ma olen selliseid raamatuid armastanud juba sellest ajast, kui lugema õppisin. Nii äge on näha, et keeruline asi on pandnud arusaadavasse ja huvitavasse keelde. Minu arvates oleks raamat võinud isegi pikem olla. Kogu lugemise aja tuli pidevalt pähe mõte "Oi, see oleks nii hea jõulukink mu 12-aastasele sugulasele", nii et kindlasti sobilik lugemine peaaegu igale eale (noh, ehkki seal olid ka mõned illustratsioonid sees, siis kõige pisematele see ilmselt peale ei läheks).
Signe
Dec 13, 2017 rated it it was amazing
Shelves: favorites
Tõesti väga huvitav raamat nii üldiste uute teadmiste, kui ka igapäevases elus kasutatava ja enda arendamise osas. Enamjaolt ka ikka väga lihtsalt loetav, st keeruline info pandud kirja lihtsas keeles. Mõned peatükid huvitasid mind vähem, näiteks unenäod, aga jällegi keskendumine, aju kasutamise nipid jm olid väga väga asjakohased ja juba jõudsin saadud infot väga edukalt ka praktikas kasutada.

Olen seda raamatut juba mitmele inimesele soovitanud ja ostsin ka endale. Väga hea lugemine.
Ingrid
Nov 25, 2017 rated it really liked it
Suurepärane näide sellest, kuidas väga keerukat teemat hästi valdav inimene oskab asjast rääkida lihtsalt, selgelt ja huvitavalt. Lisaks huvitavale teoreetilisele küljele ka kõvasti praktilisi teadmisi.
Kärt Mikli
Jan 09, 2018 rated it it was amazing
Kena kerge lugemine.
Marin
Jan 11, 2019 rated it it was amazing
Super raamat. Lihtsalt ja arusaadavalt ajust:)

Mulle meeldisid kõige rohkem aju kasutamise lühijuhend ning soovitused unega seoses.

Nii põnev kuidas ajule meeldib uudsus. Uued mõtted ja õppimine. Uus info. Ka eesmärkide seadmine, aga need peavad olema saavutatavad, sest aju on laisk!:)

Soovitan soojalt!
Gea
Jul 23, 2017 rated it really liked it
Lihtsas ja loetavas vormis teadusülevaade meie ajust. Palju uut teada ei saanud, ent leidsin põhjenduse oma võimetusele magusast loobuda :D Ägedad illustratsioonid. Kirjastus Argo teeb oma populaarteaduslike raamatute sarjaga suurepärast tööd!
Kristjan Kangro
Apr 08, 2019 rated it it was amazing
Väga asjalik ja lihtne raamat ajust, kuidas see toimib ning kuidas seda hoida. Soovitan!
Allan Aksiim
Jul 02, 2018 rated it really liked it
Shelves: psych
OK teaduslugemine. Sobib mõne pikema bussireisi saateks. Toimetaja oleks võinud jõulisem olla. Kohati oli stiil korrastamata.
Berit Pooga
Mar 23, 2019 rated it it was amazing
Kaasahaaravalt ja hea huumoriga on lahti kirjutatud muidu spetsiifilised ja keerukad aju, teadvust ja und puudutavad teemad. Autor teeb antud teemad söödavaks ka nö tavainimesele.
Sandra
Dec 13, 2018 rated it really liked it
I found it enjoyable and simple read. As I have studied psychology I was already familiar with most of the ideas and examples so I'm not sure that I picked up too much. But I am still glad that we have an popular science book of brain and consciousness in Estonian now that gives a good overview of the topic.
I am though a little worried about the scientific terminology that is used in the book. Although I appreciate that the author has tried to explain things in a simple way, brought easy to unde
...more
I
Apr 16, 2020 rated it liked it
Armas, kokkuvõtlik ja humoorikas ülevaade sinu ajju!

Olen igati kriitiline populaarteaduslike teoste suhtes, aga see raamat võttis mind kohe hingega kaasa, Jaan Aru on kirjeldanud meie peas toimuvat nii siiralt ja kaasakiskuvalt; näited olid humoorikad ja värvikad. Samuti olen väga tänulik raamatu lõpus olevale "soovitatav kirjandus" sektsioonile, võtan kindlasti mõne neist teostest käsile!
Mina kavatsen nii mõnegi ülestähenduse endaga ellu kaasa võtta, olgu selleks siis piisavad unetunnid, hommik
...more
Keiti
Aug 11, 2020 rated it really liked it
Psühholoogia(õpingute) huvilistele kohustuslik. Raamat annab lihtsas keeles kiire ülevaate sellest, mida psühholoogiaõpingud suures osas sisaldavad. Samuti hea lugemine kõigile, kes soovivad paremini mõista, kuidas aju töötab, kuid ei taha lugeda päris õpikuid. Kui aga omad teemast juba sügavamaid teadmiseid, siis jääb see raamat natuke igavaks, sest tõenäoliselt mingisuguseid suuri uusi teadmiseid siit ei leia. Seega ideaalne sellele, kes teemaga alles tutvust teeb.
Pille Kruus
Aug 11, 2020 rated it really liked it
Lihtsalt nii meeldiv, et meil on Jaan Aru, kes selgitab aju ja aruga seotut köitvalt ja mänglevalt. Saame taas kord teada, et aju tahaks, et magaksime korralikult, liiguksime piisavalt ega näpiks pidevalt telefoni, hüpeldes ühelt asjalt teisele. Jaan Aru puhul on see ka tore, et ta ei patroniseeri ega kurjusta, vaid inspireerib olema mõistlikum inimene.
Andrei
May 28, 2020 rated it liked it
Sümpaatne ja lihtne lugemine, suurepärane sissejuhatus kõigile, kes tahaks mõne tunniga ajus toimuvast põgusa ülevaate saada. Rohkem siiski linnulennult läbilõige mujal avaldatust, mitte põhjalik ega uudne käsitlus. 3.5/5
Liina Käär
Feb 08, 2020 rated it it was amazing
Väga hea raamat. Autor on olulist teemat väga mõnusalt käsitlenud. Soovitan.
Johanna Jaansoo
Jul 15, 2020 rated it really liked it
Hea rahulik ja selge ülevaade mitmest neuroteaduse põhiküsimusest. Mulle eriliselt meeldis kasutatud allikate nimistu raamatu lõpus, mis on väga hästi lahendatud ja seetõttu kergelt navigeeritav.
Eloise Sunshine
Aug 10, 2019 rated it really liked it
Jaan Aru on "ajuteadusele" nagu Jaak Juske ajaloole.
Raamat on hea lihtne lugemine, ka tavainimene saab aru, millest jutt käib ning kui pole varem sellesse valdkonda sukeldunud, siis see raamat sobib alustamiseks just ideaalselt. Piisavalt sõbralikud selgitused teemade kohta, mis ilmselgelt on Jaanile endale selles valdkonnas enim huvi pakkunud, toredad on lisaks suurtele teaduslikele uuringutele toodud ka oma tähelepanekud näiteks kodus kasvava väikelapse käitumisest. Ehk siis raamat on väga elu
...more
Priit
Dec 19, 2019 rated it really liked it
Shelves: rmk
Midagi uut ma vist isegi teada ei saanud, aga raamat oli mõnusa huumoriga kirjutatud ja nauditav lugeda. Annab hea ülevaate hetke "state of the art" seisust ajuteaduse vallas.
Liis Leilop
rated it it was amazing
May 19, 2020
Evelin Penttilä
rated it really liked it
Sep 24, 2017
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • Tüdrukune
 • Apteeker Melchior ja Pilaatuse evangeelium
 • Teekond iseendani
 • The Man Who Spoke Snakish
 • Pariis. Kakskümmend viis aastat hiljem
 • Tõde ja õigus I
 • Rehepapp ehk november
 • Serafima ja Bogdan
 • Linnade põletamine
 • Ajulugu
 • Neverland
 • Naine: Otse ja Ausalt
 • Klaaslaps
 • Rikkaks saamise õpik : teadmised rahast, mida Sulle koolis ei õpetatud!
 • Aaker
 • Sipsik
 • 12 asja, mida sulle koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma
 • Musta pori näkku
See similar books…

News & Interviews

  Award-winning journalist Maria Hinojosa’s highly anticipated new book, Once I Was You: A Memoir of Love and Hate in a Torn America, arrives...
24 likes · 2 comments