Liv og hendes forældre skal for første gang holde ferie hver for sig. Liv skal sammen med to veninder arbejde på en campingplads ved Vestkysten og senere med sin far til hans forældre. I denne periode er hendes mor på højskole.
Det står klart for Liv, at hendes forældres ægteskab er ved at slå revner, og hun har været oprevet ved tanken om at skulle vælge mellem dem, da de begge insisterer på at beholde hende og huset ved en skilsmisse. Derfor vil de give det hele en chance for at falde på plads, og da de alle tre mødes efter adskillelsen, har deres oplevelser hver for sig sammen med andre mennesker betydet, at ingen af dem er helt den samme som før.
Pige Liv er første bog af tre om teenagepigen Liv. Den efterfølges af Befri dit liv og Liv og Alexander, men alle tre bøger kan læses selvstændigt.
Pige Liv er en bog om de mange komplicerede følelser, der præger vores liv som børn og voksne.
Tine Bryld (née Begstrup) was a social worker, writer, radio personality and editor of letter to the editor pages.
Tine Bryld was especially known and respected for the radio program Tværs, a live radio program where people, especially young people, could call and ask questions "on the air". She counseled young people for 36 years about anything from love troubles, sexuality to mobbing and the experiences of a divorce child. Tine Bryld also had a letter to the editor page for a number of years in the Danish women's magazine Alt for Damerne (All for the Ladies), as well as having written a number of books, of which the trilogy Liv and Alexander (1982–84) probably is the best known. Bryld also received several Danish awards.
Tine Bryld was married twice. Her first husband was historian Claus Bryld (1961–68) and her second husband was architect Arne Gaardmand (from 1975 until his death 2008).
3.25⭐️ hold da op en rutsjebane af følelser😅 jeg kunne meget godt lide den første del af bogen men de sidste ca 15-20% fik mig bogstavelig talt til at ville kvæle nogle af karakterne!😀 det er dog en nem bog at komme i gennem selv om at den er skrevet for ret lang tid siden. Men over all en god bog👍
Meget nostalgisk bog for mig, har slet ikke tal på hvor mange gange jeg har læst den… Og hver gang synes jeg, at jeg tager noget nyt med mig fra historien om Liv. Helt klart en historie der har stor betydning for mig, dog kan det være svært at se bort fra alt den vold i hjemmet, som desværre var mere “acceptabelt” da bogen blev skrevet, og som desværre rammer flere kvinder i bogen (også en voldtægtsepisode). Dette er naturligvis en vigtig samtale at have, men bliver måske ikke behandlet på bedste vis og efterlader en dårlig smag i munden og ondt i maven
Sjovt at genlæse denne bog, som jeg som "ung" ikke var udelt begejstret for, men som trods det har fulgt mig gennem årerne. Der er adskillige scener fra bogen, som jeg med jævne mellemrum kommer til at tænke på, selvom jeg har læst voldsomt meget andet siden da. Jeg er stadig ikke udelt begejstret... Men den kan jo tydeligvis noget!
Ved denne gennemlæsning slår det mig, hvor forfærdelige nærmest alle voksne i denne bog er. Manipulerende, terroriserende, følelsessigt forkvaklede... Kvinder, som bliver jaloux på børn. Egne og andres. Kvinder, der forventer, at deres børn skal være deres bedste venner og give deres meningslæse liv indhold. Kvinder, der bliver jaloux på deres børns venner. Mænd, der lyver og bedrager og går amok og udøver fysisk og psykisk vold, hvis nogen kalder dem på det. Eller siger fra. Eller hvis de bare er i almindeligt dårligt humør.
Jeg ved godt, at tiderne var anderledes. Jo tak, det er svært at undgå st bemærke. Men jesus kristus...!
5/10 stjerner
Fordi jeg fandt karakter-skildringen af den unge Liv tynd og diverse relationer overfladiske. Og fordi de voksne var nogle kællinger, som fik for meget taletid.
dansk bog = dansk review gammel klassiker, men jeg er dog ikke helt vild med den. Jeg synes at bogen skulle fokusere mindre på hovedpersonens forældre især når bogen hedder ‘pigeliv’.
Hurtig læst ungdomsbog fra "dengang". Det er muligt mest nostalgien der gør bogen værd at læse som voksen, men jeg havde et par hyggelige timer.
Som ungdomsbog holder bogen nok ikke helt mere, en verden uden mobiltelefoner og internet men til gengæld med BZ'ere og 70'er forældre skal vist opdateres noget, før andre af bogens evigtholdbare temaer som første kærlighed, forældreoprør og teenage-usikkerhed kan videresælges til nutiden.
Pige liv er en rigtig god bog. Selvom bogen er 30 år gammel er den stadig aktuel. Bogen følger pigen Liv i hendes teenage år. Hun finder hendes store kærlighed, samtidige følger man hendes forældre, og deres skrantende ægteskab.
Tine Bryld har skrevet en rigtig god bog, om emner som stadig er aktuelle her 30 år efter. Jeg blev fanget af bog. Selvom det er fiktion, er den skrevet så godt, at handlingen sagtens kunne være sket i virkligheden.