Boken är en dokumentär redogörelse för hur Hells Angels MC tillkom, utvecklades och agerade. Huvudkaraktären är en av HA:s trogna medlemmar som har haft höga positioner inom klubben. Klubbens anspråk på makt och pengar skydde inga medel inom MC-miljön men även ute i övriga samhället.
“Vi har något som Sverige aldrig upplevt tidigare - ett väpnat krig mellan olika ligor, fört med vapen stulna från svenska militärförråd!” sa Anders Bergsten vid rikskriminalens underrättelseavdelning, dåtidens främste expert på mc-relaterad brottslighet.
MC-medlemmar sysslade med olaglig spritförsäljning, knarkförsäljning, prostitution, inkassobolag med skuldindrivning, beskyddarverksamhet, våld och stöld. De sålde våld, exempelvis brukade de ta 30000 kr för att bonka på någon. Samtidigt uppbar de en hel del av samhällsinsatser i form av ekonomisk stöd och bidrag. Många medlemmar knarkade själva även för att kunna vara alerta och utföra de sysslor som förväntades av dem.
“HA är ett internationellt brottssyndikat uppbyggt enligt en strikt fascistisk hierarki” enligt Rasmus Andersson inom drogrehabiliteringsrörelsen Hassela Solidaritet.
Hell Angels, Bandiddos, De smutsiga, Dirty Dräggels, White Trash, Sinners, Brain Damage, Devil Company, Bullshit, Shabby Ones, Morbids, bara namnen på de diverse MC klubbar talar sitt tydliga språk. En samling av människor som saknar utbildning och drivkraft för nyskapande och framgång för samhället i stort ägnar sig istället åt sina mest primitiva instinkter och beter sig på ett sätt som är sedan länge passerat för den moderna människan. Att med våld visa sig vara störst och starkast och på det sättet skaffa sig makt och respekt.
Tack vare författarnas skickliga framställning är boken en mycket intressant berättelse om den kriminella delen av samhället och även det lagliga samhällets fel och brister i samverkan med MC-kulturen. Mycket läsvärd information men samtidigt lite skrämmande med en viss förtvivlan inför vetskapen om att allt det ständigt finns runt omkring oss.