Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Serenad” as Want to Read:
Serenad
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Serenad

4.36  ·  Rating details ·  7,450 ratings  ·  381 reviews
Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi'nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran'ın (36) ABD'den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner'i (87) karşılamasıyla başlar.1930'lu yıllarda İstanbul Üniversitesi'nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şile'ye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan dok ...more
Paperback, 484 pages
Published March 2011 by Doğan Kitap (first published 2011)
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Serenad, please sign up.
Popular Answered Questions
This question contains spoilers… (view spoiler)
Deniz Pala Yerinde bir tespit. Zülfi Livaneli' yi edebiyat bilgisi ve tekniği iddialı olmayan bir yazar olarak kabul ediyor ve seviyorum. Hemen hemen bütün…moreYerinde bir tespit. Zülfi Livaneli' yi edebiyat bilgisi ve tekniği iddialı olmayan bir yazar olarak kabul ediyor ve seviyorum. Hemen hemen bütün kitaplarını okudum. Hata bulma konusunda zorlanmazsınız. Konu, anlatım dili ve içtenliği kitaplarını sevdiriyor olmalı. (less)

Community Reviews

Showing 1-30
4.36  · 
Rating details
 ·  7,450 ratings  ·  381 reviews


Filter
 | 
Sort order
İntellecta
May 22, 2017 rated it liked it
Maya'nın romanında 60 yıllık aşkı, zulmü, dönem şartlarını, insanı-insancıkları bulmak mümkün. Okunması kolay, kurgusu güzel, hoş bir romandı..Diğer romanlarına göre kalemini daha oturmuş buldum. Yine de "olmasaydı" dediğim satırlar vardı.....

“İyi insanlar iktidara gelemez, gelse bile iktidar onu bozar, zalim yapar."
Büşra Öztürk
Aug 21, 2017 rated it really liked it
"Aramızdaki temel fark ne, biliyor musun? Sen insanlara baktığın zaman üniformalar, bayraklar ve din görüyorsun!"

"Peki, sen ne görüyorsun bakalım?"

"İnsan, sadece insan. Seven, acı çeken, acıkan, üşüyen, korkan bir insan."
Ayse Kelce
Jun 23, 2016 rated it liked it
Shelves: 2016, school-reads
Bu kitap hakkında çoğu okurdan farklı bir bakış açım ve yorumum olduğunun daha kitabın ortasındayken farkındaydım.
Öncelikle kitaba verdiğim 3.5/5 puanın tamamen kendi görüş ve sezgilerim çerçevesinde oluştuğunu belirtmeli ve neredeyse 500 sayfalık bir eser için akıcılığını inkar edemeyeceğimi belirtmeliyim.
Serenad bana göre, toplum dinamiklerini zaten iyi olan bir edebi ifade şekli ile ticari olarak kullanmaktan ibaretti. Hedef okuyucunun, yani Türk toplumunun entellektüel kesiminin, hangi konul
...more
Cemre
Jan 21, 2017 added it
Her seferinde kendime "bak bu kadar övülen kitaplara böyle büyük beklentilerle başlama, sonu hüsran oluyor" dememe rağmen bu hataya düşmeden duramıyorum. Sonu genelde aynı oluyor, tıpkı Serenad'da olduğu gibi. Peki neden?

İlk şikâyetim kitabın "derin" olduğu mesajı verilen; ancak o derinliklere doğru düzgün inilmeyen karakterleri. Kitap dört yüz seksen sayfa, çok fazla karakter yok; ancak bu dört yüz seksen sayfa boyunca Maya'yı ve Max'i bile doğru düzgün tanıma şansımız olmuyor. Tanımaktan kastı
...more
Merve Özcan
Gerçekten çok güzel bir kitaptı. Nereden başlasam bilemiyorum. Max ile Nadia mı yokta edindiğim tarihi bilgiler mi, ya da yazarın anlatım tarzı mı?

Öncelikle bu kitapta her şeyi bulabilirsiniz, aşk, askeriye, araştırma, katliyam, siyaset...

"her lider öldürür"

Nazilerin Yahudilere yaptıkları kitabın ana hatlarını oluşturuyor ama sadece o yok. Mavi Alay'da var. Bu kitaptan önce duymamıştım.Yazarın amacının bu olduğunu da düşünüyorum. Ayrıca Yahudi soykırımından kaçan profesörlerin Türkiye'ye gelmesi
...more
huzeyfe
Jan 24, 2015 rated it really liked it
Zülfü Livaneli'nin okuduğum ikinci kitabı. Kardeşimin Hikayesi'nden daha iyi olacağını umut ediyordum açıkçası ama ne yazık ki bunu söyleyemeyeceğim. Kuşkusuz tarihi bir konuya -özellikle de dillendirilmesi zor bor çok noktayla birlikte- parmak basması ile daha çarpıcı bir roman. İç içe geçmiş hikayeler ile akıcı bir olay kurgusu ama karakterlerin derinliği ne yazık ki tatmin edici düzeyde değil. Bunlara rağman akıcı ve güzel bir roman.
Gülşah Şahin
Mar 01, 2016 rated it it was amazing
Shelves: favorites
"Al bütün yıldızlar senin olsun" hakkımı bu kitapta kullanıyorum.
Mustafa Şahin
Apr 02, 2016 rated it really liked it
İlk kez bir Zülfü Livaneli kitabı okudum. Sürükleyici ve sade bir dili var. Kurgusal karakterlerinin dışındaki bütün kişi ve olaylar tarihi gerçeklerle örülü olduğu için Serenad çok kıymetli bir eser bana göre. Ayrıca insanlık tarihindeki bu tip kara lekeleri duygu sömürüsü yapmadan anlatabilmek de bence çok önemli.

Öyle sanıyorum ki Livaneli milletvekilliği yaptığı için, yani siyasi geçmişi de olduğu için kurguya çok güzel yedirmiş devletler arası ilişkileri ve bunların ortasında olan bitenin yi
...more
Semih Eker
Jan 16, 2017 rated it it was amazing
Shelves: kütüphane
Mutluluk isimli kitabını çok beğenmeme rağmen, yıllardır okumamıştım Zülfü Livaneli eserlerini.
Yazık olmuş geçen zamana Serenad'a başlayınca anladım...
Kurgu ve dil bakımında çok başarılı bence eser, duygu olarak zaten bir şey dememe gerek yok sanırım, Zülfü Livaneli gerçekten duygusal bir adam.

Eserin konusu kısaca;
Günümüz Türkiye’sinde, eşinden ayrılmış ve tek başına ayakta durmaya çalışan, memur ve anne olan Maya Duran’ın, çalıştığı üniversiteye konuk olarak gelen yaşlı profesör Maximillian Wag
...more
Özlem Güzelharcan
Edindiğim tarih bilgilerinden mi, heyecanlı kurgusundan mı, insanoğlunun zalimliğinden mi bahsetsem, hangisinden başlasam bilemiyorum. Bir Dan Brown kitabı heyecanıyla okunuyor. İlk yarısı soluksuz gidiyor, ikinci yarısı biraz fazla uzun gibi, sonda yine toparlıyor. Struma'nın hayatta kalan tek yolcusu David Stoliar bu kitabı okumuş mudur acaba?
Tuba Yerliyurt
Jan 02, 2013 rated it liked it
Zülfü Livaneli bu kitapta saygı duymayı gerektiren kapsamda bir araştırma yapmış. Konuyu farklı açılardan irdelenebilir bir halde sunmaya gayret etmiş.

Ne var ki kitapta bana en itici gelen şey, hikayenin anlatıcısı konumunda olan Maya Duran karakterinin bizzat kendisi. Ne hikayenin anlatıldığı tarihlere uygun bir üsluba sahip, ne de başına gelen profesör karşılaşmasından ötürü hayatını değiştirecek bir karakter intibası bırakmıyor insanda. Çok güzel düşünülmüş yan karakterler olmasına karşın Ma
...more
Murat Gonul
Apr 22, 2017 rated it it was amazing
Her şeyiyle çok güzel bir kitaptı. Livaneli çok yönlü bir sanatçı, bu okuduğum ilk kitabı ama neden gecikmişim bu kadar anlamadım doğrusu :)

Kadın baş kahramanı büyük bir inandırıcılıkla inşa etmiş. Bir erkek yazarın bu kadar doğal ve inandırıcı kadın karakter yaratması ve yaşatması çok zor olmalı. Hikaye 2000'lerin başının değişen Türkiye'sini ve dünyasını fon olarak alıyor. Ön planda nazi Almanya'sına uzanan muhteşem yalınlıkta bir hikaye ve ana karakterin geçmişine dair yan hikayeler var.

Büt
...more
Özlem Kesim
Oct 01, 2017 rated it really liked it
"Aramızdaki temel fark ne, biliyor musun? Sen insanlara baktığın zaman üniformalar, bayraklar ve din görüyorsun!"
"Peki, sen ne görüyorsun bakalım?"
"İnsan, sadece insan. Seven, acı çeken, acıkan, üşüyen, korkan bir insan."
Miray B Y
Nov 25, 2015 rated it it was amazing
Çok severek okuduğum, hareketli, enteresan, sürükleyici, didaktik Serenad'ın ardından Goodreads yorumlarına göz gezdireyim dedim.

Zülfü Livaneli'nin yarattığı kadın kahramanı inandırıcı bulmayanlar var, bana da bir o kadar başarılı geldi, kendimi kahramanın yerine koyduğum anlarda hep Maya'yı insancıl ve doğru buldum, Maya gibi yaşayan kadınlar yok mu? Haksızlığa uğrayan, hayatın sıradan akışına kaptıran, tek başına çırpınan ve belki bu nedenle biraz hırçın?

Romanı yeterince edebi bulmayanlar var
...more
Cem
Aug 01, 2016 rated it really liked it
Struma'yı öğrendiğim ve etkilendiğim romandır.Zülfü Livaneli'yi severim.
Sedaca
Oct 11, 2016 rated it it was amazing
Vay be! Ne kitaptı..
Νίκος Μ
Mar 04, 2016 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: 2016
Δεν κατάλαβα πότε τελείωσε.Συνήθως τέτοιου είδους βιβλία πολλές φορές κουράζουν,το συγκεκριμένο όχι!Θα διαβάσω κι άλλο βιβλίο του Λιβανελί
Naile Berna
Jan 31, 2013 rated it really liked it
Okudugum ilk Zulfu Livaneli kitabi. Cok cabuk okunuyor, bazi Turk yazarlarin sevmedigim zorlama cumlelerinden yok. Cok birikimli birinin yazdigi belli.

Birinci tekil sahisla anlatim baya samimiyet kazandirmis. Belki de yazarin hani erkek oldugunu bildigimden, ana karakter olan kadinin bazi hareketleri sacma geliyor, ama yine de basarili. Adalet Agaoglu'nun erkek karakteri daha inandiriciydi. :)

Hem bir hikayeye kapilip gidiyorsun, hem cok kolay okuyorsun, hem de cok iyi bilmedigin(kendi adima) o
...more
Şahika
Jan 21, 2015 rated it it was amazing
Nereden,nasıl başlayacağımı bilmiyorum.
Zülfü Livaneli çok sevdiğim,ilgiyle takip ettiğim bir yazar ve sanırım hakkında hiç olumsuz yorum okumadığım, okumayı çok istediğim bir kitaptı Serenad. Tüm kalbimle söylüyorum ki iyi ki okudum,iyi ki bu beni derinden sarsan öyküye tanık oldum,iyi ki tarihimizin sakladığı insanlık vahşetlerini tüm çıplaklığıyla gördüm.
Okuduğum en iyi kitaplardan biriydi, Livaneli'ye bir kez daha hayran kaldım.
Fatih
Apr 13, 2018 rated it it was amazing
tam bir kadın kitabı gibi başladı.

kısa bir sürede okuyabildiğim bu kitap, ilk izlenimimde de paylaştığım gibi kadınlar üzerinde daha çok etki bırakacaktır. sürükleyici, tarihi ve romantizmi bir arada götüren, aynı zamanda ailevi bağlara sık sık değinen, zaman zaman vurucu, son zamanlarda okuduğum birkaç kitap gibi aynı şeyleri tekrarlarla sayfalarına taşıyıp okuyucusunu sıkmayan oldukça hoş bir eserdi.

sadece birkaç noktası için "şu şeyle olsaydı, olabilirdi" diyebildim. sonrasında okuyacağım ki
...more
Burcugül durmaz
Apr 10, 2015 rated it it was amazing
5 yıldız bu kitaba yetmez.. ilk 200 sayfayı misafir dolayısıyla 5 günde okudum ve son 250 sayfayı bir gunde okudum. Ne kadar çok geç kalmışım bu kitabı okumakta ne kadar bekletmişim bu mükemmelliği..Zülfü Livaneli bir başyapıt çıkarmış.inanılmaz. son 250 sayfayı boğazımda bir yumrukla okudum. ' sakın ağlama sakın ağlama' telkinleriyle ağlamadım , ağlarsam kitaba ara vermek zorunda kalacaktım, devam etmek istedim. Ah ülkemizde anlatılmamış,duyulmamış, üstü örtülmüş ne zorbalıklar ne cimnayetler n ...more
Harmonyofbooks
Jan 22, 2017 rated it really liked it
Zülfü Livaneli küçüklüğümden beri kulağıma dolan ama ısrarla hiç araştırmadığım bir isimdi. Kitaplarla haşır neşir olmamla birlikte artık yazarın eserlerini de fazlaca duymaya başladım. Benim tahminimce en çok ses getiren romanı olan Serenad'ı sonunda elime aldım. Kitaba bayıldım, çok güzeldi ve övmeye doyamayacağım bir tadı vardı. Bu güzel övgülerin yanında bariz bir şekilde yazarın kendi kişisel düşüncelerini kitaptaki karakterler üzerinden keskin bir dille belirtmesi beni en çok rahatsız eden ...more
Ece Başar
Oct 06, 2013 rated it liked it
Tarihi ve kültürel anlamda zengin bir roman olmasına karşın, edebi anlamda orta düzeyde bir eser.
Hulyacln
Jan 23, 2019 rated it really liked it
Maya Duran’ın yolu Maximilian Wagner ile kesişirse..İki isimin geçmişi acılarla dolu,Wagner bu acıyı her gün yaşarken Maya ise bu acıları yeni keşfedecek..Topraklarında yaşanan acıları kitaplardan okumak gibi olmayacak..Anneannesi,babaannesi hatta günümüzdeki düzenin köşeleri..Hepsinde bir detay var, adaletsizlik mi? Belki..Ama Maya fark edecek, aslında bilmediğimiz-bilip de sustuğumuz çok şey olduğunu.
.
Nazi döneminde Türkiye’ye gelen öğretim görevlilerinden olan Wagner’in hikayesi ile Mavi Alay
...more
Cemressa
Apr 02, 2018 rated it really liked it
Daha önce Feyza Hepçilingirler'in 'Göç Öyküleri'nden biriydi Struma'nın hikayesi. O hikayede bu kadar ayrıntı olmadığı için bu gemi ve gemide yaşananlar bende araştırma isteği uyandırmamıştı. Romanı okudukça yerleri, insanları, olayları gerçeklikleriyle keşfetmek beni çok etkiledi. Livaneli'nin zaten akıcı ve yormayan dilini, tarzını seviyorum. Hikaye beni çok etkiledi. Sadece pişirip pişirip getirdiği hikayede hikayenin sonunu azrail ile tamamlaması çok itici. Keşke daha yaratıcı bitseydi dedim ...more
Lynn
Nov 08, 2011 rated it it was amazing
Ne kadar cahiliz, ben bunu anladım kitabı okurken. Merak etmiyoruz, okumuyoruz, araştırmıyoruz... Aslında umursamıyoruz. Maya'nın hayatını değiştiren Max gibi birisini istiyorum. (Doğrusu ona Max demek hala garibime gidiyor, zira o benim için hâlâ Profesör.) Hayatı birden bambaşka oldu.

Bu kitaba beş verilir işte.
Lena Bokogianni
Nov 23, 2018 rated it really liked it  ·  review of another edition
Ένα βιβλίο έκπληξη, που είχε μείνει τουλάχιστον 6 χρόνια στο ράφι μου μέχρι να το διαβάσω.

Η ιστορία που μας αφηγείται έχει 2 χρόνους. Αυτά που γίνονται τώρα (2001) και αυτά που έγιναν πριν 60 χρόνια στην Κωνσταντινούπολη. Είναι πολύ ενδιαφέροντα τα ιστορικά γενονότα που περιγράφονται, τα οποία δε γνώριζα και φρόντισα να διασταυρώσω. Η ιστορία του τώρα είναι απλά το όχημα για να αφηγηθεί ο συγγραφέας το παρελθόν.

Δε θα εστιάσω καθόλου στο μυθιστορηματικό κομμάτι, καθότι οι αναφορές στα ιστορικά
...more
Hülya
Jan 09, 2019 rated it it was amazing
This review has been hidden because it contains spoilers. To view it, click here.
Ugur
Nov 16, 2012 rated it liked it
Serenad 2011 yılında Zülfü Livaneli tarafından yazılmış Yahudi Soykırımı’nın Türkiye’ye olan etkilerinden Struma’nın hikâyesi üzerine şekillenen bir kurgu kitabıdır.

Kitap hikâyesi içinde Struma faciasının yıllar sonraki bir etkisini anlatırken bir taraftan da aynı dönemde zorunlu göçe maruz bırakılan ve kimliklerini terk etmek zorunda kalan diğer insanların durumlarını da göstermeye çalışmaktadır.

1930’lu yıllarda Türkiye’de profesörlük yapmış olan Profesör Maximilian Wagner’in bir arayış için Tü
...more
Mrziya
Jan 02, 2013 rated it liked it
Zülfü Livaneli'nin Serenad'ını başka kitaplar almak için uğradığım kitabevindeki çalışanın çok ısrar etmesi üzerine aldım. Öncesinde eleştiri okumadan kitap alma alışkanlığım olmaması sebebiyle emin değildim ama yurtdışına döneceğim için ve Zülfü Livaneli hatrina denemeye karar verdim.

Hikayesi gercekten ilginç ve yakın tarihimizi roman tarzında mercek altına koyan bir eser. Yazarı bundan dolayı tebrik ediyorum.

Fakat edebi niteliğini yetersiz ve anlatış tarzını oldukça basit buldum. Belki bu yaz
...more
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Turkish Reading C...: Serenad ile ilgili tartışma 11 121 Nov 03, 2014 03:30AM  
 • Kumral Ada Mavi Tuna
 • Veda: Esir Şehirde Bir Konak
 • Başucumda Müzik
 • Kukla
 • Nar Ağacı
 • Gülünün Solduğu Akşam
 • Dublörün Dilemması
 • Bir Dinozorun Gezileri
 • Şu Çılgın Türkler
 • Esir Şehrin İnsanları (Esir Şehir Üçlemesi, #1)
 • İçimizdeki Çocuk
852 followers
O.Z. Livaneli (in Turkish Zülfü Livaneli) born in 1946, is a singer, a composer, a bestselling Turkish author and a poet who is considered one of the most significant and influential authors and intellectuals of his time. His books have won numerous literary awards, both in his home country and abroad.

Although his novels are viewed as highly literary, Livaneli is considered the best selling contem
...more
No trivia or quizzes yet. Add some now »
“Bu dünyada sana kötülük yapmak isteyen insanlar çıkacak karşına, ama unutma ki iyilik yapmak isteyenler de çıkacak. Kimi insanın yüreği karanlık, kimininki aydınlıktır. Geceyle gündüz gibi! Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama! Kendini koru ..., insanlara karşı kendini koru!” 33 likes
“Coğrafya kaderdir.” 8 likes
More quotes…