Tullias verden er ifølge bagsideteksten “om retten til at få fortalt sin egen historie. Og retten til at forstå hvordan kvindeliv blev levet dengang det kun var mænd, der tog ordet.”
Det syntes jeg lød interessant, især fordi jeg har gennem min latinundervisning i år har læst om Cicero og hans datter Tullia.
Jeg kunne godt lide præmissen, men jeg tror, at jeg havde forkerte forventninger. Dermed ikke sagt, at bogen er dårlig, men den var ikke for mig.
Her er nogle grunde til, at bogen ikke fangede mig:
🌔 Det var uklart hvorvidt, det var fiktion eller nonfiktion – præmissen er nonfiktion, men Ekman skriver, at kvinderne “hvisker” til hende fra fortiden (hvilket formentlig er ment som et metafor, men jeg følte, at det var tvetydigt fremført)
🌔 Bogens opbygning var forvirrende. Den er delt ind i nogle overordnede “dele”. I hver del står en underrubrik med navne. På flere kvinder, men skrevet som var det ét navn. Eksempel: Cleopetra Tullia Luna
🌔 Man ved ikke meget om Tullia, og det gør forfatteren heller ikke. Og når hun selv anerkender det, bliver formålet med bogen lidt meningsløst for læseren? ❌ Ja, jeg vil rigtig gerne vide mere om én af de mange kvinder gennem historien, som er blevet kendt, men hvis forfatteren ikke ved noget nyt, hvorfor så skrive? I stedet skriver Ekman om ALT muligt andet. Muligvis interessant, men ikke hvad jeg ledte efter.
🌔 Menstruation og fødsel fylder en stor del af bogen – hvilket jeg personligt ikke er vildt interesseret i, især ikke, når det ikke handler om Tullia
🌔 Bogens slutning virker brat – læseren for blot at vide, at Tullia dør, men ligesom så meget andet i hendes liv, vides det ikke hvordan.
Jeg ved at flere anmeldere har været glade for bogen. Måske har de set noget i den, jeg ikke kunne se eller er bekendte med forfatteren og hendes skrivestil. Tullias verden havde nogle interessante pointer, om kvinder, der er blevet glemt i historien. Bagsideteksten fik mig til at læse en bog i håbet om at finde noget andet 😕. Men hvis du gerne vil have andres holdning til bogen, kan du bl.a. læse en anmeldelse på Litteratursiden eller Christian Møgeltofts anmeldelse på bogrummet.dk