Jump to ratings and reviews
Rate this book

De Schrijfbibliotheek

De Wil en de Weg - over het Schrijven van Romans en Verhalen

Rate this book
Goede verhalen zijn spannend, boeiend, fascinerend. Maar hoe bereik je dat? Jan Brokken geeft les aan jonge schrijvers. Getuige De wil en de weg doet hij dat op een meeslepende manier. Brokken put uit eigen ervaring, als schrijver en als journalist. Hij interviewde tientallen schrijvers in binnen-en buitenland, onder andere voor de veelgeprezen serie 'Schrijven' in Haagse Post.
Brokken springt in zijn nieuwe boek moeiteloos heen en weer van literatuur naar film en toneel, van fictie naar non-fictie, van kinderboeken naar thrillers, van negentiende-eeuwse klassiekers naar hedendaags proza. Hij wijst op de vele hindernissen die jonge schrijvers moeten overwinnen, maar doet dat op stimulerende wijze. Hij maakt van alles een van het gebruik van de komma, de monoloog, de dialoog, de eerste zin, de laatste sc en de spannings-boog. Even vaak geeft hij jonge schrijvers praktische adviezen.
`Een verhalenverteller van het zuiverste water.
Jan Robbemond, Algemeen Dagblad
`Een van de belangrijkste schrijfboeken van het laatste decennium. Schitterend geschreven, zoals we van Jan Brokken gewend zijn.

256 pages, Paperback

First published January 1, 2006

11 people are currently reading
160 people want to read

About the author

Jan Brokken

78 books137 followers
A well-known journalist, Jan Brokken made his debut as a writer in 1984 with the largely autobiographical novel De provincie (The Province), the story of a youth spent in the countryside, which was made into a successful film. He has published gripping travel books about, among others, Africa, Indonesia and Curaçao, and is the author of the acclaimed and bestselling novels De blinde passagiers (The Blind Passengers, 1996), De droevige kampioen (The Sad Champion, 1998) and Jungle Rudy (2006). His work, which has been translated into several languages, has been compared in the international press to that of Graham Greene and Bruce Chatwin.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
34 (20%)
4 stars
89 (54%)
3 stars
36 (21%)
2 stars
2 (1%)
1 star
3 (1%)
Displaying 1 - 25 of 25 reviews
Profile Image for Chris.
278 reviews115 followers
December 10, 2023
Mijn eerste boek van het stapeltje aanbevolen vakliteratuur voor mijn opleiding tot schrijfdocent leverde me meteen een topper op. Ik ben altijd al gefascineerd geweest door schrijverslevens en de manier waarop ze werken. Dat leverde me vaak heerlijke literatuur op, zoals Briefroman van Juli Zei, Achternamiddagen van Christiaan Weijts, Een manier van vriendschap; Brieven 2008-2011, De naïeve en de sentimentele romanschrijver van Orhan Pamuk en het veeleisende indrukwekkende Over de romankunst.

Wat Jan Brokken - behalve auteur al jaren ook begeesterd schrijfdocent - hier te bieden heeft is een uitgebreide en complete schrijfhandleiding voor wie op een intense en ernstige wijze aan het schrijven wil gaan. Proza welteverstaan en meer specifiek: een degelijke, uitgebalanceerde roman. Die evenwichtsoefening zal altijd eerder een worsteling zijn dan een soepel proces. Op zich niets nieuws natuurlijk, maar je bent beter gewaarschuwd als je een romantisch idee hebt van het schrijverschap. Doortastend en relatief meedogenloos analyseert en fileert Jan Brokken wat werkt en wat je moet vermijden als (beginnend) schrijver. En dat gaat veel verder dan het klassieke Kill your darlings. Zelfs aan de komma besteedt hij een hoofdstuk.

Veelgemaakte fouten, ook bij collega-auteurs, spit hij uit en stelt hij aan de kaak, maar het meest meeslepend schrijft hij wanneer hij het vakmanschap van de groten uit de wereldliteratuur onder zijn loep neemt en je als lezer haarfijn kan uitleggen waaróm die zin of passage, die dialoog of dat toontje, die structuur of dat perspectief nu precies zo'n verpletterend of geniaal effect sorteert. Dat is smullen en het overstijgt daarmee een klassieke, op zich relatief verdienstelijke schrijfhandleiding als Schrijven van Gedichten en Verhalen.

Behalve dat ik ook Brokkens Het hoe. Over het schrijven van romans, verhalen en non-fictie, het verdiepende vervolg op dit boek ga lezen, moet ik nu dringend ook eens zijn De tuinen van Buitenzorg ontdekken, die al een tijdje op mijn leeslijst staat.
Profile Image for Stef Smulders.
Author 80 books119 followers
July 1, 2019
Erg praktisch en to the point met veel voorbeelden uit de wereldliteratuur. Nuttige adviezen! Er staan veel behartenswaardige opmerkingen in zoals over het gebruik van dromen in verhalen (armoe). Ook literaire mooischrijvers als Banville en Pamuk worden over de hekel gehaald. Jammer dat het stuk over humor in de literatuur zo kort is, te kort. In het stuk over het stilistische gebruik van de komma had een behandeling van de grammaticale regels (die iedereen, zelfs de grootste schrijvers doen dat, overtreedt) niet mogen ontbreken. Maar verder niets dan lof.
Profile Image for Jochemfmelis.
187 reviews4 followers
October 26, 2021
Een verrassend fijn boek over schrijvers en schrijven. Veel mooie voorbeelden, inzichten en ook motiverend om zelf weer achter de leptop te kruipen.
Profile Image for Kmb.
24 reviews
March 6, 2024
Een van de duidelijkste geschreven boeken over het schrijven naar mijn mening.
Profile Image for Martijn van Bruggen.
275 reviews21 followers
March 6, 2022
Net als bij Het hoe krijg je tijdens het lezen van De wil en de weg van Jan Brokken vooral gewoon heel veel zin om zelf weer te gaan schrijven en experimenteren. Ik denk dat dat het maximale is wat je uit een hoe-te-schrijvenboek zou moeten willen halen.
Profile Image for MAKU.
240 reviews
December 24, 2023
Interessant boek over het schrijven van boeken. Van de titel en de eerste zin tot de Kanaalkoorst aan het einde. Veel voorbeelden, vooral van boeken die ik niet heb gelezen. Grappig om eens in het hoofd van schrijvers te kijken.
Profile Image for Gert Poot.
250 reviews2 followers
Read
October 19, 2019
Geweldige mooie bloemlezing van de wereldliteratuur, op een mooie manier beschreven met af en toe tussen de verhalen door een tip voor aankomend schrijvers. :-)
Profile Image for Anna Mattaar.
Author 3 books8 followers
May 19, 2017
De wil en de weg is geen handleiding voor schrijven: het is een serie artikelen waarin Jan Brokken zijn kijk op het schrijven en alles eromheen uiteenzet. Zijn kijk, maar ook die van anderen: mijn favoriete stukken waren die waarin hij meerdere bekende schrijvers aanhaalt en laat zien hoe uiteenlopend de manieren zijn waarop ze het schrijven aanpakken, of dat verschil nu in de stijl zit of in hun dagelijkse schrijfroutines.

Het ene hoofdstuk vond ik interessanter dan het andere (wat natuurlijk voor een groot deel ligt aan het soort verhalen dat ik schrijf en het soort problemen waar ik al dan niet mee worstel), en de laatste twee hoofdstukken lijken vooral geschreven te zijn omdat Brokken nogal vol was van het boek dat hij op dat moment aan het herlezen was (op het eind plakt hij er nog even een moraal over herlezen aan). Maar al met al vond ik het een inspirerend boek, dat ik waarschijnlijk nog weleens uit de kast zal pakken om door te bladeren.
Profile Image for Laura.
50 reviews1 follower
February 21, 2021
Tja.
Dit boek komt op mij over als geschreven door iemand die zichzelf graag hoort praten. De auteur heeft het niet over hoe je het best kan schrijven, maar hoe híj vindt dat je het beste kan schrijven. Heel veel meningen. Ik denk dat er op elke bladzijde wel een 'ik vind' te vinden is. Dat is natuurlijk geen probleem, maar aangezien ik dit boek moet gebruiken bij een schrijfcursus, vind ik het niet echt handig. Het is erg subjectief. De schrijver heeft niets met clichés, dus die moet je zelf als schrijver maar vermijden. Er is een groot verschil tussen een persoonlijke smaak en het helpen van andere schrijvers met hun werk. Ik denk niet dat dit boek de juiste manier is om aspirerende schrijvers op weg te helpen.
Profile Image for Piet.
600 reviews1 follower
May 9, 2018
Verveelt geen moment Belicht enkele aspecten waar ik nooit zo bij stil heb gestaan: titel. openingszin, toon, dialoog.
Stimuleert tot lezen van sommige boeken die vrij uitgebreid besproken worden.
Openhartig en helder.
Profile Image for Odile.
Author 2 books7 followers
July 8, 2020
Dit boek heb ik lange tijd geleden gelezen en het gaf me nog meer zin om te schrijven en besef van toon. Het is een van mijn favoriete schrijfboeken en zeker het herlezen waard om weer aandacht aan toon te besteden.
Profile Image for Martijn van Duivenboden.
175 reviews24 followers
February 16, 2021
Wat een handige lessen. Niet alleen voor de schrijver. Dit boek had ik tien jaar geleden moeten lezen, dan had ik mijn boeken meer kunnen waarderen. En ja, nu heb ik nog meer zin om aan mijn tweede te werken.
Profile Image for Ingrid DJ.
103 reviews
February 12, 2021
Een lees-leerboek van formaat. Motiverend, inspiring voor de beginnende schrijver. Zo zou ik ook willen en kunnen schrijven. Misschien wie weet...
4 reviews
January 19, 2026
- Veel informatie over schrijven voor schrijvers zoals ik
- Prettige schrijfstijl
- Hier en daar wordt het einde van een bepaald boek verklapt
- Schrijftips en leestips
- Handig als naslagwerk.
Profile Image for Willem.
14 reviews
December 18, 2017
Jan Brokken leert de lezer op vermakelijke wijze over het schrijven. Het heeft me veel geleerd al heb ik enkele kanttekeningen:
- Dit had gerust 'een bloemlezing van Oek de Jong' mogen heten.
- De telkens terugkomende verheerlijkingen volgens het romantische beeld van de schrijver stuitten me vreselijk tegen de borst. Maak het niet mooier dan het is, dat doen ijdele schrijvers zelf wel.
- Meerdere keren benoemt de auteur zijn eigen werk, wat een goed voorbeeld kan zijn, al is de wijze waarop erg ijdel en persoonlijk stoort dit mij.
Profile Image for Pepijn van Dijk.
33 reviews2 followers
March 15, 2021
Jan Brokken schrijft prachtige boeken, zoals Baltische Zielen. Hij blijkt ook zeer bedreven in de het uitleggen van de kunst van het schrijven.

Na lezing, krijg je geheid zin om een start te maken met je literaire oeuvre. Dat succesvol romans en verhalen schrijven slechts weinig gegeven is weten we, maar met deze handleiding naast het toetsenbord is de kans groter dan nul.
Profile Image for De Lettervrouw.
9 reviews4 followers
February 18, 2008
Inspirerend schrijfboek voor beginnende en gevorderde auteurs. Schrijver en schrojfdocent Jan Brokken maakt van alles een verhaal: de eerste zin, de setting, personages, schrappen, herschrijven en de slotscene.
56 reviews
October 18, 2011
Een boek dat verrassend genoeg zeer aangenaam om lezen is. Het zou verplichte lectuur moeten zijn voor elke aspirant schrijver. Alles lezen en onthouden en vervolgens net voor het schrijven weer allemaal vergeten.
Aanraden voor iedere bibliofiel.
36 reviews2 followers
May 31, 2015
Een goed boek met veel voor (beginnende) schrijvers interessante inzichten. Vaak heeft Jan Brokken naar mijn smaak wel veel tekst nodig om zijn punt te maken. Soms zo veel dat mij het hele punt ontgaat.
Displaying 1 - 25 of 25 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.