90-vuotias Heinz Meyer löytyy murhattuna Visbyn Ronehamnista. Kuka tappaisi 90-vuotiaan vanhan miehen ja miksi?
Käy ilmi, että Meyer oli yksi Balkanilla haavoittuneista saksalaisista sotilaista, jotka saapuivat Gotlantiin toisen maailmansodan loputtua. Samaan Lärbron sotasairaalaan lähetettiin viisisataa keskitysleiriltä selviytynyttä.
Rikoskomisario Maria Wernin selvittäessä Meyerin murhaa hänen lapsensa tapaavat kesäleirillä Mirella-tytön, jonka elämässä ei mikään tunnu olevan hyvin. Kun Mirella katoaa, on Marialla selvitettävänä vielä yksi mysteeri lisää.
Tapahtumat ja henkilöt Maria Wernin työ- ja yksityiselämässä kytkeytyivät toisiinsa niin vahvasti, että juoni meni hetkittäin epäuskottavuuden puolelle. Siitä huolimatta ihan kelpo dekkari, jossa vahvasti läsnä historia toisen maailmansodan jälkeisine aikoineen ja natsiteemoineen. Hyvä, joskin raaka, kuvaus koulukiusaamisesta ja sen dynamiikasta pahimmillaan.
One more Maria Wern-book. I was deeply touched by that little Romany girl, who I liked a lot as a character. The obvious "bad guy" was very easy to hate, maybe even too easy. No child that age is that bad to the bone. The ending was a bit... blah. But not bad, not just so good, felt little hurried.
Aika perus hyvä ja kiinnostava dekkari. Mitään kovin yllättäviä juonenkäänteitä ei ollut, mutta joissain kohdissa sai kyllä jännittää että mitenhän tässä nyt käy. Kertoo vahvasti kiusaamisesta, johon eivät aikuiset edes puutu.
Mielenkiinto pysyi hyvin yllä loppuun asti, tosin loppuratkaisu kovin mielikuvitukseton. Anna Jansson ei muistaakseni ole aiemmin juurikaan sisällyttänyt dekkareihinsa historiallisia aspekteja; nyt mukana kulki tarina toisen maailmansodan ajalta. Juutalaisvaino oli kovin raskas teema, samaten lapsiin kohdistuva väkivalta. Dekkareissa saisikin olla varoitusmerkintöjä sisällöstä. Raaka saa olla, mutta jos väkivalta kohdistuu lapsiin, jättäisin mieluusti lukematta.
Jollain tapaa Maria Wern -dekkarit ovat muuttuneet. Nykyään kerronnassa liikutaan Marian pään sisällä, aiemmin kerronta oli huomattavasti ulkopuolisempaa. Tosin Marian yksityiselämä on saanut tarinoissa entistä isomman roolin. Onneksi ei sentään ole menty Mari Jungstedtin kotirouvaseksi-linjalle, sitä lukemistoa saavat halukkaat erikseenkin. Toivoisin kesädekkareiltani samalla laatua ja kepeyttä.
Janssonin tyyli on hyvä, mutta aiheet alkavat mennä koko ajan karmeammiksi. Lasten psyykkinen hyväksikäyttö ja kiusaaminen, turvattomuus ja henkinen kiduttaminen niin aikuisten kuin lasten taholta on rankkaa luettavaa.
Första boken som jag nyttjar Storytels funktion att blanda ljudbok med e-bok. Lite ovant, det blir lite olika stämning av att lyssna eller att läsa. Kul att möjligheten finns. Boken var la sådär.
OMG!!!! This book can be one of the best book that i have read. Maria Wern.......i dont know what to say. i love this book so much. I really recommend this book too those who love tensity and drama. <3