Jackie Ferm har gått från att arresteras som femåring till att klä av sig naken inför hela svenska folket i dokusåpan Paradise Hotel. Som dotter till en av Sveriges mest beryktade brottslingar Lars-Inge Svartenbrandt har hennes liv ständigt bevakats av media.
Jackie Ferms uppväxt har varit utlämnad till myndigheter och kärleksfulla brev från en psykopat. I Rövardotter berättar hon om livet i en södertrasad familj, om övergrepp och missförhållanden i fosterfamiljer och på behandlingshem, om att vara ensam och övergiven.
Som en röd tråd genom hela hennes livsberättelse löper pappans brev och innerliga, men farliga kärlek. Utan honom hade hennes uppväxt aldrig blivit så katastrofalt sönderslagen och utan honom hade hon aldrig funnit styrkan att resa sig ur spillrorna av sin barndom.
Rövardotter handlar om att finna styrka i motgångarna och ta kontroll över livet. Det är en självbiografi berättad av en riktig rövardotter som inte räds att blotta familjehemligheterna.
"Han hade dåligt samvete för det han gjort mot sin familj. Framför allt för att han misshandlade mig och mamma. Det var därför han hela tiden upprepade att det var så viktigt med förlåtelse i sina brev. Det sista han ville var ju att hans barn skulle få det lika dåligt som han haft det under sin uppväxt. Så blev det ändå så. Jag har redan förlåtit pappa, men frågan är om han har förlåtit sig själv."
Jackie Ferm är tjugotre år, men hon har under det senaste decenniet gjort en livsresa som de flesta inte hinner med fram till pensionen.
Från att som tioåring ansvara för hela sin familj, samtidigt som hennes närstående misshandlat henne fysiskt, har hon i flera år tvångsinternerats och flytt in i destruktivitet, för att till sist lyckas samla ihop sig själv och komma ut förlåtande på andra sidan.
Bakom ytan som kändisbloggare läser hon nu psykologi och kämpar för att bygga upp ett liv där hon kan känna sig trygg och våga älska.
Med Ola Brisings hjälp har hon en skrivit en bok som är lika smärtsam som stark.
En biografi av Jackie Ferm om hennes uppväxt som hon spenderat på olika hvb- och behandlingshem samt hur det är att växa upp som en av Sveriges farligaste brottslingars dotter. Inte jätte välskriven men tycker inte det påverkade läsupplevelsen, snarare fick boken en mer personlig känsla. Stundtals väldigt hemsk och sorglig och stundtals väldigt intressant! Sätter dock en TW om man är känslig för ämnen som självskadebeteende, ätstörningar osv. En helt klart läsvärd bok! ❤️
Boken skildrar ett livsöde som på många sätt avviker från det normativa vilket ger perspektiv till ens egna tillvaro. Genomgående involverar berättelsen många och sorgliga delar från Jackie Ferms liv som berör. Tyvärr är det inte den mest välskrivna bok jag har läst. Dessutom tycker jag att utklippen / anteckningar från personal från HVB hem och liknande inte tillför något till historien utan snarare gör den mindre personlig och till viss del stakande. Absolut en bok värd att läsa men inte mer än så.
Handling & Tema : 4/5 Karaktärerna: 4/5 Miljöbeskrivning: 3/5 Språk och berättarkonst 3/5
4/5 i helhetsbetyg
Jätte bra självbiografi om att ha trasiga och känslomässigt störda föräldrar, om att behöva vara förälder till sina föräldrar och att vara Svartebrants dotter. Mycket ärligt skrivet, Jackie Ferm är en överlevare
En intressant bok om vad föräldrarnas handlingar kan göra med barnen. Men även om hur rättssystemet fungerar, eller inte fungerar. Vad som händer om man hamnar i fel sällskap och hur svårt livet blir om man är uppvuxen på olika institutioner. Man kommer Jackie in på skinnet. Breven från hennes pappa är en väldigt intressant detalj genom hela boken.
Jackie Ferm skriver om livet i en trasig familj, om övergrepp och missförhållande i fosterfamiljer och på behandlingshem. Rövardotter handlar om att känna sig ensam och övergiven. Genom hela boken får man följa pappans brev som betyder väldigt mycket för Jackie, kärlek från pappan är stark, men också farlig.
Det går inte att betygsätta någons historia om sitt liv. Jag har så svårt att ta in att person har levt det liv som det berättas om. Det går inte att läsa utan att bli berörd och också känna en sorg över att de får vara så här i Sverige. Jag blir också så rörd över att Jackie aldrig väljer att ge upp trotts alla motgångar hon stöter på. Bara att begrava sin lillebror är mer än vad någon ska behöva gå igenom.
Intressant utifrån ett sociologiskt samhällsperspektiv. Språkligt och berättartekniskt inte så bra. Om man är intresserad av hur det sociala arvet kan påverka ett barn är den läsvärd.
Den här boken var mycket bättre än jag trodde den skulle vara. Det jag visste om Jackie sedan innan var att hon dykt upp lite här och där med olika skandaler, men jag har aldrig brytt mig om att ta reda på vad allt de handlat om. Den här boken blir lite som ett sorts "facit" till tidningsrubrikerna. Jackie berättar om en fruktansvärt trasig uppväxt, med hjälp av sina egna vittnesmål, blandat med brev från sin far och dokumentation från de boenden där hon varit. Det är ett bra flöde i texten och den är svår att lägga ifrån sig för det händer saker precis hela tiden. Jag har bara gett den en 3:a i betyg, och jag har två anledningar till att den inte får en 5:a: här och där blir den lite väl slarvig i språket, ibland vill jag verkligen höja nivån på texten för att rättfärdiga berättelsen. Sen lade jag märke till att Jackie på sina ställen säger emot sig själv, vilket gör att inte tycker att boken verkar riktigt lika insiktsfull som den först verkar vara.
Men jag rekommenderar den här boken, det är en gripande och viktig berättelse.
Det tog mig 3 dagar att läsa ut den här boken, till skillnad från diverse andra "mer intellektuellt belönande" böcker som jag gett mig på detta år. Jag hade svårt att lägga ifrån mig den. Trots ett spretigt språk och virrig tidslinje så blir man helt såld på den här berättelsen och får en vansinnig respekt för det Ferm (den yngre) har gått igenom. Att hon fortfarande står på fötterna är väldigt imponerande. Det känns som att hon borde vara 150 år gammal med all den erfarenheten. Jag tycker också att boken hade förlorat mycket av sin dragningskraft om den var skriven på ett mer klassiskt och välgjort sätt. Yvigheten bidrar på ngt sätt väldigt effektivt till känslan. Helt klart en av de mer läsvärda biografierna i mitt tycke.
Vilket tragiskt liv. Har som säkert många med mig genast sätt en stämpel på Jackie efter att ha sett henne i Paradise Hotel och att hon vikit ut sig i några tidningar. Detta ångrar jag nu efter att ha läst om hennes oerhört tuffa och allt annat än problemfria uppväxt. Att en sådan ung människa ska behöva ha ett sådant stort och tungt bagage att dra på. Hoppas nu bara att denna stackars trasiga flicka får det liv hon förtjänar efter att ha kämpat sig igenom en barndom mot alla odds
Väldigt svårt att sätta betyg på biografiska romaner eftersom de skildrar någons verkliga liv. Jag betygsätter därför inte Jackies historia, utan istället hur jag upplevde själva läsningen av boken. Den var intressant och fick mig att förstå saker jag aldrig förstått förut. Hade väl inte direkt ett revolutionerande språk, men det kompenserades av skribentens engagemang och förståelse för huvudpersonen (gillade även efterorden som klargjorde deras relation till varandra).
En bra bok som överträffar förväntan. Jag skulle rekommendera att alla som arbeter som foster- och jourfamiljer läser den. Jackie har haft det otroligt tufft i sitt liv, att ha båda föräldrarna i livet, men ändå tvingas växa upp utan dem, sätter givetvis sina spår. De sista 50 sidorna av boken känns lite forcerade och inte alls så intressanta som övriga boken. Klart läsvärd!