Jump to ratings and reviews
Rate this book

Apokalyps Malmö

Rate this book
Familjen Reiner är ökända på det där sättet som man bara kan vara i Malmö. Flera år efter det att Linda Reiner har kidnappats sätter hennes bror Klaus, känd som mannen utan gränser, ihop en räddningsaktion bestående av sina bästa kontakter deras pinsamma farsa Brian, en labil torped kallad Kejt, och brorsan Leo Reiner som stör sig på allt. När de ambitiösa förberedelserna spårar ur i en spritfest blir osämjorna dem emellan allt tydligare. I bästa fall hinner de kanske ha ihjäl varandra innan det beväpnade tillslaget mot kidnapparna äger rum, men det ser mörkt ut. Leo beskådar förtvivlat nedräkningen till en katastrof av episka proportioner.

Samtidigt, i tysthet, har den riktiga apokalypsen påbörjats. En parasit från universums djup infesterar och omformar byggnaderna i Malmö till ett mardrömslandskap. Snart kommer de alla att sammanstråla kring ett offentligt konstverk på Söderkulla som visar sig ha en högst betydande roll.

Apokalyps Malmö är Henrik Möllers andra roman, här fortsätter han att blanda malmöitisk tjuvroman med galghumor och övernaturlig skräck. Här finner vi även ett stråk av romantisk drömlyrik, en liten fyr i en ocean av mörker.

150 pages, Hardcover

Published October 25, 2023

21 people want to read

About the author

Henrik Möller

13 books8 followers

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
5 (14%)
4 stars
10 (28%)
3 stars
16 (45%)
2 stars
3 (8%)
1 star
1 (2%)
Displaying 1 of 1 review
Profile Image for Moon_Babbi.
23 reviews1 follower
January 22, 2024
Fatta mig inte fel, jag gillade boken MEN den hade behövt 100-200 sidor till, ville veta mer om karaktärerna och världen
Displaying 1 of 1 review

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.