Naisten kaupunki on tietoteos, joka kertoo kiinnostavalla tavalla Turun seudun naisista. Ingigerdis eli Ingigerd eli Inkeri eli 1200-luvulla ja hän on ollut ensimmäisiä nimeltä tunnettuja Turun seudulla eläneitä naisia. Hänen hautapaatensa on edelleen Maarian kirkon sakastissa. Ilmeisesti hän on ollut merkittävä ja varakas nainen, ja lahjoittanut kirkolle omaisuuttaan.
Naisten kaupunki on jaettu kolmeen osaan. Ensimmäinen osa on nimeltään Turun naisten historia 1300-1600. Toinen osa on nimeltään Turun tytöt ja naiset 1600-1917. Viimeinen osa on nimeltään Itsenäisyyden ajan Turun itsenäistyvät naiset.
Kirjasta löytyi monet tutut naishenkilöt, jotka ovat tulleet vastaan aiemmin lukemassani kirjallisuudessa, mutta myös uusia tuttavuuksia, kuten porvaristyttö Eva Merthe (1723-1811), jolla oli pitkäaikainen suhde skotlantilaisen ylimyksen kenraali Keithin kanssa. Tuohon suhteeseen kuului kaikenlaisia yllättäviä käänteitä mm. Evaan hullaantunut preussilainen aatelismies.
Olipa mielenkiintoista lukea kirjasta, miten koululaitos kehittyi Turussa. 1600-luvulla oli jo yleistä, että aatelistyttöjen lisäksi myös kauppias- ja käsityöläisperheiden tyttäret saivat opillista sivistystä luku- ja kirjoitustaidossa. Myös maksullista opetusta oli tarjolla. 1700-luvulla oli muutama täysihoitolakoulu Turussa, joista osa laajeni vuosien mittaan useiden kymmenien tyttöjen laajuisiksi. Pidän valtavasti historiasta ja tästä kirjasta nousi esille paljon erilaista tietoa naisten ja tyttöjen menneisyydestä turkulaisina asukkaina.
Harmittavan usein historiakirjoissa kerrotaan vain miesten elämästä eri aikakausina. Tässä kirjassa ei. - Miinusta taitosta: sinänsä erinomaiset tietolaatikot on sijoitettu häiritsevästi keskelle varsinaista tekstiä.