Jeugdboek van Zilveren Griffel-winnares Martine Letterie over de eerste dagen van de Tweede Wereldoorlog, met de bombardementen op Rotterdam én Middelburg.
Martine Letterie werd 12 december 1958 in Amsterdam geboren. Ze groeide op in Voorburg en studeerde Nederlandse Taal- en Letterkunde in Utrecht, hoofdvak Middelnederlandse Letterkunde. Ze stond ruim twaalf jaar voor de klas als lerares Nederlands op mavo, havo, vwo, meao en gaf de laatste vier jaar daarvan jeugdliteratuur op de Pabo in Doetinchem.
Sinds 1997 is ze fulltime schrijver en freelancer op het gebied van jeugdliteratuur. Inmiddels heeft ze meer dan 80 titels op haar naam staan. Veel daarvan zijn historische jeugdboeken. Samen met Arend van Dam heeft ze de Schrijvers van de Ronde Tafel opgericht en ze vormden 10 jaar samen het bestuur. Martine leidde het project Vergeten oorlog. In die serie zijn van haar hand de titels Oorlog zonder vader, Bommen op ons huis, Verzet tegen de vijand en Hanna’s reis verschenen. Voor kleuters heeft ze De Sprookjesreis geschreven: een serie van 10 prentenboeken met bekende sprookjes, maar allemaal net even anders. In 2010 is de Sprookjesreis genomineerd voor de Kinderboekwinkelprijs en in 2011 Kook jij of kook ik? een avi-meegroeiboek voor beginnende lezers, geïllustreerd door Rick de Haas. In augustus 2012 is een tweede meegroeiboek verschenen: Piet en Riet naar de maan.
Door de ogen van Fien, een 12-jarig meisje, zien we de verschrikkingen van de eerste oorlogsdagen. Zij maakt mee hoe de vader van haar buurjongen, David, zelfmoord pleegt, hoe eerste Rotterdam en later Middelburg gebombardeerd wordt. We volgen Fien, haar broertje Rob en haar moeder op hun weg naar een veilige plek.
Goed en duidelijk beschreven. Niets verhullend, maar ook niet angstwekkend. Ik denk dat dit boek zeker indruk zal maken op de doelgroep. Dat heeft het op mij al gedaan.
Dit boek is onderdeel van de 'Vergeten Oorlog' serie
De realiteit van de geschiedenis weergegeven via fictieve personages. Het verhaal beslaat ongeveer een week. Een week waarin Rotterdam en Middelburg worden gebombardeerd. Eerlijk gezegd wist ik niet dat Middelburg vlak na Rotterdam door bommen verwoest werd, in mei 1940. Je volgt de gebeurtenissen vanuit het perspectief van de twaalfjarige Fien. Zij maakt de verwoestingen mee en als lezer volg je op de voet voor welke onmogelijke keuzes zij telkens wordt gesteld. Ik vind dit een zeer krachtige vorm van vertellen. Je leeft ontzettend mee en vraagt je af wat de volgende stap zal zijn.
Dit boek kan goed dienen als extra bron of als inleiding bij lessen over WOII op de basisschool. Ik weet zeker dat dit boek indruk zal maken op kinderen van een jaar of 10.
NUR 283: Fictie 10 - 12 jaar WOII 1e week: Rotterdam en Middelburg
Prima boek over het begin van de Tweede Wereldoorlog. Ik vind het knap verwoord voor deze leeftijdsgroep. Het leest als een trein.
Alleen jammer dat het een open einde heeft, daardoor weet ik niet of de personages elkaar weer terugzien na de oorlog. In mijn hoofd in ieder geval wel.