Jump to ratings and reviews
Rate this book

Murhan jälkeen mainoskatko

Rate this book
Murhan jälkeen mainoskatko

Synkkä uhka varjostaa Mainos-Arlan henkilökuntaa. Työt eivät suju, vaihdetaan pelokkaita syrjäsilmäyksiä. Siitä alkaen kun ateljeepäällikkö Moritz Sandman löydettiin kuristettuna Artelan saunalaiturilta, on ilmapiiri kiristynyt. Toimitusjohtaja Artelan huvilalla oli juhlittu railakkaasti onnistunutta mainoskampanjaa - ja juhlien järjestäjä, aurinkoinen Emilia Aas, nuori kaunispoika Sami Toivonen, hillitty Maria Kaitala, kärkevä ja tehokas Saara Vikström ja Artela itse ovat nyt murhasta epäiltyjä. Nämä turvalliset, arkiset työtoverit..., miettii Katja. Ainoana selvästi viattomana hän pui rikosta yhdessä komisario Antti Viitalan, entisen rakastettunsa kanssa. Ja kauhu hiipii Katjan kintereillä...

Murhan jälkeen mainoskatko on "toisenlainen", kepeän eloisa ja ilkikurisen tunteikas jännitysromaani. Helsinkiläinen mainostoimisto ja mainosihmiset elävät värikkäinä sen sivuilla, ja sen tapahtumissa on vauhtia ja tihenevää jännitystä.

210 pages, Hardcover

First published January 1, 1973

13 people want to read

About the author

Outi Pakkanen

61 books8 followers
Outi Pakkanen (s. 27.1.1946) on koulutukseltaan ekonomi. Pakkanen työskenteli yli 25 vuoden ajan markkinointi- ja mainosalalla. Uudet Kirjat -kirjakerhon päätoimittajana hän oli vuosina 1987-2004. Nykyisin hän on vapaa kirjailija.

Outi Pakkanen tunnetaan etenkin Helsinkiin sijoittuvista jännitysromaaneistaan, joissa graafikko Anna Laine selvittää rikoksia. Jännitysromaaneiden lisäksi hän on julkaissut elämäkerrat Emmi Jurkasta ja Aino Acktésta.

Pakkasen jännäreitä on käännetty tähän mennessä saksaksi ja tsekiksi. Outi Pakkanen on nyt myös Stadin fiidu, sillä Stadin Slangi -yhdistys valitsi hänet tämän tittelin haltijaksi kesäkuussa 2010.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
0 (0%)
4 stars
10 (13%)
3 stars
36 (48%)
2 stars
25 (33%)
1 star
3 (4%)
Displaying 1 - 5 of 5 reviews
Profile Image for Pauliina.
952 reviews21 followers
January 29, 2022
Halusin lukea Pakkasen alkupään tuotantoa, ja näen, että kehitystä on tapahtunut. Dekkari kertoo mainostoimiston illanvietossa tapahtuneesta murhasta, eli kyseessä on suljetun paikan mysteeri. Aluksi oli hauska huomata, kuinka ajaton tämä 70-luvulle sijoittuva tarina on: jos kirjassa ei olisi selitetty, mitä media tarkoittaa, ja puhelimien saatavuutta ei olisi korostettu, tapahtumat olisivat voineet olla tältä päivältä. Pieni jännitys yhdessä kohdassa nosti tähdet yhdestä kahteen, muuten en juuri pitänyt tästä.
Profile Image for Eva Malkki.
320 reviews4 followers
June 2, 2025
Minulla on meneillään yritys lukea läpi hyllyille tuntemattomista syistä kerääntyneitä kirjoja ennen niiden pois lahjoittamista, siksi tartuin tähän. Ihan ok dekkari, jossa ei kyllä tapahtunut pajoakaan. Kaikesta kuulsi läpi kirjailijan kokemattomuus. Ihan vetävästi kirjoitettu kyllä, vaikka tekstissä oli aika paljon outoja hyppyjä ja non sequitureja. Päähenkilö Katja oli aika mitäänsanomaton ja epäjohdonmukainen (välillä olevinaan kova ja itsenäinen mutta pelkää lähes kaikkea ja salaa toivoo rakkautta) - eikä edes ollut ihan selvää, oliko hänet tarkoitettu päähenkilöksi kun näkökulmat pomppivat henkilöstä toiseen ilman logiikkaa. Oli hauskaa todeta, että monelta osin (esim. mainostoimisto ja sen murheet) tarina olisi voinut sijoittua nykypäivään - ja sitten toisaalta tulla vedetyksi takaisin 70-lukuun (jatkuva tupakanpoltto, lankapuhelimet, kotiapulaiset, teryleenipuvut ja samettihaalarit...). Varsinkin loppua kohden ärsytti naisten pelkistäminen pelkkään ulkonäköön, ikään kuin jokainen asia, joka tapahtui, olisi liittynyt kauneuteen tai sen puutteeseen tai kateuteen toisen kauneudesta. Kirjailijalla oli myös jonkinlainen yritys liittää tarinaan väriteema mutta se, varsinkin lukujen mihinkään liittymättömät otsikot, jäi kyllä aika hämäräksi.
Profile Image for Inka Partanen.
1,360 reviews30 followers
July 21, 2024
Välillä sitä kaipaa kepeää dekkaria, tämä vastasi siihen tarpeeseen. Herkullinen ajankuva tässä myös.
Displaying 1 - 5 of 5 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.