Jump to ratings and reviews
Rate this book

Domweg gelukkig, in de Dapperstraat: De bekendste gedichten uit de Nederlandse literatuur

Rate this book
Wie heeft nog nooit gezegd ik vin je zo lief? En wie heeft nog nooit gedacht Ik ben een God in ’t diepst van mijn gedachten? Sommige regels keren steeds weer terug. In dromen (Groots en meeslepend wil ik leven!), in advertenties (Een nieuwe lente) of in verzuchtingen (Tussen droom en daad staan wetten in de weg). Allemaal regels die tot het dagelijks taalgebruik zijn gaan behoren, maar die oorspronkelijk deel uitmaakten van een gedicht.

Poëzie heeft in de Nederlandse literatuur altijd een belangrijke plaats ingenomen. En er zijn talloze gedichten die iedereen kent, of waarvan enkele regels in het gemeenschappelijk geheugen gegrift staan. Domweg gelukkig, in de Dapperstraat bevat al die beroemde gedichten, van het allereerste begin: Hebban olla vogala, tot aan de dag van vandaag: Sterven doe je niet ineens, maar af en toe ’n beetje. Alle grote dichters uit onze literatuur én de ‘kleintjes’ die zich met één gedicht onsterfelijk hebben gemaakt zijn vertegenwoordigd.

384 pages, Hardcover

First published January 1, 1990

19 people are currently reading
198 people want to read

About the author

C.J. Aarts

17 books1 follower

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
62 (23%)
4 stars
125 (48%)
3 stars
57 (21%)
2 stars
11 (4%)
1 star
5 (1%)
Displaying 1 - 22 of 22 reviews
Profile Image for Elly Lewin.
268 reviews10 followers
August 4, 2020
Als ik 1 boek mocht lezen voor de rest van mijn leven, dan zou dit het zijn. Bijbel en naslagwerk ineen, heel dierbaar.
Profile Image for Tjerk Jan.
78 reviews2 followers
June 7, 2023
Ik moet zeggen, ik voel meer voor Engelstalige poëzie. Deze bundel ging terug tot de middeleeuwen waar de gedichten mij weinig tot niet aanspraken. Hoe later in de tijd, hoe beter het werd - maar waar soms de clichés uit hun graf sprongen. Hoe dan ook, het was leuk om dit te lezen! Ik heb een paar nieuwe Nederlandse dichters ontdekt waar ik graag meer over wil lezen!

——

November ~ J. C. Bloem

Het regent en het is november
Weer keert het najaar en belaagt
Het hart, dat droef, maar steeds gewender,
Zijn heimelijke pijnen draagt.

En in de kamer, waar gelaten
Het daaglijks leven wordt verricht,
schijnt uit de troosteloze straten
Een ongekleurd namiddaglicht.

De jaren gaan zoals zij gingen,
Er is alengs geen onderscheid
Meer tussen dove erinneringen
En wat geleefd wordt en verbeid.

Verloren zijn de prille wegen
Om te ontkomen aan de tijd;
Altijd november, altijd regen,
Altijd dit lege hart, altijd.
Profile Image for Els.
1,408 reviews111 followers
January 7, 2021
Domweg gelukkig in de Dapperstraat. De bekendste gedichten uit de Nederlands literatuur. Bijeengebracht en ingeleid door: C.J. Aarts en M.C. van Etten.

Wat een prachtig boek! Vanbinnen en vanbuiten. Een bijbel voor iedereen die van poëzie houdt, iets met taal heeft, nieuwsgierig is. Dit is de drieëndertigste druk, verbeterd en uitgebreid. Ik begrijp dat wel: dit is een bijbel, een schatkamer, een eeuwig jeugdig bloesemende klassieker, de mooiste ruiker uit de winkel. Een boek dat eeuwig en altijd in de rekken moet liggen, op een prominente plaats.

Zoals de titel het al zegt gaat het om de bekendste gedichten. Geef toe, dat zijn dé gedichten waar u naar op zoekt bent. Geen zogenaamde hoogstaande pronkstukken of obscure kelderverzen. Nee, de bekendste. Omdat u en ik wel eens een zin zien passeren, een paar woorden lezen, een rijm in ons hoofd hebben, dat we niet kunnen plaatsen maar wel graag verder lezen. Dat zoek je dan makkelijk op in dit boek: er is een register op titel, op beginregels, bekende regels of auteur. Wedden dat u vindt wat u zoekt.

Denk aan: ‘Mijn vader was een porgel’, ‘het zacht maken van stenen’, ‘hier nu langs het diepe water’ of ‘en niet het snijden doet zo’n pijn, maar het afgesneden zijn’.

Wat een prachtig werk is deze bundel. Hulde voor Aarts en van Etten, diepe buiging en eeuwige dank.
10 reviews
June 2, 2025
Voor toekomstige docenten Nederlands is deze bloemlezing een enorme aanrader! Wat een ongelooflijk mooie gedichten bevat deze bloemlezing! Het is bijna ontroerend
Profile Image for Elise.
42 reviews1 follower
March 3, 2017
Als je normaal nooit poëzie leest is het even wennen om het te lezen. Maar er staan werkelijk prachtige gedichten in. Eigenlijk is dit een must read voor elke Nederlander gewoon om in ieder geval wat af te weten van poëzie.
Profile Image for Mae.
75 reviews2 followers
July 5, 2025
Had beter kunnen heten: een selectie van gedichten geschreven door mannen.
Profile Image for Ekmef.
580 reviews
June 20, 2020
Tw suicide / overlijden

Alleen kopen als je je identificeert met de white allocishet male gaze. Jemig. Het is ergens wel fascinerend dat mannen van alle tijden zich druk maken over vrouwen die ze niet kunnen krijgen, ergens is het dan altijd de schuld van de vrouw. Maar na een stuk of honderd gedichten kriskras door het boek heen was de lol er goed af.
In de inleiding haten ze op het gedicht 'het schuifken' (geschreven door een vrouw), liever weekdieren opensnijden dan zo'n draak te lezen. Dat gedicht gaat over een jong gestorven kind. Toch iets meer diepgang dan 'je verkneukelen over hoe het zou zijn als mensen seks hadden naast iemand die zich heeft opgehangen'.
Nu ben ik eigenlijk op zoek naar een bloemlezing waar ik wel iets mee kan...
Profile Image for Leonie.
87 reviews6 followers
April 23, 2023
Ik had nooit zoveel met poëzie maar in deze bundel stond veel moois. Na een tip van een vriend dit boek op de wc gaan lezen en dat is ook mijn tip aan eenieder die dit leest. Hoe het bij oudere drukken was weet ik niet, maar ik word nerderig blij van de verantwoording, en dat je gedichten zowel op auteur als op titel en bekende regels kunt vinden.
Profile Image for Anneke W.
151 reviews
December 16, 2018
Mijn tweede poëzie bundel van het jaar, dit maal in het Nederlands. Domweg gelukkig in de Dapperstraat is een verzameling van de beste/ bekendste gedichten uit de Nederlandse geschiedenis (tot 1988), van Beatrijs tot Bredero, Paaltjens en Wilmink. Een aantal gedichten (her) kende ik nog van mijn literatuurlessen van de middelbare school, anderen waren nieuw voor mij. Ik vond het niet allemaal even geslaagd maar wel leuk om op deze manier door de Nederlandse poëzie geschiedenis te gaan. Het is met vlagen toch best een mooie taal... 😉
Profile Image for Djarno Wiegman.
11 reviews
December 26, 2023
Deze bundel bevat een selectie van de 251 bekendste gedichten uit de Nederlandse literatuurgeschiedenis, gebaseerd op hoe vaak een gedicht in andere bloemlezingen en in schoolboeken wordt vermeld.

Het resultaat is een chronologische weergave van gedichten, vanaf ‘Alle vogelen hebben nesten’ (elfde eeuw) tot aan het gedicht ‘Allerzielen’ van Willem Wilmink (1988). De keuze om de gedichten chronologisch weer te geven zorgt voor een interessante historische lezing. Veel gedichten hebben een christelijke boodschap of zijn heel moraliserend (bv. de kinderversjes van Hieronijmis van Alphen). Het verschil met de dadaistische gedichten van Paul van Ostaijen is groot. De ontwikkeling in thematiek en stijl maakt de gang door de geschiedenis boeiend.

Anderzijds was het ook lastig om door te komen. Er zit - behalve een chronologische - geen lijn in de thematiek, noch in de stijl.
Profile Image for Nancy.
29 reviews
May 18, 2020
Een absolute must read als je de Nederlandse poëzie beter wilt leren kennen.
Profile Image for Julia van Sprang.
223 reviews
April 1, 2024
Hele mooie bundel voor gedichten, met een boodschap erin verweven. Voor school aangeschaft en sla hem nu nog steeds regelmatig open om de gedichten te lezen.
Profile Image for Nikki Spoelstra.
53 reviews15 followers
August 4, 2016
Een brede bloemlezing van de Nederlandse poëzie van de middeleeuwen tot de nu. De keuzes liggen voor de hand, daarom is het ook een bloemlezing van de 'bekendste gedichten uit de Nederlandse literatuur'. Met veel plezier sla ik het boek zo nu en dan open op een willekeurige pagina om een gedicht te lezen.
Profile Image for Thomas.
14 reviews2 followers
April 7, 2017
Voor de kwaliteit van de gedichten kunnen we de auteur niet feliciteren, het is dan ook een bloemlezing. Maar om te beginnen hebben de heren samenstellers de bundel een zeer smakelijke inleiding meegegeven en de gekozen gedichten zijn een genot om te lezen.
Profile Image for Loïs Van Houtert.
205 reviews3 followers
November 6, 2024
Er zaten veel oude gedichten tussen die ik niet heb weten ontcijferen. Toen de gedichten meer naar het heden kwamen werden ze fijner om te lezen maar zaten er voor mij geen pareltjes tussen… Toch interessant hoe de taal veranderd.
Displaying 1 - 22 of 22 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.