Kansanparantajat kilpailivat lääkäreiden kanssa potilaiden suosiosta 1900-luvun alun Suomessa, kun näyttöön perustuvan lääketieteen ja julkisen terveydenhuollon läpimurto ei ollut vielä tapahtunut. Rohdoskauppiaat kauppasivat yrttilääkkeitä, maallikkoterapeutit vannoivat suggestion nimeen ja luonnonparantajat vastustivat rokotuksia. Parantajien toiminta koetteli laillisuuden rajoja ja lääkärien monopoliasemaa, ja laitonta lääkärintointa käsiteltiin lukuisissa oikeudenkäynneissä ympäri Suomen vaihtelevin lopputuloksin.
Ihmelääkärit 1850-1950 kuvaa parantamisen monimuotoista historiaa Suomessa. Teos kertoo samalla suomalaisessa terveysajattelussa ja terveydenhuollossa tapahtuneista mullistuksista ja muutoksista, jotka historiankirjoitus on aiemmin sivuuttanut.
Hieno aihe, mistä pisteet kotiin. Kukaties odotukseni olivat turhan kovat, mutta loppujen lopuksi tämä ei ollutkaan kokonaisuutena ihan niin kiehtova mitä toivoin, ennemminkin kohtalaisen puuduttava. No, ainakin Jehovan todistajiin suhtautuu taas vähän enemmän... krhm... hämmentyneesti - kiitos noihin touhuihin varsin vahvasti liittyneen "Al Sano" liikkeen tai mikä lie parannushämminki se nyt olikaan. Nostan joka tapauksessa Motörhead-pipoani aiheen penkomisesta ja tiedon esiin kaivamisesta.
Kesti vain vuosi saada tämä kirja luettua. Ehkäpä aihe ei kiinnostanutkaan niin paljoa kuin luulin. Oli tosi vaikea pysyä eri suuntauksista ja ihmisistä perillä ja edellisestä ehti unohtaa lähes kaiken seuraavaa aihepiiriä lukiessa. Olihan tekstiä toki helppo lukea ja kirjoittaja oli tehnyt hirvittävän ison työn selvittäessään eri toimijoiden vaiheita, mistä syystä annan kaksi tähteä yhden sijasta. Valitettavasti kyllä lukemiseen käytetty aika vaikuttaa kyllä aikalailla haaskatulta.
An eye opening book about the history of alternative medicine in Finland 1850-1950. Being totally new to the subject I learned a lot about the different international trends and how they all play a role even in today's world. Very timely book.