Jump to ratings and reviews
Rate this book
Rate this book
Rissan is een kalm verteld, en tegelijk onafgebroken spannend avonturenverhaal spelend op een andere wereld die in het grijze verleden is gekoloniseerd - en misschien niet alleen door de mensen ...
Na de emigratie door de ruimte is het contact met de Aarde verbroken en de herinneringen aan de planeet van oorsprong zijn nu al bijna een mythe geworden. De afstammelingen van de kolonisten hebben zich in de loop van de tijd verdeeld over enkele onafhankelijke staatjes met gesloten grenzen die sterk van elkaar verschillen en een volk van nomaden die nergens welkom zijn.
In de eeuwen van isolement is de technologie vervallen en langzamerhand verworden tot een haperende magie, die in Lhissey in handen is van een priesterkaste. In deze samenleving gebeurt niet veel - tot er op een dag in het geheim een klein aantal geschiedkundigen en sociologen van de Oude Aarde landt om onderzoek te doen in de verschillende gemeenschappen van de planeet.
De jongen Hirdan in het land Lhissey raakt bij toeval bevriend met een van deze rondzwervende mensen van de Aarde. Hij leert de raadsels van zijn planeet met de ogen van een buitenwerelder zien, en al spoedig lijkt hij welhaast voorbeschikt om zijn wereld, terwijl hij die ontdekt, in een dramatische omwenteling te storten.
Bevat de volgende twee boeken:
1. De eersten van Rissan (1980)
2. De koningen van weleer (1981)

637 pages, Paperback

First published January 1, 1987

1 person is currently reading
7 people want to read

About the author

Wim Gijsen

36 books10 followers
Wim Gijsen was (naast zijn werk als dichter, hoorspelauteur en schrijver van literair werk) een van de eerste Nederlandse schrijvers van moderne sciencefiction en fantasy die doorbrak bij het grote publiek. Hij schreef al jaren literair proza, gedichten, kinderboeken en diverse werken over de dood, het hiernamaals, meditatie, vegetarisme en yoga, voordat hij in 1980 het sciencefiction boek De eersten van Rissan schreef. Een jaar later volgde het aansluitende slotdeel De koningen van weleer. Daarna schreef hij tot zijn dood nog een tiental fantasyboeken, waarvan de trilogieën Deirdre en Merisse het bekendst zijn. Hij volgde cursussen keramiek en psychotherapie, was actief bij de Pacifistisch Socialistische Partij en deed naast het schrijven aan beeldhouwen. Ook vertaalde hij meerdere boeken (o.a. enkele van Julian May).

Zijn laatste boek 'De ceders van Urtan' was niet af toen hij stierf, collegaschrijver Peter Schaap heeft dit deel voltooid.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
2 (12%)
4 stars
5 (31%)
3 stars
6 (37%)
2 stars
3 (18%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 of 1 review
Profile Image for Steven.
380 reviews2 followers
May 24, 2024
(I read the Dutch paperback edition of the omnibus that includes both volumes in the Rissan series - De Eersten van Rissan & De koningen van welleer). Wim Gijsen is one of the few Dutch-language SF authors, and his work isn't bad. The setting and writing style invoke Jack Vance vibes (a long-settled world descended to primitive levels, a matter of fact way of describing a mix of technology, primitive culture, low levels of magic and alien influences), definitely not a bad example to follow, and the story does have some interesting twists. However, Gijsen's language is stocky and wooden, there is a lack of humor and irony, main characters are less engaging and the pacing is slow. It's perhaps unfair to compare this highlight of Dutch fantasy literature to the best of international writers, but I can't help it, and in that light it comes up just short.
Displaying 1 of 1 review

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.