Jump to ratings and reviews
Rate this book

O istorie mondială a comunismului

Rate this book
Cu o prefata a autorului la ediția romaneascã.
Traducere de Adina Cobuz, Wilhelm Tauwinkl, Emanoil Marcu, Vlad Russo, Mariana Piroteala, Marieva-Catalina Ionescu, Georgeta-Anca Ionescu și Elena Ciocoiu Carte recompensata cu Premiul Jan Michalski (Elvetia, 2017) si Premiul Aujourd'hui (Franta, 2018)
„Avem dictatura proletariatului, avem o putere care face uz de teroare.“ – Lenin
„Nu s-a ucis la scara suficient de mare. Noi trebuie sa ucidem, si afirmam ca a ucide este un lucru bun.ׅ“ – Mao

Hardcover

Published January 1, 2018

53 people want to read

About the author

Thierry Wolton

37 books18 followers

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
4 (80%)
4 stars
1 (20%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 3 of 3 reviews
Profile Image for Mihai Pop.
346 reviews4 followers
January 17, 2026
Ultima carte din scrierile lui Thierry Wolton despre istoria comunismului e si cea cu care trebuie sa gasim intrebarile prezentului. Avem aici cartea care m-a infricosat cel mai mult, trecand peste bestiile trecutului, gasim prezentul alterat de totalitarism/comunism intr-o forma care se repeta chiar si la noi prin suveranism, si alte forme de fascism nationalist, si ale carui efecte le putem vedea in toate culturile vestice in masuri diferite.

E teribil sa vezi ca desi Rusia se schimba total la cate 20 de ani, nu se schimba deloc la 200 de ani...

Recomand cartea, insa nu calduros, ci rece, stiind ca nu te va astepta doar o istorie, ci concluzii care afecteaza prezentul pana la dupa-amiaza acestei zile.
Profile Image for Ionel.
37 reviews
September 7, 2023
Nu trebuie să lipsească din bibliotecă această carte!
Profile Image for Vladimir Ghinculov.
313 reviews5 followers
January 15, 2026
Cele trei volume groase alcătuiesc un sumar cutremurător al comunismului. Cartea m-a marcat atât de profund încât au existat momente când a trebuit să iau o scurtă pauză. Structura este în sine o repunere a problemei, volumele fiind următoarele: Călăii, Victimele și Complicii. O istoriei a ideologiei criminale care ar trebui citită mai mult, mai ales în aceste vremuri.
Displaying 1 - 3 of 3 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.