Uff! No, nepamätám si, kedy som naposledy mala toľko rozporuplných pocitov, pri čítaní knihy. Svojim spôsobom je to kniha, ktorá by sa mi páčiť nemala, keďže obsahuje niekoľko vecí, ktoré v knihách obvykle nemám rada a mám tu aj niekoľko výhrad, no i tak som nemohla prestať čítať.
Moja najväčšia výhrada je, že tam bolo toho veľmi, veľmi veľa. Ono tým, že je to kniha, ktorá vznikla na Wattpade, tak to zmysel dáva - predsa len si autor musí udržať publikum, aby sa k nemu vrátili na ďalšiu kapitolu. A teda v každej kapitole musí byť zvrat, či aspoň nejaká veľká scéna, ktorá ľudí zaujme a budú chcieť pokračovanie. Avšak keď je niečo vydané ako kniha a človek prečíta knihu na posedenie, tak si akurát môže pred čítaním napísať zoznam tém, ktoré považuje za temné a potom si robiť fajočky, keď sa to v knihe naozaj objaví. Garantujem vám, že budete mať fajku no, ak nie na všetkom, tak aspoň na väčšine.
Nechápte ma zle, bolo tam viacero dobrých tém, ale podľa mňa by knihe viac prospelo, keby sa venuje jednej či dvom a viac do hĺbky.
Irónia je, že kniha spadá do žánru dark romance a napriek všetkým prvkom a témam, ktoré kniha obsahuje, tak ju nepovažujem ani trochu za romantickú.
Taktiež si myslím, že samotný príbeh mal ďaleko od reality a ťažko by ste predpokladali, že takýto príbeh môže byť skutočný. Navyše tam bolo množstvo klišé - ale to predovšetkým v prvej polovici knihy.
A ešte tam bolo pár vecí, ktoré neboli úplne dotiahnuté do konca - napríklad keď sa Cassie zobudila s obrovskou opicou, bolo to "akoby jej niekto do hlavy udieral kladivom" a... nič. Pomocou nejakého kúzla to zmizlo a ďalej fungovala normálne.
Neviem ako vy, ale toto je presný opak toho, čo sa počas opice dialo mne a preto som prestala piť :D
Za tretie Habibi. Na začiatku sa mi páčil, lebo bol takým tým klasickým prototypom bad boya a to mám ja rada. Avšak po zvyšok knihy ma len vytáčal. Ženy - predstavte si svojho ideálneho chlapa... máte? Tak Habibi je jeho presným opakom (neplatí, ak je vašim ideálnym chlapom manipulatívny, kontrolórsky, rozkazovačný chuj, ktorý od vás očakáva veľa, no vám nedáva nič... okrem skvelého sexu - takže takého odporúčam maximálne tak na jednorazovku). Napriek tomu, že som časom jeho rozhodnutia chápala, nedokázala som mu odpustiť jeho správanie a nemyslím si, že je to chlap, ktorý by bol pre nejakú ženu pozitívnym prínosom.
Mala som tiež viacero výhrad ku Cassie, no tie boli nakoniec skvelo zvládnuté a môžem na jej adresu povedať akurát len to, že jej Baja spravila perfektný vývoj. Cassie som na začiatku nemala rada, Cassie na konci bola oveľa lepšia a zaujímavejšia.
A keď už som načala tie pozitíva, idem s nimi už len pokračovať. Napriek tomu, že si myslím, že kniha mala až priveľa temných prvkov, tak celkovo tá temná atmosféra sa mi veľmi páčila - takisto aj prostredie nočného klubu. Vlastne som bola veľmi príjemne prekvapená, kam ďaleko bola Baja ochotná s príbehom zájsť. To som nečakala a klobúk dole (alebo beanie, lebo klobúky nenosím :D).
To bolo vlastne na knihe to najprekvapivejšie. Pretože napriek tomu, že má kniha výborný zvrat a nedá sa povedať, že som ho očakávala, tak tiež nemôžem povedať, že by som ho úplne NEočakávala. V knihe som totiž zachytila pár náznakov (výborná symbolika a foreshadowing - dal sa zachytiť, no zároveň to nebolo niečo úplne očívidné) a presne tento zvrat mi preblesol hlavou, i keď som si nemyslela, že bude reálne použitý. A bola som veľmi rada, že bol.
Taktiež sa kniha číta veľmi príjemne a rýchlo, pretože Baja má veľmi dobrý štýl písania. A fantastický humor - niekoľkokrát som vďaka nemu vyprskla od smiechu. A to všetko môže za to, že som nechcela pustiť knihu z ruky (sem-tam som to ale prerušila, lebo som mala prezentáciu do školy na dnes, ale len úplne nevyhnutné, lebo tak viete, priority :D A čítala som to zas do tretej v noci). A tak napriek všetkým mojim výhradám... mi to vlastne nevadilo natoľko, aby mi to dojem z knihy nejakým spôsobom pokazilo, lebo ma to skrátka bavilo. A niekedy je kniha, ktorá upúta a baví lepšia, než niečo, čo je možno lepšie, no menej zaujímavé.
Toto bola moja premiéra, keď ide o knihu s Bajinho pera, no veľmi rada si prečítam aj jej ďalšie diela. (Už teraz sa teším na HSE, ktoré mám aj doma.)
Oh, a veľké plus za playlist, už od včera si stále spievam Toxicity od System of a down.