Innoittava johdatus seksuaalisuuden tutkimuksen uusimpaan osa-alueeseen ja sen kirjallisuustieteellisiin sovellutuksiin!
Artikkelikokoelma esittelee vallankumouksellisia uudelleentulkintoja klassikkokirjoista ja nykyromaaneista, joiden viittaukset homoseksuaalisuuteen ja seksuaaliseen häilyvyyteen ovat usein jääneet tunnistamatta. Käsittelyssä muun muassa Johanna Sinisalon Finlandia-palkittu Ennen päivänlaskua ei voi, Sylvia Plathin moderni klassikko Lasikellon alla ja Ernst Jungerin fasistisina pidetyt teokset.
Kiinnostavaa pohdintaa monilta osin. Ongelmana oli ehkä kirjan osalta se, että samat nimet ja ajatukset toistuivat lähes joka artikkelissa jossain muodossa (Foucaultia ja Butleria ei tartte edes lukea itse kun on lukenut tämän, olennaiset ajatukset onkin jo tiedossa), ja lukijan osalta se, etten ollut lukenut suurinta osaa tässä käsitellyistä teoksista. Leffoihinkin viittaava artikkeli antoi eniten sellaisia "oh, mutta tänhän oon nähnytkin!" -kokemuksia, kun taas kaikista vain kirjoihin keskittyneistä artikkeleista löysin kaksi kirjaa, jotka olen lukenut.
Tämän kohderyhmä nyt alun perinkin ollut hieman rajallinen, mutta näin yli 10 vuotta ilmestymisen jälkeen aikakin on ehkä syönyt jonkin verran teoksen ajatusten tehokkuutta. Silti kiinnostava artikkelikokoelma, ei tämän lukeminen nyt missään nimessä hukkaan heitettyä aikaa ollut.
Mielenkiintoinen kokoelma queer-teoreettisia artikkeleita, joista valtaosa näytti keskittyvän heteronormativisuudesta poikkeamisen representointiin erinäisissä kirjallisuuden teoksissa. Harmillisesti useat teokset olivat paitsi vanhoja ja jo (mielestäni) puhkianalysoituja, myös ulkomaalaisia. Suomalaista kirjallisuutta analysoivat akateemikot ovat pääosin, ei niin yllättävästi, suomalaisia. Tässä olisi ollut siis hyvä tilaisuus vallata alaa oman maan kirjallisuudentutkimuksessa. Mielenkiintoista luettavaa kuitenkin.
Erityisen hienoa tässä kokoelmassa itse artikkelien sijaan on kuitenkin sen lähestyttävyys - vaikka muutamat kirjoittajat viljelevätkin hienoa sivistyssanastoa ja lastaavat lukijaa teorialatingeilla tuon tuosta, selittävät useimmat kirjoittajat lukijalle käyttämäänsä termistöä ja teoriapohjaa sen verran kiinnostavasti ja lukijaystävällisesti auki, että sisälöllinen ymmärrettävyys varmasti saavutetaan. Kevyttä lukemista tämä ei toki siltikään ole, notta höttökirjojen intohimoiset suurkuluttajat halunnevat miettiä kahteen kertaan ennen kuin nappaavat teoksen lukulistalleen.
Tasokas ja monipuolinen artikkelikokoelma, jota uskaltaa suositella kaikille kirjallisuudentutkimuksesta kiinnostuneille. Jäin harmittelemaan ainoastaan sitä, että vain yksi teoksen monista artikkeleista analysoi kotimaista kirjallisuutta.