Året är 1984. Vad hände före Estonia – före ubåtskränkningarna – innan Palmemordet? Följ med till sommaren 1984, året då det kalla kriget i världen når bristningsgränsen. Palme är tillbaka som svensk statsminister. På andra sidan Atlanten har Ronald Reagan vunnit presidentvalet. Stora satsningar görs på underrättelsetjänsterna på båda sidor järnridån.
Anton Modin är 18 år. Han gör militärtjänst som attackdykare på Kustjägarskolan. Livet leker. Han är stark, svårigheter inspirerar honom och ingen utmaning känns för stor. Då börjar saker hända. Hans stora önskan att bli något, någon av betydelse, får en plötslig vändning i juni 1984 när han oväntat får sparken. Hans värld rasar samman och hans möjligheter att visa att han duger försvinner. Då dyker Chris Loklinth, en man i 35-årsåldern, upp i kulisserna. Han är chef på SSI:s inrikesavdelning, Byrån kallad, som skyddar Sveriges inre säkerhet – en hemlig militär enhet med långt större befogenheter än Säpo. Loklinth vill värva den levande torpeden Anton Modin till sin avdelning för våta uppdrag – Black Ops.
Bra och spännande det är inte så lite James Bond över Anton även om den känns mer realistisk. Samtidigt stör jag mig på små sakfel ex så hade Marinen aldrig HKP 9.
Det här är den mest actionfyllda boken i serien, men också på sätt och vis den minst spännande.
Styrkan i Jallais tidigare böcker har varit att han har lagt fram teorier som har backats upp av register- och protokollutdrag som har gett en spännande känsla av att författaren sitter inne med teorier som mycket väl kan vara sanna.
Det är till stor del ersatt med name dropping (Ingemar Bergman?), Guillou-mycket överdrifter och strategiskt utkastade verifierbara munsbitar á la Dan Brown. Jag gillar båda de författarna, men styrkan i Jallais böcker har som sagt varit känslan av att någon viskar riktiga hemligheter runt lägerelden och jag hoppas att nästa bok hittar tillbaka dit.
Bok nummer fem i serien och den gick bakåt i tiden och visar lite hur karriären började för huvudkaraktären. Intressant om spänningarna mellan Sverige och Ryssland under mitten av 80-talet.
Det här är den femte boken i serien om Anton Modin och utspelar sig före de andra böckerna i serien. Men trots att den tidsmässigt utspelar sig före de andra böckerna och de alla anses fristående (något jag inte riktigt håller med om) bör man läsa den som just femte bok för att få bäst behållning av den. Som de andra böckerna i serien är boken fylld av action, konspirationer och nördig information för alla intresserade av militära, polisiära och politiska organisationer och dess inverkan på styre och händelser i sverige. Fakta blandat med fiktion på ett spännande och gripande sätt gör boken svår att lägga ifrån sig.